Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΦΟΡΟΥΜ

ΦΟΡΟΥΜ Οτιδήποτε έχει σχέση με το φόρουμ μας, όπως νέα, αναβαθμίσεις και τυχόν προβλήματα που μπορεί να έχει κάποιος.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Κάθισμα 3θυρου Corolla
  #1  
Παλιά 15-12-16, 12:33
Το avatar του χρήστη Αχιλλεας
Αχιλλεας Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 18-07-2011
Μηνύματα: 19
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Αχιλλεας είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Κάθισμα 3θυρου Corolla

Γειά στην ομάδα .Εχω ενα corolla 3θυρο μοντέλο 2005 1.4 . Έχω αλλάξει τις βάσεις καθισματων οδηγού συνοδηγού απο μια φορά την καθεμιά εδω και 3-4 χρόνια. Την προηγούμενη εβδομάδα σηκωσα το λεβιεδακι να φέρω μπρος το κάθισμα συνοδηγού .η πλάτη έπεσε αλλά το κάθισμα ακίνητο μόνο ο λεβιές απο κάτω το προχωράει. Το έψαξα και έχει σπάσει μπροστά στην ντιζα ενα κομματακι που το κρατάει σε ενα περιστρεφομενο κομμάτι όπου και αυτο εν συνεχεία απ ελευθερώνει τους μανταλωτές.Θελω να καταλήξω η Toyota δεν δίνει την ντιζα σαν ανταλλακτικό αλλα όλη την βάση 470€ :-( .Τι λύσεις μου δίνετε? Ανοιχτή κάθε πρόταση. Σας ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-12-16, 17:41
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλησπέρα, εγω θα πω κατι που προφανως δεν θα σου αρεσει. Λογω της δουλειας μου που ασχολουμε με υδραυλικα κτλ σε μαγαζι εχω ειδη στηριξης σωληνωσεων κτλ. Οταν ειχα το Starlet GT το καθισμα οδηγου ηταν χρεπι, πρεπει να το ειχαν τρακαρει και εφυγε το καθισμα....ειχε ακομα και τρυπα η λαμαρινα κατω στο δαπεδο!!! μεχρι και αλλη πλατη ειχαν βαλει και δεν ξαπλωνε καλα! ετσι μου κολησε να βαλω buckets.....πηρα απο εναν μεταχειρισμενα τα sparco speed και ειχαν βασεις που πανε μπρος πισω αλλα ειναι universal δλδ μπορεις να πας το καθισμα μπρος πισω αλλα δεν ταιριαζουν με το δαπεδο και εφτιαξα βασεις απο ραγες για στηριγματα (τα δουλευουν και ηλεκτρολογοι και καναλαδες αυτα) και κατι ντιζακια ραγας και ετσι μπορουσα να ρυθμισω τα καθισματα μεσα στις ραγες και δεξια και αριστερα.
Μιλαμε για πατεντες αλλα ειναι πολλλυυυυυυυ φτηνοτερα απο αυτα που αναφερεις.
Ξεχασα να πω οτι εσπασα τα καθισματα και τις βασεις τους και πηρα τις πατουρες τους οδηγους δλδ και τους ηλεκτροκολησα με τις ραγες, μετα βαψιμο με σπρευ.
Δες φωτος να καταλαβεις.
Στις βαζω ολες για να δεις και το υψος δεν δημιουργουσαν πουθενα προβλημα στο υψος.
Μπορεις να παρεις τετοιες βασεις και να τις προσαρμοσεις στα μαμα καθισματα σου. Αλλα θελει πολυ δουλεια!
οριστε οι βασεις 35 ευρω η μια!!! http://www.racingstar.gr/product/spa...c%ce%bf%cf%82/
και προσωπικα αν παθαινε κατι ενα καθισμα μου θα το πεταγα οπως εκανα στο σταρλετ και θα εβαζα ανακλινομενο bucket αυτο κανει για 2πορτα και δεν θελει ζωνες 3 ή 4 σημειων αλλα παιζει και με τις μαμα.
Εχει απλες μαρκες πολυ φτηνα.....πχ http://www.racingstar.gr/product/basic/ γενικα αμα ψαξεις πουλανε γυρω στα 160 ευρω σε διαφορα σχεδια μαζι με τις βασεις που εδειξα....
η Toyota εχει καβαλησει το καλαμι...ΕΛΕΟΣ αυτες οι τιμες ποια! αρρωστοι ειναι μου φαινεται!!!!
εγω βασικα παρακαλω να σπασει το καθισμα μου γιατι θελω να βαλω buckets....
ξεχασα να πω μεσα στις ραγες (γιατι δεν φαινεται στις φωτος) εχει τετοιο http://www.technocosmos.gr/images/RMKAREPAXIMA.JPG αυτο σφηνωνει στην ραγα δλδ σερνεται μεσα τις και μπορει να παει οπου θες μεσα σε αυτην, εχει τρυπα Μ8 δλδ 8mm για βιδα και ετσι οι βιδες των βασεων περασαν εκει. Αυτο που επετρεπε οπως ειπα πριν να μπορω να ρυθμιζω τα καθισματα με ενα τεραστιο ισιο κατσαβιδι και δεξια αριστερα.
Και μην πει κανεις οτι μπορει να φυγει γιατι το ειχα ετσι παρα πολλα χρονια 2002-2007 και ποτε δεν εγινε τιποτα και δεν οδηγουσα ηρεμα!
ακομα και με το τρακαρισμα στραβωσαν ολα στο πλαι απο την πορτα οδηγου και το bucket στην θεση του! η βαση δεν εκανε κιχ αλλα πηρε το δαπεδο!!!
αυτος που τα αγορασε μετα το 2008 δλδ επαθε πλακα απο την κατασκευη των βασεων που ειχα φτιαξει!
επειδη εχω 2πορτο δεν τα εβαλα στην corolla αλλιως δεν θα μπορουσε κανεις να μπει πισω!
δεν ξερω πως ειναι οι βασεις στο μοντελο σου φανταζομαι θα μπορει να γινει καποια πατεντα στις υπαρχουσες να μην πλεκεις με πολυ δυσκολες πατεντες.
αν μπορεις να σηκωσεις αναλυτικες φωτος να δουμε μηπως σκεφτουμε κατι!





Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 15-12-16 στις 18:03.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-12-16, 22:02
Το avatar του χρήστη Αχιλλεας
Αχιλλεας Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 18-07-2011
Μηνύματα: 19
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Αχιλλεας είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Σε ευχαριστώ για την ανάρτηση αλλά δεν θέλω να αλλάξω καθίσματα .τα καθίσματα έχουν πλευρικούς αερόσακους. Όσο αφορά για τα προβλήματα που βγάζουν είναι οτι σπάνε τα πιρακια που απελευθερωνουν το καθισμα αντε και καμιά ντιζα.θα το ψαξω και θα το σκεφτώ να τα πατενταρω σε ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-12-16, 06:29
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αχιλλεας Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστώ για την ανάρτηση αλλά δεν θέλω να αλλάξω καθίσματα .τα καθίσματα έχουν πλευρικούς αερόσακους. Όσο αφορά για τα προβλήματα που βγάζουν είναι οτι σπάνε τα πιρακια που απελευθερωνουν το καθισμα αντε και καμιά ντιζα.θα το ψαξω και θα το σκεφτώ να τα πατενταρω σε ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον
καλημερα, δεν με καταλαβες, ειπα τι ειχα κανει εγω που ειχα χαλασμενη πλατη στο καθισμα οδηγου τοτε στο σταρλετ, μετα ειπα οτι θα μπορουσες να βαλεις και bucket, αλλα ειπα αρχικα οτι οι βασεις που τις πουλανε για bucket μπορουν να μπουν και σε κανονικα καθισματα αλλα πρεπει να βγαλεις τις δικες τους να παρεις τις πατουρες δλδ τα σημεια που πατανε στο αμαξωμα.
Βαλε φωτος να δουμε τι ειναι ακριβως γιατι δεν ξερω πως ειναι στο δικο σου να σκεφτουμε καμια πατεντα, αυτα που λες πιρακια δεν καταλαβαινω τι ειναι, και τι εννοεις που απελευθερωνουν το καθισμα? για να κανει τι? να πηγαινει μπρος πισω?
Αν το προβλημα σου ειναι μονο με το μπρος πισω μπορεις να το λυσεις με σιδηροδρομους απο bucket οπως ειδες 35 ευρω εχει ο ενας εκει που εδειξα!
απλα θελει μεγαλες πατεντες.
Δεν λεω υποχρεωτικα να βαλεις bucket!
αυτο που δεν ξερω ειναι αν ειναι ενσωματωμενες οι βασεις στα μαμα καθισματα ή εχουν τρυπες και ειναι βιδωμενες?
για να υπαρχουν ανταλλακτικα θα ειναι βιδωμενες.
Στο σταρλετ παντως ηταν ενσωματωμενες και επρεπε να καταστρεψω τα καθισματα για να τις παρω!
δλδ αν χαλαγε η βαση επρεπε να αγορασεις ολοκληρο το καθισμα!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-12-16, 10:38
Το avatar του χρήστη Αχιλλεας
Αχιλλεας Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 18-07-2011
Μηνύματα: 19
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Αχιλλεας είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Οι βάσεις μπορούν να βγουν να σε καλά ευχαριστώ θα ανεβάσω σύντομα φωτογραφίες
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-12-16, 00:25
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αχιλλεας Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι βάσεις μπορούν να βγουν να σε καλά ευχαριστώ θα ανεβάσω σύντομα φωτογραφίες
παρακαλω! οκ βγαλε οτι μπορεις να δουμε τι μπορουμε να κανουμε!
γιατι οι τιμες που ζητανε ειναι εξωπραγματικες!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-06-17, 17:56
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλησπέρα, για να μην κανω αλλο θεμα, το καθισμα οδηγου σε corolla E11 1997 2 πορτη μου βουλιαζει με αποτελεσμα να ειναι ενοχλητικο ειδικα τωρα με την ζεστη. Νομιζω του συνοδηγου ειναι σε καλυτερη σταση. Γινεται να τα κανω τραμπα? ξερει κανεις? αν δεν γινεται ολο το καθισμα, εννοειτε οτι ξερω οτι οι βασεις θελουν τραμπα, τουλαχιστον αν γινεται μονο το κατω μερος του καθισματος, οχι δλδ η πλατη.
Το ξερει καποιος για να μην πεδευομαι τσαμπα?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-06-17, 19:15
Το avatar του χρήστη Χάρης
Χάρης Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 16-06-2011
Μοντέλο: Corolla '99
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 45
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 161
Χάρης είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Νικηφόρε αν έχει από την άλλη πλευρά του καθίσματος θέση για να βάλεις το κούμπωμα της ζώνης δεν θα έχεις πρόβλημα, απλά πρέπει να τσεκάρεις αν σε παίρνει να έχεις από τη μέσα πλευρά χώρο για του ρυθμιστές τις πλάτης.

Επίσης του συνοδηγού δεν μπορείς να ρυθμίσεις το βάθος κου καθίσματος που μπορείς στου οδηγού.

Αλλά στη παραγωγή είναι πιο εύκολο και αποτελεσματικό να έχεις μια κοπιά καθίσματα κ στο τέλος να διαλέγουν μεριά για το κούμπωμα και τα χειρηστήρια πλάτης κτλ, θα γίνεται τράμπα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-06-17, 21:38
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
ωραια ευχαριστω, ελεγα μηπως το εχει κανει κανεις.
οντως του οδηγου εχει ρυθμιση για το βαθος και το εχω τερμα πανω οσο παει αυτο, αλλα εχει "κατσει" το καθισμα και βουλιαζει δυστυχως.
Μου φαινεται απλα θελει πεταμα και ανακλινομενο bucket....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-06-17, 12:35
Το avatar του χρήστη corollapatra
corollapatra Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 28-02-2005
Μοντέλο: T Sport 5d facelift
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 6.110
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 875
corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα
Η περίπτωση να τα πας σε ταπετσιέρη και να σου τα γεμίσει και πάλι και να γίνουν σα καινούργια δε παίζει; Έχουν λιώσει τα αφρολέξ, για αυτό βουλιάζει.
__________________
Lift, lift, lift...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΦΟΡΟΥΜ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κάθισμα για Ε12 keratsiniotis TOYOTA COROLLA E 12 4 02-01-12 23:43
Τρίξιμο στο κάθισμα του οδηγού! vtaxiarchis TOYOTA COROLLA E 12 3 23-11-11 23:41
Κάλλυμα χειροφρένου ΤΤΕ corollakias:-) TOYOTA COROLLA E 12 23 28-01-08 05:56
ΚΕ70 - Κρακ κατω απο το κάθισμα madvinegar TOYOTA COROLLA KE 70 7 14-12-07 19:43



Page generated in 0,18602204 seconds (84,44% PHP - 15,56% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:45.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)