Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA KE30

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
First Start μετα απο καιρο στο sr που αγορασα..
  #1  
Παλιά 18-11-08, 15:14
Σέρμπης Κώστας Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Μοντέλο: Corolla KE-35 SR 5-Speed
Ηλικία: 33
Μηνύματα: 35
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 192
Σέρμπης Κώστας είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
First Start μετα απο καιρο στο sr που αγορασα..

Το αμαξι που αγορασα ανηκε σε ενα γνωστο μου απο Παραμυθια (οσοι ειναι απο ηπειρο θα ξερουν που ειναι,μιας κ απο εκει καταγομαι...),αλλα το εχει σε ακινησια εδω και πολυ καιρο(ακριβως ποσο δεν ξερω...Το μοτερ ειναι μου ειπε 95 μοντελλο,κατι τετοιο..Φαινεται πως ειναι καινουργιο ομως η τουλαχιστον σε πολυ καλη κατασταση γιατι το ειδα απο κοντα..Ειναι σε αριστη κατασταση με ολα τα κολαρα και τα καλωδια να μην εχουν ιχνος του χρονου πανω τους!!το θεμα ειναι πως τραβηξα να δω τα λαδια και φυσικο ηταν να εχουν ψιλοστεγνωσει,καταλαβαινετε τι εννοω.Επισης θελω μια μπαταρια για να το βαλω μπροστα γιατι αυτη που ειχε ουτε καν γυρνουσε τη μιζα.

Και εδω εχω δυο ερωτησεις.το αμαξι θα το μεταβιβασω τα χριστουγεννα για να μην πληρωσω τωρα ενα μηνα τελη κυκλοφοριας...

Ερωτηση 1η:με τα λαδια τι θα κανω?Πως ακριβως θα τα αλλαξω?Σκεφτηκα να βγαλω αυτα που εχει τωρα,να βαλω ενα μπουκαλι καινουργιο λαδι να καθαρισουν τα παλια,να τα ξαναλλαξω και να βαλω τα τελικα καινουργια.Γινεται κατι αλλο σε τετοια περιπτωση?Δε μου εχει ξανατυχει να βαλω μπρος αμαξι μετα απο τοσο καιρο,ωστε να εχουν "κατσει"τα λαδια!

Ερωτηση 2η:Με την μπαταρια τι γινεται?Αν παρω καποια απο ενα καταστημα δε χρειαζεται φορτιση οπως οι παλιοτερες ετσι??Την παιρνω,τη βαζω πανω και γυρναω μιζα (αφου μπει το πρωτο λαδι για να καθαρισει το παλιο)

και κατι τελευταιο οσον αφορα το ξεκινημα μετα απο καιρο.για να δουλεψει το πρωτο λαδι που θα βαλω(αν τελικα δεν εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο η δεν υπαρχει αλλος τροπος),θα το αφησω να δουλεψει στο ρελαντι να ζεσταθει και θα το παρω μια βολτα(για το σασμαν επισης να δουλεψει κ εκει το λαδι)??

και η ντιζα απο το συμπλεκτη ειναι σκληρη και σαν να κολλαει λιγο στην τελικη αποσυμπλεξη(οταν ερχεται στη θεση του)η ντιζα ομως ειναι καινουργια!να ριξω λιγο λαδακι μεσα στο κολαρο της??

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας προκαταβολικα!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-11-08, 15:58
Το avatar του χρήστη endurasKE-30
endurasKE-30 Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 07-02-2005
Περιοχή: Εκει που θελω να ειμαι!!!!
Ηλικία: 45 male
Μηνύματα: 6.655
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 907
endurasKE-30 έχει φοβερή αύρα endurasKE-30 έχει φοβερή αύρα
Αυτο που λες ειναι σωστο για τα λαδακια.
Κανε το με φθηνα λαδια απο τα LIDL και ριξε τους μεσα και ενα καθαριστικο μηχανης STP 50 χλμ πριν τα αλλαξεις!
Τελικα τι μοτερ φοραει?
Και ποσο καιρο εχει να παρει?
__________________
Επειδή το παλιό είναι αλλιώς...
****** KE-30 ******
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Υποχθόνιων Επιχειρήσεων
http://img22.imageshack.us/img22/7020/followxr9ly1jn0vz1.gif

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-11-08, 19:00
Σέρμπης Κώστας Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Μοντέλο: Corolla KE-35 SR 5-Speed
Ηλικία: 33
Μηνύματα: 35
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 192
Σέρμπης Κώστας είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
το μοτερ του ειναι 1500 8βαλβιδο και ο ιδιοκτητης μου ειπε ειναι μοντελο 95(!) οποτε δεν ξερω ακριβως απο τι ειναι..

τωρα για το ποσο καιρο εχει να παρει μπροστα,θα ειναι κανα εξαμηνο τωρα που δεν κινειται καπου τοσο...

και κατι ακομα που θελω να ρωτησω..το ταμπλω του ειναι αυτο που ειχε απο μονο του πανω με μια "επενδυση" ξυλου στην οψη του..δηλαδη γυρω απο το καντραν και μεχρι τα ορια του επιπεδου αυτου.η κονσολα που περιεχει τη σταχτοθηκη ειναι σε ασημι χρωμα αλλα απο τα χρονια εχει λερωθει και εχει ξεθωριασει λιγο..γινεται να βαφτει με αερογραφο απο μοντελισμο (κανω και εχω οτι χρειαζομαι)?πιστευω πως θα πιασει καλα και με ενα λουστρακι πρωτα αφου πλαστικο ειναι!!δε λεω να βαψω την επενδυση αλλα το ασημι μερος της κονσολας.

και το δευτερο εχει να κανει με αυτο που ξεκινησα να αναφερομαι μιας και το ταμπλω πανω πανω εχει κανει δυο τρεις ρωγμες απο τον καιρο...λογικο αλλα θα μπορουσαν να μην υπαρχουν,τελος παντων.προσφατα ημουν σε ενα φιλο ο οποιος εχει ενα 69αρι charger,και ειδα πως στο ταμπλω του στο πανω μερος του εχει βαλει κατι σαν πετσετα αλλα λιγο πιο σκληρο,αλλα η οψη του ετσι ηταν,παρομοια με πετσετα.και ρωταω:γινεται να βαλω κατι τετοιο φτηνα,με βενζινοκολλα???πιστευω πως δε θα υπαρχει προβλημα αφου θα καλυφθουν μια για παντα οι ρωγμες.αν και σκεφτομουν να βρω ταμπλω(μονο το πανω μερος οχι το μερος του καντραν)απο καποιο κε30 που κυκλοφορουν ενα σωρο και αλλα τοσα ειναι πεταμενα.αν παρω ενα ταμπλω απο καποιο πεταμενο που να ειναι σε καλη καασταση θα ταιριαζει??

και ενα τριτο και τελευταιο,στις μπροστινες κολονες τα πλαστικα που εχει απο μεσα ειναι το ενα σπασμενο στο πνω μερος και σκεφτομαι να το βγαλω γιατι απο μεσα ειναι το χρωμα του αυτοκινητου(κοκκινο) οποτε δε θα φαινεται ασχημο.και αυτα πιστευω πως μπορω να τα βαλω απο κε30,ε?κατι αντσοιχο συμβαινει και με μερικα λαστιχακια γυρω απο τα τζαμια τα πισω τα τριγωνικα τα οποια ειναι λιγο φθαρμενα και στις πανω γωνιες δεν εφαρμοζουν τελεια.μπορω να βρω τετοια φτηνα(ισως και τσαμπα)??προς το παρων βεβαια δεν ειναι προβλημα γιατι δεν μπαζει αερα και νερο αλλα για να συμμορφωθει..

αυτα τα τρια να μου πειτε και θα ειμαι υποχρεος απεναντι σας!!ετχαριστω και παλι!!

και για το μοτερ φιλε μου,με ρωτησες πριν,ξεχασα να σου πω ειναι καρμπυρατερ και ειναι ολα σε αριστη κατασταση και εξωτερικα(που δυσκολα επανακτει καθε λεπτομερια καθαρη και γυαλιστερη) και απο πλευρας καλωδιοσεων!

ποιο ηταν το τελευταιο πισωκινητο τογιοτα με καρμπυρατερ?το κε70 μεχρι ποτε εβγαινε??μηπως ειναι απο αυτο?η απο ΚΡ60 σταρλετ??δεν ξερω και ποτε ακριβως σταματησανε αυτα και εχω μπερδευτει!θα βαλω φωτος και θα μου πειτε και σεις απο τι μπορει να ειναι!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corollapatra : 19-11-08 στις 09:02. Αιτία: Συγχώνευση posts...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-11-08, 19:34
Το avatar του χρήστη wastegate
wastegate Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 19-03-2004
Μοντέλο: ΕΕ101turbo..
Περιοχή: ΓΙΑΝΝΕΝΑ αλλα εμεις οι βλαχ... οπ'λαχ!!!
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 5.923
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 838
wastegate είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
κωστα καπου πανω το μοτερ γραφει εναν κωδικο αν μας πεις αυτο θα ξερουμε και τι να σου πουμε..
Μοτερ καρμπυνατερ του 95 δυσκολα να υπαρχει..
Βαλε και καμια φωτο ρε συ τοσα τοπικ ανοιξες και ουτε μια φωτογραφια δεν ειδα..
__________________
Τοπικιστής είναι αυτός που λέει ότι η πόλη του είναι ομορφότερη από τα Γιάννενα....

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-11-08, 01:42
Το avatar του χρήστη Janakas
Janakas Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 11-02-2005
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 2.110
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Janakas έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Μου αρεσει που εχεις πολλα σχεδια για το αυτοκινητο! Keep it this way!

Λοιπον, ταμπλω ειχα βρει στο E-bay! Σου βαζω ομως το LinK που εχει τα παντα για ΚΕ30!!! (Αρα και για την 35αρα σου)

http://search.ebay.com/Corolla-ke30_...dsreturnedZ300
__________________
Μέρα χωρίς lift ίσον χαμένη μέρα!!!

..οταν μεγαλώσω θα γινω σαν το Ts του Corollapatra!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-11-08, 08:52
Το avatar του χρήστη KOSTAS_KE35
KOSTAS_KE35 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μοντέλο: Corolla KE35 SR
Περιοχή: Χανια Κρητης
Ηλικία: 43
Μηνύματα: 449
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 238
KOSTAS_KE35 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
για ταμπλο εχει εδω εχω παρει και εγω και μπενει καπακι πανω απο το δικο σουhttp://cgi.ebay.com/Toyota-Corolla-7...QQcmdZViewItem
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-11-08, 09:11
Το avatar του χρήστη endurasKE-30
endurasKE-30 Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 07-02-2005
Περιοχή: Εκει που θελω να ειμαι!!!!
Ηλικία: 45 male
Μηνύματα: 6.655
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 907
endurasKE-30 έχει φοβερή αύρα endurasKE-30 έχει φοβερή αύρα
Κωστα μπορεις να αγορασεις αυτο το ταμπλω απο το ε-μπευ αλλα μπορεις πιο ευκολα να ντυσεις σε εναν ταπετσερη με δερμα το δικο σου που θα σου στοιχισει και πιο οικονομικα!!
Σχεδον σε ΟΛΑ τα ΚΕ-30-35-36-55 εχουν σκασει τα ταμπλω απο τον ηλιο.

Τα τριγωνα λαστιχα του φινιστρινιου μπορεις να τα βρεις στο ε-μπαυ και παλι.

Οσο για τα πλ;αστικα στις κολωνες αν τα βγαλεις θα φαινονται δυστυχως οι τρυπες που πιανουν οι βιδες τους και καποια καλωδια που περνανε απο εκει.
Οποτε μην το κανεις και ψαξε να βρεις τετοια φιλετακια!!!

Οτι χρειαστεις ρωτα!
__________________
Επειδή το παλιό είναι αλλιώς...
****** KE-30 ******
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Υποχθόνιων Επιχειρήσεων
http://img22.imageshack.us/img22/7020/followxr9ly1jn0vz1.gif

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-11-08, 11:57
Σέρμπης Κώστας Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Μοντέλο: Corolla KE-35 SR 5-Speed
Ηλικία: 33
Μηνύματα: 35
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 192
Σέρμπης Κώστας είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
loipon ο κινητηρας (βασει περιοδικου) πρεπει να ειναι με κωδικο 5Κ (αν υπαρχει τετοιος κωδικος,τοτε απο τι ειναι??σταρλετ?)και νομιζω για την ακριβεια ειναι 1510 κυβικα..

για το ταμπλω ρωτησα φιλο μου και μου ειπε πως μπορω να βαλω την γνωστη "τσοχα" που ειναι φτηνη και τελικα το charger που σασ ελεγα τετοια εχει και ειναι πολυ ωραια!!

για αγορα μεσω ιντερνετ(επειδη δεν εχω την εμπειρια και τα μεσα οπως καρτες κ λπ)ισως να χρειαστω τη βοηθεια σας,δηλαδη αν καποιος εχει κνει αγορα μεσω ιντερνετ να κανει για μενα στο ονομα του και να πληρωσω εγω(αν παντα αυτο ειναι ευκολο και δε δημιουργειται καποιο προβλημα!)

φωτος παρακατω
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-11-08, 12:03
Σέρμπης Κώστας Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Μοντέλο: Corolla KE-35 SR 5-Speed
Ηλικία: 33
Μηνύματα: 35
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 192
Σέρμπης Κώστας είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
κορολα σρ.........

αυτο ειναι το καμαρι!!!αντε σιγα σιγα σε κανα μηνα που θα το εχω στα χερια μου να αρχισω να κανω και καποια πραματα που μπορω μονος μου να κανω!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00480.JPG
Εμφανίσεις:  231
Μέγεθος:  95,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00481.JPG
Εμφανίσεις:  228
Μέγεθος:  118,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00482.JPG
Εμφανίσεις:  224
Μέγεθος:  131,8 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη endurasKE-30 : 19-11-08 στις 12:10.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-11-08, 12:04
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Πωωωω ... Με αυτο το κοκκινάκι ειναι πολύ Duces style !!
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA KE30

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Start Button Peter UPDATES 57 26-01-11 14:25
auris 1,6 start-stοp στα φανάρια? SinnaiG TOYOTA AURIS 6 22-07-09 13:20
την αγορασα........λεμε!!!! SteliosT OFF TOPIC 14 14-03-08 15:21
Start Button sakis SUPPORT 9 09-09-04 14:45
ΑΠΟΧΗ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΜΑΡΙΟΣ ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 0 14-03-04 10:38



Page generated in 0,17119193 seconds (82,46% PHP - 17,54% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:12.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)