Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

SUPPORT ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΑΤΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΝ LINE

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Ευθυγράμμιση - Ελαφρύ Τιμόνι
  #1  
Παλιά 05-01-12, 22:58
Το avatar του χρήστη neos3103
neos3103 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 31-12-2011
Μοντέλο: Corolla E111 1300cc H/B
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 12
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
neos3103 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ευθυγράμμιση - Ελαφρύ Τιμόνι

Χαίρετε , δυστυχώς εχω κανει αρκετες ευθυγραμμίσεις , το αυτοκινητο παει ευθεια , αλλα το τιμονι εχει χασει την στιβαρότητα του , ειναι πολύ ελαφρύ και δεν εχει την αμεσοτητα θα ελεγα του οπως ηταν παλια , αυτο συνεβη διοτι μου ελυσαν τις βιδες στα ακρα των αμορτισερ και οπως μου ειπαν χαθηκε η ευθυγραμμιση - εκανα ομως ευθυγραμμιση - τιποτα ομως δεν επανηλθε οπως ηταν πριν , αν μπορειτε να με βοηθησετε διοτι εχω ηδη ξοδεψει αρκετα - 5 ευθυγραμμισεις και αποτελεσμα σχεδόν ανυπαρκτο - το αυτοκινητο πριν ηταν σαν καρτ , και τωρα ειναι σαν πλεουμενο

Σταυρος

Καλημερα , ευχαριστω για το ενδιαφερον σας , δεν νομιζω η κρεμαγιερα να εχει προβλημα ουτε να θελει σφιξιμο , τι να επαθε αλλωστε χωρις να πειραχτει ετσι ξαφνικα , θα το κοιταξω ομως , φιλε Νικηφορε , στο τελευταιο ευθυγραμμισα το μηχανημα ηταν Corghi blacktech με καμερες , ο Πουπακης στο μενιδι αν εχεις ακουστα , ειδα καποιες τιμες θετικες δεν θυμαμαι τι ηταν γιατι ημουν μακρια απο την οθονη , αλλα το προβλημα δεν διορθωθηκε , το τιμονι ειναι σαν να παιζεις ηλεκτρονικο παιχνιδι - πριν ηταν βαρυ και στιβαρο - σε μικρη ταχυτητα δηλαδη 20 χλμ ενιωθες βαρος μπροστα να παταει σαν βραχος πραγμα που τωρα δεν συμβαινει , δεν ξερω αν το διατυπωσα σωστα , αλλα μαλλον φταιει η καστερ σε συνδυασμο με την καμπερ, και μετα διορθωση η αποκλιση - συγκλιση. Περσι που ειχα περασει κτεο μου ειπαν πως ηθελα ευθυγραμμιση αλλα δεν ειχα δωσει σημασια διοτι το αυτοκινητο ηταν οκ - βεβαια στο κτεο βλεπουν μονο συγκλιση - αποκλιση και οχι αλλες γωνιες

Σταυρος


Φιλε μου Νικηφορε το αμαξι εχει bilstein με μαμα ελατηρια , ειναι μια χαρα , αν θες μπορεις να μου πεις τον γνωστο σου μηχανικο στο Γαλατσι να το δω και εκει γιατι εχω απογοητευθει γενικα - σε ευχαριστω για ολα να εισαι καλα - περιμενω νεα σου - Σταυρος


Φιλε μου Νικηφόρε αν μπορείς στειλε μου και με e-mail τις φωτογραφιες στο neos3103@gmail.com αλλα και τηλεφωνο σχετικα με τον φιλο σου στο Γαλατσι για να καταφερω να παω να το φτιαξω επιτελους - ευχαριστω πολύ τον corollapatra για την διορθωση των Post - δεν οφειλοταν σε μενα ο opera καπου κολλησε και δεν εσωζε με τιποτα - Σταυρος


Χαιρετε και πάλι , σε συνέχεια των παραπάνω θα ηθελα να πω πως μετά από 7 επισκέψεις σε διαφορους επαγγελματίες της ευθυγράμμισης , και αλλαγη των ελαστικών μπρος-πισω , το τιμονι εξακολουθεί να ειναι ελαφρύ στην ευθεία και να ψαρευει , δηλαδή γυρίζεις το τιμονι δεξια και αριστερά , οι τροχοί γυρίζουν αλλα το αυτοκίνητο δεν υπακούει στο τιμονι και πηγαινει ευθεία , φαινόμενο που δεν υπήρχε πριν αφου το αυτοκινητο υπακουε στο τιμονι με αμεση αποκριση.
Για να δωσω μια αισθηση το πως ειναι το αυτοκινητο τωρα ειναι σαν να οδηγει καποιος σε χωμα με λασπες οπου στριβει το τιμονι και το αυτοκινητο πηγαινει αλλου , ή αντιστοιχα σε χιονι οπου το τιμονι γινεται πολυ ελαφυ και χωρίς καθολου αισθηση του δρομου . Επίσης θα ηθελα να πω πως το τιμόνι ειναι πολυ ευαίσθητο σε ανωμαλιες του δρόμου , οπου και τραβαει αντιστοιχα δεξια ή αριστερά όπου θελει αυτό . Αυτή τη στιγμή η συγκλιση ειναι 2 μοιρες κλειστό μπροστα (toe in) και μου ειπαν οτι καμπερ και καστερ δεν ρυθμιζονται στο αυτοκινητο. Δυστυχώς όμως ακομα δεν ξερω τι φταιει και το χειροτερο κανενας δεν ξερει.

Γνωρίζει κανενας κατι σχετικό διοτι το αυτοκινητο δεν ειναι σωστό , ευχαριστω πολύ , Σταυρος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη neos3103 : 11-02-12 στις 13:34. Αιτία: Συνεχεια
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-01-12, 09:58
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Γιατί άνοιξες και άλλο θεμα? μπορούσαμε να συνεχίσουμε εκεί!
όπως σου είχα ξαναπεί είναι λογικό όταν ξεβιδωθεί κάτι από το σύστημα ανάρτησης ή διεύθυνσης να θέλουμε μετά ευθυγράμμιση, μετά από αυτό όλα επανέρχονται κανονικά, δλδ το έχουμε κάνει όλοι άπειρες φορές. Μου φαίνεται πολύ περίεργο το προβλημα σου! αφου λες πως το αμαξι παει ευθεια ομως πως ειναι δυνατον να ειναι προβλημα ευθυγραμμισης? ο αερας στα λαστιχα σου ειναι ο σωστος? αν εχεις παραπάνω μπορεί να σου κάνει ελαφρύ το τιμονι.
Στις ευθυγραμμίσεις που κάνεις, τα νούμερα στο μηχάνημα είναι οκ? ή σου λένε πως υπάρχει κάπου πρόβλημα πχ σε κάποιον τροχό να έχει λάθος μοιρες στην γωνία camper ή caster?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 07-01-12 στις 10:11.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-01-12, 02:11
Το avatar του χρήστη neos3103
neos3103 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 31-12-2011
Μοντέλο: Corolla E111 1300cc H/B
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 12
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
neos3103 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neos3103 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρετε , δυστυχώς εχω κανει αρκετες ευθυγραμμίσεις , το αυτοκινητο παει ευθεια , αλλα το τιμονι εχει χασει την στιβαρότητα του , ειναι πολύ ελαφρύ και δεν εχει την αμεσοτητα θα ελεγα του οπως ηταν παλια , αυτο συνεβη διοτι μου ελυσαν τις βιδες στα ακρα των αμορτισερ και οπως μου ειπαν χαθηκε η ευθυγραμμιση - εκανα ομως ευθυγραμμιση - τιποτα ομως δεν επανηλθε οπως ηταν πριν , αν μπορειτε να με βοηθησετε διοτι εχω ηδη ξοδεψει αρκετα - 5 ευθυγραμμισεις και αποτελεσμα σχεδόν ανυπαρκτο - το αυτοκινητο πριν ηταν σαν καρτ , και τωρα ειναι σαν πλεουμενο

Σταυρος
Φιλε μου Νικηφόρε , καλησπερα , ο αερας στα λαστιχα ειναι οκ , εχω παει σε 5 επαγγελματιες στην ευθυγραμμιση και 1 φορα στην Τοyota , το αποτελεσμα ειναι καθε ενας μου ελεγε και διαφορετικα πραγματα - δυστυχως οπως καταλαβαινω δεν υπαρχει κανενας ή μπορεί να υπαρχει αλλα δεν τον εχω βρει ακομα που να ξερει να ρυθμισει το αυτοκινητο σωστα. Εννοω να πηγαινει ευθεια ( τωρα παει ευθεια ) , και ταυτοχρονα να εχει καλο στησιμο - δηλαδη να μην ψαρευει το τιμονι οπως τωρα κανει και αλλοτε να στριβεις και να μην στριβει και αλλοτε να στριβει απο μονο του και να προσπαθεις να το κρατησεις και να ειναι το τιμονι λες και παιζεις ηλεκτρονικο παιχνιδι σε ουφατζιδικο και ολα αυτα βεβαια σε μικρες αποκλισεις του τιμονιου και οχι μεγαλα κοψιματα διοτι εκει στριβει βεβαια. Συμπερασμα , με λυπη μου εχω ενα corolla του 1998 και δεν γνωριζει κανενας πως να ρυθμισει σωστα τις γωνιες της αναρτησης - γεωμετριας για να ειναι σωστο το αυτοκινητο - αφου πριν την αλλαγη των ρουλεμαν το αυτοκινητο ηταν σαν καρτ στη κυριολεξια - με αμεση αποκριση στο τιμονι και ταυτοχρονα αισθηση στο τιμονι - παταγε πολυ δηλαδη και κατευθυντικοτητα απιστευτη - το λαθος μου ηταν οτι δεν κρατησα τις ρυθμισεις - μεχρι τωρα ουδεις ξερει να το φερει οπως ηταν παλια - αν ειχα εγω μηχανημα ευθυγραμμισης ειμαι σιγουρος οτι με τοσα που εχω διαβασει για το θεμα αυτες τις μερες θα το ειχα φτιαξει καλυτερα απο τον καθενα επαγγελματια του ειδους με 15-20 και πλεον ετη στο χωρο του αυτοκινητου
Ψαχνω να βρω τουλαχιστον εναν που θα του λεω τι να κανει για να το φτιαξω - που καταντησαμε

Σταυρος

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neos3103 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρετε , δυστυχώς εχω κανει αρκετες ευθυγραμμίσεις , το αυτοκινητο παει ευθεια , αλλα το τιμονι εχει χασει την στιβαρότητα του , ειναι πολύ ελαφρύ και δεν εχει την αμεσοτητα θα ελεγα του οπως ηταν παλια , αυτο συνεβη διοτι μου ελυσαν τις βιδες στα ακρα των αμορτισερ και οπως μου ειπαν χαθηκε η ευθυγραμμιση - εκανα ομως ευθυγραμμιση - τιποτα ομως δεν επανηλθε οπως ηταν πριν , αν μπορειτε να με βοηθησετε διοτι εχω ηδη ξοδεψει αρκετα - 5 ευθυγραμμισεις και αποτελεσμα σχεδόν ανυπαρκτο - το αυτοκινητο πριν ηταν σαν καρτ , και τωρα ειναι σαν πλεουμενο

Σταυρος
Φιλε μου Νικηφόρε , καλησπερα , ο αερας στα λαστιχα ειναι οκ , εχω παει σε 5 επαγγελματιες στην ευθυγραμμιση και 1 φορα στην Τοyota , το αποτελεσμα ειναι καθε ενας μου ελεγε και διαφορετικα πραγματα - δυστυχως οπως καταλαβαινω δεν υπαρχει κανενας ή μπορεί να υπαρχει αλλα δεν τον εχω βρει ακομα που να ξερει να ρυθμισει το αυτοκινητο σωστα. Εννοω να πηγαινει ευθεια ( τωρα παει ευθεια ) , και ταυτοχρονα να εχει καλο στησιμο - δηλαδη να μην ψαρευει το τιμονι οπως τωρα κανει και αλλοτε να στριβεις και να μην στριβει και αλλοτε να στριβει απο μονο του και να προσπαθεις να το κρατησεις και να ειναι το τιμονι λες και παιζεις ηλεκτρονικο παιχνιδι σε ουφατζιδικο και ολα αυτα βεβαια σε μικρες αποκλισεις του τιμονιου και οχι μεγαλα κοψιματα διοτι εκει στριβει βεβαια. Συμπερασμα , με λυπη μου εχω ενα corolla του 1998 και δεν γνωριζει κανενας πως να ρυθμισει σωστα τις γωνιες της αναρτησης - γεωμετριας για να ειναι σωστο το αυτοκινητο - αφου πριν την αλλαγη των ρουλεμαν το αυτοκινητο ηταν σαν καρτ στη κυριολεξια - με αμεση αποκριση στο τιμονι και ταυτοχρονα αισθηση στο τιμονι - παταγε πολυ δηλαδη και κατευθυντικοτητα απιστευτη - το λαθος μου ηταν οτι δεν κρατησα τις ρυθμισεις - μεχρι τωρα ουδεις ξερει να το φερει οπως ηταν παλια - αν ειχα εγω μηχανημα ευθυγραμμισης ειμαι σιγουρος οτι με τοσα που εχω διαβασει για το θεμα αυτες τις μερες θα το ειχα φτιαξει καλυτερα απο τον καθενα επαγγελματια του ειδους με 15-20 και πλεον ετη στο χωρο του αυτοκινητου
Ψαχνω να βρω τουλαχιστον εναν που θα του λεω τι να κανει για να το φτιαξω - που καταντησαμε

Σταυρος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corollapatra : 08-01-12 στις 10:20. Αιτία: Συγχώνευση...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-01-12, 02:56
Το avatar του χρήστη alex-g
alex-g Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 1.659
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 371
alex-g είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
σου έλεγξαν την κρεμαγιερα σου μηπος θελει σφιξιμο γενικα κανε εναν έλεγχο απο κάτω ισος ολα χρειάζονται σφίξιμο ,το τιμονι σου γίνετε ελαφρύ οταν ξεκινάς να το στρίβεις η στο τελείωμα ?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-01-12, 07:53
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
κατά λάθος έγραψες το ποστ 2 φορές, σβήσε το ένα αμα είναι. Αν θες να σε στείλω σε εναν φιλο μηχανικό που κάνω ευθυγράμμιση το δικό μου αλλά είναι στο Γαλάτσι, στον ίδιο έκανα και το starlet που είχα πριν και την corolla και ΠΟΤΕ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ τι άλλο μπορεί να φταίει! το αμαξι τι ανάρτηση φοράει? ρωτάω επειδή λες πως ήταν σαν καρτ, μόνο με coilovers μπορεί να έχει αυτή την αίσθηση. Στο μηχάνημα ευθυγράμμισης τουλάχιστον αυτό που δουλευει ο φίλος μου είναι το Autodata το πρόγραμμα το οποίο το έχω βαλει και στο pc μου και έχει μέσα έτοιμα τα μοντέλα. Στην 1η φωτο εχει 3 επιλογες διαλεξα εκει που λεει corolla σκέτο, τα αλλα 2 δεν ξερω τι ειναι! και δειχνω αλλα 2 screenshots με ολες τις ρυθμισεις που δεν τις καταλαβαινω ολες. Αλλα δε νομιζω ευθυγραμμισαδικα να δουλευουν στην τυχη! σιγουρα ολοι με το Audata ή κατι παρομοιο δουλευουν! σιγουρα κατι τρεχει στο αμαξι σου! τα ρουλεμαν στα μουαγιε τα ελεγξε ξανα κανεις αν ειναι οκ?







Και το παρακατω ειναι απο το προγραμμα RETIS που απλά λεει καποια στοιχεια για ολα τα αυτοκινητα δεν ξερω αν μπορει να δουλευτει σε συνεργειο για ευθυγραμμισεις.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corollapatra : 08-01-12 στις 10:20. Αιτία: Συγχώνευση...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-01-12, 08:31
preatorian Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 26-10-2011
Μοντέλο: Corolla G6 1ZZ
Μηνύματα: 473
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 200
preatorian είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αν σου ειναι ευκολο μπορεις να μου πεις που βρισκουμε αυτα τα προγραμματα με τα τεχνικα χαρακτηριστικα?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-01-12, 09:29
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Σε torrents!!! το ενα λεγεται Retis, της Toyota ειναι το Toyota EPC και το άλλο ειναι το Autodata 3.18 αυτό που έχω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-01-12, 16:19
preatorian Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 26-10-2011
Μοντέλο: Corolla G6 1ZZ
Μηνύματα: 473
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 200
preatorian είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Σε ευχαριστω πολυ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παράξενος ήχος στο τιμόνι! man1ac SUPPORT 18 21-02-13 12:44
Αντικατάσταση Αμορτισέρ - Ευθυγράμμιση neos3103 GEOMETRICAL 1 06-01-12 03:24
Ευθυγράμμιση -Ρουλεμάν - Πρόβλημα neos3103 SUPPORT 13 04-01-12 13:26
Τρίξιμο Στο Τιμόνι Zaha SUPPORT 15 09-12-09 20:36
ευθυγράμμιση - μπαταρία antonios7 SUPPORT 9 06-11-09 16:38



Page generated in 0,16219711 seconds (82,67% PHP - 17,33% MySQL) with 38 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:19.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)