Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

SUPPORT ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΑΤΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΝ LINE

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Ευθυγράμμιση -Ρουλεμάν - Πρόβλημα
  #1  
Παλιά 02-01-12, 09:26
Το avatar του χρήστη neos3103
neos3103 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 31-12-2011
Μοντέλο: Corolla E111 1300cc H/B
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 12
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
neos3103 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ευθυγράμμιση -Ρουλεμάν - Πρόβλημα

Καλή Χρονιά σε όλους , ελπίζω να με βοηθήσετε διότι εχω σοβαρό πρόβλημα , ρουλεμαν αλλαξα πριν απο 16 Δεκεμβρίου 2011 - στα 309.000 χλμ γιατί είχαν θορυβο και κραδασμό ταυτόχρονα , οπότε κριναν αναγκαίο να τα αλλαξω στον Παπαδαμαντίου , όταν πήγα για μια τυπικη αλλαγη λαδιών , μετά την αλλαγη ρουλεμαν στον Παπαδαμαντίου ( αυτα βγαινουν με την πρεσα και ξαναπρεσαρονται τα καινουργια - ημουν μπροστα που το εκαναν αυτο δεν νομιζω να εγινε κατι λαθος απο εκει , δεν μου εκαναν ευθυγραμμιση , μου ειπαν δεν χρειαζεται - το αυτοκινητο ηταν χαλι - παω σε ενα λαστιχα στη γειτονια μου - αμπελοκηπους και το βαζει σε ενα μηχανημα - μου λεει το αυτοκινητο εχει χτυπησει αριστερα - εγω στο εφερα απο δεξια - παω σε ενα δευτερο που μου ειπαν με απαρχαιωμενο μηχανημα στου Ζωγραφου και μου λεει λειπουν μοιρες , φευγω η κατασταση ειναι χειροτερη απο πριν με στραβο τιμονι , παω σε τριτον παλι στου Ζωγραφου απο φιλο μηχανικο - μου φερνει το τιμονι , η καμπερ αριστερα ειναι λαθος μου λεει , ξεβιδωνει το αμορτισερ αριστερα κανει καποιες διορθωσεις και στο τελος μου λεει ειναι τελειο το αυτοκινητο - αλλα δυστυχως και αυτός δεν εχει νεο μηχανημα με τις ρυθμισεις του αυτοκινητου και παει εμπειρικα με οτι του δειξει το παλιο μηχανημα που εχει . Τωρα το αυτοκινητο δεν εχει καλό πατημα εμπρος , και το τιμόνι ψαρευει αν μπορώ να το διατυπώσω σωστα.



Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-01-12, 10:36
Το avatar του χρήστη iempan
iempan Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 27-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη,Ελλαδα
Μηνύματα: 321
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 192
iempan είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Σιγουρα δεν βρηκες κανενα πεζοδρομιο απο αριστερα φιλε μου?Πανε σε καποιον με καλο μηχανημα ευθυγραμισης με τα δεδομενα του αυτοκινητου σου να σου κανει μια καλη ευθυγραμιση να φτιαξει και την γωνια καμπερ σου γιατι αυτος ειναι ο λογος που ψαρευει το αμαξακι σου...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-01-12, 11:05
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 4.499
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
μηπως το προβλημα σου τωρα ειναι ενα τρεμουλο στο τιμονι στα 120 περιπου ???
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-01-12, 11:17
Το avatar του χρήστη neos3103
neos3103 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 31-12-2011
Μοντέλο: Corolla E111 1300cc H/B
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 12
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
neos3103 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας , αλλα επειδή είμαι πολύ προσεκτικός και στο παρκάρισμα ούτε καν ακουμπαω στο πεζοδρομιο και ουτε σε λακουβες πεφτω , ειναι καθαρα θεμα ρυθμισης , αφου συνεβη μετα την αλλαγη των ρουλεμαν εμπρος στους τροχούς

Το θεμα μου ειναι το εξης , πρεπει να βρω ενα καλο στην ευθυγραμμιση που να γνωριζει - μου ειπαν για τον Πουπάκη , ξερετε αν ειναι καλός και ξέρει?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corollapatra : 02-01-12 στις 12:41.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-01-12, 11:31
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Αν δεν είχες πριν ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα και έγιναν ολα που αλλαξαν τα ρουλεμαν μπορει αφου είπες πως ειναι πρεσσαριστα να μην εχουν πατησει καλα μεσα! και εκει να εισαι και παλι δεν μπορεις να το δεις! εγω καποτε στο starlet gt οταν αλλαξα τα μπροστινα ακρα για να εχω τα μεγαλυτερα κατα πολυ φρενα του GT, ειχαν προβλημα τα ρουλεμαν, μαλιστα το ενα με αφησε 2 φορες στην μεση του δρομου! γιατι κολλησε και δεν μπορουσε να γυρισει ο τροχος! ο θορυβος θυμιζε γραναζια που γδερνονται!!! οταν το αλλαξαμε αυτο (ολο το ακρο με αλλο) την επαθα απο την αλλη πλευρα στην Αττικη οδο με 140χλμ!!!! ευτυχως δεν ερχοταν κανεις γιατι οταν κολλησε ΟΛΟ το αμαξι τραβηξε δεξια αποτομα και ισα που δεν μαζεψα μπαριερες! μετα απο αυτο παλι δεν πηγαινε βημα, βρηκα τον μηχανικο και ηρθε με κλειδι και κατι εκανε και κουτσα κουτσα το πηγαμε στο συνεργειο. Με λιγα λογα θελω να πω πως αν τρεχει κατι με το ρουλεμαν μπορει να γυρναει πχ το ενα λιγοτερο απο το αλλο ή να ειναι καπως κολλημενο ή στραβα πρεσαρισμενο και να κανει αυτα που λες! δεν ειναι δυνατον να αφησουν ετσι το αμαξι!!! να πας ξανα εκει και να πεις να τα αλλαξουν ξανα και να εισαι μπροστα και εσυ! εφοσον δεν εγινε κατι αλλο δεν μπορει ξαφνικα να φταινε τρακαρισματα, αναρτησεις και αλλα! δεν στεκει κατι τετοιο! και ελεγξε πρωτα αερα ελαστικων να εχουν ολα την ιδια πιεση!

Υ.Γ να υποθεσω πως δεν χτυπησαν με σφυρι τα ακρα-ακρομπαρα-ημιμπαρα προκειμενου να ξεπρεσαρουν τα ρουλεμαν ετσι?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-01-12, 11:40
Το avatar του χρήστη neos3103
neos3103 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 31-12-2011
Μοντέλο: Corolla E111 1300cc H/B
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 12
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
neos3103 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Φίλε μου Νικηφόρε σε ευχαριστώ πολύ , για να βγαλουν το μουαγιε χτυπησαν με σφυρί ενα πυρο που ειναι στο πισω μερος του μουαγιε και ερχεται απο το εσωτερικό του αυτοκινητου - δεν γνωριζω πως λεγεται - ακρομπαρο - ημιμπαρο - παντως ρωτησα και εναν φιλο μου μηχανικο και μου ειπε πως ειτε με σφυρί βγαινουν , είτε με εξωλκεα - δεν ξερω τι ειναι - τωρα να οφειλεται σε αυτό δεν νομιζω

Να υπενθυμίσω ότι το μουαγιε στηρίζεται στο πισω μερος σε ενα πυρο , αυτό χτυπησαν με σφυρι , το ρουλεμαν το εβγαλαν με την πρεσα απο το μουαγιε και παλι το πρεσαραν παλι το καινουργιο για να το βαλουν παλι μεσα στο μουαγιε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corollapatra : 02-01-12 στις 12:41.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-01-12, 12:18
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Να τα βρω στο Toyota EPC να δουμε πως ειναι, εγώ αλλαζα ολοκληρο το ακρο στο αλλο αμαξι για να εχω τα μεγαλυτερα φρενα δεν αλλαξαμε μεσα ρουλεμαν μονο και στην corolla δεν εχω ασχοληθει με μουαγιε και ρουλεμαν τροχων.
Πισω από το μουγιε ειναι τα ημιαξονια αυτα πιανουν μεσα, οτι αλλο πιανει επανω στο ακρο, φανταζομαι δεν βγαζουν το ακρο για να αλλαξουν ρουλεμαν! αλλα καπως θα πρεπει να ξεκουμπωσουν πραγματα απο πανω γιατι πως αλλιως θα βγει το ημιαξονιο μεσα απο το μουαγιε??? κανονικα αυτα ερχονται ομως με την ευθυγραμμιση εκτος αν στραβωσαν κατι!





Αυτά είναι απο το πρόγραμμα της Toyota, τα μαυρα που δειχνω στην πρωτη φωτο ειναι και τα ρουλεμαν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corollapatra : 02-01-12 στις 12:41.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-01-12, 15:02
Το avatar του χρήστη neos3103
neos3103 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 31-12-2011
Μοντέλο: Corolla E111 1300cc H/B
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 12
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
neos3103 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
φαντασου λοιπο στο ανω σκιτσο οτι εβγαλαν ολοκληρο το μουαγιε απο το αυτοκινητο και την δισκοπλακα και μετα εμεινε το ρουλεμαν που φαινοταν μεσα στο μουαγιε - ειναι αυτοι οι κυλινδροι μεσα στη μικρη εικονα αλλα το ρουλεμαν ειναι ολοκληρο οχι τεμαχια οπως εδω - και το εβαλαν στη πρεσα για να το πρεσαρουν μεσα στο μουαγιε , το μουαγιε δε ν φαινεται στην ανωτερω φωτογραφια που εχεις - σε ευχαριστω παντως για την φωτο - το μουαγιε ειναι σαν ενα δορυφορικό πιατακι περιπου με καποια ακρα που εξεχουν σαν κλωναρια δεν εχω φωτο να σου δειξω - συγγνωμη

Νικηφορε δες εδω ετσι το εκαναν

http://www.youtube.com/watch?v=ScyFtefUJX4

Σταυρος

Ευχαριστώ πολύ ολους οσους προσπάθησαν να με βοηθησουν στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω , νομίζω πως σε ενα καλό τεχνίτη που γνωρίζει καλά την ευθυγράμμιση και εχει μεράκι θα λυθεί το πρόβλημα μου - δυστυχώς η πλειοψηφία των τεχνικών εδώ στην Ελλάδα δεν είναι γνώστες του αυτοκινήτου αλλά και το χειρότερο δεν παραδέχονται οτι έχουν αγνοια - και δεν γνωρίζουν το αντικείμενο - Με εκτίμηση Σταύρος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη neos3103 : 02-01-12 στις 21:59.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-01-12, 15:15
Το avatar του χρήστη corollapatra
corollapatra Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 28-02-2005
Μοντέλο: T Sport 5d facelift
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 6.110
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 875
corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα
Φίλε μου, θα σε παρακαλέσω να μην κάνεις επαναλαμβανόμενα posts (σου έχω ήδη συγχωνεύσει τα προηγούμενα), πάτα edit στο τελευταίο σου post και πρόσθεσε το επιπλέον κείμενο/αναφορά που θες...
__________________
Lift, lift, lift...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-01-12, 17:35
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Δλδ το ακρο το εβγαλαν απο το αμαξι????
Εδω βρηκα τυχαια μερικες φωτος για δες : http://board.tercelonline.com/viewthread.php?tid=29330
και εδω ρουλεμαν τροχων : http://www.onlineautomotive.co.uk/To...0Bearings.aspx
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ευθυγράμμιση - Ελαφρύ Τιμόνι neos3103 SUPPORT 7 11-01-12 16:19
Αντικατάσταση Αμορτισέρ - Ευθυγράμμιση neos3103 GEOMETRICAL 1 06-01-12 03:24
ευθυγράμμιση - μπαταρία antonios7 SUPPORT 9 06-11-09 16:38
Πρόβλημα με ρουλεμάν; billlllll TOYOTA COROLLA E 12 12 01-07-08 11:56
Μετάδοση: Δίσκος Πλατώ, Ρουλεμάν, Κιβώτιο κλπ DjBac SUPPORT 18 07-05-07 19:28



Page generated in 0,18240190 seconds (82,93% PHP - 17,07% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:35.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)