Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E15

TOYOTA COROLLA E15 Το ομορφοτερο sedan μετα την 101

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
ΠΟΣΟ ΚΑΙΕΙ Η COROLLA ΣΑΣ??
  #1  
Παλιά 07-09-09, 16:28
notiosanatolikos Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 28-06-2009
Ηλικία: 54
Μηνύματα: 11
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
notiosanatolikos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ΠΟΣΟ ΚΑΙΕΙ Η COROLLA ΣΑΣ??

Πιστεύω ότι παρουσιάζει ενδιαφέρον να δουμε πόσο καίει το αυτοκίνητό μας και να προσπαθούμε να επιτυγχάνουμε χαμηλότερη κατανάλωση κάθε φορά.

Χθές έκανα το ταξίδι Γύθειο - Αθήνα και έκαψε 6,3 λιτρα/100 με μέση ταχύτητα 67 χλμ/'ωρα (είχε τρομερή κίνηση). Εδώ να σημειώσω ότι στο μεγαλύτερο διάστημα έκανα χρήση του κλιματισμού και κάποιες φορές και το cruise control. (COROLLA 1.6 SOL)
Aλήθεια το δικό σας πόσο καίει σε ταξίδι? Ποιός έχει πετύχει τη χαμηλότερη κατανάλωση σε ταξίδι και με τι ταχύτητα?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-09-09, 16:53
jkal Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 19-03-2009
Μηνύματα: 12
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
jkal είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Έχω το αμαξι περίπου 6 μήνες και από την αρχή παρακολουθώ την κατανάλωσή με τα γεμίσματα του ρεζερβουάρ (και την ενδειξη φυσικά) και έχω να παρατηρήσω τα εξής:
- Οι καταναλώσεις που έχω καταγράψει κυμαίνονται από 7.8 lt/100km το λιγότερο έως 8.6 lt/100km το πολύ (και αυτό στην αρχή).
- Οι καταναλώσεις αυτές είναι σε μεικτές συνθήκες, γέμισμα σε γέμισμα δηλαδή.
- Οι ενδείξεις του υπολογιστή σε κάθε γέμισμα (με μηδενισμό φυσικά) είναι περίπου 0.4 με 0.7 lt/100km λιγότερο.
- Τα περισσότερα από τα χιλιόμετρα γίνονται σε εθνική αλλά ένα 20 με 30% είναι σε συνθήκες κίνησης.
- Ταχύτητες ταξιδίου 120 με 140 km/h.
- Βενζίνη, όπου βρώ.
- Αυτό που μου κάνει όμως περισσότερη εντύπωση, είναι ότι το αυτοκίνητο δείχνει να είναι ανεπηρέαστο από τις εξωτερικές συνθήκες. Τι εννοώ: Είτε είναι σε ταξίδι φορτωμένο, είτε πάω μόνος μου, είτε καλοκαίρι με κλιματισμό, είτε χωρίς, ακόμα και σε ταξίδι με πολύ βροχή για πολλά χιλιόμετρα και τον κλιματισμό ανοιχτό, δεν είδα μεγάλες διαφορές.
- Αυτό που του λείπει είναι μια έκτη σχέση...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-09-09, 17:32
Το avatar του χρήστη LAKISdj
LAKISdj Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 01-07-2008
Μοντέλο: COROLLA 1.6 SOL M-MT
Περιοχή: ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Ηλικία: 55
Μηνύματα: 130
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 207
LAKISdj είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Σε ταξίδι από ΙΩΑΝΝΙΝΑ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ, έκαψε 8,2 / 100χλ. Μέσα ωριαία ταχύτητα 122χλμ ( έχει παραδοθεί όλοι η ΕΓΝΑΝΤΙΑ αρκετή ώρα στα 160-180χλμ).
Βενζίνη 100 οκτανίων (Shel).
Νεότερα την επόμενη τετάρτη που θα ξανακάνω το παραπάνω ταξίδι, και αυτή την φορά θα μετρηθεί και ο γυρισμός, μιας και τον Αύγουστο γύρισα μέσω Χαλκιδικής.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-09-09, 16:14
Το avatar του χρήστη PANOS COROLLA E11
PANOS COROLLA E11 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 09-06-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΧΑΪΔΑΡΙ
Ηλικία: 35
Μηνύματα: 128
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 207
PANOS COROLLA E11 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
πως ειναι δυνατον να καιω περισσοτερο στις χαμηλες στροφες απ'οτι στις ψηλες εχω παρατηρησει σε βολτες που κανω αν το πηγαινω με 2000-4000rpm το ντεποζιτο κατεβαινει για πλακα (εκαψα απο χαιδαρι village park ρεντη ενα νταμακι απο τα 4) και στο γυρισμο που το πηγαινα κοφτιασμενο δεν ειδα διαφορα στην βελονα σαν να μην μου εκαψε σχεδον τιποτα μηπως πεζουν ρολο τα χωνακια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-09-09, 16:18
Το avatar του χρήστη GEORGE N.
GEORGE N. Offline:
 
Εγγραφή: 28-10-2008
Μοντέλο: EΕ 101 20ν b/t
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 751
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 288
GEORGE N. είναι ένας φάρος φωτός GEORGE N. είναι ένας φάρος φωτός GEORGE N. είναι ένας φάρος φωτός GEORGE N. είναι ένας φάρος φωτός GEORGE N. είναι ένας φάρος φωτός
Πανο αυτο πιστευω και εγω πως με τα χονια δεν βλεπεις τρελη διαφορα παρα μονο θορυβο και τρωει σαω π....στης!!!
__________________
Τωρα πια πριονίζω.......
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-09-09, 17:43
Το avatar του χρήστη giorgisrog
giorgisrog Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 11-11-2008
Μοντέλο: Ε12 1.4 2005 5d
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 390
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 229
giorgisrog είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
για μενα το αμαξι κανει τη λιγοτερη καυση βενζινης οταν δουλευω την καθε ταχυτητας στο 70-80%.οχι κοφτες αλλα και οχι μεγαλη σχεση στο κιβωτιο και τερμα το γκαζι.και πραγματικα εχω δει πολυ διαφορα ετσι.
__________________
...corollaclub ΚΡΗΤΗ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-09-09, 21:32
Το avatar του χρήστη PANOS COROLLA E11
PANOS COROLLA E11 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 09-06-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΧΑΪΔΑΡΙ
Ηλικία: 35
Μηνύματα: 128
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 207
PANOS COROLLA E11 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
george μπορει να καιει πολυ και να εχει ομορφο θορυβο αλλα δεν θα συμφονησω στο οτι δεν σου δινει δυναμη ειδα διαφορα οταν εβαλα τα χωνακια και ειδικα στις ψιλες στροφες
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-09-09, 21:44
Το avatar του χρήστη GEORGE N.
GEORGE N. Offline:
 
Εγγραφή: 28-10-2008
Μοντέλο: EΕ 101 20ν b/t
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 751
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 288
GEORGE N. είναι ένας φάρος φωτός GEORGE N. είναι ένας φάρος φωτός GEORGE N. είναι ένας φάρος φωτός GEORGE N. είναι ένας φάρος φωτός GEORGE N. είναι ένας φάρος φωτός
Εκτως απο τα χωνια εχεις και καποιο προγραμμα ή παραλληλο? Πιστευω πως με μονο συνδιασμο προγραμματος με χωνια θα δεις διαφορα ή κανω λαθος μηπως.
__________________
Τωρα πια πριονίζω.......
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-09-09, 22:58
Το avatar του χρήστη vassilis_vvti
vassilis_vvti Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 19-02-2006
Μοντέλο: Αvensis vvt-i 1.6
Περιοχή: ΕΛΛΑΔΑ
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 1.604
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 383
vassilis_vvti είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PANOS COROLLA E11 Εμφάνιση μηνυμάτων
πως ειναι δυνατον να καιω περισσοτερο στις χαμηλες στροφες απ'οτι στις ψηλες εχω παρατηρησει σε βολτες που κανω αν το πηγαινω με 2000-4000rpm το ντεποζιτο κατεβαινει για πλακα (εκαψα απο χαιδαρι village park ρεντη ενα νταμακι απο τα 4) και στο γυρισμο που το πηγαινα κοφτιασμενο δεν ειδα διαφορα στην βελονα σαν να μην μου εκαψε σχεδον τιποτα μηπως πεζουν ρολο τα χωνακια
Αν πας γρηγορα(ειναι και θηριο το δικο σου απο οσα εχω διαβασει)δεν προλαβαινει να καει η βενζινη γιατι πας γρηγορα και φτανεις γρηγορα στο προορισμο σου...χαχα
__________________
Toyota Avensis vvt-i
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-09-09, 11:51
Το avatar του χρήστη PANOS COROLLA E11
PANOS COROLLA E11 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 09-06-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΧΑΪΔΑΡΙ
Ηλικία: 35
Μηνύματα: 128
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 207
PANOS COROLLA E11 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
να σου πω vassili το σκεφτικα και εγω αυτο χαχαχαχα...... george εχω προγραμματακι και οχι μονο!!!! με σκετα χωνια ειναι σαν να εχεις βαλει κατι καλυτερο απο χωανη δηλαδη στα ψιλα το μοτερ ξερενεται χωρις προγραμμα δεν νομιζω να ειναι αυτο κατι αλλο φταει θα το πηγαινω ψηλες στροφες αυτη ειναι η λυση απ οτι καταλαβα τουσ 4 μηνες που ψαχνω για το θεμα αυτο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E15

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μου καιει λαδια LITHOGRAFOS2002 TOYOTA AURIS 23 19-06-12 00:20
Ποσο μας εχει φτασει η corolla μας?το μετανιωσαμε η οχι? mpesikos ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 29 15-10-09 10:47
το 20v μαυροκαπακο μου καιει λαδι (πολυ) 20 v manos 4AGE 20v Levin 16 09-10-08 10:56
ποσο κοβει το a/c alex-g SUPPORT 50 07-07-07 11:19
οταν καιει η corolla λαδακια τι γινεται; ΘΑΝΑΣΗΣ ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 48 20-01-07 05:07



Page generated in 0,17253494 seconds (81,91% PHP - 18,09% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:02.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)