Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΦΟΡΟΥΜ

ΦΟΡΟΥΜ Οτιδήποτε έχει σχέση με το φόρουμ μας, όπως νέα, αναβαθμίσεις και τυχόν προβλήματα που μπορεί να έχει κάποιος.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Απορια για λαδι σε toyota g6
  #1  
Παλιά 26-08-11, 23:39
Το avatar του χρήστη elastogeorge
elastogeorge Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 8
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
elastogeorge είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Απορια για λαδι σε toyota g6

Χαιρετω ολα τα μελη του φορουμ..!!!

Θα ηθελα να αλλαξω λαδια στο αυτοκινητο μου και προβληματιζομαι
ποια μαρκα να επιλεξω...
εχω ακουσει πολλα και μου εχουν πει πιο πολλα..!!!

Μου ειπαν οτι τα Repsol ειναι καλα για ιαπωνεζικα αυτοκινητα
αλλος μου ειπε να βαλω Castrol...

Μπορει καποιος να μου προτεινει ενα λαδι που εχει βαλει στο δικο του
αν ειχε καλη αποδοση και αν ναι ποιο ειναι αυτο...???

Επισης θα ηθελα να πω πως καιει λιγο λαδι το δικο μου το εχει κανει
και σε κανεναν απο εσας..???

Ευχαριστω προκαταβολικα!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-08-11, 00:20
Το avatar του χρήστη JL_e10
JL_e10 Offline:
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Μοντέλο: 2001 Avensis T22
Περιοχή: Newcity of Nikaia
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 3.148
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 533
JL_e10 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Αν κρινω καλα απο την εικονα που χεις, εχεις το μοντελο του 2000, σωστα? Αυτη η γενια ειναι η πρωτη που φορεσε τους κινητηρες VVT-i, οι οποιοι ειχαν ελλατωματικα πιστονια. Ως συνεπεια αυτου, μετα απο καποια χιλιομετρα (συνηθως μετα τα 100000) αρχιζαν να τσιμπανε λαδι. Η ΤΟΥΟΤΑ το αναγνωρισε σαν δικο της λαθος κι εδινε επεκταση εγγυησης στον κινητηρα. Πιθανον λοιπον να εχεις και εσυ το ιδιο προβλημα, γι αυτο και σου τσιμπαει λιγο λαδι. Τωρα, στο ποια λαδια μπορεις να βαλεις. Τα Cstrol οντως ειναι καλο λαδακι, τα φοραγα στην δικη μου οταν ηταν πιο καινουργιο, αλλα τα αλλαξα εδω και χρονια με τα Valvoline SynPower 5-40.
__________________
Αφεντικο, θα θελα να μου κανεις μια αυξηση. Οχι για μενα, αλλα για τη φουκαριαρα την τσεπη μου!!!!
http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=14305
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-08-11, 03:21
Το avatar του χρήστη tom ks
tom ks Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 31-08-2010
Μοντέλο: corolla G6 vvt-i
Περιοχή: Ιωαννινα
Ηλικία: 32
Μηνύματα: 315
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 198
tom ks είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Φιλε μου εγω βαζω ENEOS 10-40. Εχω ακουσει πολυ καλα λογια ειδικα οταν το στροφαρεις πολυ. οποια μαρκα λαδι κ να βαλεις να τα αλλαζεις καθε 7500. κ το δικο μου καιει λαδι. εσενα ποσο λαδι καιει?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-08-11, 11:46
Το avatar του χρήστη g6_saligkaros
g6_saligkaros Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 14-08-2011
Περιοχή: Κερατσινι
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 696
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 225
g6_saligkaros είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
κι εγω eneos βαζω 5-40 εβαλα συγκεκριμενα αυτη τη φορα πιο παλια εβαζα της castrol πολυ καλη επιλογη!τωρα βεβαια εχω αλλο μοτερ γιαυτο το αλλαξα!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-08-11, 12:03
Το avatar του χρήστη GiWrGoS@XXX
GiWrGoS@XXX Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μοντέλο: E11 1.4 vvti g6
Περιοχή: athina
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 686
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 295
GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα
Εγω βαζω Motul 300V racing chrono 10w/40 full sythetic... παει σιγουρα καλυτερα απο τα λαδια της toyota.. δεν καιει σταγονα λαδι ...βεβαια εγω εχω αλλαξει τα ελλατωματικα πιστονια στην εγγυηση...5w/40 δεν εχω ξαναβαλει απο τοτε που αλλαξα shortblock ,για να μαι σιγουρος οτι δεν θα ξανακαψει...ο μηχανικος μου στην toyota το προτεινε... εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος απο αυτο το λαδι καλυπτει κινητηρες και οδηγηση με υψηλες απαιτησεις και το βρισκω 25ευρω το 2λιτρο, μια χαρα τιμη...ριξτου μια ματια δεν θα χασεις ..
απλα δεν ειναι λαδι για να βγαλεις 10000χλμ πρεπει καθε 7000-7500 να το αλλαζεις οπωσδηποτε

Σιγουρα και το ΕΝΕΟS πρεπει να τα σπαει ,εχω ακουσει τα καλυτερα ...οι Hondaioi που εχουν πολυστροφα μοτερ ,πινουν νερο στο ονομα του
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-08-11, 13:07
Το avatar του χρήστη g6_saligkaros
g6_saligkaros Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 14-08-2011
Περιοχή: Κερατσινι
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 696
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 225
g6_saligkaros είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
το συγκεκριμενο motul καλυπτει τις προδιαγραφες των κινητηρων της toyota?εννοω τα χαρακτηριστικο που γραφει απο πισω συνηθως...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-08-11, 15:28
Το avatar του χρήστη GiWrGoS@XXX
GiWrGoS@XXX Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μοντέλο: E11 1.4 vvti g6
Περιοχή: athina
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 686
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 295
GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα
ειναι και για πολυ παραπανω,αγωνιστικο λαδι εγκεκριμενο απο FIA για απαιτητικη οδηγηση ,μοτερ με υψηλες καταπονησεις απο στροφαρισμα- turbo(ετσι λεει το κουτι τουλαχιστον) ....μηχανικος της toyota μου το προτεινε αμεσως μετα την επισκευη του μοτερ,αυτος το φοραει στο δικο του g6 υπερκυβισμενο φιλτρο προγραμμα εξατμιση και δεν ξερω τι αλλο....εχω κανει 70000χλμ βαζοντας μονο ΜOTUL,δεν εχω καψει σταγονα λαδι ποτε και το αμαξι στροφαρει ωραια και δουλευει ωραια,ειμαι πολυ ικανοποιημενος...επισης σε αμαξι φιλου με δεικτη θερμοκρασιας λαδιου ειδαμε οτι ενω με απλα λαδια αντιπροσωπειας ,το λαδι ηταν γυρω στους 110 βαθμους κελσιου κατω απο πιεση ,με το MOTUL αντιστοιχα σηκωνε μεχρι 92-95 βαθμους κελσιου...
εχει διαφορα....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-08-11, 15:30
Το avatar του χρήστη JL_e10
JL_e10 Offline:
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Μοντέλο: 2001 Avensis T22
Περιοχή: Newcity of Nikaia
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 3.148
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 533
JL_e10 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Το 300V δεν ειναι αυτο που καιγεται ετσι κι αλλιως? Τα βαζουμε στο Swift και καμια φορα μπορει να συμπληρωσουμε λιγο. Οχι επειδη καιει λαδι το αμαξι, αλλα επειδη ετσι ειναι η "φταξια" του λαδιου. Τα ENEOS ειναι απλα απιστευτα. Η μελετη τους ειναι συνεργασια Honda-Kawasaki.
__________________
Αφεντικο, θα θελα να μου κανεις μια αυξηση. Οχι για μενα, αλλα για τη φουκαριαρα την τσεπη μου!!!!
http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=14305
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-08-11, 15:47
Το avatar του χρήστη GiWrGoS@XXX
GiWrGoS@XXX Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μοντέλο: E11 1.4 vvti g6
Περιοχή: athina
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 686
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 295
GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα
Δεν ξερω...σε 10w/40 που βαζω εγω στο 1.4 vvti που στροφαρει 6600 δεν εχω δει καταναλωση(αν εκαψε και 50-100ml ανα 7500χλμ δυσκολο να το παρατηρησω,αλλα το λαδι παντα στην ιδια σταθμη φαινοταν )...και πιστεψε με ειδικα τον πρωτο καιρο το τσεκαρα συνεχεια ,για να σιγουρευτω οτι και η επισκευη πετυχε και οτι το λαδι ειναι σωστο...
Ισως αν εβαζα 5w/40 οπως φορανε τα Τoyota απο εργοστασιο να μου εκαιγε κι εμενα λιγο,δεν το χω δοκιμασει...ισως το swift επειδη στοφαρει πανω απο 7000 κι εχει καποια αρκετα χλμ υποθετω ,να τσιμπαει ,γιατι το MOTUL ειναι πολυ λεπτορευστο συνθετικο για να μειωνει δραστικα τις τριβες ειδικα σε 5w/40 οποτε λογικο να καιγεται και ποιο ευκολα ,γιαυτο εξαρχης εβαλα 10w/40 εγω να μην βλεπω καταναλωσεις λαδιου ..ειναι θεμα ψυχολογικο χαχαχαχ

οσο για το ENEOS ναι ειναι κορυφαιο για τα γιαπωνεζικα ,εχω ακουσει οτι ειναι ακριβο ομως,δεν το χω ψαξει ειναι η αληθεια ...
ειμαι ικανοποιημενος με το MOTUL,το βρισκω σε νορμαλ τιμες και σε μαμα μοτερ δεν υπαρχει λογος να κανω περαιτερω πειραματα και να ξοδευω παραπανω....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-08-11, 15:59
Το avatar του χρήστη skour
skour Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 16-04-2009
Μοντέλο: corolla e11 f\l sedan
Περιοχή: κορινθος
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 472
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 231
skour είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Και γω το ENEOS χρησιμοποιω και το αλλαζω καθε 7500-9000χλμ.Η τιμη που το παιρνω ειναι 30 ευρω το 4λιτρο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΦΟΡΟΥΜ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναθυμιασεις με λαδι tasos 4age 2v SUPPORT 4 21-02-14 08:54
5w-30 λαδι στα VVT-i ή μηπως οχι?? keichi TOYOTA COROLLA 111(G6) 85 31-03-13 11:47
το 20v μαυροκαπακο μου καιει λαδι (πολυ) 20 v manos 4AGE 20v Levin 16 09-10-08 10:56
απορια NIKOS.99 4AGE 20v Levin 5 18-09-08 17:46
Λαδι Στην Τσιμουχα Του Μπουζι pwpwpali TOYOTA COROLLA 111(G6) 10 24-09-06 19:36



Page generated in 0,16827607 seconds (82,18% PHP - 17,82% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:41.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)