Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΣΕ Ε111 G6
  #1  
Παλιά 16-01-09, 11:22
THEMIS Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Μοντέλο: Corolla 1.4 vvti G6
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 222
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 242
THEMIS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΣΕ Ε111 G6

Καλημέρα σε όλους.

Μετά από πολύ καιρό που έχω να γράψω στο φόρουμ (ενώ μπαίνω κάθε μέρα για διάβασμα...) θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τα κάτωθι και να δω και τη δική σας γνώμη και εμπειρία:

Είχα κάνει 135000χμ. χωρίς να αλλάξω τίποτα στην ανάρτησή μου μιας και ΚΤΕΟ παίρναγε και δεν ήταν τα πράγματα σε τραγικό βαθμό. Ποσοστό απόσβεσης γύρω στα 60% μπροστά και 50% πίσω. Τότε μιας και έφτασα τόσα χμ. αποφάσισα να αλλάξω αμορτισέρ λόγω παλαιότητας κυρίως και λόγω νέου ΚΤΕΟ. Η πρόταση από την επίσημη αντιπροσωπία είναι kayaba όχι τα κόκκινα τα ρυθμιζόμενα αλλά τα "απλά" τα οποία είναι και γύρω στο 20% σκληρότερα από τα μαμά. Δεν άλλαξα ελατήρια - αντιστρεπτικές κλπ. Κατά το πρόσφατο πέρασμα από το ΚΤΕΟ μου δηλώθηκε απόσβεση 60% μπρος πίσω και από εκεί άρχισα να ψάχνω το θέμα.

Τα δικά μου "αποτελέσματα" δείχνουν ότι όταν αλλάζουμε αμορτισέρ αλλάζουμε και ελατήρια γιατί το ελατήριο είναι υπεύθυνο για τις κλίσεις και το αμορτισέρ για την επαναφορά από την ταλάντωση. Αν μάλιστα έχουμε τα χρήματα καλό είναι να αλλάξουμε και τις αντιστρεπτικές (η ικανότητα μη-στρέβλωσης πέφτει με τον καιρό...). Αν τα ελατήρια είχαν αλλαχθεί θα "έπιανα" απόσβεση περί τα 85-90% μου είπαν.... εννοείται ότι έχει ελεγθεί η πίεση των ελαστικών, τα νέα αμορτισέρ δεν είναι βλαμμένα κλπ κλπ.

Περιμένω τις γνώμες σας.

Θέμης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη THEMIS : 16-01-09 στις 13:40.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-01-09, 15:13
Το avatar του χρήστη diafanh-psyxh
diafanh-psyxh Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-03-2004
Περιοχή: αθηνα
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 5.088
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 754
diafanh-psyxh είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
η δικιά μου καρότσα έχει 212000 χιλ και μπροστά έχω ακόμα τα μαμά ελατήρια.όταν χρειαστούν επισκευή τα ΚΟΝΙ θα αλλάξω και τα ελατήρια όχι επειδή εχουν κάποιο πρόβλημα αλλά θελω να βάλω πιο σκληρά.το δικό μου δηλαδή θέλει ελατήρια,αντιστρεπτικές κλπ κλπ.μήπως να το πετάξω όπως είναι γιατί άμα κάτσω και τα υπολογίσω όλα θα φτάσουν την αξία μισού αυτοκινήτου(ίδιο με το δικό μου).δεν το συζητάω για το σταρλετάκι μας.έχει 470000 χιλιόμετρα με μαμά ελατήρια,αντιστρεπτικές και γενικά σχεδόν όλα είναι από το 1985.αυτό το κακόμοιρο και αν έχει φορτωθεί και ξαναφορτωθεί καθημερινά.σε αυτό ναι τα ελατήρια έχουν "χαλαρώσει" λίγο μπορώ να πω αλλά στο κτέο δεν μας είπαν για πολοστή φορά τίποτα.
__________________
Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους


www.eseepa.gr

Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-01-09, 15:31
THEMIS Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Μοντέλο: Corolla 1.4 vvti G6
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 222
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 242
THEMIS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Έχεις δίκιο φίλε μου.

Ισχύουν όλα όπως τα λες. Απλά δες στο χαρτί του ΚΤΕΟ τι ποσοστό απόσβεσης σου δίνει. Το ΚΤΕΟ σου λέει κάτι κάτω από ποσοστό απόσβεσης 30%. Και μάλιστα αν ψάξουμε στο διαδίκτυο θα δούμε ότι πολλοί βάζουν πίεση 45 στα λάστιχα από 28-32 (το σύνηθες) πριν το ΚΤΕΟ γιατί τα όργανα μετράνε μεγαλύτερη απόσβεση έτσι....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-01-09, 18:35
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλησπέρα, εμένα το χαρτί κτεο που είχε ο προηγούμενος με μαμα kyb μαύρα και ελατήρια eibach μάλλον 3,5cm λέει μπροστά αριστερά 65%, μπροστά δεξιά 70%, πίσω αριστερά 56% και πίσω δεξιά 53%. Αυτά τι είναι διαλυμένα? εγώ δεν το είχα καταλάβει αλλά πήρα το αμάξι μέσα Φεβρουαρίου 2008, έγινε turbo με το μοτερ που είχα στον μακαρίτη το starlet gt και μετά το Καλοκαίρι κατάλαβα ότι θέλει αμορτισερ γιατί έγιναν πολύ χάλια και πρόσφατα έβαλα τα kyb AGX αλλά η διαφορά που είδα είναι ελάχιστη! το αμάξι πάει χάλια σαν βάρκα και με πολλές ταλαντώσεις!

Τελικά μου είπανε ότι και άλλοι είχαν προβλήματα με αυτά με τα ελατήρια χαμηλώματος και γενικά καλό είναι να τα έχουμε με τα μαμά ελατήρια. Έτσι ένα καλό παιδί από το forum μου παραχώρησε τα δικά του και αν όλα πάνε καλά την Κυριακή θα τα βάλω πάνω μόνος μου.

Μακάρι να φταίει αυτό γιατί η κατάσταση είναι τραγική και δεν άξιζε τα 600 ευρώ που έσκασα για τα AGX.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-01-09, 21:10
THEMIS Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Μοντέλο: Corolla 1.4 vvti G6
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 222
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 242
THEMIS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν υπήρχε κάποιος με πείρα από συνεργεία που να γνωρίζει τι πρέπει να έχει μια Ε111 ας πούμε για να έχει σωστή απόσβεση. Αυτό το αίσθημα της βάρκας το έχω κι εγώ αν και δεν είναι ότι τα αμορτισέρ έχουν θέμα (αν το χώσεις σε στροφές όλα πάνε καλά - σε φυσιολογική οδήγηση βαρκάρει).

Και με τα AGX?? Εδώ μέσα έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια γι'αυτά.... μπορεί κάτι άλλο να φταίει που να μην έχω τις γνώσεις....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-01-09, 22:01
Το avatar του χρήστη diamantis
diamantis Offline:
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Μοντέλο: EE 101 L/B
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 56 male
Μηνύματα: 348
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 248
diamantis είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από THEMIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν υπήρχε κάποιος με πείρα από συνεργεία που να γνωρίζει τι πρέπει να έχει μια Ε111 ας πούμε για να έχει σωστή απόσβεση. Αυτό το αίσθημα της βάρκας το έχω κι εγώ αν και δεν είναι ότι τα αμορτισέρ έχουν θέμα (αν το χώσεις σε στροφές όλα πάνε καλά - σε φυσιολογική οδήγηση βαρκάρει).

Και με τα AGX?? Εδώ μέσα έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια γι'αυτά.... μπορεί κάτι άλλο να φταίει που να μην έχω τις γνώσεις....
φιλε μην ψαχνεσαι για να πεταξεις μια περιουσια στο αμαξι,χωρις λογο.
Αν διαθετεις κανα 1500€ βαλε αμορτισερ coilover και καθαρισες.
Τωρα που κολλαει η αντιστρεπτικη δεν ξερω.
__________________
Διαμαντης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη diamantis : 16-01-09 στις 22:15.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-01-09, 22:14
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Στην δική μου περίπτωση είναι απλά τα πράγματα. Απλά τα AGX δεν έχουν την απαραίτητη διαδρομή που χρειάζονται για να δουλέψουν. Όπως λένε και οι οδηγίες τους δεν δουλεύουν σωστά με χαμήλωμα πάνω από 3cm και στα 3cm δουλεύουν σωστά με μερικές μάρκες απ' όσο έμαθα και όχι με όλες. Επειδή όμως δεν μπορώ να σκάω λεφτά και να κάνω δοκιμές βγάλε-βάλε-ευθυγράμμιση κτλ βάζω τα μαμά και καθαρίζω. Και λύνω και άλλα προβλήματα που μου προκαλεί το χαμήλωμα. Όπως ότι το αμάξι έβρισκε σε πολλά μέρη πχ, άνεση κτλ κτλ. Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι το αμάξι χοροπηδάει πολύ σαν να έχω χαλασμένες αναρτήσεις δλδ αν φρενάρω απότομα νομίζω ότι οδηγάω low ride car! κοντεύει να πηγαίνει κάπως έτσι : http://www.youtube.com/watch?v=C8Kw5jiwhv4 XXXAXAXAAXXAAXAXXAAX και επίσης μου δίνει την αίσθηση ότι το αμάξι στέκεται ΜΟΝΟ σε ελατήρια και όχι σε αμορτισερ! εξού και οι τρελές ταλαντώσεις! και με πάνω από 50χλμ σε ανοιχτές στροφές κιόλας δεν στρίβεις απλά, αυτό σε στρίβει και όπου πάει!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-11-09, 00:31
Το avatar του χρήστη karekas
karekas Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 16-05-2008
Μοντέλο: e11
Μηνύματα: 103
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 240
karekas είναι υπέροχος karekas είναι υπέροχος karekas είναι υπέροχος karekas είναι υπέροχος karekas είναι υπέροχος karekas είναι υπέροχος karekas είναι υπέροχος
καλησπερα
ηθελα να ρωτησω αν εχει ιδεα κανενας απο hsd coilovers κ απο d2 μια που θελω να διαλεξω πια απο τις 2 μαρκες ειναι καλυτερη για αγορα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-11-09, 00:41
Το avatar του χρήστη JL_e10
JL_e10 Offline:
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Μοντέλο: 2001 Avensis T22
Περιοχή: Newcity of Nikaia
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 3.148
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 533
JL_e10 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
D2 εχει βαλει ο jason, οποτε αν θελεις περιμενεις να δει το θεμα αυτο ή στειλε του πμ.
__________________
Αφεντικο, θα θελα να μου κανεις μια αυξηση. Οχι για μενα, αλλα για τη φουκαριαρα την τσεπη μου!!!!
http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=14305
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-11-09, 10:14
Το avatar του χρήστη jason
jason Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 23-02-2007
Μοντέλο: suzuki swift sport
Περιοχή: αργυρούπολη
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 2.649
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 474
jason είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
οτι και να σου πω εγω για την d2,αν δεν ξερεις τιποτα για την hsd δεν μπορεις να συγκρινεις.ποσο τις βρηκες τις hsd και ποσο κοστιζει η επισκευη τους?η μονη διαφορα που ειδα στα γρηγορα ειναι οτι οι hsd εχουν 16 σκαλες ενω οι d2 32 σκαλες.κοιτα εγω θεωρω θετικο οτι εχουν αντιπροσωπο στην ελλαδα οι d2 και με 400 ευρω ειναι παλι σαν καινουργιες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Aναρτησεις aftermarket για 101 hulk TOYOTA COROLLA E*101 59 07-01-14 09:23
Θελω αναρτησεις κ αμορτισερ! Βοηθειαααα!!! Rhodian TOYOTA COROLLA 111(G6) 1 19-12-09 15:24
ρυθμιζομενες αναρτησεις, ΘΕΩΡΙΑ yiannist SUPPORT 18 09-05-08 08:47
ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ-ΕΛΑΤΗΡΙΑ managercor SUPPORT 3 11-02-08 19:58
ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ - ΠΟΥ? ΤΙ? alkis2003 ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 8 24-01-08 15:29



Page generated in 0,17425895 seconds (82,88% PHP - 17,12% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:11.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)