Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-01-10, 22:16
Το avatar του χρήστη tserkene
tserkene Offline:
 
Εγγραφή: 13-03-2006
Μοντέλο: corolla ts
Περιοχή: Βέροια
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 524
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 274
tserkene είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
και εμένα άρχισε θέμα με την ευθυγράμμιση! περιμένω όμως να φτιάξει λίγο ο καιρός γιατί χρειάζονται αλλαγή τα μπαλάκια ψαλιδίων (έχουν σκάσει τα φουσκάκια τους) και ένα άκρο ζαμφορ πίσω. Μετά πάω για ευθυγράμμιση. Στο θέμα αυτό να ελέγχετε ΠΡΩΤΑ τον άερα στα λάστιχα! πολλές φορές είχα πχ στο ένα 30 λίμπρες και στο δεξί 25 και μου τράβαγε το τιμόνι! και μετά βάζοντας αέρα δεν είχα θέμα με την ευθυγράμμιση! το ίδιο και για τα πίσω. Η ευθυγράμμιση είναι σημαντικό πράγμα πάντως.
Έχει δίκιο ο NikiforosGT
Το θέμα με τον αέρα δεν το είπα γιατί είπε ότι έχει κάνει ευθυγράμμιση και υποτίθεται έπρεπε να τον είχαν δει. Τώρα εάν δεν τον έχουν δει πριν το κάνουν, τότε είναι απλά για κλάματα…..
__________________


visit us on tserkezos.gr visit us on car.gr visit us on facebook


visit my garage

Αν έχεις βαρεθεί να κοιμάσαι τις Κυριακές, τότε μπορείς και εσύ να έρθεις μαζί μας… ΣΧΟ ΒΕΡΟΙΑΣ
Απάντηση με παράθεση
απαντηση
  #2  
Παλιά 27-01-10, 22:55
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 265
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
απαντηση

Εχω δοκιμασει να βαλω και τις σιδερενιες ζαντες που ειχε.Τα ιδια και παλι...Αστα να πανε...Θα ξανακανω ευθυγραμμιση αλλου και βλεπουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-01-10, 20:24
Το avatar του χρήστη JL_e10
JL_e10 Offline:
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Μοντέλο: 2001 Avensis T22
Περιοχή: Newcity of Nikaia
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 3.148
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 533
JL_e10 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Για θυμισε μας λιγο τι μοντελο εχεις, και ακομα, τι ακριβως ζητας απο την αναρτηση.
__________________
Αφεντικο, θα θελα να μου κανεις μια αυξηση. Οχι για μενα, αλλα για τη φουκαριαρα την τσεπη μου!!!!
http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=14305
Απάντηση με παράθεση
απαντηση
  #4  
Παλιά 29-01-10, 20:49
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 265
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
απαντηση

corolla liftback 1600 vti.Ειμαι ευχαριστημενος με τις δυνατοτητες της εργοστασιακης αναρτησης.Το στριβω πολυ δυνατα ακομα και μ αυτη.Δεν εχω περισσοτερες απαιτησεις.Μια χαρα το στριβω με αυτα τα στανταρ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-01-10, 17:51
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Εμένα μου είπε η Toyota 280 ευρω τα kyb excel-G αλλά προτίμησα να βάλω τα kyb AGX (αυτά που έχω τώρα δλδ) και έσκασα 600, αλλά ο λόγος είναι ότι ήθελα οπωσδήποτε ρυθμιζόμενη σκληρότητα (έχει 4 σκάλες μπρος-πισω) και τις ρυθμίζεις εξωτερικά από πάνω με κατσαβιδάκι και ο άλλος λόγος είναι ότι τα μαμα αμορτισερ δεν αρκουν για τον 4E-FTE. Και με μαμα ελατήρια που έχω πάνω είμαι ευχαριστημένος εγώ με τον τρόπο που οδηγαω, αν όμως το πλακώσεις σε τιμονιες και τουρμπίσματα απότομα και ελιγμούς κτλ τότε δεν αρκούν για αυτό το μοτερ, βασικά χάνεις την μούρη φεύγει δεξιά-αριστερά (δεν πετάει κόλο) και πιστεύω οτι το κάνει επειδή μπροστά είναι ποιό ψηλά από πίσω και είναι και μαλακά (και είναι και από levin), εγώ όμως δεν το πάω ετσι... στο θέμα της ευθυγράμμισης παρατήρησα ότι αν πχ ξεπαρκάρω απο μια στενή θέση και έχω το τιμόνι στριμένο τέρμα αριστερά ο τροχός κάνει κάτι σαν να χοροπηδάει έχει μια περίεργη αίσθηση, ενώ τερμα από την άλλη δεν το κάνει! τι λέτε να είναι? θέμα ευθυγράμμισης ? επίσης θέλω και μπαλάκια ψαλιδιών μήπως έχει σχέση αυτό ? νομίζω αρχισε και να τραβάει το τιμόνι λιγάκι!
Απάντηση με παράθεση
απαντηση
  #6  
Παλιά 30-01-10, 21:21
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 265
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
απαντηση

Εριξα μια δευτερη ματια εγω ο ιδιος στο αμαξι και ειδα οτι οι δυο χοντρες βιδες που συγκρατουν το αμορτισερ στο κατω μερος ηταν σχεδον τελειως χαλαρωμενες.Αφου τις εσφιξα με καστανια πολυ δυνατα βγηκα εθνικη και το αμαξι παει καρφι!Το προβλημα λυθηκε και το αμαξι παει τελεια!Δε τραβαει καθολου!Εγινε αλφαδι!Το θεμα ομως ειναι πως και γιατι λυθηκαν αυτες οι βιδες?????????????Δε θελω ουτε να το σκεφτομαι..............


Ξεχασα!!
Φιλε Νικηφορε το χοροπηδημα το εκανε και σε μενα κανα δυο φορες παλια!Τωρα δε το χει ξανακανει!Δε ξερω τι ειναι!Μηπως απ το διαφορικο τιποτα??Λεμε τωρα....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agapiou : 30-01-10 στις 21:58. Αιτία: συγχώνευση posts...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-01-10, 09:03
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
αν είχε πρόβλημα το διαφορικό θα έκανε και θόρυβο! εγώ φοβάμαι μην είναι τίποτα λυμένες βίδες όπως λες, γιατί όταν άλλαξα ελατήρια, τα άλλαξα μόνος μου οπότε δεν έχουν σφιχτεί με αερόκλειδο! πάντως στο σταρλετ είχα κάνει πάρα πολλές βγάλε-βάλε αμορτισερ μόνος μου και ποτέ δεν λύθηκε τίποτα, ούτε χαλάρωσε κάτι. Εσένα τι παρουσιασε που είχαν χαλαρώσει οι βίδες? μέσα στην week θα παω σε κάτι φίλους με βουλκανιζατερ και θα ρίξουμε μια ματιά αν έχει χαλαρώσει τίποτα στις αναρτησεις μπας και....αλλιως να φτιάξει λίγο ο καιρός να αλλάξω μπαλακια ψαλιδιών και ένα πίσω άκρο ζαμφορ και ευθυγράμμιση μετά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 31-01-10 στις 09:15.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-02-10, 08:57
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Η τελική σιγουρα θα ειναι ιδια μιας και το (ίδιο) κιβωτιο δινει μέχρι εκεί.

Το θέμα ειναι πόσο πιο γρήγορα και πόσο πιο ευκολα θα ανεβασει ένα 1600 σε σχεση με ένα 1400.
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-02-24, 18:57
Το avatar του χρήστη ominus
ominus Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 12-06-2023
Μηνύματα: 168
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 28
ominus είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλησπέρα σε όλους,

Παιδιά μερικές ερωτήσεις και πληροφορίες θα ήθελα.

Πριν από λίγες μέρες έβαλα καινούργια λάστιχα στο αμάξι και έγινε ζυγοστάθμιση και ευθηγραμηση.

Στο μηχάνημα που ανέβηκε το αμάξι για την ευθυγράμμιση ήταν ένα από αυτά τα καινούργια που είναι με κάτι δίσκους που μπαίνουν στην κάθε ζάντα (δεν ξέρω την σωστή ονομασία τους..)

Στο μηχάνημα έδειξε ότι στην αριστερή μεριά του αυτοκινήτου υπάρχει μια διαφορά σε σχέση με την μεριά του συνοδηγού.

Ο μάστορας που το κοίταξε μου είπε ότι πιθανόν να έχει θέμα του αριστερό άκρο.

Υπάρχει περίπτωση να ισχύει αυτό ? Η μπορεί να είναι τίποτα άλλο?

Τα αμορτισέρ είναι καινούργια στο αμάξι τα άλλαξα πέρυσι ούτε χρόνο δεν έχω κλείσει ακόμα.

Το ίδιο και τα ψαλίδια αριστερά δεξιά.

Και τον Δεκέμβριο είχα αλλάξει της φούσκες στα ιμιαξονια (αν επηρεάζει αυτό κάπως?)

Να πω ότι πριν βάλω τα καινούργια λάστιχα , όταν έβαλα τα καινούργια αμορτισέρ και έγινε ζυγοστάθμιση και ευθηγραμηση με τα παλιά λάστιχα το αμάξι τραβούσε λίγο αριστερά μετά από κάποια χιλιόμετρα, τότε δεν έδωσα και πολύ σημασία γιατί ήξερα ότι δεν είχα καλά λάστιχα δεν πολύ έδωσα σημασία.

Τώρα που μπήκανε τα καινούργια ελαστικά ο μάστορας είδε ότι τραβούσε αριστερά το αμάξι πριν του πω κάτι εγώ, και πριν του πω τι εργασίες έχουν γίνει στο αμάξι επάνω.

Ο μάστορας τότε μου είπε για το άκρο από την στιγμή που στο αμάξι έχω αλλάξει αυτά, και δεν έχει και κάποιο χτύπημα από τρακάρισμα.
Τότε μου λέει ότι έχει θέμα το άκρο.

Εσείς τι λέτε πάνω σε αυτό?

Μου είπε ότι θα το φέρει από την καμπερ- Καστέλ θα κλέψει λίγο, άλλα θέλει παρακολούθηση .

Εσείς τι λέτε πάνω σε αυτό? Μου προτείνεται κάτι?

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-02-24, 13:16
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλησπερα, ποιο συγκεκριμενα τι εννοεις δλδ? ειναι λαθος οι μοιρες σε καμπερ? ή σου τραβαει το τιμονι δλδ το εχεις ισια και παει μονοπλευρα?

Εμενα αγνωστο γιατι στην τελευταια ευθυγραμμιση μπροστα εχω θεμα με την καμπερ, ενω το τιμονι δεν τραβαει και εχω καλη νομιζω επαναφορα και οι 2 ροδες εχουν παραπανω απο την καμπερ που πρεπει για μαμα τυπου αναρτησεις και μαλιστα του οδηγου ακομα περισσοτερο σχεδον διπλη! ειναι τοση η διαφορα που φαινεται με το ματι!!! εχουν αλλαχτει βασεις αμορτισερ ποιο πριν απο τοτε ομως και τα πιατελα ελατηριων και ελατηρια. Τα αμορτισερ ειναι 6 χρονια μετα την ανακατασκευη + μαλλον θα τα κανω την Ανοιξη μια ανακατασκευη να μπουν οσο ποιο λεπτα λαδια υπαρχουν και βαλβιδες απο τα κοκκινα koni να γινουν ποιο ανθρωπινα και θα τα δω τοτε μαλλον μονος μου θα τα μπαινοβγαζω...

Μου ειχε τυχει στα πισω AGX να εχω στο δεξι 1 μοιρα παραπανω αρνητικη καμπερ και ηταν επειδη ειχα πεσει σε λακουβα με 5 ατομα μεσα και φορτωμενο το αμαξι με 70χλμ και στραβωσε το αμορτισερ, απλα εκει βαζω μια βιδα 2mm μικροτερη οταν τα βαλω πανω και μπορω να την φερω....problem solved...

μια φορα εβαλα και στα 2 βιδες μικροτερες και την εκανα πολυ καμπερ, τοσο πολυ που σε στροφες εφευγε ο κολος για πλακα, πηγα σε φιλο ευθυγραμμιση μου λεει ρε μ......τι εκανες εκει ???? ΒMW το περασες? -2,5 μοιρες ειχε γινει ισως και παραπανω!

Για καμπερ εχουμε θεμα οποιος θελει θα το βρω να το γραψω εκει τα δειχνουμε ολα αυτα εδω ειναι : http://www.corollaclub.com/forums/sh...%EC%F0%E5%F 1

Η ευθυγραμμιση μπορει να επηρεαστει απο πολλα πραγματα, λαστιχα, ζαντες, ακρα, αμορτισερ, ψαλιδια, διαφορα εξαρτηματα σχετικα οπως μπαλακια ψαλιδιου, βασεις αμορτισερ (top mounts) κτλ, κατι να ειναι στραβο μπορει να την αλλαζει οπως ετυχε με μενα στο πισω δεξι αμορτισερ με στραβο κορμο απο λακουβα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 18-02-24 στις 13:23. Αιτία: Συμπληρώματα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ευθυγραμμιση-ζυγοσταθμιση (που?) erasmos SUPPORT 9 27-11-08 16:09



Page generated in 0,19801497 seconds (84,60% PHP - 15,40% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:42.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)