Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > Μοτερ. > 4AGE 20v Levin

4AGE 20v Levin 1600 20V TWIN GAM VTi Silvertop & Blacktop

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 13-04-16, 23:53
Το avatar του χρήστη dimitrise111
dimitrise111 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-11-2005
Μοντέλο: E11 WRC REPLICA
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Ευοσμος
Ηλικία: 45 male
Μηνύματα: 992
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 325
dimitrise111 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αλλαξε μονο τον διανομεσ απο το στροφομετρο,δηλαδη εβαλε στο 1300αρι στροφομετρο τον διανομεα του 1600.......
__________________
japcars❤️
Corolla WRC❤️
Corolla E11❤️
http://www.corollaclub.com/forums/vb...o=view&id=5505
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-04-16, 06:41
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημερα, τι ειναι αυτο δεν καταλαβα!!!! ο διανομεας ειναι αυτος που ειναι επανω τα μπουζοκαλωδια.
Τι ειναι ο διανομεας στροφομετρου? την πλακετα ολοκληρη αλλαζουμε στο καντραν.
Υπαρχει κατι αλλο που αλλαζει και θα δουλευε και δεν το ξερω?
μπορεις να δειξεις με φωτο? μηπως ειναι ηλεκτρονικο μερος της πλακετας του στροφομετρου για να μην αλλαχτει ολη? αλλα δεν ειδα κατι να βγαινει!!!
Αν δεν εχεις φωτο εσυ δειξε μου απο τις δικες μου ποιο λες ετσι http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=21554

εμενα μου ειπαν ηλεκτρολογοι οτι θελει 1 απο τα 3 πραγματα παρακατω:

1. Bαζεις καντραν απο corolla AE111 4AFE που εχει διανομεα το μοτερ αλλα εχει ηλεκτρικο σημα αντι ντιζα το κοντερ του.
2. Βαζεις απο το παραπανω ΜΟΝΟ την πλακετα στροφομετρου αντι ολοκληρο.
3. Ηλεκτρονικο κυκλωμα μετατροπη σηματος που θελει κατασκευη και λιγοι ξερουν να το κανουν και δεν ειναι 100% αξιοπιστο.
4. Tελικα μπορει να μπει με πατεντες οπως εκανα και εγω τελικα, κοψε ραψε και κολληματα με κολλητηρι και στροφομετρο απο το starlet GT και να δουλευει και το turbometer του, θελει συνδεση με την ECU στον map sensor, φυσικα με ιδιο τροπο θα μπορουσε να μπει και αλλη πλακετα στροφομετρου απο αλλο καντραν που εχει διανομεα το μοτερ αλλα θα πρεπει ισως να αλλαξουμε και την επενδυση απο κατω του για να ειναι ιδια με το υπολοιπο καντραν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 14-04-16 στις 06:47.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-04-16, 23:27
Το avatar του χρήστη dimitrise111
dimitrise111 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-11-2005
Μοντέλο: E11 WRC REPLICA
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Ευοσμος
Ηλικία: 45 male
Μηνύματα: 992
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 325
dimitrise111 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Για να μην μπερδευομαστε και μπερδευουμε και τα αλλα παιδια,εγω του πηγα ενα κοντερ απο 1600 εβγαλε απο πισω τι εβγαλε,μαλλον διανομεας ή οπως λεγεται αυτο,το τοποθετησε στο δικο μου στροφομετρο και τελος...
__________________
japcars❤️
Corolla WRC❤️
Corolla E11❤️
http://www.corollaclub.com/forums/vb...o=view&id=5505
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-04-16, 23:36
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrise111 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην μπερδευομαστε και μπερδευουμε και τα αλλα παιδια,εγω του πηγα ενα κοντερ απο 1600 εβγαλε απο πισω τι εβγαλε,μαλλον διανομεας ή οπως λεγεται αυτο,το τοποθετησε στο δικο μου στροφομετρο και τελος...
αυτο λεω Δημητρη οτι αλλαζεις την πλακετα του στροφομετρου! δεν μπορεις να αλλαξεις μερος αυτης! ειναι ηλεκτρονικα εξαρτηματα δλδ τι θα τα ξεκολλησεις με κολλητηρι κτλ? την πλακετα αλλαζεις. Το background της δλδ το δαπεδο μπορουμε να το αλλαξουμε.
Το θεμα ειναι να βρεις τετοιο καντραν πρεπει να ειναι απο 1600 με το μοτερ 4A-FE για να εχει διανομεα για να παιζει, αν ειναι απο αλλα 1600 που δεν ειναι με διανομεα παλι δεν παιζει. Εναλλακτικα επειδη ειναι ποιο ευκολο να βρεθει απο σταρλετ ep82 οχι απαραιτητα το GT μπορει να μπει και απο εκεινο, ολα τα μοντελα ep82 ειναι με διανομεα. Απλα θελει παραπανω μοντες ομως αυτα που εχω κανει εγω, στα πλαστικα μερη μεσα στο καντραν και κολληματα με κολλητηρι γιατι τα σημεια που ειναι οι βιδες και κανουν τις επαφες δεν πεφτουν στα ιδια σημεια. Με τον ιδιο τροπο μπορει να μπει και απο γιαπωνεζικα μοντελα με διανομεα ομως πρεπει να αλλαξουμε και την επενδυση ackground επειδη ειναι αλλιωτικα. Εμενα αυτο που εβαλα απο starlet GT ειχε ιδιο με του μαμα και ετσι δεν χρειαστηκε! επισης να τονισω οτι για να αλλαχτει το κατω μερος πρεπει να βγει η βελονα!!! μετα πεφτει κατω εχει ελατηριο απο πισω και αντε βρες το σημειο! στο starlet GT ειχα βαλει λευκες επενδυσεις και την εβγαλα και μετα εδειχνε λαθος! για να βρω το σωστο πατουσα γκαζι κοφτη 7200 και την εβαλα να δειχνει τοσο! ΛΟΛ!!!!! Περισσοτερα και αναλυτικοτατα στο tutorial που εχω κανει.
Στην παρακατω φωτο αριστερα ειναι το μαμα της ΕΕ111 και δεξια απο starlet GT ep82, η πλακετα που φαινεται χωριστα στου starlet ειναι το τουρμπομετρο που οπως ειπαμε συνδεεται ξεχωριστα με την ECU (παιρνει απο τον map sensor σημα). Οπως βλεπουμε δεν γινεται να παρουμε μερος της πλακετας του στροφομετρου ειναι ολοκληρη πλακετα.
Στην 2η φωτο φαινεται πως ειναι οταν εχει αφαιρεθει ΜΟΝΟ η πλακετα στροφομετρο δλδ το στροφομετρο αφου παει ολο μαζι.
Αν βρουμε αυτο που ειπαμε απο corolla ειναι απλα plug n play!!!! εγω παντως εδω Αθηνα οπου εψαξα οπως ειπα δεν ειχε κανεις, και μου παρουσιαζαν της Ε111 1300 οτι ειναι απο 1600! δεν μπορουμε επισης να βαλουμε ολο το καντραν αυτο επειδη εχει ηλεκτρικο σημα στο κοντερ αντι για ντιζα! εκτος αν κανουμε την μετατροπη.....γιαυτο και παιρνουμε μονο την πλακετα του στροφομετρου.
Aμαν εχετε ορεξη φτιαχνετε και μονοι σας http://www.instructables.com/id/DIY-...ter-RPM-gauge/
ανακαλυψα οτι υπαρχουν και μετατροπεις πχ http://www.jegs.com/i/Auto-Meter/105/9117/10002/-1 (ΔΕΝ ξερω αν ειναι ο σωστος για πχ το δειχνω!)
και επισης πολλα κυκλωματα μετατροπης αλλα θελει πολυ ψαξιμο, ομως για καποιον που πιανουν τα χερια του ειναι ευκολο να δοκιμασει.
πχ http://www.electro-tech-online.com/i...2-hivtacho.gif
οπως ειχα ξαναπει δεν ειναι 100% αξιοπιστο το στροφομετρο με κυκλωμα μετατροπης, οπως θα ειναι αμα μπει ενα στροφομετρο που ειναι απο μοτερ με διανομεα.
Χρειαζομαστε ενισχυση σηματος για να το κανουμε να δουλεψει.
αυτος εδω πχ εκανε το κυκλωμα το δειχνει εκει μεσα http://forums.pelicanparts.com/porsc...ch-signal.html
καποιος λεει οτι το εφτιαξε με αυτο http://www.starracing.com/Star/docum...049_pn8920.pdf
στο δικο μου το σημα ηταν αρνητικο παντως....




Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 20-04-16 στις 00:12.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-04-16, 13:02
Το avatar του χρήστη dimitrise111
dimitrise111 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-11-2005
Μοντέλο: E11 WRC REPLICA
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Ευοσμος
Ηλικία: 45 male
Μηνύματα: 992
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 325
dimitrise111 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ναι,απλα το φοντο του στροφομετρου ειναι το δικο μου........ωραια συννενοηθηκαμε τωρα...
__________________
japcars❤️
Corolla WRC❤️
Corolla E11❤️
http://www.corollaclub.com/forums/vb...o=view&id=5505
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-04-16, 06:36
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrise111 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι,απλα το φοντο του στροφομετρου ειναι το δικο μου........ωραια συννενοηθηκαμε τωρα...
καλημερα! εμ δεν τα λες καλα Μητσε! το φοντο ειναι ενα σαν χαρτι το υλικο δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο! ολο το στροφομετρο σου αλλαξε δλδ, το ειπες διανομεα κτλ και δεν καταλαβα τι εννοεις.
Να εδω ειναι απο το starlet που ειχα βαλει λευκες επενδυσεις, τις βελονες τις εβαψα κοκκινες με μαρκαδορο.
Με λιγα λογια ΟΤΙ στροφομετρο θελουμε βαζουμε αμα κανουμε τις πατεντες που εχω δειξει στο how too, την επενδυση απο κατω μπορουμε να την αλλαξουμε αρκει να μην εχει περιεργα κενα και καπου δεν μας ταιριαζει. Το σωστο στροφομετρο απο corolla 1600 4Α-FE ειναι πολυ δυσκολο να βρεθει ειναι σπανιο.



Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-04-16, 18:25
Το avatar του χρήστη dimitrise111
dimitrise111 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-11-2005
Μοντέλο: E11 WRC REPLICA
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Ευοσμος
Ηλικία: 45 male
Μηνύματα: 992
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 325
dimitrise111 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Νικηφορε εχουμε μπερδευτει μαλλον.....εγω σαν οργανο το στροφομετρο εχω αυτο που ειχα παντα,απο το 1600 εβγαλε απο πισω τι εβγαλε και το εβαλε στο δικο μου,ετσι απλα.......επειδη δεν ξερω απο ηλεκτρολογικα και δεν γνωριζω τι και πως λεγεται αυτο που εβγαλε απο το ενα και το εβαλε στο αλλο,ειπα στην αρχη οτι κατι εβγαλε απο το ενα και εβαλε στο αλλο.......μην μπερδευουμε αυτους που βλρπουν το θεμα ή καλυτερα για να μην μπερδευω αυτους που το παρακολουθουν και καλυτερα τον ενδιαφερομενο ας παρει ενα τηλ. ξερει σε ποιον,του εχω πει,και ας ρωτησει τι αλλαζει.......παντως το ολο θεμα ειναι οτι χρειαστηκα κοντερ απο 1600 με κοστος 60-70€ νομιζω και ελυσε το προβλημα......
__________________
japcars❤️
Corolla WRC❤️
Corolla E11❤️
http://www.corollaclub.com/forums/vb...o=view&id=5505
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-04-16, 21:12
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
μπορει να ειναι δυνατο να αλλαχτει καποιο μερος πανω απο το στροφομετρο για να στο εχει κανει ηλεκτρολογος κατι θα ξερει που μπορει απλα να μου διαφευγει αφου δεν μπηκα σε τετοιο κοπο, αφου δεν εβρισκα το σωστο! Προφανως χρησιμοποει την ηλεκτρονικη του που εχει πανω και το τσιπακι μετατροπης σηματος απο ηλεκτρικο σε περιστροφικο κτλ. Απλα για να μπει πρεπει να ειναι το στροφομετρο απο το ιδιο μοντελο δλδ corolla δεν κανει πχ απο starlet.
Aυτα που εχω κανει εγω ειναι με αλλαγη ΟΛΟΥ του στροφομετρου.
Οποτε το θεμα ειναι οτι θες το στροφομετρο απο 4AFE 1600 που βρισκεται πολυ δυσκολα! εγω στην Αθηνα εψαξα τοτε σε ολους τους μαντραδες τους γνωστους και ολοι ειπαν οτι ειναι σπανιο, μερικοι μαλιστα οπως ειπα ξανα παρουσιαζαν της 1300 οτι ειναι απο 1600! απο 1600 εχει ηλεκτρικο σημα το κοντερ και οχι ντιζα! επισης κανεις δεν δινει πλακετα στροφομετρου (εννοω ολο το στροφομετρο) σκετο! δινουν ολο το καντραν μαζι! και δεδομενου οτι ειναι σπανιο ανεβαζει το κοστος.
Αυτος ειναι ο λογος που μπαινουμε στην διαδικασια πατεντων κτλ οτι ΔΕΝ βρισκεται ευκολα το σωστο καντραν!
στην δικια μου περιπτωση ειχε χαλασει αυτος και το σημα στην φυσα οποτε και το σωστο να ειχα απλα δεν θα δουλευε.....επειδη ειχα βαλει εξωτερικο και ειχα τραβηξει καλωδιο βρηκα τι εχει γινει!
Γιατι ομως να σου αλλαξει σωθηκα του στροφομετρου και οχι να βαλει ολοκληρο το στροφομετρο? ειχε καποια διαφορα το δικο σου με το αλλο? μηπως η επενδυση απο πισω ας πουμε? γιατι δεν αλλαζουν και ευκολα!
οπως ειχα ξαναπει πρεπει να βγαλεις βελονες και μπορει να γινει ζημια, ή να δειχνουν λαθος.
Αν βρουμε το σωστο στροφομετρο μπορουμε να το βαλουμε ολοκληρο απλα ΑΡΚΕΙ να εχουμε την ιδια επενδυση απο πισω και να μην θελει αλλαγη! ετσι δεν χρειαζεται σπαζοκεφαλια τι θελει να κανεις τραμπα, ειναι απλα plug n play!
παντως εχω το μαμα στροφομετρο εδω στην βιβλιοθηκη και το κοιταω τωρα, δεν βλεπω να βγαινει κατι ολα ειναι κολλημενα στην πλακετα! τι αλλαξε αυτος δεν μπορω να καταλαβω....μηπως ξεκολησε κανα τσιπ και εβαλε του αλλου?
γμτ να ξεραμε ωραια θα ηταν! ετσι απο περιεργεια ρε γμτ!
ξερεις τουλαχιστον το κοντερ σου που εβαλε το στροφομετρο οτι εβαλε απο ποιο 1600 ηταν? απο το 4AFE ή απο κανενα γιαπωνεζικο πχ 4AGE?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 22-04-16 στις 21:25.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-04-16, 22:09
Το avatar του χρήστη dimitrise111
dimitrise111 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-11-2005
Μοντέλο: E11 WRC REPLICA
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Ευοσμος
Ηλικία: 45 male
Μηνύματα: 992
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 325
dimitrise111 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Απο corolla 4afe......
__________________
japcars❤️
Corolla WRC❤️
Corolla E11❤️
http://www.corollaclub.com/forums/vb...o=view&id=5505
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-04-16, 22:11
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
δεν μου τα απαντας ολα ομως, και γιατι αλλαξε σωθηκα του στροφομετρου και δεν το εβαλε ολοκληρο που ειναι plug n play εχει καποια διαφορα αλλη? εχει διαφορετικη επενδυση? ή μηπως εκεινο δεν εχει θερμομετρο? ρωταω γιατι δεν το εχω δει πως ειναι μπροστα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > Μοτερ. > 4AGE 20v Levin

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στροφόμετρο με οικονομόμετρο led βοήθεια? supermanboy TOYOTA COROLLA E*101 54 04-06-12 23:17
Corolla EE111 turbo (4E-FTE) και στροφόμετρο NikiforosGT TOYOTA COROLLA 111(G6) 117 28-01-12 20:26
Στροφόμετρο Starlet GT σε Corolla EE111 4E-FTE how to NikiforosGT Γνωσιακή Βάση Δεδομένων 0 22-05-11 19:31
Αλλαγή πλαστικού που καλύπτει κοντερ στροφόμετρο giorgosvet TOYOTA COROLLA E 12 11 02-12-10 13:27



Page generated in 0,19525099 seconds (84,66% PHP - 15,34% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:58.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)