Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Εξάτμιση 1.3 G6
  #1  
Παλιά 09-07-15, 16:19
Το avatar του χρήστη antonios7
antonios7 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 29-11-2006
Μοντέλο: Corolla 1.3 G6
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 1.065
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 320
antonios7 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Εξάτμιση 1.3 G6

Έχω αλλάξει την εργοστασιακή εξάτμιση από τον καταλύτη και πίσω με άλλη στον Θεόφιλο η οποία είναι πάλι για corolla 1.3.

Δηλαδή άλλαξα καταλύτη, μεσαίο και τελικό (στο εργοστασιακό στυλ πάλι αφού είμαι μαμά).
Το θέμα είναι πως το αμάξι έχασε στην επιτάχυνση αντί να μείνει ίδιο ή και να πάρει λίγο.

Νομίζω πως φταίει το μεσαίο καζάνι χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος. Μήπως ο νέος καταλύτης;
Τι λέτε να φταίει και τι θα μπορούσα να κάνω χωρίς μεγάλο κόστος για να φτάσω πάλι τα 90ps.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-07-15, 18:11
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.857
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλησπέρα, καταρχήν το ότι είναι πάλι για corolla 1300 που λες δεν μας λεει κατι, αν οι συνδεσεις ειναι χειροποιητες οπως δλδ τα φτιαξει ο εξατμισας αν γουσταρει και 4" σου βαζει επανω! το θεμα ειναι ΠΡΙΝ τι ειχε και ΤΩΡΑ τι εχει! δεν ξερω η μαμα εξατμιση τι διαμετρο εχει την πεταξα αμεσως οταν αλλαξα μοτερ αλλα μια ματια γρηγορη οπως την ειχα δει την εκοβα για 40-42mm διαμετρο, αν ξερει κανεις ας μας πει. Ο καταλυτης τωρα ο μαμα ειναι συνηθως κεραμικος, αυτοι οι κεραμικοι σπανε ευκολα σχετικα αλλα εχουν γρηγορη αποδοση σε κατακρατιση καυσαεριων και αποδιδουν και καλα (για μαμα μοτερια) αν πχ εβαλες εναν μεταλλικο εστω (μη μιλησω για ελευθερο) τοτε αργει να φτασει σε θερμοκρασια λειτουργιας, μπορει να χεις προβλημα να βγαλεις καρτα δλδ να θελει πολυ ωρα ζεσταμα και να χασεις και υποδυναμη επειδη χανει το λεγομενο backpressure κατι σημαντικο στα ατμοσφαιρικα μοτερ. Ο αδερφος μου σε μαμα suzuki swift 1.0 ειχε κανει το λαθος απο κεραμικο να παει σε μεταλλικο και επαθε τα παραπανω και μεγαλη πτωση αποδοσης ΜΟΝΟ με αλλαγη καταλυτη!!!! μεσαιο και τελικο ειναι τα ιδια με τα μαμα ή ελευθερας και αυτα? και αυτο εχει σημασια πολυ μεγαλη. Προσωπικα εγω πιστευω πως ο καταλυτης στο κανει, ειδικα αν εχεις βαλει μεγαλυτερο ή ελευθερο ή μεταλλικο. Ο εξατμισας μπορει να βαλει οτι θελει το θεμα ειναι αν ειναι το σωστο. Η νεα εξατμιση btw τι διαμετρο εχει?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-07-15, 18:24
Το avatar του χρήστη antonios7
antonios7 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 29-11-2006
Μοντέλο: Corolla 1.3 G6
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 1.065
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 320
antonios7 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
θα σε γελάσω τι διάμετρο έχει, αλλά με το μάτι πάλι φαίνεται στα ίδια επίπεδα με την εργοστασιακή.
Καταλύτη κεραμικό έχω, όχι μεταλλικό. κάρτα βγάζω δεν έχω πρόβλημα.
μεσαίο και τελικό δεν είναι ελευθέρας.
δεν είμαι γνώστης να ξέρω περισσότερα, επίσης δεν ξέρω αν τα κάνουν ανακατασκευή αυτά. Πάντως το κόψιμο όλης της εξάτμισης κούρμπες κτλ είναι ίδια με corolla, μπήκε κουτί δηλαδή. τα κοψίματα που έγιναν είναι για τον καταλύτη και το μεσαίο (που δεν είναι ελευθέρας). Αυτός μου είπε θα πάει καλύτερα το αμάξι, όμως πάει λίγο χειρότερα στις ρεπρίζ.
Κλασικός μάστορας, μεγάλε σου έραψα ένα κοστούμι...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-07-15, 19:39
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.857
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
τι να πω δεν ξερω....
εγω ειχα παει σε μια φαση σε εναν εξατμισα για να βαλω μια φλαντζα να μπορω να βγαζω το κομματι απο τουρμπινα μεχρι πισω απο το καρτερ, γιατι ο 1ος εξυπνος μου την εκανε ολη την εξατμιση μονοκοματη!!!!! οταν του ειπα αν γινει κατι πως θα την λυσω, μου λεει κοψε απο κατω με τροχακι....ΛΟΛ τι να πεις!
τελικα ο 2ος επειδη δυσκολευοταν φαινεται να την φερει ωστε να κατσει καλα η φλαντζα στα 2 σημεια που ενωνει, εμεινε ενα κενο απο κατω, εβαλε μεσα και εναν περμανιτη μεταλλικο και ενα υλικο μια αλοιφη ας πουμε.
Ε μετα το αμαξι δεν πηγαινε....εχω AEM wideband τι να δω, στο ρελαντι με ζεστο μοτερ ειχα πχ 14.6-14.9 μετα ειχα 16 και εκει γυρω. Μπαινω απο κατω βλεπω οτι χασκει....παω και του λεω μαστορα χανει, λεει αποκλειετε που το ξερεις....του ειπα για το wideband, τελικα εβγαλε τον περμανιτη ειχε γινει χαλια, τελικα μετα το εφτιαξε, εχει περασει ποσο καιρος ουτε 14.9 δεν εχω στο ρελαντι με ζεστο και παει και πολυ καλα.
Αυτο το ειπα για να δεις τι βλακειες κανουν.....προσωπικα θα πηγαινα εκει και θα του ελεγα να το κανει να πηγαινει καλυτερα ή εστω οπως πριν, ας βρει πως.....δεν ειναι δυνατον να πληρωνεις για καλυτερα και να πηγαινει χειροτερα! κατι δεν εχει κανει καλα ή κατι ειναι μαπα απλα!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-07-15, 10:17
Το avatar του χρήστη dim
dim Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 16-07-2006
Μοντέλο: AE111 G6R, charade GTti
Περιοχή: thessaloniki
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 185
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 236
dim είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Η μοναδικη περιπτωση για να πηγαινει χειροτερα ειναι να μεγαλωσε αρκετα την διαμετρο ή να ειναι αρκετα ελευθερο το τελικο.
Αν το τελικο σου ειναι κοντο και αρκετα ελευθερο ειναι σαν να μην υπαρχει....
__________________
Parisis Car Service
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-07-15, 19:09
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.857
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
και αν ο καταλυτης ειναι για ποιο πολλα κυβικα....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-07-15, 10:34
Το avatar του χρήστη antonios7
antonios7 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 29-11-2006
Μοντέλο: Corolla 1.3 G6
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 1.065
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 320
antonios7 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
το τελικό είναι μπαούλο σαν το μαμά συνεπώς δεν το κόβω για ελεύθερο.
τώρα ο καταλύτης τι να πω δεν ξέρω αν κόβει αυτός το κλικ παραπάνω στις ρεπρίζ που είχε.

ποια λέτε είναι η σωστή σειρά βημάτων αν αποφασίσω να δοκιμάσω τι φταίει. Εννοείται να το πάω σε κάποιον καλό εξατμισά, πχ. Παπαδόπουλο ή αλλού, χωρίς να γίνω μεροκάματο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-07-15, 16:08
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.857
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Είναι δυσκολο να βρεις οταν η εξατμιση αποτελειται απο πολλα πραγματα. Αν ειναι μικρη η διαφορα (οπως λες ενα κλικ στα ρεπριζ) θα ελεγα να το αφησεις, αν θες να το ψαξεις θα ελεγα απο καταλυτη πρωτα. Επισης μεγαλη σημασια εχει η διαμετρος της εξατμισης, ειναι σιγουρα η ιδια?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-08-15, 20:13
Το avatar του χρήστη vinakos7
vinakos7 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Ηλικία: 35
Μηνύματα: 47
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 177
vinakos7 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παιδες καλησπερα..το δικο μου 1.3 ατμοσφαιρικο corolla φοραει τον εργοστασιακο του κεραμικο καταλητη (ο οποιος αν δεν κανω λαθος ειναι 400αρης),αν του βαλω εναν μεταλικο καταλητη 400αρη παλι,απο την εμπειρια και τις γνωσεις σας τι αποτελεσμα θα εχει?θα χασει backpressure σε αυτην την περιπτωση?το ρωταω γιατι νομιζω ενας μεταλλικος 400αρης απο εναν κεραμικο 400αρη καταλητη ειναι ενα 20% περιπου πιο ελευθερος..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-08-15, 22:26
giannis gt Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 28-07-2010
Περιοχή: βολος
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 3.285
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 500
giannis gt θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Να βαλεις μεταλλικο ,αλλα οχι 400αρη ,αλλα 200αρη!!!
Θα ειναι αποδοτικος και ΔΕΝ θα εχεις κανενα θεμα ουτε με ΚΕΚ,φασαρια και ουτε λογος για backpressure!!!
__________________
ΤΩΡΑ 338+ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΒΟΛΟ!!!


http://youtu.be/Hi3ipm5wMYs

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα που ηρθε και ο Γιαννης και περασαμε τα 300 αλογα σημερα.

Περιττο να πω πως το punto σε ΤΡΟΜΑΖΕΙ οταν ανοιγει.

Ελπίζω να μη σου λέρωσα το κάθισμα Γιάννη...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα με εξάτμιση High_Frequency SUPPORT 15 09-09-15 18:25
εξάτμιση antonios7 TOYOTA COROLLA 111(G6) 16 11-07-12 13:14
Εξάτμιση κ άλλα! manos89 TOYOTA COROLLA E 12 3 22-04-12 21:35
Εξάτμιση gio911 TOYOTA COROLLA T-SPORT 18 04-04-12 09:51
Βοήθεια για εξάτμιση toyota tte Θελω βοηθεια 19 07-01-12 08:35



Page generated in 0,16707706 seconds (82,74% PHP - 17,26% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:58.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)