Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Αποδοση κινητήρα E12 1.4 -Μουλαρωσε!
  #1  
Παλιά 18-06-18, 20:30
Fibosl Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 10
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Fibosl είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αποδοση κινητήρα E12 1.4 -Μουλαρωσε!

Καλησπέρα παιδια!!! Πριν μερικούς μήνες όταν το αυτοκίνητο ήταν παρατημένο αρκετές ώρες (24 περίπου) και πήγαινες να το ξεκινήσεις έκανε σαν να πνίγετε..αφού ξεκινούσε όλα καλα (το έσβηνες, το άναβες και όλα ok έπρεπε πάλι να το αφήσεις πολλές ώρες για να ξανασυμβεί). Αλλάχτηκε ο MAF και το προβλημα διορθώθηκε (έτσι φαίνετε τουλάχιστον). Τον τελευταίο καιρό όμως έχω παρατηρήσει ότι ενω είναι σταματημένο σε φανάρι και ζεστό το μοτέρ με το που βάλεις 1η για να ξαναξεκινήσεις, μέχρι να αρχίσει να ανεβάζει στροφές και να πάρει δύναμη να προχωρήσει και να τσουλήσει νορμάλ θέλει αρκετό χρόνο κάνει λες και γυρνάς μανιβέλα (δεν θέλω να πω τι γίνετε σε λίγο ανηφορικό δρόμο). Παρατήρησα ότι αν του πατήσω 2 φορές το γκάζι πέρνει δύναμη και δουλεύει κανονικα με νεύρο αλλιώς ανεβάζει πάαααρα πολύ αργά. Δοκίμασα σήμερα να το ξεκινήσω από στάση και με κλιματισμό ενεργοποιημένο και το μοτέρ σερνόταν ακόμα πιο πολύ μέχρι να πάρει δύναμη. Έχουμε καμια ιδέα τι μπορεί να είναι (μπεκ; αντλία βενζίνης- την άλλαξα πριν κανα 4αρι χρόνια- μπουζί; κανα φίλτρο;; ) δεν ξέρω από που να ξεκινήσω να κοιτάω και ο μηχανικός μου δεν φαίνεται να το πολυ έχει... του είχα κάνει και παλαιότερα παράπονα αλλά δεν πηρα και καμια απάντηση της προκοπής. Βενζίνη βαζω 100αρα BP και κανα 2 φορές ΕΤΕΚΑ 100αρα αλλά κατα καιρούς δοκίμασα διάφορες με μικρές διαφορές στην απόδοση. Παρατήρησα επίσης ότι ενώ οι στροφές στο ρελαντί είναι σταθερές περίπου 650 αν πατήσω με νεκρά ελαφρά το γκάζι ώστε να ανέβουν λίγο κάνει μία στιγμιαία βουτιά το στροφόμετρο περίπου στις 610 - 590 και κάνει σαν να πάει να σβύσει και μετά ανεβαίνουν ξανά ...πάει πουθενά το μυαλό σας γιατί έχω πελαγώσει;;;;confused
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-06-18, 20:47
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 4.500
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
σου εχει βγαλει καποιο check engine ???
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-06-18, 20:50
Fibosl Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 10
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Fibosl είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Εβαλα OBD αλλά ..τίποτα ..ειναι καθαρο!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-06-18, 08:35
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 4.500
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
ωραια .. ποσα χλμ εχεις ?? ειναι japan ή sb ?? και αν εχεις καθαρισει πεταλουδα , αλλαξει μπουζι , και πως ηταν τα παλια μπουζι ή αυτα που εχεις τωρα πως ειναι θα βοηθουσαν πολυ ..
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-06-18, 09:23
Fibosl Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 10
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Fibosl είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Δυστυχώς για τα μπουζί δεν έχω εικόνα αν και είχα πει στο μηχανικό να τα τσεκάρει όταν παρουσίασε το πρόβλημα με το πνίξιμο στην εκκίνηση. Πεταλούδα υποτίθεται ότι καθάρισε όταν προέκυψε το θέμα με τον MAF. Πρώτα καθάρισε πεταλούδα και μετά τον άλλαξε. Το ότι με το διπλόγκαζο συνέρχεται με προβληματίζει μήπως δεν δίνει σωστή πίεση η αντλία ή αργεί να ανεβάσει από το ρελαντί ή τις χαμηλές στροφές..Παίζει να μην δίνει σωστή πίεση και να τα κάνει αυτά;; Έχει 194500χλμ αλλά στα 94000 μπήκε για αλλαγή short block στην Toyota εντος εγγύησης (προληπτικά - είχα γνωστό και μου είπε να το κάνω επειδή το πήρα μεταχειρισμένο μην τυχόν και.. δεν έκαιγε λάδια).
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-06-18, 09:38
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 4.500
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
οταν ανοιγεις τα φωτα σου σηκωνει κατα 100 στγροφες και περισσοτερο το ρελαντι ???
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-06-18, 09:47
Fibosl Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 10
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Fibosl είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Δεν θυμάμαι αλλα νομίζω ναι όταν ανοίγει το κλιματιστικο σίγουρα πάντως.

Πήγα στο αυτοκίνητο. Είχε προλάβει να ψηλοκρυώσει και στην αρχή εβγαζε 730 στροφές νομίζω. Έβαλα το ODB και όταν έπεσε στις 640 - 650 άναψα τα φώτα ρελαντί και έφτασε μέχρι τις 703 - 710 περίπου. Έσβησα τα φώτα και στιγμιαία έπεσε στις 620 μετά ανέβηκαν πάλι 640- 650. Κάτι που παρατήρησα, επειδή άργησε να συνδεθεί το ODB είχα ανοιχτό το διακόπτη (ίσως να τον έκλεισα και να τον αναψα 1- 2 φορές). Παρατήρησα ότι όταν έβαλα μπροστά είχε έντονη μυρωδιά καυσίμου και έκανε σαν να πάει να σβήσει νομίζω για λίγο. Ειμαι στο γραφείο και δεν είναι εύκολες οι δοκιμές...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agapiou : 19-06-18 στις 10:32. Αιτία: Συγχώνευση posts.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-06-18, 17:34
Το avatar του χρήστη dimitris81
dimitris81 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 04-06-2018
Μοντέλο: Toyota Corolla Verso
Περιοχή: Germany
Μηνύματα: 4
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
dimitris81 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλησπερα. Θεωρω οτι χρειάζεσε ηλετρολογο. Κατι αντιστοιχο ειχα στο σταρλετ της γυναικας μου και μεχρι να το βρουμε με αλλαξε τα φωτα. Τελικα ηταν μια μικρη φθωρα σε ενα μπουζοκαλωδιο. Το πρωι ειδικα με υγρασια τρεμοπαιζε ο κινητηρας μεχρι να στεγνωσει και καθ οδον ειχα απωλεια ροπής με παραξενο θορυβο. Ελπιζω να βοηθησα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-06-18, 18:37
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 4.500
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
απο οτι λες τοτε το προβλημα σου ειναι η βαλβιδα του ρελαντι που ειναι κατω απο την πεταλουδα ..για να την ανοιξει καποιος θελει συγκεκριμενο εργαλειο και σχολαστικο καθαρισμα και μετα επαναρυθμιση , μαλλον αυτη πρεπει να ειναι υπευθηνη για αυτα που σου κανει ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα. Θεωρω οτι χρειάζεσε ηλετρολογο. Κατι αντιστοιχο ειχα στο σταρλετ της γυναικας μου και μεχρι να το βρουμε με αλλαξε τα φωτα. Τελικα ηταν μια μικρη φθωρα σε ενα μπουζοκαλωδιο. Το πρωι ειδικα με υγρασια τρεμοπαιζε ο κινητηρας μεχρι να στεγνωσει και καθ οδον ειχα απωλεια ροπής με παραξενο θορυβο. Ελπιζω να βοηθησα.
η corolla δεν εχει μπουζοκαλωδια για αυτο δεν το αναφερα , αν ειχε προβλημα με πολλαπλασιαστη θα ειχε check engine ..
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-06-18, 19:34
Το avatar του χρήστη dimitris81
dimitris81 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 04-06-2018
Μοντέλο: Toyota Corolla Verso
Περιοχή: Germany
Μηνύματα: 4
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
dimitris81 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanis Εμφάνιση μηνυμάτων


η corolla δεν εχει μπουζοκαλωδια για αυτο δεν το αναφερα , αν ειχε προβλημα με πολλαπλασιαστη θα ειχε check engine ..
Το ξερω οτι δεν έχει. Και εγω VVT-i εχω απλα του το αναφερα πως ειχα τα ιδια προβληματα με αιτια την απωλεια ρευματος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μπουζί για 1ΖΖ κινητήρα giannisaug ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 2 01-12-10 16:30
Ήχος από κινητήρα Thomas_K SUPPORT 22 07-10-09 13:59
Δήλωση Κινητήρα DjEvan ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 17 04-10-07 09:25
Θόρυβος από κινητήρα.. THEMIS TOYOTA COROLLA 111(G6) 24 02-04-07 16:35
Αλλαγώ Κινητώρα kissand SUPPORT 4 08-04-05 16:37



Page generated in 0,16476607 seconds (82,36% PHP - 17,64% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:57.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)