Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > Μοτερ. > 4AGE 20v Levin

4AGE 20v Levin 1600 20V TWIN GAM VTi Silvertop & Blacktop

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Ατμοσφαιρικες Βελτιωσεις Σε 20ν
  #1  
Παλιά 08-12-05, 22:00
Το avatar του χρήστη 2579
2579 Offline:
 
Εγγραφή: 22-08-2005
Μοντέλο: AUDI A4 20vt
Περιοχή: πισω απο 315,69 ιππους
Ηλικία: 52
Μηνύματα: 795
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 308
2579 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ατμοσφαιρικες Βελτιωσεις Σε 20ν

Να μοιραστουμε τις γνωσεις που εχουμε για φιλτρα εξατμισεις παραλληλα προγραματα φλατζες εκεντροφορους κ.λ.π
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-12-05, 16:02
mechanicaf Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 29-05-2004
Ηλικία: 48
Μηνύματα: 452
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 289
mechanicaf είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Συμφωνω απολυτα μαζι σου ειναι κατι που μας καει εμας τους 20V.Λιγη και αξιοπιστη δυναμη.Για φιλτρα επειδη εχω παιδευτει παρα πολυ με τις φιλτροχοανες εχω καταληξει σε μοντιφα φιλτροκουτιου απο 1.6 απλο.Εξατμιση 54 mm εσωτερικη διαμετρος με 2 μεγαλα καζανακια για back pressure και χαμηλο θορυβο.Εχω ενα ωραιο μπασακι.Περιμενω εντυπωσεις για παιδια που εχουν αλλαξει καταλυτη και διχαλο.
Αλλη βελτιωση ειναι μπουζωκαλωδια splitfire χοντρα,πολυ χοντρα και μπουζι ιριδιου.Βενζινη παντα μα παντα Racing.Λαδακι της Castrol rs ή το BP 7000 και αλλαγη καθε 5000 χλμ.
Εχω μπανισει ενα σετακι απο τροχαλιες για καλυτερο στροφαρισμα και λιγοτερες απωλειες αλλα κανουν απο 1.6 απλο;Αυτα απο εμενα.Ευχαριστως να περιγραψω εντυπωσεις για καποιον που ισως βρισκει κατι ενδιαφερον.
Απάντηση με παράθεση
Re: Ατμοσφαιρικες Βελτιωσεισ Σε 20ν
  #3  
Παλιά 09-12-05, 16:38
Το avatar του χρήστη MARMEL
MARMEL Offline:
Αdministrator

 
Εγγραφή: 15-02-2004
Μοντέλο: YARIS 1000 99
Περιοχή: πειραιας
Ηλικία: 49 male
Μηνύματα: 9.907
Ευχαρίστησε: 10
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 6 φορές σε 6 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1237
MARMEL είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Ατμοσφαιρικες Βελτιωσεισ Σε 20ν

αλουμινενιες τροχαλιες εχω βρει για corolla αλλα δεν ξερω αν κανουν σε 4ag κινητηρα. εχω σκεφτει να τις κατασκευασω στον τορνο αλλα αυτη τη στιγμη ψαχνω για δειγμα για να κανω πιστο αντιγραφο. τωρα βαριεμαι να τα ξαναλεω για φιλτρα και εξατμισεις αλωστε υπαρχουν και φωτο σε τοπικ. πιστυω οτι στο θεμα εξατμισης παμε καλα. αποδιδουν οι επιτοπου κατασκευες και ας κοστιζουν. απλα δεν μπορει να αποδειχτει αυτο μιας και δεν την εχουμε δει η οδηγησει τελειως μαμα. γνησιο levin μαυροκαπακο που οδηγησα στην κυπρο με απογοητευσε.(ισως επειδη ηταν αυτοματο) η σωληνα που εχω κανει κατασκευη πιστευω οτι αξιζει τον κοπο να τρυπησεις προφυλακτηρα μιας και ειδα διαφορα σε αποκριση και ειδικα στα πολλα. μετα τα 160 δλδ. μια καλη επισης λυση που εχω στα υποψιν ειναι αλουμινενιο βολαν. αρκει να μη θελει ζυγισμα ο στροφαλος απο την αρχη. μια πολη καλη βελτιωση για τους ασημοκαπακους ειναι να μπουν τα ηλεκτρικα και ο map sensor απο το μαυροκαπακο.ετσι καταργειται το AFM το οποιο προσωπικα δεν αντεχω να το βλεπω.η γνωμη μου ειναι οτι το μονο καλο που εχουν οι μαυροκαπακοι ειναι τα ηλεκτρικα τους.
δημητρη ειχα σκεφτει για καλωδια και ρευματα καλα αλλα κολησα στο οτι δεν εβρισκα πολλαπλασιαστη MSD.μονο τη συγκεκριμενη μαρκα θα εβαζα ηλεκτρικα. το να βαλω μονο καλωδια ειναι δωρον αδωρον?ειδες διαφορα εσυ? η ετσι νομιζεις? αν βρω ολο το σετ της αμερικανικης MSD θα τα βαλω. υπηρχαν στην κυπρο αλλα δεν μπορεσα να τα βρω αν και δεν ειχα το χρονικο περιθωριο για να ψαξω πολυ. τα μπουζι που εχω βαλει ειναι τα μαμα ιριδιου. καιω οτι να ναι βενζινη συνηθως εδω μεσα βαζω super αμολυβδη ενω στα ταξιδια καιω απλη. το φιλτρο ειναι panel της Κ&Ν και πιστευω οτι βγαζει τα λεφτα του. επισης ενα πολυ καλο update ειναι ενα short shifter για τελειες αλαγες. δεν μου αρεσουν τοσο πολυ αυτα που βρισκω στο εμποριο και ψαχνω καιρο τωρα ενα απλα μαμα λεβιε και για τον κανω short shifter μονος μου οπως εγω νομιζω και απο κει και περα θα μπορω να κανω αντιγραφα. αν εχει κανενας ενα απλο μαμα λεβιε απο 1.3 η 1.6 τον θελω!!!
για εκκεντροφορους δεν νομιζω οτι αξιζει τον κοπο ακομα σε καταστασεις μαμα. μιας και οτι εκκεντροφορο βαλεις χανεις το vvt
__________________
AEK
Απάντηση με παράθεση
Re: Ατμοσφαιρικες Βελτιωσεις Σε 20ν
  #4  
Παλιά 09-12-05, 17:01
Το avatar του χρήστη wastegate
wastegate Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 19-03-2004
Μοντέλο: ΕΕ101turbo..
Περιοχή: ΓΙΑΝΝΕΝΑ αλλα εμεις οι βλαχ... οπ'λαχ!!!
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 5.923
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 838
wastegate είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Ατμοσφαιρικες Βελτιωσεις Σε 20ν

Πανο αποτι ξερω βολαν ελαφρωνεις μεχρι ενος οριου μετα πας σε ζυγισματα και ιστοριες τρελες.Για μενα δεν αξιζει να το κανεις αυτο εφοσον εισαι μαμα τωρα η επιλογη δικη σου!!Για short shifter δεν ξερω να σου πω κατι αλλα για quick shift μου ειπαν οτι κανει μονο απο την καροτσα του αμαξιου μου(δηλαδη μονο απο 101 1,3)οχι απο οποιαδηποτε καροτσα,τωρα τι να πω,οτι μου λενε λεω...
__________________
Τοπικιστής είναι αυτός που λέει ότι η πόλη του είναι ομορφότερη από τα Γιάννενα....

Απάντηση με παράθεση
Re: Ατμοσφαιρικες Βελτιωσεις Σε 20ν
  #5  
Παλιά 09-12-05, 17:38
Το avatar του χρήστη MARMEL
MARMEL Offline:
Αdministrator

 
Εγγραφή: 15-02-2004
Μοντέλο: YARIS 1000 99
Περιοχή: πειραιας
Ηλικία: 49 male
Μηνύματα: 9.907
Ευχαρίστησε: 10
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 6 φορές σε 6 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1237
MARMEL είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Ατμοσφαιρικες Βελτιωσεις Σε 20ν

μα δεν ειπα κατι αλλο βασιλη. για 101 μιλαω μιας και ειναι γνωστο τι μοντελο εχω. θα μαθω για το βολαν
__________________
AEK
Απάντηση με παράθεση
Re: Ατμοσφαιρικες Βελτιωσεις Σε 20ν
  #6  
Παλιά 09-12-05, 17:39
Το avatar του χρήστη Ayrton
Ayrton Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Μοντέλο: Avensis 2009 1.8 CVT
Περιοχή: Πετρούπολη
Ηλικία: 47 male
Μηνύματα: 2.901
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 528
Ayrton είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Ατμοσφαιρικες Βελτιωσεις Σε 20ν

Εγώ που τώρα πρόσφατα έγινα 20Vάλβιδος, θα σας παρακολουθώ...... να μαθαίνω κι εγώ! (Αν και πρέπει να ομολογήσω ότι ο φάνης μου μαθαίνει συνέχεια!!!)

Δε μου λές Δημήτρη, εσωτερική σωλήνα λές 54mm, πολλά δεν είναι? Εχω ακούσει για λιγότερο. Και απο καταλύτη τι έχεις?
__________________
"Racing is in my Blood......
............... its my LIFE"


Corolla Club
Administration Group
Διοικητικό Μέλος
Απάντηση με παράθεση
Re: Ατμοσφαιρικες Βελτιωσεις Σε 20ν
  #7  
Παλιά 09-12-05, 19:27
Το avatar του χρήστη 2579
2579 Offline:
 
Εγγραφή: 22-08-2005
Μοντέλο: AUDI A4 20vt
Περιοχή: πισω απο 315,69 ιππους
Ηλικία: 52
Μηνύματα: 795
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 308
2579 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Ατμοσφαιρικες Βελτιωσεις Σε 20ν

φιλτρα αεροσ εχω 2 το ενα μανιταρι πολυ θοριβο αλλα και καλη αποδοση και το αλλο τησ σιμοτα κληστο γυρο απο το φιλτρο το εχω για ταξιδια ησυχο αλλα χανει σε αποδοση υπαρχει χειροποιητοσ αεραγογοσ για δροσερο αερα προβλιμα εχω με την βροχη μονο.καταλυτη 200τρυπεσ αμερικαν κατ σχεδον δεν εκοψε καθολου, 50 εξατμιση με μεγαλα καζανακια ενα μεσαιο και ενα τελικο για ησιχια, ριθμιστη πιεσησ στα 3,2 bar καλοσ δινη νευρο, μπουζοκαλοδια 5 σταρ δεν τα συστινο, σταθεροποιητησ τασησ καλοσ ,3 καλοδια γειωσησ δεν ειδα διαφορα λαδια μοτουλ 300ν 10-40 καλα και παντα 100ρα στα ταξιδια ριχνω ενα χειμικο για καθαρισμα του θαλαμου καυσησ εχω βαλη και μοτορ κοτε .για σουπερ αφσ σκευτομε η αλλο παραληλο προγραμμα καμια ιδεα???
Απάντηση με παράθεση
Re: Ατμοσφαιρικες Βελτιωσεις Σε 20ν
  #8  
Παλιά 09-12-05, 19:57
Το avatar του χρήστη MARMEL
MARMEL Offline:
Αdministrator

 
Εγγραφή: 15-02-2004
Μοντέλο: YARIS 1000 99
Περιοχή: πειραιας
Ηλικία: 49 male
Μηνύματα: 9.907
Ευχαρίστησε: 10
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 6 φορές σε 6 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1237
MARMEL είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Ατμοσφαιρικες Βελτιωσεις Σε 20ν

παραλληλο εγκεφαλο εχω βαλει της dastek unichips αλλα θεωρησα πολλα τα 580 που εδωσα. εχει φτιαξει η ροπη ομως. και γενικα με το λαπτοπ του κανεις οτι ρυθμιση θελεις.
__________________
AEK
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-12-05, 20:47
mechanicaf Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 29-05-2004
Ηλικία: 48
Μηνύματα: 452
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 289
mechanicaf είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Φιλε Ayrton τα 54mm ειναι οτι μου προτειναν και ο Παπαδοπουλος και ο Ποπαυ.Φιλε 2579 ο americat λες δεν σου εκοψε.Αυτο ελειπε να φορεσεις βελτιωτικο καταλυτη και να χασεις.Εκτος αν δεν φορουσες καθολου.Σωστα;Εγω καταλυτη μαμα απο 20V.To διχαλο ελεγα να αλλαξω(Παπαδοπουλου προτροπη) αλλα δεν εχω ακουσει κανενα σχολιο.Χαρακτηριστικα μου ειπε οτι τα HONDA κερδιζουν πολυ με αυτην την κινηση.Το ιδιο λεει και εμεις.
Φιλε Πανο απο μπουζωκαλωδια δεν ειδα διαφορα,δεν περιμενα κι ολας αλλα για να βοηθησω περιμετρικα το μοτερ τα εβαλα.Φιλε 2579 εσυ δυναμομετρηθηκες στο power με 157;Γιατι ειπες για simota κλειστη;Βαρελακι εννοεις;
Απάντηση με παράθεση
Re: Ατμοσφαιρικες Βελτιωσεις Σε 20ν
  #10  
Παλιά 09-12-05, 23:28
Το avatar του χρήστη toyota mania
toyota mania Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 02-01-2005
Μοντέλο: Avensis
Περιοχή: καρδίτσα
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 2.679
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 506
toyota mania είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Ατμοσφαιρικες Βελτιωσεις Σε 20ν

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 2579";p="30357
μπουζοκαλοδια 5 σταρ δεν τα συστινο
Γιατι;Τι προβλημα παρουσιασανε.Εγω τα φοραω αρκετο καιρο και ειμαι ευχαριστημενος.Δεν ειναι τα καλυτερα,αλλα πολυ καλυτερα απο τα μαμα και σε πολυ καλη τιμη.Αρκετα τιμια.
__________________
Ηρακλης. 4A-FE Power και τωρα 2SZ-FE.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > Μοτερ. > 4AGE 20v Levin

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Aπλες βελτιωσεις E11 tsakispa SUPPORT 42 01-07-15 17:17
βελτιωσεις για 5efe tsantas_5e ΦΟΡΟΥΜ 2 29-06-13 14:30
Το νεο μου τουτου με 4AGE 16ν,βελτιωσεις yiannist SUPPORT 50 08-06-08 17:12
Εξυπνες Βελτιωσεις toyota mania SUPPORT 39 26-12-06 12:30
ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ D-4D KIT ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ THS TTE chrysoula michalopoulou SUPPORT 6 10-06-06 19:14



Page generated in 0,16944194 seconds (82,09% PHP - 17,91% MySQL) with 44 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:28.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)