Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
πρόβλημα με μπαταρία και δυναμό
  #1  
Παλιά 06-10-08, 10:11
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
πρόβλημα με μπαταρία και δυναμό

Δυστυχώς ενώ έχω αλλάξει μπαταρία τώρα το Καλοκαίρι, το άφησα να κάτσει 3 μέρες, πάω απόγευμα να το βάλω μπρος και πήρε με δυσκολία. Το βολτόμετρο έλεγε 11,5 volts, μετά ανέβηκε 14,5. Σήμερα το πρωί δεν έπαιρνε με τίποτα έκανε σαν να χτυπάει κάτι και μίζα δεν άκουγα και η τάση εκκίνησης έδειχνε και 9 volts! τελικά μέχρι να φέρουμε άλλο αμάξι πήρε. Μετά η τάση σε φανάρια δλδ στο ρελαντί με φώτα αναμμένα, οργανάκια και το ηχοσύστημα να παίζει σιγά ήτανε μόλις 12,5 volts! δλδ το δυναμό σαν να μην φόρτιζε!!! αν είναι μέρα η το αμάξι κινείται πάει 14+, αν έχει ήλιο και ζέστη κοπανάει και 16! Η μπαταρία είναι VARTA 45Ah μήπως ο 4E-FTE θέλει δυνατότερη? επίσης με το δυναμό τι γίνεται? πιστεύω που άλλαξα μοτερ και το δυναμό είναι του άλλου μήπως χαλάρωσε ο ιμάντας και δεν φορτίζει καλά? είναι σχετικά νέος πάντως. Να πω ότι το halmeter και το βολτομετρο παίρνουν ρευμα από την μπαταρία και μένουν ανοιχτά όταν σβήσω το μοτερ. δλδ στο halmeter ανάβει ένα led και το βολτόμετρο παραμένει να δείχνει ένδειξη. Είναι αυτά ικανά να μου χαλάνε την τάση της μπαταρίας? θα τα αλλάξω βέβαια να παίρνουν από το ACC. Καμιά ιδέα κανείς τι γίνεται?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-10-08, 11:25
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 4.499
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
απο οτι καταλαβαινω εχει χαλασει ο σταθεροποιητης ο οποιος ειναι μια πλακετα βιδωμενη πανω στον δυναμο και ετσι δεν εχεις ισχυ για φορτισμα της μπαταριας και τα 13.8 που πρεπει να σταθεροποιει .

με λιγα λογια θελεις ενα καινουργιο δυναμο γρηγορα οι συνεπειες θα ειναι να σου μαυρισει - καψει λαμπες και την μπαταρια.
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-10-08, 11:47
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Υπάρχει κάποιος τρόπος να το σιγουρέψουμε αυτό? να πω ότι το δυναμό που φοράω είναι του 4E-FE επειδή η φύσα ήταν αλλιώτικη και δεν ταίριαζε με του 4E-FTE. Δυστυχώς δεν το έχω το δυναμό του. Η πλακέτα σκέτη δεν πάει? το βολτόμετρο και το halmeter δεν υπάρχει περίπτωση να ρίχνουν την τάση μπαταρίας εφόσον παίρνουν συνεχές ρεύμα? Πάντως Φάνη μπορεί να έχεις δίκιο γιατί πραγματικά βλέπω την τάση να κάνει βουτιές ειδικά αν ανάψω βράδυ φλας ή alarms ή αν ακούω δυνατά μουσική, καλά με τις ηλεκτρομαγνητικές άνοιξε κλείσε από τα 14 κοπανάει και 12 για λίγο και ανεβαίνει. Μόλις ρώτησα στην Ιαπωνική και έχει 253 ευρώ!!! φυσικά δεν τον έχουν μόνο με παραγγελία. Παίζει βέβαια ΑΝ φταίει το δυναμό να πάρω το δικό μου πίσω που είναι από το 4E-FTE moter απλά πρέπει να του αλλάξω την φύσα του για να μπει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 06-10-08 στις 13:06.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-01-09, 20:44
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Ξαναεπέστρεψα πάλι σε αυτό το θέμα, γιατί έχω κάποιες εξελίξεις, όχι καλές δυστυχώς. Τώρα μετά το Καλοκαίρι με τις πρώτες βροχές, κρύα και υγρασία παρατηρώ ότι αν το αμάξι μείνει ακίνητο 2-3 μέρες μετά με δυσκολία παίρνει μπρος, λόγω μπαταρίας. Μια μέρα 3 μέρες έκατσε και παραλίγο να μείνει. Τα οργανάκια που έχω πει παραπάνω πλέον παίζουν αφού γυρίσω το κλειδί στο ACC. Οπότε ρεύμα έχει μόνο ο συναγερμός και οι ηλεκτρομαγνητικές κλειδαριές από πριν και αυτός δεν βαράει ποτέ μόνος του. Μήπως γνωρίζει κανείς το μοτερ 4E-FTE τι μπαταρία θέλει για να γυρίζει επαρκώς την μίζα? η δικιά μου είναι 45AH και η ένταση εκκίνησης νομίζω είναι 330AH. Γιατί παίζει να είναι μικρή για αυτό το μοτερ. Επίσης το άλλο παράξενο είναι πως στο ρελαντί όταν έχει ζεσταθεί το μοτερ πχ τώρα με τις βροχές και τις υγρασίες η τάση στο βολτόμετρο είναι πολύ χαμηλή (ο ιμάντας του δυναμό είναι μια χαρά). Δλδ πάει και 12,5 volts, ενώ κανονικά βλέπω κάπου 14,5. Όμως αυτό συμβαίνει όταν το ρελαντί είναι στις 900 στροφές. Αν το ρυθμίσω να είναι στις 1000 τότε η τάση είναι κανονική! Την ημέρα αν είναι οκ ο καιρός δεν έχει προβλήματα. Γίνονται με βροχές, κρύο και υγρασία μόνο. Έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει? Δεν μπορώ να αφήσω και το αμάξι σε ακινησία πάνω από 2 μέρες μετά ενδέχεται να μην παίρνει μπρος! Η μπαταρία μπήκε στις 21/7/2008 και ήδη μια φορά παραλίγο να μου μείνει!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-01-09, 21:03
Το avatar του χρήστη diafanh-psyxh
diafanh-psyxh Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-03-2004
Περιοχή: αθηνα
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 5.088
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 754
diafanh-psyxh είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ πριν λίγο καιρό με το 4efe μοτερακι μου.
όσο ήταν κρύος ο κινητήρας το βολτόμετρο έδειχνε πριν βάλω μπροστά 12,κάτι και μόλις έβαζα μπροστά σκαρφάλωνε στα 14,κάτι που είναι το φυσιολογικό.μόλις ζεσταινόταν το μοτέρ και έπεφταν οι στροφές στο κανονικό(υποτίθεται γιατί από εκεί ήταν το πρόβλημα) στο ρελαντί το αμάξι έκανε ένα τρεμόσβημα.ένιωθες ότι θα σβήσει αλλά δεν έσβηνε.μέσα στην κίνηση παρατήρησα ότι όσο πατούσα γκάζι και γενικά κινιόταν το αυτοκίνητο η τάση ήταν 14,κάτι και μόλις σταματούσα στο φανάρι έπεφτε στο 12,κάτι αμέσως αφού έβαζα νεκρά.αν άναβα τα φώτα,αν έβαζα μουσική πάλι το ίδιο.
η λύση δώθηκε με ρύθμιση των στροφών.είχαν πέσει πολύ.κοντά στις 500 ενώ κανονικά πρέπει να είναι 850 (ακριβώς δεν ξέρω).αυτή η ρύθμιση των στροφών έγινε από το μηχανικό μου και συγκεκριμένα πείραξε μία βίδα που υπάρχει πάνω στην εισαγγωγή.Νικηφόρε έχεις τέτοια βίδα εσύ?

και αν χρειάζεται δυναμό βρήκε ο πατέρας μου μία άκρη επειδή και εγώ θα μπω στη διαδικασία να τον αλλάξω σε λίγο καιρό.υπάρχει μαγαζί που πουλάει ανακατασκευασμένα δυναμό και αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχουν 50 ευρώ(για αυτό δεν πέρνω και όρκο).εγώ από εκεί θα πάρω πάντως.έτσι και αλλιώς το να επισκευάσεις το δυναμό σου κάπου εκεί πάει.και φυσικά είναι σαν να κάνεις το ίδιο.
__________________
Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους


www.eseepa.gr

Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-01-09, 21:21
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
ναι έχει τέτοια βίδα το ίδιο κάνω και εγώ, αλλά μετά από πολύ λίγο καιρό οι στροφές πάλι πάνε ποιο κάτω! η πλάκα είναι οτι κάθοντε σταθερά στις 900! ενώ με 1000 δεν το κάνει! μήπως ρυθμίζονται κάπως αυτόματα στις 900 ? καλα που να δεις να ανοίγω φώτα, υαλοκαθαριστήρες, καλοριφερ και να βαράει και το sub, η τάση χωρευει στην κυριολεξία brake dance!!!! αν όμως έχω περισσότερες στροφές είναι μια χαρά! μήπως θέλει τέντωμα περισσότερο ο ιμάντας? να πω ότι δεν νομίζω να είναι θέμα δυναμό, γιατί και στο άλλο τα ίδια έκανε. Το μόνο που παίζει είναι να θέλει περισσότερο τέντωμα ο ιμάντας. Νομίζω και στο Starlet εβαλα νέο και τον τέντωσα και έφτιαξε, αλλά τώρα με την αλλαγη αυτοκινήτου έχουμε τα ίδια ξανά. Και υποθέτω ότι αφού τα κανει αυτά συχνά είναι και μικρή η μπαταρία και χαλάει την ζωή της αφού δεν φορτίζετε αρκετά. Ως γνωστόν στην κίνηση όλο σε ρελαντί είμαστε, αν εκεί πέφτει η τάση δεν φορτίζει καλά και την χαλάει σιγά σιγά.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-02-09, 07:45
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλημέρα! γνωρίζει κάποιος να μου πει αυτό το κουτάκι που είναι στην πολλαπλή εισαγωγή με τα καλωδιάκια που είναι στη πεταλούδα από πίσω τι ακριβώς κάνει? μήπως οι στροφές ρυθμίζονται αυτόματα ? ρυθμίζω στροφές με το βιδάκι στις 1000 και μετά από μερικές μέρες πέφτει ξανά στις 900 και έχω τα προβλήματα που αναφέρω παραπάνω. Παίζει απλά να θέλει τέντωμα ο ιμάντας του δυναμό, γιατί το δυναμό που βάλαμε στον 4E-FTE είναι της corolla για να ταιριάζει η φύσα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-09-09, 18:25
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Τελικά μετά το Καλοκαίρι με τα πρώτα κρύα-δροσούλα και υγρασία από τις βροχές αρχίσαμε πάλι τα προβλήματα με τις τάσεις μπαταρίας! το πρωί βλέπω την τάση ακόμα και στα 11 volts, πριν ακόμα βάλω μπροστά, μόνο ο συναγερμός δουλεύει στο αμάξι συνέχεια δεν τίθετε θέμα διαρροών δλδ, ο ιμάντας δυναμό δεν θέλει τέντωμα είναι μια χαρά. Αν όμως δουλεύει το αμάξι με φώτα ανοιχτά και είμαι σε κανά φανάρι με φλας ανοιχτό το βολτόμετρο πάει πάνω κάτω και φτάνει ακόμα και στα 12 με αναμμένο το μοτερ!!! όλα αυτά ΑΝ οι στροφές ρελαντί είναι στις 800-900 με το που τις παω στις 1000 δεν το κάνει!!! όμως μετά από λίγες μέρες πέφτει ξανά στις 800!!! μα τι να φταίει? η μπαταρία? το δυναμό? να χάλασε ο ρυθμιστής στροφών πάνω στην πεταλούδα? δεν μπορώ να το βρώ! αν το έχω έτσι όμως και δεν φορτίζεται σωστά η μπαταρία σίγουρα στο τέλος θα απεβιώσει! μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει ? υπάρχει κάτι άλλο που να κρατάει σταθερή την τάση και δεν το γνωρίζω μήπως?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-09-09, 17:28
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Σήμερα είχα πάει στον γνωστό ηλεκτρολόγο στην Αμφιάλη και τελικά φαίνεται να είναι το τσιμουχάκι της βίδας στην πολλαπλή εισαγωγή που ρυθμίζουμε το ρελαντί! έχει η toyota αλλά για να το αλλάξεις είναι μανίκι, αλλά πρέπει να το κάνω! αν ξέρει κανείς περισσότερα για αυτό το τσιμουχάκι ή αν έχει αλλάξει, παρακαλώ να μου πει περισσότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-01-12, 20:44
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Επανέρχομαι στο θέμα μετά από καιρό, έχω παρατηρήσει τώρα τελευταία μεγὰλες πτώσεις τάσης όταν το αμάξι είναι στο ρελαντί δλδ παρκαρισμένος ή σε φανάρι. Εχοντας ανοιχτά πχ σήμερα καλοριφερ με τον ανεμιστηρα στο 1, θέρμανση πισω τζαμιού, μουσικη να παιζει χαμηλά και φωτα (xenon) η τάση είχε πέσει λιγο κάτω από 12 volts!!! οι στροφες εδειχναν 850, αν πατησω γκαζι και το κρατησω πχ στις 1000rpm τοτε ειναι εντάξει και η τάση! ο ιμαντας δυναμο ειχε αλλαχτει και ειναι τεντωμενος κανονικά και δεν είναι φθαρμένος. Η μπαταρία είναι περίπου 3,5 χρονών.

Τα ερωτήματα είναι 1ον τα μοτερ 4EFTE στο ρελαντι ποσες στροφές εχουν? αν ειναι οκ στις 850 σε αλλους κανει αυτο το προβλημα?
δυστυχώς πρεπει να εχετε και βολτομετρο για να το δειτε, εγω εχω μεσα αναλογικό και ψηφιακό επάνω στον πυκνωτή.
2ον ρυθμιζοντας την βιδα ρελαντι επανω στην πολλαπλη εισαγωγη πχ στις 1000 γιατι μετα απο καποιες μερες κατεβαινει στις 850? ρυθμιζεται καπως αυτοματα?
3ον μηπως για ολα φταιει η μπαταρια που ειναι τοσων χρονων και 45ah? την επομενη φορα να παω σε 60αρα? τι εχετε οι αλλοι στον 4EFTE? νομιζω τα gt/glanza 55Αh φοράνε!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μπαταρία OxygeN SUPPORT 83 17-10-11 18:13
ο εγκέφαλος ή το controller ψεκασμού πέρνουν σήμα από το δυναμό? nvrkp streetracing TOYOTA COROLLA E 12 2 16-10-11 11:08
Αλλαγή Δυναμό (Bosch;) koslyr TOYOTA COROLLA E 12 17 14-06-10 21:58
Σφίξιμο ιμάντα δυναμό antonios7 TOYOTA COROLLA 111(G6) 3 03-11-09 17:13
μπαταρία για E12 cleever TOYOTA COROLLA E 12 3 03-10-08 22:33



Page generated in 0,17000890 seconds (82,14% PHP - 17,86% MySQL) with 44 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:15.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)