Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Δίσκο Πλατό είναι αθάνατο;
  #1  
Παλιά 11-10-19, 15:19
agrileza Offline:
 
Εγγραφή: 09-10-2019
Μηνύματα: 107
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 66
agrileza είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Δίσκο Πλατό είναι αθάνατο;

Το corolla πάνω απο 180000χλμ δεν έχει αλλάξει μέχρι τώρα Δίσκο Πλατό.
Υπάρχει περίπτωση να φτάσει στα 300000χλμ χωρίς να αλλαχτεί καθόλου;

Ακούω απο εδώ και απο εκεί να αλλάζουν συχνά δίσκο πλατό και με φοβίζει κάπως μην πάθει ζημιά το δικό μου. Μια χαρά πάει για την ώρα...
Απάντηση με παράθεση
απα
  #2  
Παλιά 11-10-19, 19:43
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
απα

Ειναι αναλογως το πως το δουλευεις το αμαξι...Εθνικη, πολη κλπ...
Παντως στα Τογιοτα ειναι δυνατοι οι γνησιοι συμπλεκτες...
Στο 101 μου τον αλλαξα στις 380.000χλμ ενω με την 90αρα ειχα κανει 300.000χλμ και δουλευε σαν καινουργιος ωσπου το αποσυραμε το αμαξι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-10-19, 21:16
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Φυσικα και ΔΕΝ ειναι αθανατο!!! εχει σημασια πως οδηγας!!!
να πω εγω παραδειγματα.

Εγω πχ το ειχα αλλαξει ειχα βαλει Exedy-Daikin. Με το που εχω συμπληρωσει τα 6000χλμ παρε μια πλυμμηρα εκανε μπανιο το μισο μοτερ!
απο τοτε αρχισε να πατιναρει λογω της ροπης οταν ανοιγε η τουρμπινα.
Τελικα για να μην τον πεταξω τοσο νωρις ειπα να βγαλω και αλλα χλμ, ετσι πηρα ενα manual boost controller και το συνδεσα στο wastegate actuator αναποδα τελος παντων και μειωνει πιεση αντι να την αυξανει.
Ετσι μειωνοντας την πιεση οσο παει κατω δεν εχει αρκετη ροπη για να πατιναρει.
Βεβαια αμα εχω μεγαλη ταχυτητα δλδ 5η και πανω απο 120χλμ και το λιωνω στο γκαζι πχ για προσπερασμα τυχαινει να πατιναρει δλδ να πηδηξει και 2000rpm πανω ξαφνικα χωρις την αντιστοιχη επιταχυνση.
Τωρα πρεπει να εχω μαλλον πανω απο 20000χλμ (τον εχω 3 χρονια απο την αρχη) και εχει ακομα την ιδια συμπεριφορα, αλλα εχω χασει πολλα αλογα αλλα τι να κανω δεν ριχνω λεφτα τωρα....αν τυχει κατι αλλο και κατεβασω σασμαν θα τον αλλαξω.

Επισης οπως ειπε και ο Keichi ειναι αναλογα που πας.
Αλλο μεσα σε κινηση καθε μερα και αλλο συνεχεια Εθνικη και Αττικη οδο ή Εγνατια κτλ.
Επισης εχει σημασια αν το αμαξι εχει μαμα μοτερ και δεν ειναι πειραγμενο κτλ και να μην το λιωνουμε και εμεις στα γκαζια, σπινιαρισματα , συμπλεκταρισματα κτλ
Στο αμαξι του πατερα μου πχ micra jive 1997 με λιγοτερο απο 78000χλμ εμεινε στον δρομο απο συμπλεκτη και το πλατο ανοιξε!!!!! ειχε διαλυθει ο δισκος και τα πιρτσινια ετρωγαν το πλατο! ειδα φωτος και δεν τα πιστευα!!!!
και φυσικα οδηγουσε συντηρητικα! αλλα μαλλον το ποδι?
Εγω που το ελιωνα δεν πατησα καλα καλα 100.000χλμ (ο δισκος ειχε γινει ντεφι ολα τα ελατηρια του επαιζαν και φαινοντουσαν και τα πιρτσινια του) και αλλαξα και βολαν γιατι το εφαγε, αλλα μιλαμε τα λαστιχα κατω εμεναν τοτε μεχρι και 3η ανεβαινα ανηφορες σπινιαροντας.
Κοντο σασμαν (1η) starlet GT με 185/55/14 Η τοτε τα λαστιχα με τα 1000 ζορια 30000χλμ και ειχα κανει τα μπρος πισω! michelin pilot exalto τα πρωτα που ειχει βγαλει.

Ενα φιλαρακι πολυ απλη οδηγηση corolla E11 sedan 4ΕFE ολο εθνικη και αττικη οδο ειχε περασει τα 400000χλμ για να αλλαξει δισκο αλλα πατιναρε απο ενα σημειο και μετα αλλα δεν εμεινε. Σημειωνω οτι παντα ομως πηγαινε αργα και σταθερα, ουτε αποτομα γκαζια, προσπερασεις κτλ.
Αυτα!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 11-10-19 στις 21:24.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-10-19, 22:20
agrileza Offline:
 
Εγγραφή: 09-10-2019
Μηνύματα: 107
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 66
agrileza είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Το πάω κατα 90% εθνική και 10% πόλη (επειδή χρησιμοποιώ παπάκι το αθάνατο honda supra χεχεχε)
Λόγω αυτής τηε χρήσης το βλέπω για πολλά χιλιόμετρα ακόμη... ίδωμεν!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-10-19, 09:52
gio7 Offline:
 
Εγγραφή: 09-10-2019
Μηνύματα: 7
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
gio7 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
εμενα παντως (στα 225.000km) μολις εχθες που ειπαν στο συνεργειο οτι πατιναρει κ θελω αλλαγη δισκο-πλατο-ρουλεμαν...ξεκιναει με εκτη και δεν σβηνει..
τους επισκεφθηκα γιατι μετα απο προσφατη αλλαγη βαλβολινων ,ειχα μεγαλη δυσκολια την κυριακη πρωι να κουμπωσω τις ταχυτητες..χθες κουμπωναν μια χαρα...φοβηθηκα για σασμαν...
Τι προτεινετε για δισκο-πλατο?τα γνησια? (αναμενω απο συνεργειο να μου πουν συνολικο κοστος)
__________________
corolla G6 1.3 08/99 HB 4E-FE
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-10-19, 11:21
agrileza Offline:
 
Εγγραφή: 09-10-2019
Μηνύματα: 107
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 66
agrileza είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gio7 Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα παντως (στα 225.000km) μολις εχθες που ειπαν στο συνεργειο οτι πατιναρει κ θελω αλλαγη δισκο-πλατο-ρουλεμαν...ξεκιναει με εκτη και δεν σβηνει..
τους επισκεφθηκα γιατι μετα απο προσφατη αλλαγη βαλβολινων ,ειχα μεγαλη δυσκολια την κυριακη πρωι να κουμπωσω τις ταχυτητες..χθες κουμπωναν μια χαρα...φοβηθηκα για σασμαν...
Τι προτεινετε για δισκο-πλατο?τα γνησια? (αναμενω απο συνεργειο να μου πουν συνολικο κοστος)

Στην αδερφή μου toyota yaris το πήγε για τυπικό service και είδαν ότι θέλει αλλαγή δίσκο-πλατό και την απαγόρευσαν να το κυκλοφορήσει (εξουσιοδοτημένο) μέχρι να έρθουν τα ανταλλακτικά. Οπότε έμεινε ακινησία μέχρι να το επισκευάσουν. Ένας άλλος φίλος μου με Rav4 το οδηγούσε για αρκετό διάστημα με πατινάρισμα και έπαθε μεγαλύτερη ζημιά έσπασε ο δίσκος και ένα μέρος (δεν πολυκατάλαβα) που συνδέεται με το κινητήρα με αποτέλεσμα να πληρώσει κατα πολύ για την επισκευή (κοντά στα 1000 ευρώ) Αυτά! Γνώμη μου κακώς το κυκλοφορείς...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-10-19, 12:05
gio7 Offline:
 
Εγγραφή: 09-10-2019
Μηνύματα: 7
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
gio7 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
δεν το κυκλοφορω..αυριο παω για αλλαγη..
__________________
corolla G6 1.3 08/99 HB 4E-FE
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-10-19, 10:48
gio7 Offline:
 
Εγγραφή: 09-10-2019
Μηνύματα: 7
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
gio7 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
παραγγειλαμε της aisin τελικα (δισκο-πλατο-ρουλεμαν) κ θα μου αλλαξει και τα υγρα μου ειπε..
__________________
corolla G6 1.3 08/99 HB 4E-FE
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-10-19, 22:16
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Οι βαλβολινες πρεπει να ειναι οι σωστες, μου ειχε τυχει να μου βαλουν ποιο παχιες και με κρυο καιρο να μην μπορω να βαλω ουτε 1η!!!!
εχει μεγαλη σημασια αυτο!
Aisin ωραια μια χαρα αντε με γεια!

Αυτο που μπορει να γινει αμα το κυκλοφορουμε με πολυ πατιναρισμα ειναι πχ να χαλασουμε το βολαν που κανονικα δεν το αλλαζουμε και αυτο ειναι ακριβο εξαρτημα καινουριο, μια φορα την επαθα και μπηκε καλο μεταχειρισμενο. Τωρα αν σπασει ο δισκος ή το πλατο και φυγουν κομματια μπορει να γινουν πραγματα τρελα και απροβλεπτα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-10-19, 10:58
agrileza Offline:
 
Εγγραφή: 09-10-2019
Μηνύματα: 107
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 66
agrileza είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gio7 Εμφάνιση μηνυμάτων
παραγγειλαμε της aisin τελικα (δισκο-πλατο-ρουλεμαν) κ θα μου αλλαξει και τα υγρα μου ειπε..
Με γειές. Αυτά φοράει απο μαμά;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δισκίο πλατό toyota corolla 2007 ΜΜΤ 1600 (Auto) LAKISdj TOYOTA COROLLA E15 3 15-07-15 09:42
Είναι δυνατόν? miller TOYOTA COROLLA E 12 25 10-01-13 23:49
Που είναι? TmNemesis OFF TOPIC 3 31-03-09 19:42
Δίσκο πλατό σε corolla 98 κωνσταντίνος ΓΕΝΙΚΑ 12 26-04-08 22:45
Δίσκος - Πλατό Σε 4efte speedc TOYOTA COROLLA 111(G6) 6 01-09-05 08:45



Page generated in 0,16758704 seconds (82,95% PHP - 17,05% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:21.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)