Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 10-11-09, 18:51
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Σορρυ που τις βάζω μια-μια αλλά αν κάνω edit μετά δεν μου τις εμφανίζει! βρήκα και της corolla την συνδεσμολογία και φαίνονται τα pins για τον OBD connector.

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-11-09, 19:10
Το avatar του χρήστη corollakias1.6
corollakias1.6 Offline:
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Ηλικία: 34
Μηνύματα: 358
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 229
corollakias1.6 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
εμενα ομως που βρισκεται αυτη η φυσσα???
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-11-09, 19:31
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Νομιζω κάπου κατω απο το ντουλαπακι του συνοδηγου ειναι!

Τι ακριβως πληροφορίες μπορεις να παρεις απο την OBD?
Επίσης, σε τι "γλωσσα" θα ειναι? Δλδ θα σου πεταξει πισω ενα κάρο νουμερα που δεν θα βγαζεις άκρη (πχ κωδικους σφάλματος) η θα σου εξηγει και σε τι αντιστοιχει ο καθε κωδικος?
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-11-09, 20:20
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Εμένα είναι μπροστά πάντως κοντά στις ασφαλειοθήκες! στις νεότερες μάλλον είναι μέσα! δεν είδες τα links που έχω βάλει ποιο πριν σε αυτό το topic? ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!! μπορεις να δεις θερμοκρασία κινητήρα, avans, ταχύτητα, θερμοκρασία αέρα εισαγωγής, επίπεδο καυσίμου, κατανάλωση καυσίμου, πίεση καυσίμου, πίεση τουρμπο (αν έχει), αναλογία καυσίμου, θερμοκρασία πολλαπλής εξαγωγής, στροφές κινητήρα και πολλά άλλα! ανάλογα τι αισθητήρες υπάρχουν στο μοτερ μας! εμένα με ενδιαφέρει κυρίως η σύνδεση με το iphone επειδή είναι ποιό εύκολο να το δουλεύω από το να συνδέω έναν laptop μέσα στο αμάξι! παραθέτω τα προγράμματα για να δεις τι πληροφορίες που μπορείς να πάρεις καθώς και μερικά videos!

http://www.plxkiwi.com/kiwiwifi/software.html

http://www.youtube.com/watch?v=bqk7Algq5s8
http://www.youtube.com/watch?v=gLw8O...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=pjC4i...eature=related

Νομίζω τα προγράμματα αυτά και τα videos τα λένε όλα! υπάρχουν προγράμματα άπειρα για windows καθώς και σε ξένα sites κανονικά όργανα που συνδέονται με την ECU μέσω του OBD-II !!! http://www.plxdevices.com/multigauges.html

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 10-11-09 στις 20:45.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-11-09, 20:52
Το avatar του χρήστη JL_e10
JL_e10 Offline:
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Μοντέλο: 2001 Avensis T22
Περιοχή: Newcity of Nikaia
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 3.148
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 532
JL_e10 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Να κανω εγω μια ασχετη ερωτηση? Αυτη η θυρα τι δουλεια κανει? Ελεγχει τις μετρησεις του εγκεφαλου, κι αν ειναι και αγραφος τον προγραμματιζεις εσυ οπως θες?
__________________
Αφεντικο, θα θελα να μου κανεις μια αυξηση. Οχι για μενα, αλλα για τη φουκαριαρα την τσεπη μου!!!!
http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=14305
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-11-09, 22:03
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Ρε παιδιά γιατί δεν κάνετε τον κόπο να τα διαβάσετε από την αρχή? δείτε και κανά link και κανά video και φωτο! από όλα έβαλα! πρέπει να τα επαναλαμβάνω ξανά? ΔΕΝ έχει πάντως καμία σχέση με προγραμματισμό! είναι μόνο για διάγνωση! απλά ότι αισθητήρες υπάρχουν στο κινητήρα και δίνουν πληροφορίες στον εγκέφαλο μπορούμε εμείς να τις βλέπουμε σε laptop ή iphone με τα όμορφα σε γραφικά προγράμματα που έδειξα παραπάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-11-09, 08:20
Το avatar του χρήστη ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Offline:

Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 26-12-2003
Μοντέλο: πλεον ΑΕ-111
Περιοχή: Αθηνα
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 684
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 316
ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κωνσταντίνος Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά ρίξτε μια ματιά και εδώ ! www.obdkey.com εγώ έχω αγοράσει αυτό με το bluetooth και είμαι πολύ ευχαριστιμένος. Στάνταρ καλύπτει Όλα τα μοντέλα απο Όλες τις μάρκες απο το 1997 μέχρι τώρα... για 1994 δέν ξέρω...
Βασικα στην Ελλαδα επειδη ειναι ευρωπη καλυπτει τα μοντελα απο το 2000 και μετα.Τουλαχιστον στα ΤΟΥΟΤΑ που τα γνωριζω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-11-09, 09:16
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Νικηφορε τωρα καταλαβα γιατι ηθελες να πουλησεις το N82 σου. Φαντάζομαι το OBD II συνδέεται μονο με κινητα που εχουν windows λογισμικο, σωστα?

Πάντως εχει αρχισει και με ενδιαφερει και εμενα το θεμα γιατι λες πως μπορεις να ελεγξεις επίπεδο καυσίμου, κατανάλωση καυσίμου, πίεση καυσίμου και αναλογία καυσίμου...
Την αναλογία καυσιμου στην δινει ανάλογα με τις στροφες?

Επίσης Κωσταντίνε, εσυ που εχεις παρει το OBD με το bluetooth, με τι το εχεις συνδέσει? Με laptop ή κινητο?
Το CD που δινει μαζι σου παρέχει όλες αυτες τις ωραίες δυνατότητες (προγραμματα) οπως ειδα στα βιντεακια του Νικηφόρου (δλδ εξωμειωση στροφομετρου κτλπ) ...? Αλλιως, τα κατεβαζεις απο το ιντερνετ?
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corollapatra : 11-11-09 στις 15:30.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-11-09, 17:25
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
madvinegar το N82 το έδωσα επειδή είχα επιδότηση και πήρα πρώτα το iphone 3GS 16GB στα 277 ευρώ! το Ν82 το έδωσα 200! μετά τα ανακάλυψα τα κόλπα στο iphone!
O Παναγιώτης ΔΥΣΤΥΧΩΣ έχει δίκιο! στην Αμερική είχαν από το 1996 το OBD-II, στην Ελλάδα όπως και γενικά τα Ευρωπαικά αμάξια και JAPAN εμφανίστηκε από το 2000 και μετά! έτσι εμένα σήμερα που κοίταξα την φύσα δεν έχει ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση!
σαν αυτή είναι : http://img149.imageshack.us/img149/1193/img1209ww5.jpg
Επίσης χτες βρήκα το γνωστό πρόγραμμα AUTODATA και το εγκατέστησα και έχει διαγνωστικό σύστημα για όλα τα αμάξια μέχρι το 2007. Στην corolla ΕΕ111 με 4Ε-FE έχει φύσα που δεν είναι OΒD, ενώ στις EE111 facelift (2000+) το δείχνει και είναι OBDII και το λέει και ΕΟΒD. Eπίσης οι νεότερες όπως η Ε12 έχουν κανονικά το OBD-II πλέον. Είμαι άτυχος τι να πω(
Πάντως άσχετα με το αν είναι OBD ή όχι, το καλώδιο ΤΕ1 μου είναι κομμένο που είναι στην μικρή φύσα της ECU και το ΤΕ2 δλδ το διπλανό του δεν έχει καν καλώδιο στην μικρή φύσα! άρα το διαγνωστικό σίγουρα δεν θα δουλεύει σωστά έτσι και αλλιώς! http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=18620
Το κομμένο (black/white) καλώδιο της φωτο είναι το pin 8 της μικρής φύσας το ΤΕ1 δλδ και δίπλα του που είναι κενό, έπρεπε να είναι το καλώδιο για το ΤΕ2 τα οποία πάνε στην φύσα diagnosis (στον χώρο του κινητήρα) κανονικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 11-11-09 στις 17:40.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-11-09, 17:49
Το avatar του χρήστη ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Offline:

Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 26-12-2003
Μοντέλο: πλεον ΑΕ-111
Περιοχή: Αθηνα
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 684
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 316
ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Νικηφορε γεφυρωσε Ε1 και ΤΕ1 μαζι με ενα καλωδιακι και αν αναβοσβηνει η λυχνια CHECK τοτε ολα καλα αν δεν αναβει τιποτε τοτε πρεπει να το κοιταξεις το θεματακι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Corolla EE111 turbo (4E-FTE) και στροφόμετρο NikiforosGT TOYOTA COROLLA 111(G6) 117 28-01-12 20:26
Στροφόμετρο Starlet GT σε Corolla EE111 4E-FTE how to NikiforosGT Γνωσιακή Βάση Δεδομένων 0 22-05-11 19:31
NikiforosGT corolla turbo EE111 Greedy RS type NikiforosGT Videos 53 02-12-10 18:44
Mac Mini On Corolla EE111 !!! NikiforosGT TOYOTA COROLLA 111(G6) 9 27-07-10 06:24
Ee111 dinos ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 10 25-11-05 15:19



Page generated in 0,17805505 seconds (83,34% PHP - 16,66% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:25.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)