Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 29-08-06, 18:33
pwpwpali Offline:
banned
 
Εγγραφή: 01-04-2006
Περιοχή: athina
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 2.017
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
pwpwpali είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
αν οδηγεις επιθετικα ειναι καλα τα ponteza...αλλα βλεπω κυριλε πραγματα....κ δεν θα σου αρεσει η ποιοτητα κυλισεις που προσφερουν τα ponteza σιγουρα...παντως ειναι αναλογος πως πας αθηνα θεσσαλ.εχω παει με 3/4 του ντεποζιτου εχω παει κ με 1 ντεποζιτο κ 1/4<μιλαμε για συνεχεια πατωμα>...παντως φιλε μου αυτα που λες βγαινουν σε δεικτη Η82 Κ Η86?καπου ειχα δει κ κατι toyo αλλα ποε δεν τα βρηκα σε λαστιχα
Απάντηση με παράθεση
Re: Αλλαγή Ελαστικών
  #12  
Παλιά 29-08-06, 21:08
Το avatar του χρήστη diafanh-psyxh
diafanh-psyxh Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-03-2004
Περιοχή: αθηνα
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 5.088
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 754
diafanh-psyxh είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Αλλαγή Ελαστικών

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από babis_xo";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
ρομή Αθήνα - Θεσ/νίκη... στραγγίζει). Συμπέρασμα:
Εάν δεν μου πείτε καλά λόγια για τα Potenza RE-88 (τα μόνα Potenza που υπάρχουν σε 185/65/14), με βλέπω με Bridgestone Β-390 ή Energy και... ολική επαναφορά σε οικογενειακούς ρυθμούς

* Έχει τοποθετήσει κανείς 195/60/14 (π.χ. Turanza ER-300) σε Corolla 1.3;
φίλε μου αν είναι να βάλεις Bridgestone απλά (συμβατικά) τα Β330 τα έχουμε δοκιμάσει
σε σταρλετ 1300 πισωκίνητο και έχει περάσει 2 καλοκαίρια το λάστοιχο φορεμένο.μπορώ να πω αρκετά καλό αλλά όχι το καλύτερο για ταρζανιές.
για Potenza φοράμε σε 1300 corolla 185/60/R14 και 195/50/R15 τα ΕR 720 με δείκτη Η,τα οποία πλέον έχουν καταργηθεί και έχουν αντικατασταθεί από τα Turanza ER-300.
τα Turanza ER-300 θα βάλω και εγώ στο δικό μου σε ένα μήνα και λίγο αργότερα στου πατέρα μου.από συζήτηση που είχα με το λαστοιχά που πηγαίνουμε χρόνια όλα μας τα αυτοκίνητα και τον εμπιστεύομαι γιατί ότι λάστοιχο μας έχει προτείνει είναι σωστό (πάντα βέβαια του λέμε για τι χρήση προορίζεται!) κατέλληξα στο να τα βάλω και απλά περιμένω να πέσει η ζέστη.
τώρα είναι στη κρίση τη δική σου στο τι θα επιλέξεις ανάλογα πάντα με το τρόπο οδήγησής σου...
__________________
Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους


www.eseepa.gr

Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-08-06, 23:16
Το avatar του χρήστη babis_xo
babis_xo Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Μοντέλο: Corolla E-111 '98
Περιοχή: Περιστέρι
Ηλικία: 56 male
Μηνύματα: 44
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 220
babis_xo είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pwpwpali";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
αν οδηγεις επιθετικα ειναι καλα τα ponteza...αλλα βλεπω κυριλε πραγματα....κ δεν θα σου αρεσει η ποιοτητα κυλισεις που προσφερουν τα ponteza σιγουρα...παντως ειναι αναλογος πως πας αθηνα θεσσαλ.εχω παει με 3/4 του ντεποζιτου εχω παει κ με 1 ντεποζιτο κ 1/4<μιλαμε για συνεχεια πατωμα>...παντως φιλε μου αυτα που λες βγαινουν σε δεικτη Η82 Κ Η86?καπου ειχα δει κ κατι toyo αλλα ποε δεν τα βρηκα σε λαστιχα
Συνήθως κυριλέ, αλλά προτιμώ καλό λαστιχάκι στην περίπτωση που ταξιδεύοντας βράδυ στην εθνική από Κατερίνη - Θεσ/νίκη (γνωστή διαδρομή μέτρησης... τελικής ταχύτητας), αντικρίσεις ξαφνικά στα 70 μ. μπροστά σου κιβώτιο (!!!) 1Χ1 μ. Ευτυχώς τα αμορτισέρ ήταν καινούργια και τα Exalto φρέσκα... ANGEL
Τα RE-88 υπάρχουν στον επίσημο κατάλογο της Bridgestone σε 185/65/14 86Η, αλλά δεν έχω άποψη και εδώ που τα λέμε, στη φωτο φαίνονται παλαιάς σχεδίασης.
Απάντηση με παράθεση
Re: Αλλαγή Ελαστικών
  #14  
Παλιά 29-08-06, 23:37
Το avatar του χρήστη babis_xo
babis_xo Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Μοντέλο: Corolla E-111 '98
Περιοχή: Περιστέρι
Ηλικία: 56 male
Μηνύματα: 44
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 220
babis_xo είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Αλλαγή Ελαστικών

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diafanh-psyxh";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από babis_xo";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
ρομή Αθήνα - Θεσ/νίκη... στραγγίζει). Συμπέρασμα:
Εάν δεν μου πείτε καλά λόγια για τα Potenza RE-88 (τα μόνα Potenza που υπάρχουν σε 185/65/14), με βλέπω με Bridgestone Β-390 ή Energy και... ολική επαναφορά σε οικογενειακούς ρυθμούς

* Έχει τοποθετήσει κανείς 195/60/14 (π.χ. Turanza ER-300) σε Corolla 1.3;
φίλε μου αν είναι να βάλεις Bridgestone απλά (συμβατικά) τα Β330 τα έχουμε δοκιμάσει
σε σταρλετ 1300 πισωκίνητο και έχει περάσει 2 καλοκαίρια το λάστοιχο φορεμένο.μπορώ να πω αρκετά καλό αλλά όχι το καλύτερο για ταρζανιές.
για Potenza φοράμε σε 1300 corolla 185/60/R14 και 195/50/R15 τα ΕR 720 με δείκτη Η,τα οποία πλέον έχουν καταργηθεί και έχουν αντικατασταθεί από τα Turanza ER-300.
τα Turanza ER-300 θα βάλω και εγώ στο δικό μου σε ένα μήνα και λίγο αργότερα στου πατέρα μου.από συζήτηση που είχα με το λαστοιχά που πηγαίνουμε χρόνια όλα μας τα αυτοκίνητα και τον εμπιστεύομαι γιατί ότι λάστοιχο μας έχει προτείνει είναι σωστό (πάντα βέβαια του λέμε για τι χρήση προορίζεται!) κατέλληξα στο να τα βάλω και απλά περιμένω να πέσει η ζέστη.
τώρα είναι στη κρίση τη δική σου στο τι θα επιλέξεις ανάλογα πάντα με το τρόπο οδήγησής σου...
Θα περιμένω εντυπώσεις από Turanza λοιπόν...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-08-06, 02:21
pwpwpali Offline:
banned
 
Εγγραφή: 01-04-2006
Περιοχή: athina
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 2.017
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
pwpwpali είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ειναι παλια...στο κυριλε που παει ο πατερας μου τα εβριζε....σκληρα πολυ κ κρυα παντα για την οδηγηση που εκανε...εγω δεν εκανα την ιδια ομως κυριλε οδηγηση κ ζεστα ηταν παντα κ οχι κ σκληρα...απλα δεν ηταν μαλακα σαν συνολο....αλλα για τον δεικτη μας ειναι οτι πιο σκληρο υπαρχη....
αντε διαφανη ψυχη...βαλε..γιατι τα c drive δεν την παλευουν μια με εμενα πανω.....ειναι πολυ μαλακα για μενα
Απάντηση με παράθεση
Re: Αλλαγή Ελαστικών
  #16  
Παλιά 30-08-06, 08:08
Nikos Offline:
Απλό Μέλος
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Ηλικία: 50
Μηνύματα: 2.637
Ευχαρίστησε: 3
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 502
Nikos έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Re: Αλλαγή Ελαστικών

Θα παρακαλέσω να γίνονται πόστ απο μέλη που έχουν το ίδιο μοντέλο corolla (e11) τα οποία έχουν δοκιμάσει κάποιους συδιασμούς και ξέρουν κάτι παραπάνω.





Φιλικά Νίκος.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-08-06, 16:46
Το avatar του χρήστη diafanh-psyxh
diafanh-psyxh Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-03-2004
Περιοχή: αθηνα
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 5.088
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 754
diafanh-psyxh είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Υπομονή τότε και σε ένα μήνα (τέλος Σεπτεμβρίου,αρχές Οκτώμβρη ) θα μπουν στο δικό μου και κανά 2μηνο αργότερα στου πατέρα μου.
__________________
Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους


www.eseepa.gr

Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους
Απάντηση με παράθεση
Re: Αλλαγή Ελαστικών
  #18  
Παλιά 11-09-06, 16:08
Το avatar του χρήστη Slobo
Slobo Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 06-04-2005
Μοντέλο: ZZΕ 111 G6
Περιοχή: Χαϊδάρι
Ηλικία: 49 male
Μηνύματα: 1.241
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 357
Slobo είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Αλλαγή Ελαστικών

Λοιπόν να σας απασχολήσω και εγώ με ένα θεματάκι που προέκυψε. Γράφω εδώ για να μην αναοίγουμε πολλάπλα topic με το ίδιο θέμα.

Όπως κάποιοι από εσάς γνωρίζετε την Παρασκευή που μας πέρασε η γκαντεμιά μου χτύπησε κόκκινα (ούτε Lift σε TS να ήταν ) . Κατευθυνόμενος λοιπόν προς την Πέτρου Ράλλη, στον παράδρομο του Κηφισού στο ρεύμα προς Πειραιά και ενώ δεν πήγαινα με πολλά χιλιόμετρα ακούω δύο πολύ δυνατά γκαπ(χωρίς να μάθω τελικά ποτέ τι ήταν παρά το γεγονός ότι κοίταξα από τον καθρέφτη). Αυτό έγινε λίγο πριν στρίψω προς Πέτρου Ράλλη. Ευτυχώς δεν πήγαινα με πολλά και αμέσως στρίβω και αράζω στο parking του CAN CAN για να δω τι έχει συμβεί. παρεπιπτώντος το τιμόνι τράβαγε με τη μια δεξιά. Βγαίνοντας λοιπόν βλέπω κλαταρισμένο εντελώς το μπροστά δεξί λάστιχο. Ξεκινάω λοιπόν και βάζω αυτό δείγμα που μου έχει δώσει η ΤΟΥΟΤΑ για ρεζέρβα το οποίο ήταν και αυτό μισοκλαταρισμένο (εδώ φταίω εγώ γιατί 6 χρόνια τώρα δεν το είχα τσεκάρει ποτέ). Βλέπω πιο κάτω ένα βενζινάδικο και πάω να βάλω αέρα στην ρεζέρβα, όπου παρατηρώ ότι ήταν μισοκλαταρισμένο και το πίσω δεξί λάστιχο. Με τα πολλά καταφέρνω να φτάσω σε ένα βουλκανιζατέρ (το συνεργαζόμενο με το club) όπου προς μεγάλη μου λύπη ανακάλυψα πως τα πολυαγαπημένα μου Potenza RE 720 από τέσσερα έγιναν δύο, γιατί με λίγα λόγια τα λάστιχα είχαν αχρηστευθεί. Ως λύση ανάγκης είχε εκεί ο άνθρωπος κάτι μεταχειρισμένα YOKOHAMA 539 (ίδια διάσταση και ταχύτητα) τα οποία και βάλαμε για να μπορέσω να κάνω την δουλειά μου μέχρι βρούμε κάποια λύση.

Ωραία η ιστορία ε? Εύχομαι ειλικρινά να μην σας τύχει. Συνέχεια σκέφτομαι τι θα μπορούσε να είχε γίνει αν πήγαινα με πιο πολλά (τα λάστιχα κλατάρισαν σχεδόν με τη μία).

Το ερώτημα λοιπόν είναι τώρα τι βάζουμε? Τα δύο μεταχειρισμένα που έβαλα, πάρα το γεγονός ότι έχω εντυπωσιαστεί από το κράτημα τους - τα δοκίμασα και σε ταξίδι - δεν τα εμπιστεύομαι γιατί τα βλέπω «τελειωμένα» και πρέπει άμεσα να αλλάξω. Βέβαια ο άνθρωπος που τα έβαλε μου είπε ότι με βγάζουν άνετα για 2 με 3 μήνες ακόμα αλλά εγώ δεν αισθάνομαι άνετα με λάστιχο που έχει φορεθεί αλλού. Από ότι έμαθα τα POTENZA πλέον δεν βγαίνουν και τα δικά μου πάρα το γεγονός ότι δεν έχουν κλείσει ακόμα δύο χρόνια, έχουν κάνει ήδη πάνω από 40.000 χιλιόμετρα. Οπότε και στην περίπτωση που έβγαιναν ακόμα τα POTENZA πάλι θα σκεφτόμουν την ολοκληρωτική αλλαγή. Τα ΥΟΚΟΗΑΜΑ 539, τα οποία τα έχω μπροστά τώρα, μπορώ να πω ότι μου έκαναν πολύ καλή εντύπωση στο ταξίδι και στη ευθεία αλλά και στις στροφές (το αμάξι γενικότερα μου έδωσε την εντύπωση ότι έμπαινε καλύτερα σε σχέση με τα POTENZA), παρά το γεγονός ότι είναι μεταχειρισμένα και από ότι φαίνεται αρκετά δουλεμένα λάστιχα. Από την άλλη έχω ακούσει για μια νέα σειρά TURANZA (τα RE 300 αν δεν κάνω λάθος που έχουν αναφερθεί και σε προηγούμενα post) με ασύμμετρο πέλμα τα οποία από ότι άκουσα αντικατέστησαν τα POTENZA.

Ακούω προτάσεις λοιπόν για διάσταση 195/50/R15 και ταχύτητα Η.
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό Μέλος
Slobo - Black (dog)G6




Απάντηση με παράθεση
Re: Αλλαγή Ελαστικών
  #19  
Παλιά 12-09-06, 10:12
Το avatar του χρήστη Slobo
Slobo Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 06-04-2005
Μοντέλο: ZZΕ 111 G6
Περιοχή: Χαϊδάρι
Ηλικία: 49 male
Μηνύματα: 1.241
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 357
Slobo είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Αλλαγή Ελαστικών

Ένας ένας παιδιά!!!! Μην σκοτώνεστε να απαντήσετε

Καμιά πρόταση κανείς?
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό Μέλος
Slobo - Black (dog)G6




Απάντηση με παράθεση
Re: Αλλαγή Ελαστικών
  #20  
Παλιά 12-09-06, 10:22
Nikos Offline:
Απλό Μέλος
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Ηλικία: 50
Μηνύματα: 2.637
Ευχαρίστησε: 3
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 502
Nikos έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Re: Αλλαγή Ελαστικών

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Slobo";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένας ένας παιδιά!!!! Μην σκοτώνεστε να απαντήσετε

Καμιά πρόταση κανείς?
Εγώ στα είπα απο το τηλέφωνο ρε φιλε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πότε αλλαγή Ελαστικών? teoNOKIA TOYOTA COROLLA E 12 58 15-05-12 19:12
Αλλαγή ελαστικών - Ίσιωμα ζαντών antonios7 TOYOTA COROLLA 111(G6) 19 27-08-11 20:30
Αλλαγή ελαστικών aircop SUPPORT 2 03-02-10 23:00
Σταύρωμα ελαστικών??? Garazakias TOYOTA AURIS 14 15-01-10 10:37
Αλλαγή Ελαστικών jimbo SUPPORT 295 24-01-08 22:52



Page generated in 0,17330098 seconds (80,78% PHP - 19,22% MySQL) with 44 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:44.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)