Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Καταλυτης και υγραεριο.
  #1  
Παλιά 25-03-10, 23:46
davarisx Offline:
banned
 
Εγγραφή: 11-03-2008
Περιοχή: Μεσογεια
Μηνύματα: 577
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
davarisx θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Καταλυτης και υγραεριο.

καλησπερα παιδια.ανοιγω αυτο το θεμα με αφορμη την χρηση υγραεριου που εχω πλεον στο αμαξι.
Για να μην σας ζαλιζω εχω διαβασει αρκετα θεματα περι καταλυτων στο φορουμ και κατελυξα ως εδω για να μου λυσετε καποιες αποριες.

1ον..τωρα με την χρηση υγραεριου συντρεχει λογος να εχω καταλυτη απανω?να σημειωσω οτι εχω οικολογικη συνειδηση απλα κανω αυτη την ερωτηση γιατι υγραεριο σχεδον 0 ρυποι αρα τι χρειαζεται?(κοβει και δυναμη απο οτι διαβασα)

2ον..θελω να ακουσω τις προτασεις σας για το αν ειναι εφικτο να αφαιρεθει ο καταλυτης και τι γινεται με τους 2 αισθητηρες λαμδα.

ο καταλυτης που εχει τωρα το αμαξι εχει κανει 170.000 χλμ.και σκεφτομουνα η αλλαγη με καποιον μεταλικο πχ αμερικατ η ολικη αφαιρεση του.το αμαξι ειναι του 2001 G6 1400 Vvti.


Καθε γνωμη σας δεκτη παιδια.........
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-03-10, 19:03
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Από την στιγμή που το αμάξι μπορεί να καίει και βενζίνη πιστεύω είσαι υποχρεωμένος να έχεις και καταλύτη! όσο για τον λάμβδα τουλάχιστον στον δικό μου 4E-FTE όταν στο starlet gt για 1 week δεν είχα καταλύτη τον είχαμε συνδέσει απλά σε σπείρωμα πάνω στο downpipe (ή σε κομάτι σωλήνα) και το halmeter είχε σωστές ενδείξεις, οπότε λογικά δεν έχει προόβλημα και να μην υπάρχει πάνω ο καταλύτης αρκεί να παίρνει μετρήσεις. Εμένα ο λάμδα είναι ΠΡΙΝ τον καταλύτη και έχει εναν. Τέλος δεν είσαι νόμιμος να μην έχεις καταλύτη και αν πάς πχ διακοπες σε νησιά και δεν έχει υγραέριο εκεί δεν θα καις βενζίνη? χώρια τι γίνεται με το ΚΤΕΟ? αν εχεις πρόβλημα με τον υπάρχον θα σου πρότεινα να έβαζες καποιον μεταλλικό! εγώ έχω από κάτω βάλει της ΜΟΝΟLITH και ειμαι πάρα πολυ ευχαριστημένος και έχει πάρει τα πάνω του και το μοτερ σε σχέση με τον μαμίσιο κεραμικό. Και με δοκιμές που είχα κάνει χωρίς καταλύτη έχει αμεληταίες διαφορές! Αυτό όμως είναι ανάλογα τον κινητηρα, έχω ακούσει περιπτώσεις ειδικά σε ατμοσφαιρικά μοτερ που μετά από αφαίρεση καταλύτη κρέμασαν και δεν πήγαιναν βήμα γιατί έχασαν το λεγόμενο backpressure.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-03-10, 19:28
davarisx Offline:
banned
 
Εγγραφή: 11-03-2008
Περιοχή: Μεσογεια
Μηνύματα: 577
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
davarisx θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Nικηφορε θα συμφωνησω μαζι σου φιλε μου.Απλα πιο πολυ απο απορια ρωτησα (εστω και βλακωδη).Να σε ρωτησω εχεις καποια διευθυνση για τους καταλυτες που ειπες και ποσο κοστιζουν?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-03-10, 19:31
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
http://www.monolithos-catalysts.gr/index2.htm

Εγω τον ειχα βάλει στον εξατμισά μου στο starlet gt με 180 ευρώ και αργότερα μετακόμισε στην corolla μαζί με το μοτερ. Και μαζί μου έδωσε και πιστοποίηση της ΕΕ για τον συγκεκριμένο καταλύτη που άλλοι ΔΕΝ δίνουν! μάλιστα είχα δώσει τον παλιό μου και μου έκοψε και 10 ευρώ ακόμα και καλά ανακύκλωση, δεν μπορείς απλά να τον πετάξεις!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 26-03-10 στις 19:45.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-03-10, 20:36
davarisx Offline:
banned
 
Εγγραφή: 11-03-2008
Περιοχή: Μεσογεια
Μηνύματα: 577
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
davarisx θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Νικηφορε ποιος απο ολους κανει για μενα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-03-10, 23:26
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
άμα πας να βάλεις θα σου πουν! δεν ξέρω! ο δικός μου κάνει μεχρι 180hp και τον φοράνε και σε αμάξια 1600 και 1800cc ατμοσφαιρικά.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-03-10, 15:38
davarisx Offline:
banned
 
Εγγραφή: 11-03-2008
Περιοχή: Μεσογεια
Μηνύματα: 577
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
davarisx θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Παιδια δεν ξερω αλλα αυτο ειναι πρωτογνωρο.
Οπως ειχα πει σε αλλο μου θεμα χθες αλλαξα το γραναζι του VVTI και επιτελους το αμαξι βρηκε το πεταγμα του.παλι ομως κατι το κραταγε(ετσι ενιωθα).Λεω σημερα πρωι πρωι να αλλαξω καταλυτη.και αφου ειχα γεμισει το τουφεκι απο μερες τωρα λεω σημερα να η ευκαιρια.
Πηγα στον εξατμισα και αφου ειδε το αμαξι απο κατω μου ειπε και τι καταλυτη να βαλω.μου μιλησε για μεταλικο αμερικανικης προελευσης(δεν θυμαμαι την μαρκα για την ωρα)με 200 τρυπες.στην αρχη ελεγα να βαλω με 100 αλλα εκεινος ηταν κατα 99% σιγουρος οτι θα αναβε αισθητηρας λαμδα.Τελικα τον ακουσα και βαλαμε με 200 τρυπες.πιανει ωραια κοβει τον παλιο και εγω σαν περιεργος πηγα να τον δω.Ο καταλυτης ο παλιος ειχε ολιγον τι τα χαλια του.φαινοταν βουλωμενος σε αρκετα σημεια.ετσι λοιπον βαζει τον καινουριο απανω και πλεον το αμαξι ειναι ετοιμο να ξεκινησει.βαζοντας μπροστα κατι ειχε αλλαξει στον ηχο,και οταν λεω ειχε αλλαξει εννοω ειχε γλυκανει πολυ.το βγαζω εξω και αρχιζω την βολτα να το ανοιξω λιγο.Τετοιο πραγμα δεν μου εχει ξανακανει το αμαξι.Ο κινητηρας να βγαζει μια τρελη ροπη(τρελη συμφωνα με το πως πηγαινε πριν βεβαια)για 1η δεν το συζηταω ζωγραφιζε κατω.η 2α ανοιξε σαν τρελη η 3η με το που πηγαινε στις 4000 στροφες αν πριν πεταγοταν το αμαξι μια τωρα πεταγοταν τρεις.και στις υπολοιπες 4η,5η,6η το αμαξι το ενιωθες οτι πραγματικα ξεχυνοτανε και βεβαια ενιωθες στις 4000 ενα αλλο αμαξι.Πραγματικα δεν ξερω αλλα απο την μερα που το πηρα δεν το εχω ξαναδει να παει ετσι.Μην βιαστητε βεβαια να πειτε τι λεει ο τρελος τωρα.μιας και δεν εχω κανα τουρμπατο η τα τρελα αλογα αλλα ετσι οπως ειδα το αμαξι στον δρομο ηταν σαν να ξυπνησε απο λυθαργο.
Και μιας και μου δοθηκε η ευκαιρια περασα και απο υγραεριοκινηση μου αλλαξανε και 4 ζιγκλερακια αεριου με 2 νουμερα μεγαλυτερα και πραγματικα νιωθω απεραντη ευχαριστηση που επιτελους το αμαξι μου παει οπως το ηθελα.
Τελικα ενας υμι-βουλωμενος καταλυτης τι μπορει να κανει.

Παιδια απλα για τους τυπους το αναφερω η ολη ιστορια στοιχισε 250ευρω με την εγκατασταση.επισης ο ανθρωπος μου ανεφερε οτι πανε παιδια απο διαφορα φορουμ και τους κανει πολυ καλες τιμες.
Οποιος ενδιαφερεται να περασει μια βολτα ο ανθρωπος λεγεται
Γαλατας Αθανασιος και ειναι Ηρακλειτου 5 στο χαλανδρι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-03-10, 17:03
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Να ξέρεις οτι οι καταλύτες οι μαμα είναι κεραμικοί και ΣΠΑΝΕ εύκολα! ο αδερφός μου σε άλλο αμάξι είχε σπάσει σε σαμαράκι ΧΩΡΙΣ να ακουμπήσει καν κάτω!!! από το ταρακούνημα και μόνο! εμένα ο μαμά στο σταρλετ είχε καραβουλώσει και είχαν σπάσει κομάτια κεραμικού υλικού και είχαν μείνει μέσα!!! επειδή άλλαξα μοτερ έτυχε να αλλάξω και αυτον και τον βαρέσαμε κάτω και έβγαιναν κομμάτια έξω!!! αυτός που έβαλες λογικά είναι μεταλλικός έτσι? οι μεταλλικοί είναι καλύτεροι δεν σπάνε εύκολα είναι ποιό ελεύθεροι με καλύτερες επιδόσεις κτλ αλλά έχουν 3 μειονεκτήματα. 1ον είναι ακριβότεροι από τους αντίστοιχους κεραμικούς, 2ον αργουν να ζεσταθούν και γιαυτό αν πας να βγάλεις κάρτα καυσαερίων πρέπει να κάνεις καλό ζέσταμα πρώτα και 3ον βγάζουν παραπάνω καυσαέρια αλλά μην φανταστείς μεγάλη διαφορά, είναι λογικό γιατί είναι ποιό ελεύθεροι, και κάνουν και λίγο παραπάνω θόρυβο συνήθως αλλά αυτό δεν μας πειράζει:PPpp μήπως είναι της Americat αυτός που έβαλες? πιστοποίηση σου έδωσε?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-03-10, 18:43
Το avatar του χρήστη Stetas
Stetas Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μοντέλο: Corolla E111L HB G6
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 1.733
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 396
Stetas θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος Stetas θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Φίλε davarisx αφου είδες τόση μεγάλη διαφορά με την αλλαγή καταλύτη που ήταν υπερβολικά βουλωμένος τσέκαρε μήπως και βρείς τους λόγους για τους οποίους είχε βουλώσειι ο παλιός (πχ μήπως καίει υπερβολικά λάδι ο κινητήρας σου, η μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με μείγμα και αισθητήρες λ) και μπουκωσε ο παλιός γιατί απλά δεν θα είναι πολύ κρίμα να βουλώσει και ο καινούργιος που τοποθέτησες??
__________________
Stelios's E111L HB G6

Corollaclub
Πάτρα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-03-10, 15:02
davarisx Offline:
banned
 
Εγγραφή: 11-03-2008
Περιοχή: Μεσογεια
Μηνύματα: 577
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
davarisx θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Νικηφορε ο καταλυτης εχει εγκριση και ειναι Euro 3 απλα για τους τυπους το αναφερω.Επισης μου ειπε δεν θα εχεις προβλημα κανενα στην καρτα καυσαεριων αφου ειναι μεν πιο ανοιχτος απο τον μαμα αλλα οχι χονι.ειναι με 200 τρυπες και οχι με 100.

Παιδια το αμαξι με τον παλιο καταλυτη ειχε κανει 170.000χλμ και επειδη ηταν και χαμηλομενο(εβρισκε που και που) καθολου απιθανο να προηλθε απο εκει η ζημια.Το αμαξι δεν καιει σταγονα λαδι(στα 10.000χλμ να λειπουνε 150ml το οποιο ειναι φυσικολογικο)κατα τα αλλα δοξα τον Θεο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΒΑΛΒΙΔΕΣ,ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑΣ Λ jkatas www.LpgPower.gr 1 01-11-13 23:29
ΧΤΑΠΟΔΙ-ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ NIKOS.99 4AGE 20v Levin 12 02-04-10 22:32
Καταλυτης σε Ε111 kostasgasparis ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 20 27-11-08 19:21
ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ KostasCBR TOYOTA COROLLA E*90 11 12-09-07 22:19
Καταλυτης sakis SUPPORT 20 26-08-06 15:26



Page generated in 0,17124891 seconds (83,09% PHP - 16,91% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:14.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)