Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 02-07-08, 23:39
pakos Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 18-02-2006
Ηλικία: 48
Μηνύματα: 2
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
pakos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 4ZZ-FE Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο προβληματάκι τώρα, το Ε111 μερικές φορές και χωρίς καμμία προειδοποίηση, εκεί που πηγαίνεις στην εθνική όμορφα και ωραία σβήνει για μισό-ένα δευτερόλεπτο και μετά ανάβει μόνο του. Σβήνει δεν κάνει διακοπή μπουζί ή κάτι τέτοιο. Τα φώτα σας
Ακριβώς το ίδιο κάνει και το δικό μου (2ος 2000),ευτυχώς σπάνια .Στην ΤΟΥΟΤΑ
μου είπαν ότι είναι από εγκέφαλο αλλά να μην τον αλλάξω γιατί μετά το αυτοκίνητο δεν θα πηγαίνει καθόλου. Εν το μεταξύ είχα διαβάσει στο φόρουμ ότι όσοι αλλάξανε εγκέφαλο σε Ε111 το αυτοκίνητο σερνότανε και έτσι το άφησα με τον παλιό.Εκτός από αυτό στα 3,5 χρόνια που το έχω δεν παρουσίασε τίποτα άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-07-08, 14:10
pavlosTS Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Μοντέλο: Corolla TS pro-f/l
Μηνύματα: 396
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 236
pavlosTS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς το ίδιο κάνει και το δικό μου (2ος 2000),ευτυχώς σπάνια .Στην ΤΟΥΟΤΑ
μου είπαν ότι είναι από εγκέφαλο αλλά να μην τον αλλάξω γιατί μετά το αυτοκίνητο δεν θα πηγαίνει καθόλου. Εν το μεταξύ είχα διαβάσει στο φόρουμ ότι όσοι αλλάξανε εγκέφαλο σε Ε111 το αυτοκίνητο σερνότανε και έτσι το άφησα με τον παλιό.Εκτός από αυτό στα 3,5 χρόνια που το έχω δεν παρουσίασε τίποτα άλλο.
Όπως είπα και πριν οι πρώτοι εγκέφαλοι ήταν προβληματικοί. Μετά βγήκαν 2 βελτιωμένοι εγκέφαλοι. Ο πρώτος ήταν για αυτά τα σβησίματα που κάνει. Ο δεύτερος για εικονικές βλάβες και για πιράκια. Εμένα τα σβησίματα μου τα έκανε από την αρχή και πήγα αμέσως και έβαλα τον νεό εγκέφαλο που δεν διόρθωνε τα πιράκια. Τα αμάξι πήγαινε μία χαρά μετά. Κάποια στιγμή έβαλα και τον επόμενο για τα πιράκια αλλά το αμάξι σερνότανε και τον έβαλα πάλι πίσω αυτόν που είχε. Προφανώς όταν πήγες εσύ είχε ήδη βγει η 2η βελτιωση του εγκεφάλου οπότε δεν μπορούσαν να σου βάλουν αυτόν που διορθωνει μόνο τα σβησίματα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-07-08, 20:37
4ZZ-FE Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 28-03-2006
Μοντέλο: E12 pro
Περιοχή: ΑΘήνα
Μηνύματα: 138
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 234
4ZZ-FE είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Τελικά είναι μοντέλο 2000 οπότε ίσως να είναι και ο εγκέφαλος. Για να βλέπω ανακλήσεις έχω ένα site

http://www.vosa.gov.uk/vosa/apps/recalls/default.asp

αλλά δεν ξέρω κατα πόσο έχει όλες τις ανακλήσεις αν και επειδή είναι gov πιστεύω θα είναι αρκετά ενημερωμένο, έχετε κάποιο άλλο τρόπο εσείς να βλέπετε τις ανακλήσεις;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-07-08, 23:05
pavlosTS Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Μοντέλο: Corolla TS pro-f/l
Μηνύματα: 396
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 236
pavlosTS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Δεν ξέρω αν είναι ανάκληση. Η ΤΟΥΟΤΑ δε με έχει συνηθίσει σε ανακλήσεις. Είπα ότι ελπίζω να είναι ανάκληση γιατί το αμάξι είναι εκτός εγγύησης οπότε η μόνη περίπτωση να γλιτώσεις τα έξοδα είναι να το έχουν κάνει ανάκληση. Πάντως να ξέρεις ότι αν βάλεις τον άλλο εγκέφαλο τώρα το αμάξι θα σέρνεται. Μιλάμε για απίστευτη διαφορά
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-07-08, 23:37
Το avatar του χρήστη nikcarina
nikcarina Offline:
 
Εγγραφή: 24-02-2007
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 714
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 281
nikcarina είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Απο οσο γνωριζω η ΤΟΥΟΤΑ παιρνει δισκους απο την AISIN και κοτσαρει το σημα της επανω... Και εγω AISIN εβαλα στην Carina και μεχρι στιγμης (180.000χλμ με αυτο το δισκο) ολα δουλευουν ρολοι...
__________________
Corolla AE101 20v
Απάντηση με παράθεση
Ομοιοπαθης
  #16  
Παλιά 23-12-09, 03:17
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ομοιοπαθης

Παιδια εχω 111 facelift 1.6 vvt-i liftback και εχω και εγω αυτο το θεμα με τον εγκεφαλο ακριβως μα ακριβως οπως περιγραφτηκε!Ειναι 8ος 2000 και το χω αγορασμενο απο καινουργιο.Στιγμιαια σβισιματακια,πειρακια και 6 εικονικες(ανυπαρκτες)βλαβες απ το 2000.Εχω αντιμετωπισει τα δυο τελευταια προβληματα με αποκλειστικη χρηση 100αρας(και μονο) βενζινης απο τοτε που πρωτοηρθε η κατοσταρα στην ελλαδα.Και πριν παρουσιαστει η 100αρα εβαζα τη super plus με τα 98.Οφειλω να πω οτι τ αμαξι εχει καταπληκτικες επιδοσεις για τη κατηγορια του και δε θα ηθελα να αλλαξω εγκεφαλο με το φοβο μηπως κοψει,επειδη το χω ακουσει απειρες φορες!Ετσι το θελω,με το τρελο τον εγκεφαλο,το φρικαρισμενο!Απλα εχω συμβιβαστει με τα πολυυ σπανια στιγμιαια σβησιματακια.Ζητω οι τρελαμενοι εγκεφαλοι,οι αβανσατοι που κοβουν κ@λους!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-12-09, 11:25
4ZZ-FE Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 28-03-2006
Μοντέλο: E12 pro
Περιοχή: ΑΘήνα
Μηνύματα: 138
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 234
4ZZ-FE είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Εμένα πλέον έχει στρώσει και καμιά φορά που άναβε το check engine αντιμετωπίστηκε με μια αλλαγή σε κάποιο ανταλλακτικό στην εισαγωγή αέρα. Η Ε111 1.4 ράβει, ψηλά όμως η Ε12 ράβει καλύτερα νομίζω απλά σε χαμηλές και μεσαίες στροφές η Ε111 δεν πιάνετε απο την Ε12
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-12-09, 17:23
Το avatar του χρήστη Ζήσης
Ζήσης Offline:
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 1.227
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 330
Ζήσης έχει πασίγνωστο όνομα Ζήσης έχει πασίγνωστο όνομα Ζήσης έχει πασίγνωστο όνομα Ζήσης έχει πασίγνωστο όνομα Ζήσης έχει πασίγνωστο όνομα Ζήσης έχει πασίγνωστο όνομα
Smile

Εμένα μου άναψε πρώτη φορά πέρσι το check engine κ πήγα σε μια αντιπροσωπία TOYOTA κ το tester έδειξε οτι είναι ο λ αλλά μου έκανε κ πολλές διακοπές! Οταν άλλαξα τον λ ο μηχανικός μου, μου είπε να πάω να αλλάξω το φίλτρο της μάνας του κ να βάλω ένα ελευθέρας ροής της Κ&Ν! Απο την μέρα που τα έκανα όλα αυτά όλα πίγεναν ρολόι! Πριν 5 μέρες έβαλα πάλι το μαμα φίλτρο επάνω γιατί έπρεπε να καθαρίσω το Κ&Ν! Προχθές λοιπόν στο δρόμο μου ξαναάναψε το check engine κ φτου ξανά στην αντιπροσωπία οπου έδειξε χαμηλό μήγμα αέρα! Τι θέλω να πω....... Καλό είναι όσοι έχετε e11 ή e111 καλό είναι να βάλετε ένα φιλτρο ελευθέρας ροής του αέρα γιατί υπάρχει θέμα!!!!! Ευχαριστώ που μ'ακούσατε!!!!!!!!
__________________
http://www.auto24.gr
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-12-09, 17:37
Το avatar του χρήστη skour
skour Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 16-04-2009
Μοντέλο: corolla e11 f\l sedan
Περιοχή: κορινθος
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 472
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 231
skour είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlosTS Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τον δίσκο δεν ξέρω τι να βάλεις, θα σου πούνε τα άλλα παίδια αλλά αυτό που θα σου πω είναι σίγουρα να μην βάλεις τον εργοστασιακό. Δεν είναι καθόλου ανθεκτικός και μυρίζει για πλάκα.

Για το πρόβλημα που λες, το ίδιο είχα και με την δικιά μου Ε111. Ήταν πρόβλημα εγκεφάλου και αλλάχτηκε στην εγγύηση. Τα συμπτώματα ήταν δύο. 2 φορές μου είχε σβήσει εν κινήσει και φυσικά πήρε πάλι αμέσως μπρος λόγω του ότι είχε ταχύτητα μέσα. Ένα άλλο ήταν ότι καμιά φορά δεν έπαιρνε με την πρώτη μπρος, ειδικά σε πολύ υγρασία. Η μίζα γύρναγε κανονικά αλλά δεν έπαιρνε με τίποτε. Αν ξαναπροσπαθούσες αμέσως μετά έπαιρνε αμέσως. Με την αλλαγή εγκεφάλου δεν το ξαναέκανε.

Εμένα η Ε111 ήταν 8ος/2000 δηλαδή από τις πρώτες και ο εγκέφαλος έβγαλε προβλήματα. Μετά βγήκε και νέος εγκέφαλος γιατί υπήρχαν κάποια επιπλέον προβλήματα με πιράκια και εικονικές βλάβες που έβγαζε (τα πιράκια ήταν καθημερινό φαινόμενο, εικονικές βλάβες μου έβγαλε 2 φορές και το έκανα reset μονος μου). Τον εγκέφαλο αυτό τον έβαλα και τον έβγαλα την ίδια μέρα γιατί το αμάξι σερνότανε.

Αν η δικιά σου Ε111 είναι του 2000 πιθανόν να φοράς τον προβληματικό εγκέφαλο που φόραγα και εγώ. Η εγγύηση δε σε καλύπτει αλλά δες μήπως είχε γίνει καμία ανάκληση...

Και το δικο μου ειναι 8ος/2000 και μου εκανε το ιδιο.Τωρα εχει καιρο να το ξανακανει,αλλα θεωρησα οτι εφταιγε η βενζινη.Αν δεν τον αλλαξω θα υπαρξει προβλημα σημαντικο?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα με BT trd_koutavi SUPPORT 13 07-01-09 19:16
Πρόβλημα;με ΠΜ Corollaxli ΦΟΡΟΥΜ 13 06-10-07 08:58
Πρόβλημα μετά το πρόβλημα... tsport192 ΦΟΡΟΥΜ 19 07-06-07 22:18
Πρόβλημα!! Gorillas SUPPORT 4 10-01-05 15:10



Page generated in 0,16051793 seconds (81,78% PHP - 18,22% MySQL) with 40 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:15.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)