Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ > Θελω βοηθεια

Θελω βοηθεια Ζητηστε βοηθεια και θα χαρουμε να σας βοηθησουμε μονο περι χρησης του forum.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Μια Βοήθεια Για COROLLA E11 G6 4EFE 1998
  #1  
Παλιά 12-06-23, 19:24
Το avatar του χρήστη ominus
ominus Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 12-06-2023
Μηνύματα: 168
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 27
ominus είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Μια Βοήθεια Για COROLLA E11 G6 4EFE 1998

Καλησπέρα στην παρέα!

Πρόσφατα αγόρασα μια corolla E11 G6 4EFE (Με τα στρογγυλά Φανάρια) του 1998 από τα τελευταία κομμάτια που κυκλοφόρησαν πλήρως εργοστασιακή και για καλή μου τύχη και με πίσω δισκόφρενο από μαμά

Το αμάξι ήταν πρώτο χέρι, και τώρα πλέον είμαι ο δεύτερος κάτοχος του, το αμάξι το πήρα με 220.000 χιλιόμετρα , από το 1998 έως και τώρα (2023) όλα τα service του και ότι έχει να κάνει με το αμάξι γινόταν αποκλειστικά και ΜΟΝΟ σε αντιπροσωπεία TOYOTA.
Όλο το ιστορικό που εκεί και όλες η εργασίες του ήταν και είναι στην αντιπροσωπεία.

Όταν το πήρα το αμάξι του έκανα ένα γενικό service. Φίλτρο αέρος/ φίλτρο βενζίνης/ φίλτρο A/C / μπουζί / λάδια / φίλτρο λαδιού (στην Toyota)

Επίσης έγινε και αλλαγή όλον τον αμορτισέρ με όλα τα παρελκόμενα που περιλαμβάνει top mount / bump stop / σπιράλ αμορτισέρ / αμορτισέρ τετράδα KYB EXEL G / και ψαλίδια.(εκτός Toyota αυτές η εργασίες)
( Εδώ να πω για τα ψαλίδια η Toyota μου ζητούσε 160€ για το κάθε ψαλίδι... Για τα αμορτισέρ με ότι περιλαμβάνει και τα ψαλίδια μαζί μου έδωσαν τιμή 1.120€..!! Χωρίς εργασία όλα αυτά)

Πριν από λίγες μέρες άλλαξα για ΠΡΏΤΗ φορά τον εργοστασιακό θερμοστάτη που είχε από το 1998.
Και έγινε καθάρισμα στην πεταλούδα γκαζιού μαζί με καινούργιες φλάντζες που έχει η πεταλούδα. (Στην Toyota).



Να σας πω το θέμα που είχε - έχει (κάπου κάπου) το αμάξι πριν από το καθάρισμα της πεταλούδας είχα πρόβλημα με την εκκίνηση ανά 4 μέρες δεν μπορούσα να βάλω το αμάξι μπροστά, γυρνούσα την μίζα και το αμάξι δεν έπαιρνε μπροστά.

Για να το βάλω μπροστά έπρεπε να γυρνάω το κλειδί και ταυτόχρονα να πατάω και το γκάζι.
Το αμάξι με αυτόν τον τρόπο έτσι το έβαζα μπροστά, της επόμενες ημέρες το αμάξι έπαιρνε μπροστά κατεύθυναν γυρνώντας το κλειδί και μόνο.

Μετά από 3 με 4 ημέρες μου έκανε ξανά τα ίδια... Δεν έπαιρνε μπροστά το αμάξι και έπρεπε να γυρνάω το κλειδί και ταυτόχρονα να πατάω γκάζι για να πάρει.


Μετά το καθάρισμα που έγινε στην πεταλούδα γκαζιού το πρόβλημα φάνηκε να έχει λυθεί; Πέρασαν καμία 10αρια ημέρες και Τσουπ μου έκανε πάλι το ίδιο.. από την αντιπροσωπεία όταν τους είπα το θέμα μου την πρώτη φορά κτλπ μου είπαν ότι θα κάνουν καθαρισμό σε πρώτη φάση.
Και αν το πρόβλημα παραμένει τότε μου λέει ότι θέλει αλλαγή το τσοκ. (Για το τσοκ μου έδωσαν τιμή ότι έχει ΜΌΝΟ το τσοκ κάπου στα 800€ ) σε ένα άλλον που ρώτησα με ανταλλακτικά Toyota μου είπε ότι το τσοκ δεν πωλείται ξεχωριστά και ότι πάει μαζί με την πεταλούδα γκαζιού.


Υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με το θέμα της εκκίνησης που αναφέρω? Τι μπορεί να φταίει ? Τι να κοιτάξω?

Κάθε βοήθεια δεχτεί.


ΥΓ

έχω και videos τραβήξει με το θέμα της εκκίνησης αν βοηθάει κάπως.

Υ/Γ 2

Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αλλά θα το αναφέρω, το αμάξι όπως είπα έχει service στην αντιπροσωπεία όλα αυτά τα χρόνια στα αρχεία του αυτοκινήτου δεν έχω βρει πουθενά να έχει γίνει αλλαγή στα μπουζοκαλωδια του.
Το είχα αναφέρει στην αντιπροσωπεία αυτό και μου είπαν ότι μπουζοκαλωδια δεν αλλάζουν ποτέ???

Ισχύει αυτό πραγματικά που μου είπαν?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ominus : 12-06-23 στις 20:06.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-06-23, 10:47
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλημέρα, καταρχην για service μην πηγαινεις Toyota πληρωνεις αδικα παρα πολλα χρηματα, βρες εναν καλο μηχανικο να πηγαινεις εκει.
Για ανταλλακτικα τωρα μονο οτι δεν υπαρχει ιμιτασιον σε toyota ή οτι ειναι ακρως σημαντικο, υπαρχουν πολλες καλες μαρκες aftermarket.
Πχ τα ψαλιδια που λες εβαλα της monroe και αμορτισερ βρισκεις και αλλου kayaba, οσον αφορα τα ελατηρια εβαλα της Kilen σε μαμα υψος και ειναι τελεια και με τελεια τιμη.

Τσοκ λεγαμε στα παλια μοτερ με καρμπυρατερ, τσοκ τωρα δεν λεμε πουθενα, δεν καταλαβαινω καλα τι εννοουν μηπως την βαλβιδα ρελαντι (ICV)? αν ειναι αυτη και σε εμενα 4eFTE την πουλαν μεταχ μαζι με την πολλαπλη εισαγωγη! και η καινουρια τοτε εκανε τα ιδια χρηματα και δεν εβαλα ποτε.

Εγω πιστευω οτι δεν φταιει αυτο.

Δες βαλβιδα ψυχρης εκκινησης σε ημιτασιον εχει 6-10 ευρω γνησια κανει 60-70+ ευρω. Κατι τετοια μου τα εκανε, ειδικα με κρυο δεν επαιρνε μπροστα καθολου ευκολα.

Μετα η μπαταρια ποσο παλια ειναι??? μπορει και αυτη και τελος μπορει να φταιει ακομα και η μιζα.

Μπορει και να εχουν πειραξει καμια βιδα για το ρελαντι πχ πανω στην πεταλουδα στην ντιζα και να μην μενει εκει που πρεπει.

Εγω στην ζωη του κινητηρα μου 4EFTE που εχω απο το 2003 εχω αλλαξει 2 φορες μπουζοκαλωδια και το κεντρικο του πολλαπλαστιαστη μπορει και 3 και αυτο την μια με βαρεσε το ρευμα και εγινα μπαρμπεκιου με καπνους απο το κεφαλι....μην το δοκιμασει κανεις...

Αλλα την μια ηθελα σιλικονης μπλε και την δευτερη ειχα καψει 2 φορες φλαντζα και εγιναν βραστα μακαρονακια...καλο θα ηταν ωστοσο να τα αλλαζουμε καθε πολλες χιλαδες χλμ πχ στις 100000.

Τελος βενζινη βαζεις καλη? μηπως επεσες σε νοθευμενη??? παιζει και αυτο!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-06-23, 12:12
Το avatar του χρήστη ominus
ominus Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 12-06-2023
Μηνύματα: 168
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 27
ominus είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλημέρα φίλε.

Βενζίνη από την μερα που το πήρα έχω κάνει 2 γεμίσματα με 100αρα και χρησιμοποίησα και της 2 φορές καθαριστικό για μπεκ.

Και εγώ Πιστεύω ότι τσοκ είναι αυτό που λές, από τιμές η Toyota είναι αρκετά τσουχτερή ούτε στην vw δεν έβγαιναν τέτοιες τιμές όταν είχα το polo και το passat.

Να σε ρωτήσω κάτι, αυτή η βαλβίδα ψυχρής εκκίνησης που λές , που ακριβώς είναι? Για να μπορέσω να την βρω στο μοτέρ.

Τους είπα στην Toyota τότε για την βαλβίδα αυτή, και μου είπαν ότι αυτά ΔΕΝ χαλάνε γιατί είναι με υδράργυρο λέει μέσα και δεν χαλάνε ποτέ....
Αν είναι εύκολο δώσε καμία πληροφορία για την βαλβίδα αυτή, μπορώ να την αλλάξω μόνος μου?

Στο κομμάτι με τα μπουζοκαλωδια να το βάλω στο πρόγραμμα να τα αλλάξω οπότε , από μπουζοκαλωδια λέω να βάλω κάτι NGK μπλέ αλλά δεν ξέρω από που μπορώ να τα προμηθευτώ αυτά??
Έχεις κάποιο κατάστημα στα υπόψη σου για την αγορά τους

Σε ευχαριστώ και πάλι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ominus : 13-06-23 στις 12:19.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-06-23, 14:26
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 4.499
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
καλημερα

κανε μου μια χαρη και παρε με ενα τηλ να τα πουμε μηπως σε βοηθησω τηλεφωνικα τουλαχιστον 2104256663
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-06-23, 16:00
Το avatar του χρήστη ominus
ominus Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 12-06-2023
Μηνύματα: 168
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 27
ominus είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Φίλε Φάνη σε υπέρ ευχαριστώ για της πληροφορίες και της οδηγίες σου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-06-23, 08:48
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ominus Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα φίλε.

Βενζίνη από την μερα που το πήρα έχω κάνει 2 γεμίσματα με 100αρα και χρησιμοποίησα και της 2 φορές καθαριστικό για μπεκ.

Και εγώ Πιστεύω ότι τσοκ είναι αυτό που λές, από τιμές η Toyota είναι αρκετά τσουχτερή ούτε στην vw δεν έβγαιναν τέτοιες τιμές όταν είχα το polo και το passat.

Να σε ρωτήσω κάτι, αυτή η βαλβίδα ψυχρής εκκίνησης που λές , που ακριβώς είναι? Για να μπορέσω να την βρω στο μοτέρ.

Τους είπα στην Toyota τότε για την βαλβίδα αυτή, και μου είπαν ότι αυτά ΔΕΝ χαλάνε γιατί είναι με υδράργυρο λέει μέσα και δεν χαλάνε ποτέ....
Αν είναι εύκολο δώσε καμία πληροφορία για την βαλβίδα αυτή, μπορώ να την αλλάξω μόνος μου?

Στο κομμάτι με τα μπουζοκαλωδια να το βάλω στο πρόγραμμα να τα αλλάξω οπότε , από μπουζοκαλωδια λέω να βάλω κάτι NGK μπλέ αλλά δεν ξέρω από που μπορώ να τα προμηθευτώ αυτά??
Έχεις κάποιο κατάστημα στα υπόψη σου για την αγορά τους

Σε ευχαριστώ και πάλι.
καλημερα, ειναι κατω απο το καπακι θερμοστατη οπως κοιτας δεξια, ναι ποτε δεν χαλανε γιαυτο μου χαλασαν 2 γνησιες και τελικα εχω ιμιτασιον της colorstat....
Επισης πιανουν και πολυ μακα και δεν διαβαζουν σωστα ακομα και να μην χαλασουν, οποτε καθαρισμα ή αλλαγη θελει.
Εμενα η μια γυρνουσε το κεφαλι της η γνησια λεω, εβαλα μεταχ και η αλλη δεν διαβαζε καλα.
Αμα πιανουν τα χερια σου μπορεις, αλλα αμα δεν ξερεις καλυτερα να το κανει μηχανικος μην γινει καμια ζημια, ασε που θελει πολυ καλή εξαερωση μετα γιατι θα χασεις παραφλου και θα θελει συμπληρωμα.

Μην ριχνεις αδικα λεφτα για σιλικονης ειναι για βελτιωμενα μοτερ δεν υπαρχει λογος.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-06-23, 13:47
Το avatar του χρήστη ominus
ominus Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 12-06-2023
Μηνύματα: 168
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 27
ominus είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλησπέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

Σήμερα ξεκίνησα μια συντήρηση στο corollακι, για αρχή πήγα και αγόρασα λάστιχο και άλλαξα τα σωληνάκια τα λαστιχένια που πηγαίνουν στην πεταλούδα γκαζιού καθώς και εκείνα που φεύγουν από το υδραυλικό τιμόνι

Καθώς και τα 2 σωληνάκια που είναι στο πάνω μέρος του μοτέρ στο καπάκι, για καλή μου τύχη βρήκα και ένα ακόμα θέμα που φαίνεται να είχα αλλά μάλλον στο service και στο καθάρισμα της πεταλούδας που είχαν γίνει και τα 2 στην Toyota η δεν το εντόπισαν η το είδαν και απλός έκαναν την πάπια...??

Άλλαξα και το στρογγυλό το λάστιχο που πάει και κουμπώνει η βαλβίδα αναθυμιάσεων
Που είναι πάνω στο καπάκι.
Το δικό μου που είχε έγινε κούτσουρο από τα χρόνια και από της θερμοκρασίες σε σημείο που νόμιζα ότι ήταν εξαρχής πλαστικό και όχι λάστιχο.


Το πήρα από την Toyota με κόστος 3.20€ .

Ο κωδικός για όποιον ενδιαφέρεται είναι 90480-18006

ΥΓ

Το νου σας κατά την αφαίρεση του, μπορεί να σπάσει σε κομμάτια και να πέσει μέσα στο στον χώρο τον βαλβίδων, εγώ ήμουν τυχερός έσπασε μέσα και ευτυχώς το βρήκα....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4e839670d83a2cc09dd1228efff39d00.jpg
Εμφανίσεις:  36
Μέγεθος:  64,7 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ominus : 19-06-23 στις 18:10.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-07-23, 02:02
Το avatar του χρήστη ominus
ominus Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 12-06-2023
Μηνύματα: 168
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 27
ominus είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων

Μην ριχνεις αδικα λεφτα για σιλικονης ειναι για βελτιωμενα μοτερ δεν υπαρχει λογος.
Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Μια ερώτηση σχετικά με τα μπουζοκαλωδια.

Επειδή στο αμάξι δεν έχουν αλλάξει ΠΟΤΈ τα μπουζοκαλωδια από το 1998 έως και σήμερα στην Toyota.

Έχω βρει τα NGK τα σιλικόνης σε τιμή κάτω από τα 50€ , να τα πάρω; Είναι καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-07-23, 11:26
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 4.499
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
μια χαρα τίμια ειναι
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-07-23, 16:10
Το avatar του χρήστη ominus
ominus Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 12-06-2023
Μηνύματα: 168
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 27
ominus είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλησπέρα.

Είχαμε μια αλλαγή της τελευταίας στιγμής, λόγο λάθους κωδικού που μου έφερε το μαγαζί και επειδή δεν ταιριάζουνε για το corolla αυτα.

Πήρα της SEIWA made in japan στα 35€
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ > Θελω βοηθεια

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μετατροπη απλου 3θυρου 5χυτου corolla E11 1.3lt 1998 σε γνησιο G6 babis g6 UPDATES 22 27-03-18 18:18
Toyota corolla 1,3 4EFE κινητήρας GIANNHS PAP-MEGARA Θελω βοηθεια 6 01-11-17 18:16
Toyota Corolla WRC 1998 naevy PHOTOS 0 10-07-12 16:10
ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ: 4age blacktop σε toyota corolla G6 1.3 4efe thunder17387 TOYOTA COROLLA 111(G6) 22 21-10-11 15:17
COROLLA 1998 arme72 Ειμαι νεος 10 05-07-08 10:26



Page generated in 0,18806100 seconds (84,93% PHP - 15,07% MySQL) with 44 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:47.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)