Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > TOYOTA AURIS

TOYOTA AURIS Το καινουργιο (corolla ) Hatchback με την καινοτομο ονομασια για την αναφορα του σε πιο νεο κοινο. www.auriclub.gr

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Ένδειξη αλλαγής ταχύτητας
  #1  
Παλιά 31-08-12, 17:34
jpil Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 31-08-2012
Μηνύματα: 13
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
jpil είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ένδειξη αλλαγής ταχύτητας

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι εδώ και 4 μήνες κάτοχος ενός auris 1.33 και μετά από ταξίδι στην επαρχία με προβλημάτισε η ένδειξη αλλαγής ταχύτητας!

Είναι λογικό να έχω 5η ταχύτητα με 120 χιλιόμετρα και στροφές περίπου 3000 και να μου λέει κατέβασε ταχύτητα (πάνω που εγώ θα ανέβαζα σε 6η)!

Όποτε έβρισκε ανηφόρα τα ίδια πάλι...

Για καλό την έχει την ένδειξη αυτή;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-08-12, 17:40
Το avatar του χρήστη GiWrGoS@XXX
GiWrGoS@XXX Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μοντέλο: E11 1.4 vvti g6
Περιοχή: athina
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 686
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 295
GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jpil Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι εδώ και 4 μήνες κάτοχος ενός auris 1.33 και μετά από ταξίδι στην επαρχία με προβλημάτισε η ένδειξη αλλαγής ταχύτητας!

Είναι λογικό να έχω 5η ταχύτητα με 120 χιλιόμετρα και στροφές περίπου 3000 και να μου λέει κατέβασε ταχύτητα (πάνω που εγώ θα ανέβαζα σε 6η)!

Όποτε έβρισκε ανηφόρα τα ίδια πάλι...

Για καλό την έχει την ένδειξη αυτή;
σε ανηφορα θα πιεσεις περισσοτερο το μοτερ σου ( και θα καψεις περισσοτερο , προσπαθοντας να διατηρησεις-αυξησεις την ταχυτητα σου επιταχυνοντας με 6η ) ενω αν κατεβασεις και κρατησεις σταθερο το γκαζι , το αμαξι θα ναι μεσα στην ροπη του.... και θα κρατησει/αυξησει στροφες με λιγοτερο πατημα γκαζιου αρα και μικροτερη καταναλωση.... ετσι το καταλαβαινω εγω τουλαχιστον.....τωρα αν σου τα κανει αυτα και σε ευθειες-κατηφορες ... ισως θα πρεπε να κανεις ενα reset τον εγκεφαλο κι αν δε φτιαξει να πας αντιπροσωπεια ........ετσι κι αλλιως το λαμπακι ειναι ενδεικτικο για να οδηγεις οικονομικα.....δεν σε υποχρεωνει να αλλαξεις...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-08-12, 19:03
Το avatar του χρήστη kostas auris
kostas auris Offline:
 
Εγγραφή: 05-01-2010
Μοντέλο: Auris 1.6 132hp 2009
Περιοχή: Αριδαία
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 536
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 228
kostas auris είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiWrGoS@XXX Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ανηφορα θα πιεσεις περισσοτερο το μοτερ σου ( και θα καψεις περισσοτερο , προσπαθοντας να διατηρησεις-αυξησεις την ταχυτητα σου επιταχυνοντας με 6η ) ενω αν κατεβασεις και κρατησεις σταθερο το γκαζι , το αμαξι θα ναι μεσα στην ροπη του.... και θα κρατησει/αυξησει στροφες με λιγοτερο πατημα γκαζιου αρα και μικροτερη καταναλωση.... ετσι το καταλαβαινω εγω τουλαχιστον.....τωρα αν σου τα κανει αυτα και σε ευθειες-κατηφορες ... ισως θα πρεπε να κανεις ενα reset τον εγκεφαλο κι αν δε φτιαξει να πας αντιπροσωπεια ........ετσι κι αλλιως το λαμπακι ειναι ενδεικτικο για να οδηγεις οικονομικα.....δεν σε υποχρεωνει να αλλαξεις...
Συμφωνώ απόλυτα μαζοί σου...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-08-12, 19:38
Το avatar του χρήστη termagazis
termagazis Offline:

Μέλος
 
Εγγραφή: 09-06-2009
Μοντέλο: ΑΕ101
Περιοχή: Αραχωβα
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 140
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 196
termagazis είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jpil Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι εδώ και 4 μήνες κάτοχος ενός auris 1.33 και μετά από ταξίδι στην επαρχία με προβλημάτισε η ένδειξη αλλαγής ταχύτητας!

Είναι λογικό να έχω 5η ταχύτητα με 120 χιλιόμετρα και στροφές περίπου 3000 και να μου λέει κατέβασε ταχύτητα (πάνω που εγώ θα ανέβαζα σε 6η)!

Όποτε έβρισκε ανηφόρα τα ίδια πάλι...

Για καλό την έχει την ένδειξη αυτή;
λογικο το βρισκω.ειχες λιγες στροφες κ ισως λιγο γκαζι παραπανω κ να "εβλεπε" ζορισμα ο εγκεφαλος οποτε σου λεει "κατεβασε ρεεεεεεε"
ειδικα σε ανηφορα ειναι πολυ λογικο να στο κανει αφου με λιγες στροφες δεν εχει την απαραιτητη δυναμη ο κινητηρας να τραβηξει!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-08-12, 19:53
mpriskot Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 05-07-2009
Μηνύματα: 121
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 193
mpriskot είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
εμένα σε κάτι ανηφόρες στην εγνατία μου λέει κούμπωσε 4η... :P,
η πλάκα είναι ότι μόλις βάζω τετάρτη, οι στροφές παραμένουν ίδιες, οπότε μάλλον καλά δείχνει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > TOYOTA AURIS

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το απαράδεκτο σύστημα αλλαγής λάμπας vagos333 TOYOTA COROLLA E 12 51 07-03-16 06:15
Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας από την ΛΑΒέροιας στις Σέρρες sotoskap ΓΕΝΙΚΑ 3 04-08-11 18:34
Ένδειξη Βενζίνης nikolakis TOYOTA COROLLA 111(G6) 35 12-07-11 21:42
Ένδειξη για υπολοιπόμενα χλμ.. auristte TOYOTA AURIS 27 10-12-09 16:54
Ακρίβεια ταχύτητας antonios7 ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 21 12-06-09 18:10



Page generated in 0,13098907 seconds (77,40% PHP - 22,60% MySQL) with 34 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:30.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)