Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

SUPPORT ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΑΤΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΝ LINE

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Kαταναλωση λαδιου.
  #1  
Παλιά 24-08-10, 02:30
Το avatar του χρήστη AE_101
AE_101 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Ηλικία: 34
Μηνύματα: 16
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
AE_101 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Kαταναλωση λαδιου.

Καλησπερα/Kαλημερα, εχω στην κατοχη μου ενα corolla ΑΕ101 ’93 1.3L 16V.
To αυτοκινητο ηρθε στα χερια στις αρχες του καλοκαιριου οπου και εκπληκτος διαπίστωσα οτι καταναλωνει 800ml λαδι στα 1000χλμ (στο περιπου τα νουμερα).
Ο προην κατοχος του αυτοκινητου (o πατερας μου) μου ειχε πει εδω και πολυ καιρο οτι το αμαξι τσιμπάει λαδακι αλλα μονο εγκεφαλικο που δεν επαθα οταν ειδα την σταθμη στο low.
To αυτοκινητο αυτη τη στιγμη εχει 356.000+ χλμ και σιγουρα δεν ηταν και στα καλυτερα χερια αφου ο προκατοχος του εχει καταφερει να κολησει 3 μηχανες απο βαρκα ( 2 δυχρονες και 1 τετραχρονη), 2 φορες μια δυχρονη μεσινεζα απο αυτα που κοβουν χορτα, και ενα τετραχρονο πιεστικο/ραντιστικο.
Τις μετρισεις τις εκανα με λαδι 15W-40 της motorcraft (φθηνη 5λιτρη μποτιλια)
μεσα στο καλοκαιρι και με συντιριτικη οδιγηση (πλην ελαχιστων φορων).
Θα ηθελα αν εχεται το χρονο και εμπιρια να μου πειτε εαν ειναι φυσιολογικη καταναλωση για τα χρονια του.
Ευχαριστω προκαταβολικά και ζητω συγνωμη εαν σας κουρασα με την μακρηγορία μου.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-08-10, 10:01
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλημέρα, θα συνιστούσα να έκανες ένα search πριν ανοιξεις νέο θέμα, βρήκα άλλα 3-4 με θέμα παρόμοιο με το δικό σου! για τα χλμ που έχει αν δεν έχουν αλλαχτεί τσιμουχάκια βαλβίδων τα αλλάζεις που είναι ευκολότερο και φτηνότερο και αν δεν βελτιωθεί αρκετά παίζει να έχουν αρπάξει τα ελατήρια των πιστονιών. Σίγουρα καίει πολλά αυτή την στιγμή, αλλά τσιμουχάκια θέλει 100%!!!! δεν ξέρω πόσα πρέπει να καίει αν το προσέχουμε δεν έχουμε τέτοια θέματα, σίγουρα τα καίει ή έχει διαροές? το έψαξες καλά? βγάζει μπλε καπνο από πίσω στο ρελαντί ?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-08-10, 10:58
Το avatar του χρήστη AE_101
AE_101 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Ηλικία: 34
Μηνύματα: 16
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
AE_101 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Συγνωμη που ανοιξα καινουριο topic, η αληθεια ειναι οτι δεν εκανα search(ηταν λιγο περασμενη η ωρα και βαρεθηκα). Μπλε καπνο στο ρελαντι δεν βγαζει και μαλιστα ουτε οταν το μαρσαρω με νεκρα...μονο οταν εχει φορτιο ο κινητιρας.
Δλδ οταν ξεκιναω λιγο αποτομα ή οταν τραβαω τρειλερ...εψαξα να δω εαν δακριζει στην ταπα στο καρτερ αλλα δεν δακριζε παρολο που κοιτοντας κατι προστατευτικα (σαν ποδιες) κατω απο τον κινητήρα τα ειδα λερωμένα αλλα δεν ξερω αν ειναι βαλβολινες ή λαδια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-08-10, 11:07
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος συνήθως λένε ότι αν είναι από τσιμουχάκια βαλβίδων το κάνει κυρίως και στο ρελαντί, αλλά όπως και να έχει πάντα αυτά αλλάζουμε πρώτα επειδή είναι φτηνη επισκευή, ένας φίλος άλλαξε με κόστος 80 ευρώ! και μετά ψάχνουμε τα άλλα, επίσης ψάχνουμε καλά για διαροές, δες και ανάμεσα στο καπάκι του μοτερ και στο διανομέα, υπάρχει ένα δακτυλίδι oring εκεί και πολλές φορές χαλάει και χάνει, εγώ το έχω αλλάξει. Τουλάχιστον όσο μπορείς να μειώσεις ότι καίει ή χάνει για να μην σου μειώνονται τόσο πολύ τα λάδια, με τόσα πολλά χλμ όλο και κάτι θα χάνει κάπου!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-08-10, 14:09
Το avatar του χρήστη AE_101
AE_101 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Ηλικία: 34
Μηνύματα: 16
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
AE_101 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Βασικα ειχα ρωτήσει ποσο περιπου θα στοιχισει να αλλαχτουν τσιμουχακια στην κεφαλη και μου ειπαν γυρω στα 200εουρος. Και λεω αμα ειναι ετσι καλυτερα να δωσω 200 ευρω για λαδια παρα να ανοιξω καπακι. Ετσι κι αλλιως δεν σκευτομαι να το κρατησω για παντα...θελω απλα να μου βγαλει αλλα 2-3 χρονια (περιπου 50.000χλμ). Και καθως ψαχνομουνα βρηκα ενα ενισχυτικο μεταλων το οποιο δοκιμαζω και στα λαδια αλλα και στις βαλβολινες. Στο σασμάν ειδα μια μικρη διαφορα στην αισθηση του λεβιε αλλα στον κινητήρα δεν μπορω να καταλάβω εαν αλλαξε κατι...θα το δω στην πορεία εαν κανει δουλεια.

Υ.Γ.: Tο λαμπακι του λαδιου στο καντραν οταν αναβει σημαινει οτι δεν εχει σωστη πιεση ή οτι δεν εχει επαρκη ποσοτητα? Δεν το εχω δει να ναβει απλα ρωταω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-08-10, 14:21
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
μια φορά άναψε στο σταρλετ στο παλιό μου μοτερ πριν γίνει GT δλδ, και ήταν ήδη αργά! δεν είχε ΤΙΠΟΤΑ λάδι μέσα! από τότε έκαιγε τρελά λάδια! πολλα νομίζω σου ζητάνε για τσιμουχάκια! και έχω ακουσει ότι έχει και άλλον τρόπο χωρίς να ανοίξεις καπακι! αν αυτός ανοίγει καπάκι γιαυτό ζητάει τόσα! δυστυχώς δεν ξέρω πως τα αλλάζουν για να σου πω, ο φίλος μου που είχε πάει σε μάστορα δεν είχε ανοίξει καπάκι! ουτε καν κράτησε το αμάξι μέσα!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-08-10, 14:55
Το avatar του χρήστη AE_101
AE_101 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Ηλικία: 34
Μηνύματα: 16
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
AE_101 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Τι να σου πω? Πάντως δεν σκέφτομαι να κανω καμια ενεργεια στο αμεσο μελλον γιατι δεν μου το επιτρεπουν και τα οικονομικά μου...αργοτερα εαν επεκταθει το προβλημα θα αρχισω να ψαχνομαι περετερο αλλα προς το παρον θα το αφησω ως εχει. Ουτως ή αλλως οπως προανεφeρα δεν αξιζει (γνωμη μου) να ρήξεις χρηματα σε ενα τετοιο αμαξι καθως σε λιγο καιρο θα μου ζητάνε τελη κυκλοφορίας ιδια με την αξια του αυτοκινήτου!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-08-10, 15:51
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
τι να σου πω ότι νομίζεις τότε, δυστυχώς έχεις δίκιο, έρχονται και τα τέλη σιγα σιγά και θα δουμε τι θα γίνει. Τουλάχιστον να ελέγχεις τακτικά την στάθμη σου και να έχεις λάδια μαζί σου να συμπληρώνεις, μη σου μείνει καμια μέρα και πάρεις το μοτερ στο χέρι! και φυσικά μη περιμένεις να ανάψει λαμπάκι και μετά να τα ελέγξεις!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-08-10, 21:15
Το avatar του χρήστη AE_101
AE_101 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Ηλικία: 34
Μηνύματα: 16
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
AE_101 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Εννοειται φιλε μου...με αγχωσε τοσο πολυ το γεγονος που ειμαι ολη την ωρα με τον δεικτη στο χερι. μην σου πω οτι αντι για 800ml που ειπα, πρεπει να καιει 500...τα 300ml τα σκουπιζω με το πανακι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΛΑΔΙΟΥ pcline SUPPORT 12 14-08-11 10:13
Πιεση Λαδιου manos vasilakis SUPPORT 18 09-02-11 23:15
Δεικτης Λαδιου LEVIN BLACK TOP 4AGE 20v Levin 10 27-10-10 20:29
ΜΕΤΡΗΣΗ ΛΑΔΙΟΥ SolidSnake TOYOTA COROLLA T-SPORT 9 21-09-10 20:07
ΨΥΓΕΙΟ ΛΑΔΙΟΥ ΣΕ 20ν. GEORGE N. 4AGE 20v Levin 27 26-07-10 14:10



Page generated in 0,15460491 seconds (80,70% PHP - 19,30% MySQL) with 40 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:54.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)