Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

SUPPORT ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΑΤΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΝ LINE

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Απόκριση στο γκάζι
  #1  
Παλιά 30-08-09, 22:34
Το avatar του χρήστη theo7872
theo7872 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 01-12-2008
Περιοχή: Π.ΦΑΛΗΡΟ
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 238
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 212
theo7872 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Απόκριση στο γκάζι

Καλησπερα Παιδια.

Ανοιγω αυτο το θεμα διοτι θελω να ακουσω τις γνωμες σας.

Εγω προσωπικα απο το 1.4 μου δεν ειμαι τοσο ευχαριστημενος απο την
απόκριση στο γκάζι της κορελας μου. Θελω το αυτοκινητο πιο δραστηριο δηλ να πατας γκαζι και να δινει αμεσω οχι να ανεβαζει αργα αργα...το θελω σαν το γκαζακι στο yaris αν εχει οδηγησει κανεις. Δεν ξερω τι φταιει?? φταιει η εξατμηση που αλλαξα απο την μεση και κατω by παπαδοπουλος?? η μηπως εχει κατσει λιγο το αμαξι απο το h&r ελατηρια με τα μαμα αμορτισερ που ειναι λιγο στο τελειωματα...και για αυτο δεν δινει?? Θελω τα φωτα σας....και τι γμωμη σας για την αποκριση στο γκαζι σας

Ευχαριστω εκ των προτερων
Στη διαθεση σας
__________________
Το corolla.....ειναι απολαυση!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-08-09, 00:44
Το avatar του χρήστη JL_e10
JL_e10 Offline:
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Μοντέλο: 2001 Avensis T22
Περιοχή: Newcity of Nikaia
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 3.148
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 533
JL_e10 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Μπορει να φταινε και τα δυο απο λιγο. Τι θελω να πω. Τα ελατηρια σου αφου εχουνε κατσει δεν εχουν την ιδια ικανοτητα να στηριξουν το αυτοκινητο, αλλα και να "αντιδρασουν" σωστα στην πιεση που τους δημιουργειται οταν πατας γκαζι. Στο θεμα της εξατμισης, μηπως αδειαζει το αμαξι γρηγορα? ΕΙναι ενα κλασικο προβλημα στα ΤΟΥΟΤΑ αυτο. Τον προκαταλυτη τον εχεις βγαλει?

__________________
Αφεντικο, θα θελα να μου κανεις μια αυξηση. Οχι για μενα, αλλα για τη φουκαριαρα την τσεπη μου!!!!
http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=14305
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-08-09, 01:03
Το avatar του χρήστη theo7872
theo7872 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 01-12-2008
Περιοχή: Π.ΦΑΛΗΡΟ
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 238
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 212
theo7872 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Οχι! Τον προκαταλυτη δεν τον εχω βγαλει. Κανονικα μαμα ειναι. Απλως εβαλα λιγακη πιο χοντρο σωλινα απο τη μεση και πισω για να ειναι πιο ελευθερο το αμαξι. Αλλα και με τη μαμα εξατμηση που θυμαμαι το αμαξι παλι ψοφιο ηταν. Η αληθεια ειναι οτι πεφτει πολυ βαρος νομιζω στις ροδες απο το αμορτισερ που δεν κρατανε και τοσο αλλα απο την αλλη δεν μου στεκει και τοσο αυτο γιατι τα αμορτισερ ειναι για ανωμαλιες στο οδοστρωμα δεν εχει να κανει με τη επιταχυνση ... Τι να πω δεν ξερω. Οταν λες κλασικο προβλημα στο toyota ??? τι εννοεις??? Το εχει παρατηρησει και εσυ αυτο στο δικο σου? Η 205/50/16 ροδα που φοραω κοβει τοσο πολυ πια στη επιταχυνση απο τη μαμα...??? Ειμαι αρκετα μπερδεμενος αληθεια...
__________________
Το corolla.....ειναι απολαυση!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-08-09, 01:20
Το avatar του χρήστη JL_e10
JL_e10 Offline:
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Μοντέλο: 2001 Avensis T22
Περιοχή: Newcity of Nikaia
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 3.148
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 533
JL_e10 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Τωρα που το σκεφτομαι αυτο για την αναρτηση που ανεφερα ισως ειναι λιγο ακυρο. Απο την αλλη για σκεψου το λιγακι. Τα πιο σκληρα αμορτισερ εχουν πιο μικρη διαδρομη. Το αλλο που ανεφερα ως κλασικο προβλημα στα ΤΟΥΟΤΑ, ναι το ειχα αντιμετωπισει κι εγω στο 101 οταν ολοκληρωθηκε η εξατμιση. Επειδη ηταν κυριολεκτικα τηλεσκοπιο το αυτοκινητο το χανες στην ευθεια γιατι εφευγαν τα καυσαερια για πλακα, αλλα σε ανηφοριτσα τα πραγματα ηταν δυσκολα γιατι δεν κραταγε πιεση. Γι αυτο και ξαναλλαξαμε το τελικο. Εχε ομως στα υποψην σου οτι τα μοτερ μας δεν εχουν καμια σχεση, μιας και το δικο σου ειναι VVT-i ενω το δικο μου ειναι απλο, και γενικα ειναι λιγο περιεργο το μοτερ σου. Το λαστιχο σου ειναι στην σωστη διασταση για 16αρα ή το πηγες εμπειρικα?
__________________
Αφεντικο, θα θελα να μου κανεις μια αυξηση. Οχι για μενα, αλλα για τη φουκαριαρα την τσεπη μου!!!!
http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=14305
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-08-09, 01:29
Το avatar του χρήστη theo7872
theo7872 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 01-12-2008
Περιοχή: Π.ΦΑΛΗΡΟ
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 238
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 212
theo7872 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από JL_e10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το λαστιχο σου ειναι στην σωστη διασταση για 16αρα ή το πηγες εμπειρικα?
Ακουσα γνωμες μεσα απο δω και αλλαξα τα μαμα με avon z3 205/50 λαστιχο και ζαντα torra 16αρα. Τι σωστη διασταση εννοεις φιλε με?? Λες να κοβει τοσο πολυ πια η διασταση αυτη??
__________________
Το corolla.....ειναι απολαυση!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-08-09, 01:34
Το avatar του χρήστη JL_e10
JL_e10 Offline:
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Μοντέλο: 2001 Avensis T22
Περιοχή: Newcity of Nikaia
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 3.148
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 533
JL_e10 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Δεν ξερω να σου πω με βεβαιοτητα. Αν στο παν οι 12αρηδες κατι παραπανω θα ξερουν. Βασικα δεν πρεπει να εχει χασει σε επιταχυνση, απλα θα περναει πιο ομαλα η δυναμη του αυτοκινητου στο δρομο.
__________________
Αφεντικο, θα θελα να μου κανεις μια αυξηση. Οχι για μενα, αλλα για τη φουκαριαρα την τσεπη μου!!!!
http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=14305
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-08-09, 03:41
Το avatar του χρήστη agapiou
agapiou Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 20-05-2009
Μοντέλο: Ε12 f/l 5d 1.4
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 3.441
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 530
agapiou θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Δε ξέρω για σένα, εμένα πάντως με ικανοποιεί το αμάξι. Όταν λες ότι ανοίγει αργά, τι εννοείς? Δε το κάνεις λίγο πιο σαφές? Δηλαδή, με τη σχέση στο κιβώτιο και πόσες στροφές? Επίσης παρατήρησα ότι μετά τα 40000 χιλιόμετρα, το αμάξι έχει καλύτερη ροπή.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-08-09, 09:10
apsogos Offline:
banned
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Μοντέλο: Corolla GTι
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 306
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
apsogos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theo7872 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι! Τον προκαταλυτη δεν τον εχω βγαλει. Κανονικα μαμα ειναι. Απλως εβαλα λιγακη πιο χοντρο σωλινα απο τη μεση και πισω για να ειναι πιο ελευθερο το αμαξι. Αλλα και με τη μαμα εξατμηση που θυμαμαι το αμαξι παλι ψοφιο ηταν. Η αληθεια ειναι οτι πεφτει πολυ βαρος νομιζω στις ροδες απο το αμορτισερ που δεν κρατανε και τοσο αλλα απο την αλλη δεν μου στεκει και τοσο αυτο γιατι τα αμορτισερ ειναι για ανωμαλιες στο οδοστρωμα δεν εχει να κανει με τη επιταχυνση ... Τι να πω δεν ξερω. Οταν λες κλασικο προβλημα στο toyota ??? τι εννοεις??? Το εχει παρατηρησει και εσυ αυτο στο δικο σου? Η 205/50/16 ροδα που φοραω κοβει τοσο πολυ πια στη επιταχυνση απο τη μαμα...??? Ειμαι αρκετα μπερδεμενος αληθεια...
καλη σου μερα φιλε μου....ελπιζω να κανεις πλακα.....η ροδα παιζει ταιριαστει....ρολο.....το αμαξι σου ειναι το 1.4 ετσι? απο την μανα τι τροχους και διαστασεις ελαστικων σου δινει ο κατασκευαστης; πες μου για να σου εξησησω καποια πραγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-08-09, 10:26
Το avatar του χρήστη theo7872
theo7872 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 01-12-2008
Περιοχή: Π.ΦΑΛΗΡΟ
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 238
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 212
theo7872 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ναι 1.4 ειναι.! 195/60/15 λεει ο κατασκευαστης! Οταν λεω ανοιγει αργα εννοω οτι αν αλλαζα απο 2αρα σε 3τη σε ενα yaris αρπαζει αμεσω ενω εγω με corolla εχω καθυστερη λιγο στη σχεση να αρπαξει (μετρας μεχρι και το 3sec) να εχει ροπιασει. Αυτο ισχυει με ολες τις σχεσει ταχυτητων ετσι.. ειδικα στη 5η εκει μετρας μεχρι το 5sec πχ Δεν ξερω πως να το εξηγησω διαφορετικα. Ακουω τις αποψεις σας....

Φιλικα Ευχαριστω...!!
__________________
Το corolla.....ειναι απολαυση!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-08-09, 18:05
Το avatar του χρήστη Erebos
Erebos Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 24-03-2008
Μοντέλο: '97 Avensis 4A-GZE
Περιοχή: Αργυρούπολη, Αθήνα
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 86
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 205
Erebos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καταρχήν, δεν μπορώ να καταλάβω την μανία των 1400ρηδων να θέλουν να βάλουν 205mm πέλμα... Λες και έχουν τις ροπές ενός turbo ή κομπρεσσοράτου με 200 και βάλε άλογα. Και η Toyota λέει 195/55/15 που σημαίνει πως με 205/50/16 θα μεγαλώσει λίγο το βήμα και θα χάσεις σε επιτάχυνση...
Επίσης, είναι φυσιολογικό το Yaris να πετάγεται πιο γρήγορα... είναι 200 κιλά ελαφρύτερο από την Corolla... Τί περίμενες? Έχεις έναν οικονομικό κινητήρα, όχι 20βάλβιδο τετραπετάλουδο... :P
Εδώ το Avensis μου που είναι τα ίδια κιλά με την Corolla, και με τον εργοστασιακό 1600άρη δεν ήταν και γρήγορο... φαντάσου αν είχε 1400άρη...
__________________
My AVENSIS '97 4A-GZE Project
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η 5η ταχύτητα γυρίζει στην νεκρά με γκάζι! NikiforosGT TOYOTA COROLLA 111(G6) 3 02-10-16 17:21
Hλεκτρονικό γκάζι και λύση του. tigraki SUPPORT 26 06-01-08 16:29
Ηλεκτρικό Γκάζι ranger TOYOTA COROLLA E 12 46 22-11-05 17:21
Προβληματα με την Corrola (Κασετόφωνο και Γκάζι) teoNOKIA SUPPORT 9 04-09-04 11:47



Page generated in 0,17301393 seconds (83,38% PHP - 16,62% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:21.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)