Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
θορυβος στον ιμαντα a/c
  #1  
Παλιά 04-01-11, 00:08
Το avatar του χρήστη tasosg697
tasosg697 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 06-05-2010
Μοντέλο: COROLLA G6\COROLLA E101
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 169
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 187
tasosg697 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
θορυβος στον ιμαντα a/c

πηγα να το βαλω σημερα μπροστα και μου εκανε ενα θορυβο που ηταν απο απο το μοτερακι του a/c.. η απο τον ιμαντα του.. δεν ξερω.. και οταν ανεβαζα στροφες γινοταν ποιο γρηγορος.. ακουγοταν δηλαδη με την συχνοτητα που γυριζε ο ιμαντας.. οταν ζεσταθηκε σταματησε.. να ανησυχησω??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-01-11, 09:03
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 4.499
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
φυσικα και να ανυσυχησεις γιατι το ρουλεμαν του τεντωτηρα θα σε προειδοποιησει μονο άλλη μια φορα και μετα θα σπασει και θα σου κοψει τον ιμαντα.

βρες ενα μηχανικο να σου αλλαξει μονο το ρουλεμαν και οχι ολη την βαση και το ραουλο γυρω γυρω γιατι σαν ανταλλακτικο εχει , αν δεν κανω λαθος 240ε.
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-01-11, 19:41
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Αυτό που λέει ο Φάνης θα έλεγα και εγώ! τιμή δεν ξερω, αλλά να πας να το δεις και να το αλλάξεις αν είναι! ο ιμάντας αυτός τι άλλο πιάνει μαζί? δεν θυμάμαι τώρα, αλλά αν σου κοπει ο ιμάντας ενδέχετε να έχεις και άλλα!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-11, 23:13
Το avatar του χρήστη tasosg697
tasosg697 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 06-05-2010
Μοντέλο: COROLLA G6\COROLLA E101
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 169
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 187
tasosg697 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
παιδια ευχαριστω.. α και κατι αλλο που μαλλον εχει σχεση.. στη πολυ βροχη κατα διαστηματα και ιδιαιτερα σε νερο που εχει λιμνασει και περναω ακουω το χαρακτηριστικο σφυριγμα .. δεν ξερω ομως αν ειναι απο τον ιμαντα του a/c η απο τον αλλον..

οπα πρεπει να εχει γινει καποιο λαθος.. παιδια αυτος ο ιμαντας δεν εχει ρουλεμαν.. ειναι ο ιμαντας του υδραβλικου.. οπως κοιταμε τον κινητηρα ο μπροστινος.. δεν μιλησα για ιμαντα χρονισμου.. ο ηχος ηταν εξωτερικα του κινητηρα και συγκεκριμενα απο αυτον τον ιμαντα ο οποιος δεν απ΄οσο ξερω δεν εχει ρουλεμαν..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corollapatra : 05-01-11 στις 08:53. Αιτία: Συγχώνευση posts...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-01-11, 08:52
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 4.499
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
δεν υπαρχει ιμαντας πουθενα σε κανενα αυτοκινητο που να μην εχει ρουλεμαν για τεντωτηρα !!!!!!!
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-01-11, 18:07
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Τασο καταρχήν σβήσε τα PM σου γιατί δεν μπορώ να σου στείλω! σε τι μοτερ μιλάς? 4E-FΕ έχεις? για θυμησε μου! και 4Ε-FE να εχεις αλλα και στον 4E-FTE που έχω εγώ ΔΕΝ υπάρχει τεντωτηρας σε αυτούς τους ιμάντες!!! τους εχω αλλάξει και τους 2 παραπάνω από 1 φορά! ο μέσα πιάνει αντλία νερού, στροφαλοφόρο και δυναμό και ο απέξω που λέει ο Τάσος πιάνει στροφαλοφόρο, αντλία υδραυλικού και κομπρέσορα A/C. Στον μέσα ιμάντα τον ρόλο τεντωτήρα παίζει το δυναμό που έχει λαμακι και εκεί μπαίνει βίδα και ρυθμιζουμε το πόσο θα σφίξουμε τον ιμάντα και στον απέξω ιμάντα το ίδιο ακριβώς πράγμα κάνει η αντλία του υδραυλικού! αν ακους Τάσο κάτι σαν μπιλάκια και μετά σταματάει μπορεί να είναι η τροχαλία στον κομπρέσορα του A/C και το κάνει! και άλλοι το έχουν παθει! δοκιμασε οταν το κανει να ανοιξεις το A/C να δεις θα σταματήσει? αποκλείω ο θορυβος να είναι στην αντλία του υδραυλικού ή στον στροφαλοφόρο, στον κομπρεσορα του Α/C υπάρχει ρουλεμαν στην εξωτερική τροχαλια (εκει δλδ που πιανει ο ιμάντας επανω) και οταν γυρνάει συνέχεια τρελά μαζι με τον ιμαντα δλδ και οταν κανει συμπλεξη τοτε γυρναει και το μεσα μερος και δινει κινηση στον κομπρεσορα. Μαλλον το ρουλεμαν στον κομπρεσορα ειναι και εμενα το εκανε στο παλιο μου αλλα τον πουλησα μαζι με όλο το A/C και αυτος που εχω τώρα δεν το κανει!

Για το σφύριγμα του ιμαντα που λες Τάσο, εγώ τον έχω αλλάξει 2 φορες και τον έχω σφίξει όσο δεν παει! παρόλαυτα επειδή ειναι το δυναμο από κατω οταν πάνε νερα επανω επειδή δεν εχω ποδιά κατω απο το μοτερ, βρεχεται ο ιμαντας βλεπω στο βολτομετρο από 14 να πηγαινει 11-12 volts και για λιγο να σκουζει ο ιμαντας και να φτιαχνει σε δευτερόλεπτα! αυτο ειναι επειδη βρεχεται και γλιστραει για λίγο, δεν υπαρχει αλλο πρόβλημα και επισης ειναι ασχετο με το αλλο προβλημά σου!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-01-11, 18:12
Το avatar του χρήστη tasosg697
tasosg697 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 06-05-2010
Μοντέλο: COROLLA G6\COROLLA E101
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 169
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 187
tasosg697 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
νικιφορε μιλαω για την g6 μου.. που φοραει τον 4efe .. οπως ακριβως τα λες ειναι.. ο θορυβος ακουστηκε απο τον μπροστινο ιμαντα .. δεν μου το εχει ξανακανει για να δοκιμασω αυτο που λες .. το εκανε μια φορα και μολις δουλεψε για λιγο το αμαξι σταματησε.. ειναι και ο μοναδικος ιμαντας που δεν αλλαξα στην επισκευη.. σβηνω τωρα τα πμ νικηφορε .. στειλε μου..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-01-11, 18:27
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Βρήκα μια φωτο να φαίνονται ΟΛΟΙ οι ιμάντες εκτός του χρονισμού φυσικά που δεν φαίνεται εξωτερικά. Είναι απο 4E-FTE αλλά ακριβώς έτσι είναι και σε 4E-FE. Αν δεις καλά την τροχαλία στον κομπρέσορα A/C φαίνεται να ξεχωριζει το εσωτερικό με το εξωτερικό μέρος! εκει μεσα εχει ρουλεμαν με μπίλιες. Αν ακους κατι σαν τακ τακ τακ μέχρι να ζεσταθεί και να σου σταματάει κυρίως όταν πέφτουν οι στροφές ή αν δεν δουλεύει το A/C (αφου με αυτο σε λειτουργία ανεβάζει στροφες) 100% ειναι αυτό το ρουλεμαν στον κομπρέσορα το πρόβλημα! κα ιμάντα να αλλάξεις το πολύ πολύ να σταματήσει το στρίγλιμα αν εχει χαλαρώσει ή είναι φαγωμένος. Αν σου κανει θόρυβο το ρουλεμαν δεν θα φτιαχτεί! δες την παρακάτω φωτο :

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-01-11, 18:35
Το avatar του χρήστη tasosg697
tasosg697 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 06-05-2010
Μοντέλο: COROLLA G6\COROLLA E101
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 169
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 187
tasosg697 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ακριβως ο θορυβος ακουγεται απο τον μπροστινο τερμα πανω ιμαντα.. οποτε να το αφησω??
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-01-11, 18:42
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Εμένα χρὸνια στο starlet εκανε έναν θορυβο από εκει σαν τακ τακ τακ λες και βαρανε μπιλακια μεταξύ τους! μόλις ζεσταινόταν σταμάταγε! δεν έκανα κατι γιαυτο, ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα! τελικά διαλυσε το αμαξι πούλησα και το A/C και στο μοτερ το ίδιο έβαλα κομπρεσορα από starlet gt (απο japan) και τώρα δεν το κάνει! αν είναι όντως αυτό που λεω που είμαι σίγουρος πως ειναι αυτό, πρέπει να βγει ο κομπρεσορας και να παει για service! τωρα τι να σου πω, οτι νομίζεις κάνε! για αρχη άλλαξε τον ιμαντα που ειναι φτηνός! όταν δουλεύεις το A/C δουλευει κανονικά? ή εχει πρόβλημα? επίσης αν αλλάξεις τον ιμάντα, όταν βγάλεις τον παλιό και πριν βάλεις το νέο, δοκίμασε με το χέρι και γύρνα την τροχαλια του A/C γρήγορα δεξια και αριστερα για να δεις ακούγεται κανένας θόρυβος? βλέπεις κανα ζορι ή γυρνάει άνετα? για να δεις αν όντως υπάρχει κάποιο πρόβλημα εκει! και μερικές φωτος πως είναι μέσα το λεγόμενο a/c coupler ή και clutch bearing.
http://www.nskamericas.com/cps/nsk/n...BB_rdax_95.jpg
εδώ ενα σχεδιάκι : http://i32.tinypic.com/24c5xc3.gif

και ένα how to! http://gastiresoil.blogsome.com/2007...al-tool-j9401/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 05-01-11 στις 18:54.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγη ιμαντα δυναμο makiscorolla TOYOTA COROLLA E 12 31 27-08-16 17:26
θορυβος στον πισω τροχο akisdio SUPPORT 4 11-03-11 12:36
ΦΘΟΡΑ ΙΜΑΝΤΑ steho TOYOTA COROLLA E 12 2 19-04-10 16:27
προβλημα με ρουλεμαν ιμαντα corollakias:-) TOYOTA COROLLA E 12 1 31-01-10 19:42
θορυβος στον δεξια διευθυντηριο τροχο Rhodian TOYOTA COROLLA 111(G6) 15 16-11-08 21:26



Page generated in 0,17155910 seconds (83,12% PHP - 16,88% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:49.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)