Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ > Θελω βοηθεια

Θελω βοηθεια Ζητηστε βοηθεια και θα χαρουμε να σας βοηθησουμε μονο περι χρησης του forum.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 20-09-10, 18:58
Το avatar του χρήστη ΜΑΝΩΛΗΣ 19
ΜΑΝΩΛΗΣ 19 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 10-01-2009
Μοντέλο: ΑΕ101
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 33
Μηνύματα: 416
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 228
ΜΑΝΩΛΗΣ 19 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Κομπλέ είναι τώρα τα φρένα απλά θέλω να μεγαλώσουν λιγάκι!έχω 15άρα ζάντα με 35 όμως οχι 38 που πρέπει.και διάμετρο δίσκου που έβαλες?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-09-10, 19:32
Το avatar του χρήστη Χρηστος
Χρηστος Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 13-06-2004
Μοντέλο: carina e 20v st
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Ηλικία: 50
Μηνύματα: 1.396
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 382
Χρηστος είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
275mm απο avensis!εσυ 265 που το βρηκες?ολα τα 101,111,carina την ευρωπη ειναι 255 σε stock!!
__________________
Ατμοσφαιρα και τα μυαλα στους κοφτες!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-09-10, 19:40
Το avatar του χρήστη ΜΑΝΩΛΗΣ 19
ΜΑΝΩΛΗΣ 19 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 10-01-2009
Μοντέλο: ΑΕ101
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 33
Μηνύματα: 416
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 228
ΜΑΝΩΛΗΣ 19 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Το levin που πήρα είχε κομπλέ άκρα με δαγκάνες,τακάκια,δίσκους,και τα τόρνιρα!Απλά θέλω να είναι original διάσταση για καλύτερη απόδοση!μόνο αποστάτες θέλω να βρω και δίσκους!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-09-10, 20:20
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Τα φρένα τα έχω βάλει εδώ και ένα χρόνο απλά δεν είναι στην διάσταση την 275.Είναι 265 και θέλω αντάπτορα να το πάω στην κανονική διάσταση!!

εδώ αναφέρεται στην διάμετρο της δισκόπλακας! τι σχέση εχουν οι βάσεις για τακάκια? άλλο το ένα και αλλο το αλλο! οι βάσεις για τα τακάκια θέλουν κάποια πατέντα για να μπουν (νομίζω λίγο τρόχισμα?) έτσι έχουν ακούσει τουλάχιστον. Σύμφωνα με το παραπάνω λοιπόν για να έχεις την αρχική διάμετρο στις δισκόπλακες τις αλλάζεις! οι αποστάτες αφορούν το πάχος της δισκόπλακας, ή όταν έχουμε αλλαγές στο offset. Αλλο πράγμα είναι η διάμετρος και άλλο τα υπόλοιπα που αναφέρατε μετά.\

Υ.Γ Μανώλη απλά θες αποστάτες και δεν το είπες σωστά αρχικά, οπότε αυτό που δεν σου κάνει είναι το offset από τις άλλες δισκόπλακες.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-09-10, 20:38
Το avatar του χρήστη ΜΑΝΩΛΗΣ 19
ΜΑΝΩΛΗΣ 19 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 10-01-2009
Μοντέλο: ΑΕ101
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 33
Μηνύματα: 416
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 228
ΜΑΝΩΛΗΣ 19 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Εγώ και άλλοι 3 μηχανικοί που έχω πάει το αμάξι μπορεί να κάνουμε λάθος!Μια χαρά το είπα,Τωρα πως σου ήρθε το βάσεις για τα τακάκια δεν το κατάλαβα να σου πω την αλήθεια.Δεν είναι τόσο απλό να βάλεις μεγαλύτερη διάμετρο γιατί θα βρίσκει εσωτερικά στην δαγκάνα οπότε πρέπει να βάλει αυτό το εξάρτημα ώστε να πάει πιο έξω η γαγκάνα για να χωρέσει η 275 δισκόπλακα!!!!οι θέσεις για τα τακάκια είναι σπίτι τους εκεί που ήταν και πριν δηλαδή μέσα στην δαγκάνα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-09-10, 20:41
Το avatar του χρήστη ΜΑΝΩΛΗΣ 19
ΜΑΝΩΛΗΣ 19 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 10-01-2009
Μοντέλο: ΑΕ101
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 33
Μηνύματα: 416
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 228
ΜΑΝΩΛΗΣ 19 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φρένα τα έχω βάλει εδώ και ένα χρόνο απλά δεν είναι στην διάσταση την 275.Είναι 265 και θέλω αντάπτορα να το πάω στην κανονική διάσταση!!

εδώ αναφέρεται στην διάμετρο της δισκόπλακας! τι σχέση εχουν οι βάσεις για τακάκια? άλλο το ένα και αλλο το αλλο! οι βάσεις για τα τακάκια θέλουν κάποια πατέντα για να μπουν (νομίζω λίγο τρόχισμα?) έτσι έχουν ακούσει τουλάχιστον. Σύμφωνα με το παραπάνω λοιπόν για να έχεις την αρχική διάμετρο στις δισκόπλακες τις αλλάζεις! οι αποστάτες αφορούν το πάχος της δισκόπλακας, ή όταν έχουμε αλλαγές στο offset. Αλλο πράγμα είναι η διάμετρος και άλλο τα υπόλοιπα που αναφέρατε μετά.\

Υ.Γ Μανώλη απλά θες αποστάτες και δεν το είπες σωστά αρχικά, οπότε αυτό που δεν σου κάνει είναι το offset από τις άλλες δισκόπλακες.


το offset είναι μια χαρά!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-09-10, 19:12
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
όταν λες τα φρένα είναι 265 και θες να τα πας στην διάσταση 275 τι σημαίνει? αυτά τα νούμερα είναι διάμετρος από δισκόπλακες! οι μαμίσιες πχ της EE111 ειναι 255mm. Αν έλεγες ότι θες 275mm αλλά βρίσκουν και πρέπει να βγουν ποιο έξω θα σου έλεγα από την αρχή ότι θες αποστάτες. Απλά δεν το είπες σωστά από την αρχή και εγώ δεν το κατάλαβα, οκ δεν πειράζει. Γιατί έχω ακούσει και το άλλο, ότι πχ μερικοί παίρνουν τα φρένα όπως είναι δλδ με 275mm δισκόπλακα και επειδή βρίσκει την πάνε σε μηχανουργείο και τις κάνουν 265mm! αλλιώς φυσικά και θες αποστάτες αλλά δεν είναι ότι καλύτερο για ευνόητους λόγους.

Υ.Γ κάπου είδα έγραψες ότι τόρνιρες αλλά δεν λες τι, εννοείς τις δισκόπλακες? εννοώ τι ακριβώς έκανες για να μπουν γιατί ενδιαφέρει και εμένα κάποια στιγμή.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 21-09-10 στις 19:18.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-09-10, 15:19
Το avatar του χρήστη diafanh-psyxh
diafanh-psyxh Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-03-2004
Περιοχή: αθηνα
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 5.088
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 755
diafanh-psyxh είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
λοιπον για να βγαλετε μια ακρη δειτε τη φωτο απο τα μπροστινα μου φρενα.εκει που φαινεται το βελακι στο σημειο που πιανετε με δυο βιδες η δαγκανα πανω στο ακρο υπήρχε ενα κομματι ακομα.αυτο το προσθετο υλικο που εκανε σε αυτο το σημειο πατουρα φαγωθηκε στον τορνο για να κατσει σωστα η δαγκανα όπως ήταν η εργοστασιακη (προηγουμενη).
στη δευτερη φωτο με μαυρο χρωμα δειχνω περιπου πως ήταν.
τρωγοντας τη δαγκανα εκει (τη βαση της) αναγκαστικα μικρηνα και λιγο τη διαμετρο των δισκων.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  dipistona.JPG
Εμφανίσεις:  24
Μέγεθος:  149,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  dipistona2.JPG
Εμφανίσεις:  23
Μέγεθος:  65,4 KB  
__________________
Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους


www.eseepa.gr

Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-09-10, 17:54
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
αυτό το κομμάτι που λες εγώ το έλεγα πλαίσιο για τα τακάκια επειδή σε αυτό πιάνουν τα τακάκια, αυτό πιάνει με 2 βίδες στο άκρο, και από πάνω του περναει η δαγκάνα και αγκαλιάζει τα τακάκια και με 2 μακριές βίδες βιδώνει σε αυτό το πλαίσιο.
Η δαγκανα είναι ξεχωριστή από αυτά τα πλαίσια, μόνο στο starlet ep82 στα μαμά φρενα ήταν ενσωματωμένα αυτά στις δαγκάνες επάνω. Αυτά τα είπα απλά για να ξεμπερδέψουμε τι λέμε. Μπράβο Κώστα για την φωτο το γνωριζα ότι εκεί θέλουμε τρόχισμα. Οσο αφορά τις δισκόπλακες επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ και έχω μπερδευτεί τελικά οι μαμα του levin 275 ή 265mm είναι? γιατί κάτι είχα ακούσει οτι πρέπει να τις πάμε σε τορνο να μικράνουμε την διάμετρο τους, αλλιώς έχουμε το προβλημα που έλεγε ο Μανώλης παραπάνω και θέλουμε αποστάτες.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-09-10, 18:21
Το avatar του χρήστη ΜΑΝΩΛΗΣ 19
ΜΑΝΩΛΗΣ 19 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 10-01-2009
Μοντέλο: ΑΕ101
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 33
Μηνύματα: 416
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 228
ΜΑΝΩΛΗΣ 19 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Οι διάσταση της δισκόπλακας στο levin είναι 275!Όπως είπε και ο κώστας όμως για να τις βάλει σε διάσταση 272(έχω ακούσει) πρέπει να φάς την δαγκάνα σε εκείνο το σημείο(απίστευτα επικίνδυνο) να αποδυναμώσεις την δαγκάνα και τους δίσκους μερικά χιλιοστά!Εγώ επέλεξα να μην τροχίσω τις δαγκάνες με αποτέλεσμα να μπαίνουν εννοείται αλλά έπρεπε να φάω περισσότερο τους δίσκους (265) για να μην βρίσκουν στο τελείωμά τους με την δαγκάνα!Αυτό που θέλω να κάνω τώρα είναι να καταφέρω να βάλω 275 δίσκο χωρίς να φάω την δαγκάνα!!!Έχω ακούσει πως γίνεται με αποστάτες (χωρίς να θελήσω να κάνω διαφήμιση,ακολουθεί φωτό,) που βγάζουν πιο έξω την δαγκάνα!Όπως εδώ!στο δικό σου άκρο 101-111 δεν γίνεται να βάλει δαγκάνα 6pot με δίσκο 300 mm οπότε οι εταιρείς βγάζουν αυτό το εξάρτημα............



Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ > Θελω βοηθεια

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φρένα Fanis SUPPORT 242 16-02-11 17:46
Πρόβλημα με τα φρένα 4a-ge dim_moy UPDATES 4 03-06-10 02:15
Φρένα από levin για 101 ΜΑΝΩΛΗΣ 19 TOYOTA COROLLA E*101 28 12-01-10 20:52
20V ΑΣΗΜΕΝΙΟ LEVIN ΜΕ ΡΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ ΑΠΟ ΜΑΥΡΟ LEVIN ΠΟΣΗ ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ ΘΑ ΕΧΩ? ΝΙΚΟΣ ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΣ 4AGE 20v Levin 12 12-04-09 21:23
Φρένα Azriel SUPPORT 1 14-11-08 21:13



Page generated in 0,17104602 seconds (83,35% PHP - 16,65% MySQL) with 44 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:03.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)