Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 22-11-16, 16:10
teoNOKIA Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 05-04-2004
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 25
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 247
teoNOKIA είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Με 220.000 εχω αλλαξει 2 φορες και εχω βαλει excel g που ειναι ιδια με τα μαμα. Τη τελευταια φορα ενω ειχα περασει κτεο ειπα να τα αλλαξω γιατι τα μπροστινα top mount είχαν προβλημα. Οταν τα εβγαλα ενα απο τα πισω δεν είχε καθολου επιστροφη και δε το ειχα καταλαβει. Για μενα αλλαξε τα για να εισαι ησυχος. Το βρίσκω αδυνατο να αντεξουν τοσα πολλα χιλιόμετρα
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 22-11-16, 21:54
bpapad81 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 102
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 194
bpapad81 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ναι, θα τα αλλάξω...
TeoNokia,
Πως είναι τα excel g με μαμά Ελατήρια ? Καπανανε ή όχι ?
Ένας φίλος μου προτείνε τα koni κίτρινο.. Αλλά νομίζω θα κοπαναει...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 23-11-16, 07:34
teoNOKIA Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 05-04-2004
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 25
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 247
teoNOKIA είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ουδέτερα θα τα έλεγα. Όπως όταν αγόρασες το αυτοκίνητο. Δεν κοπανάνε καθόλου και παίρνουν μια μικρή κλίση στις στροφές. Τα κίτρινα ειναι πιο σπορ όποτε χάνεις σε άνεση αλλά κερδίζεις σε κρατημα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 23-11-16, 08:46
bpapad81 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 102
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 194
bpapad81 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από teoNOKIA Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουδέτερα θα τα έλεγα. Όπως όταν αγόρασες το αυτοκίνητο. Δεν κοπανάνε καθόλου και παίρνουν μια μικρή κλίση στις στροφές. Τα κίτρινα ειναι πιο σπορ όποτε χάνεις σε άνεση αλλά κερδίζεις σε κρατημα.
Για τα ultra sr έχεις άποψη ? Η κάποιος άλλος ?
Τα βρίσκω 285, σε σχέση μετα excel g 185, 4δα εννοείται.
Αξίζει η διαφορά ή θα κοπαναει πάλι... για τα agx δεν το βλέπω δεν άξιζε μοντέλο του 02, να βάλω 500-600 ευρώ αμορτισέρ και μς την οδήγηση που κάνω.
Για koni kitrina επίσης μου είπαν, αλλά δεν είμαι πολυ θετικός για αυτά.
Να ξαναπώ ότι δεν θα αλλάξω τα Ελατήρια, είναι μαμά και θα τα αφήσω, λόγω κόστους όπως καταλαβαίνετε.
Για πείτε και καμιά άλλη γνώμη. Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα topics, για τα αμορτισέρ, αλλά μετά απο κάποιο σημείο μπερδευτικα....
Οπότε κοιτάω μέχρι 300,00 € αγορά αμορτισέρ, να κρατάνε αλλά και να μην πέφτω σε λακουβα και να νιώθω ότι έπεσα σε ταφρο... Να έχει καλή αποσβέση. Επίσης στην στροφή να γέρνει όσο το δυνατόν λιγότερο.
Είναι λίγο δύσκολο, αυτό που λέω, αλλά δεν γίνεται να μην υπάρχει κάτι που να πλησιάζει σε αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 23-11-16, 09:23
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bpapad81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστά αυτα που λες, δεν διαφωνώ αλλά δεν είναι βάρκα, και στις στροφές δεν μπαινω με όσα. επίσης και 2 άτομο να βάλω, 2πορτο έχω είναι μια χαρά, εαν μπουν και πισω ναι οκ κάθεται αλλά δεν το βλέπω να το χανω.
Και γω πιστεύω οτι θέλουν αλλαγή, άσχετα με τις μετρήσεις, αλλά με την οδήγηση ππυ κάνω, δεν θα αντέξουν μέχρι το καλοκαίρι. Τωρα θα μου πεις εαν τύχει κατι, ναι οκ, αλλά οι ώρες που οδηγώ είναι πολυ νωρίς το πρωί, που δεν έχει σχεδόν καθόλου αυτοκίνητα στην εθνική, ή μεσημέρι που και να θες να τρέξεις και να το χωσεις δεν μπορείς.
Κανα 2 φορές που το είχα χωσει λίγο μετά την λίμνη Βουλιαγμένης, και στο ανέβα και στο κατέβα, ναι είχε γυρει αρκετά, δεν το έχασα, έκοψα γιατί με πέταγε σιγα σιγα στην άλλη μεριά. Αυτό δεν το κάνω συνέχεια ούτε οδηγώ έτσι, απλά σε πιάνει καμια φορά και θες λιγο αδρεναλίνη..
Θα τα αλλάξω σίγουρα, λέω να κοίταξω, kyb excel g, ή kyb agx, με τα μαμα Ελατήρια. δεν θέλω ούτε να κοπαναει, αλλά ούτε να μου φεύγει απο τις στροφές. Τα 2 είναι πολύ πιο πάνω από τα πρώτα σε τιμή. ειδα και τα kyb ultra sr, και αυτα ξεφεύγουν λίγο.
καλημερα, οπως τα λες νομιζω και εγω οτι θελεις.
κοιτα επειδη ειχα και AGX KYB ειναι ακριβα πολυ, ΔΕΝ επισκευαζονται οπως τα koni sport και για μενα δεν λενε, ουτε σε επιδοσεις τα εφταναν ουτε κατα διανοια αλλα ειναι και πολυ ακριβα. Αν ειναι να πας σε kyb καλυτερα στα ultra SR, το μονο καλο με τα AGX ειναι οτι ειναι ρυθμιζομενης σκληροτητας και ρυθμιζονται εξωτερικα, ενω στα κονι τα πισω πρεπει να βγουν (τουλαχιστον στο δικο μου Ε11). Καλη επιλογη τα μαμα ελατηρια απλα δεν υπαρχει καλυτερη μετα απο πολλα χρονια χαμηλωματος αυτο το συμπερασμα εχω βγαλει. Αμα δεν το τρεχεις πολυ θα ελεγα να πας στα μαμα excel g, αν θες κατι καλυτερο αμα το πατας λιγο και σε στροφιλικια κτλ προτιμησε ultra SR. Αν θες καλυτερες επιδοσεις koni αλλα σε ανεση χανεις πολυ εδω.
Εγω επειδη ειμαι και τουρμπατος αλλα και επειδη γενικα και το παταω και σε στροφες το χωνω σε βουνισιες διαδρομες δεν μπορουσα χωρις koni. Και δεν θελω χαμηλωμα με τιποτα. Το να βαζει καποιος μαλακά αμορτισερ ειδικα excel-g και ελατηρια χαμηλωματος ειναι οτι χειροτερο βλεπω να γινεται, μεγαλο λαθος.

Να συμπληρωσω για τα koni sport δεν ξερω σε Ε12 πως ειναι, στο δικο μου ειναι ΟΛΑ φυσιγγια και πρεπει να κοπουν τα γονατα απο τα μαμα για να μπουν εκει. Διαδικασια που την εκανα μονος μου και εχω το how too στην γνωσιακη βαση δεδομενων.
Τα koni sport κιτρινα ειναι σημαντικα ποιο φτηνα σε κοστος απο τα kyb AGX ομως! αλλα ποιο ακριβα απο ολα τα αλλα που ειπατε.
Στο starlet ep82 πχ τα πισω δεν ηθελαν κοψιμο και ειχαν και ρυθμιση καθ υψος με 2 θεσεις στο πιατο που πιανει το ελατηριο!!!
Αμα σε ενδιαφερουν τα koni sport ψαχτο αλλα τονιζω οτι και ΤΕΡΜΑ μαλακά ειναι ποιο σκληρα απο ΟΛΑ τα αλλα αμορτισερ που εχετε αναφερει!
δοκιμασμενα και σε starlet ep82 και σε Ε11 και γενικα ολοι το ξερουν αυτο, και με μαμα ελατηρια, αμα ειναι χαμηλωμενα δεν το συζηταω καν!!!!

Ελατηρια δεν ειναι αναγκη να αλλαξεις εκτος αν αλλαξεις πχ αμορτισερ και πας βαρκα γυαλο τοτε ειναι απο ελατηρια αλλα αν ειχες θεμα θα σου εφευγε το αμαξι, ναι το εχω παθει!!! 2 φορες μαλιστα και στα 2 αμαξια και το αμαξι ΔΕΝ οδηγιοτανε απλα!!!!
Τα αφηνεις λοιπον γιατι τα μαμα ειναι πανακριβα απο Toyota!!!
με 300 ευρω που λες για αμορτισερ μονο σε kyb excel-g μπορεις να πας! οτιδηποτε αλλο κοστιζει περισσοτερο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 23-11-16 στις 09:33.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 24-11-16, 21:20
bpapad81 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 102
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 194
bpapad81 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Niko, ήσουν πολύ κατατοπιστηκος, σε ευχαριστώ, οπότε, θα κοιτάξω για excek g η ultra sr
Αλλά μάλλον με βλέπω για excel g λόγο κόστους.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 25-11-16, 06:42
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bpapad81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Niko, ήσουν πολύ κατατοπιστηκος, σε ευχαριστώ, οπότε, θα κοιτάξω για excek g η ultra sr
Αλλά μάλλον με βλέπω για excel g λόγο κόστους.
καλημερα! αν λες εμενα Νικηφορο με λενε, Νικος ειναι αλλο ονομα!
τα excel g ειναι καλα γενικα ΑΝ δεν ειναι χαμηλωμενα, και αφου δεν θα εισαι βαλε αυτα καλυτερα ειναι τα ποιο φτηνα!
τα ultra SR ειναι για ποιο σπορ επιδοσεις κανουν και για χαμηλωμα αλλα ειναι αρκετα ευρω παραπανω.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 25-11-16, 16:38
bpapad81 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 102
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 194
bpapad81 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα! αν λες εμενα Νικηφορο με λενε, Νικος ειναι αλλο ονομα!
τα excel g ειναι καλα γενικα ΑΝ δεν ειναι χαμηλωμενα, και αφου δεν θα εισαι βαλε αυτα καλυτερα ειναι τα ποιο φτηνα!
τα ultra SR ειναι για ποιο σπορ επιδοσεις κανουν και για χαμηλωμα αλλα ειναι αρκετα ευρω παραπανω.
Nikifore, ναι σε εσένα απάντησα, sorry για το όνομα, ήμουν απο κινητό και δεν ειδα καλά το όνομα.
100 ευρώ διαφορά έχουν, 185€ excel g, 285€ ultra sr
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 25-11-16, 16:55
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλησπέρα, καλα δεν πειραζει και αλλοι το κανουν! εκτος απο Νικο με λενε Χριστοφορο, Νικι, κατι αλλα που δεν θυμαμαι ακομα και Χριστοδουλο! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

καλα τα αμορτισερ τοσο φτηνα ειναι σε Ε12? σε εμενα το 2011 οταν ειχα ρωτησει Toyota για Excel-g σε Ε11 δλδ μου ειχαν πει 280 ευρω!!! καλα ασε τα kyb AGX μου ειπαν τοτε 850!!!!!! και τελικα εβαλα koni sport αγορα μονο αλλα ειναι ολα φυσιγγια 460 ευρω.
100 ευρω πανω τα ultra SR αλλα ειναι καλυτερα, το κακο ειναι οτι δεν ειναι επισκευασιμα επισημα, αλλα σο fb corollaclub καποιο παλικαρι ειπε οτι ενας στην Θεσσαλονικη επισκευαζει και KYB, ειναι πατεντα ομως και προσωπικα ΠΟΤΕ δεν θα το εκανα για λογους ασφαλειας και μονο.
Ενας λογος που προτιμησα τα κονι και ο βασικοτερος κιολας ειναι οτι ειναι επισκευασιμα και δεν τα πετας. Ο αλλος οτι ειναι ρυθμιζομενης σκληροτητας με ρυθμιση 2 πληρων κυκλων στο δικο μου και ο αλλος λογος οτι ηταν ποιο φτηνα απο τα AGX.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 26-11-16, 01:13
bpapad81 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 102
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 194
bpapad81 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλημέρα, είχα ρωτήσει σε μαγαζί όχι στην Toyota.
Θα προτιμούσα τα AGX αλλά επειδή είναι πολύ ακριβά, σκέφτομαι τα excel-g.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 26-11-16 στις 08:26. Αιτία: λάθος edit, sorry!!! quote problem...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
E12 αμορτισέρ MIXANIKOS TOYOTA COROLLA E 12 41 27-12-15 14:57
Αμορτισέρ-Ελατήρια G6 Fanourious TOYOTA COROLLA 111(G6) 7 27-07-11 21:32
Αμορτισέρ ΑL-KO vagos333 TOYOTA COROLLA E 12 5 15-01-11 16:09
Αμορτισέρ για G6 louge20vt TOYOTA COROLLA 111(G6) 32 14-06-08 09:06
Αμορτισέρ antonios7 ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 5 12-10-07 00:04



Page generated in 0,17572689 seconds (82,31% PHP - 17,69% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:07.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)