Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Α
  #611  
Παλιά 05-09-19, 20:18
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 265
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Α

Σαν κυρια το πηγαινω πραγματι...
Δεν υπαρχει περιπτωση σε δικο μου αμαξι να ακουσεις τη μηχανη να μουγκριζει...
Και αυτα, απο το 2010 και το 2012 που επαθα 2 παρα πολυ μεγαλες ζημιες απο τα "γκαζιδια"....
Μου μειναν ψυχολογικα, μια τσεπη αδεια και ενα πολυ καλο μαθηματακι που πηρα επισης...
Απάντηση με παράθεση
  #612  
Παλιά 06-09-19, 06:37
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημέρα, ενταξει αν πηγαίνεις πολύ αργα και σε ευθειες τοτε μπορει να μην εχεις τοσο πρόβλημα, αλλα αν το ζοριζεις όπως εγω ειδικα σε στροφες κτλ εκει εχει μεγαλη σημασια, ένα να είναι χαλασμενο μπορεις να φυγεις ανα πασα στιγμη και να μην πω που θα πας.

Μαλιστα τα AGX ειχαν μολις 30000χλμ δλδ τα ειχα 3 χρονια από 2008 μεχρι 2011 τελος και επειδή αρχισαν να παιρνουν τρελες κλισεις τα πισω αλλα χωρις να χανω τον ελεγχο πιστεψα ότι ηταν αυτά και πηρα τα Koni sport.
Τελικα όταν χρειαστηκε να παω για επισκευή τα πισω πολύ ποιο μετα και εβαλα τα AGX ειδα ότι δεν ειχαν πρόβλημα, γιατι ενδιάμεσα ειχα αλλαξει τα σινεμπλοκ της αντιστρεπτικης πισω και αυτά ηταν το πρόβλημα!!!

Οποτε οποιος εχει πρόβλημα με κλισεις να το ξερει ότι αν εχουν γινει χαβούζες παιζει μεσα τους η αντιστρεπτικη και παιρνει μεγαλες κλισεις το αμαξωμα αλλα δεν χανεις τον ελεγχο όπως όταν χαλασει καποιο αμορτισέρ που γινεται βαρκα γυαλο.
Γιαυτο αλλωστε υπαρχουν και τα ενισχυμενα σινεμπλοκ αλλων υλικων για να είναι πολύ σφιχτη και να μειωνονται οι κλισεις από ελαχιστο εως σχεδόν καθολου.
Απάντηση με παράθεση
Α
  #613  
Παλιά 23-11-19, 09:27
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 265
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Α

Ρε παιδια τα αμορτισερ τα ειχα για 230.000χλμ αχρηστα τελειως δε τα χα αλλαξει ποτε και το κτεο μου τα εβγαζε 85% και σταζαν λαδι και χτυπουσαν.........

Πριν 5 μηνες εβαλα ολοκαινουργια του κουτιου γνησια στην αντιπροσωπεια εχω κανει 8000χλμ και χτες στο κτεο μου τα βγαλαν 70% πως γινεται αυτο????

Να ξαναβαλω τα διαλυμενα αμα ειναι τα εχω βαστηξει σουβενιρ........
Απάντηση με παράθεση
  #614  
Παλιά 23-11-19, 20:57
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλησπέρα, μπορει να γινει αν εχεις στα λαστιχα διαφορετικη πιεση αερα, αν τα λαστιχα εχουν περισσοτερο αερα δειχνει τα αμορτισερ ποιο καλα, το κανουν πολλοι με πεσμενα αμορτισερ για να τα βγαζουν καλυτερα.
Αλλιως θα εχει προβλημα το μηχανημα τους.

Δες τους ειπες οτι ειναι καινουρια να ρωτησεις γιατι τα βγαζουν μονο τοσο? σε ποιο ΚΤΕΟ πηγες?
Απάντηση με παράθεση
Α
  #615  
Παλιά 24-11-19, 00:38
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 265
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Α

Στη Νεα Ιωνια δε θυμαμαι πως το λενε.
Απάντηση με παράθεση
  #616  
Παλιά 24-11-19, 13:07
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλημερα! τα λαστιχα σου ειχαν σωστο αερα μεσα? και πριν και μετα ηταν στο ιδιο ΚΤΕΟ η μετρηση? ακομα και απο το ενα μηχανημα στο αλλο υπαρχουν διαφορες. Οσον αφορα τις μετρησεις στα αμορτισερ σε ΚΤΕΟ προσωπικα τις θεωρω 90% για να μην πω 99% αναξιοπιστες.
Γιατι πρωτον εξαρταται απο τι αερα εχεις μεσα στα λαστιχα, δευτερον σε οτι κτεο πας λεει αλλες μετρησεις, τριτον εχω δει αμορτισερ που στον δρομο βαρανε γιατι εχουν πεσει να τα λενε πανω απο 70%.
Περασα το Μαρτιο το αμαξι του πατερα μου με αμορτισερ kyb excel-g νομιζω το 2014 ειχαν μπει και τα εβγαλαν πανω απο 70% οταν ρωτησα μου ειπαν οτι ειναι αψογα. Στον δρομο ομως βαραγανε τρομερα πολυ και οταν πχ πηγαινες με 80χλμ κοντερ στην Ε.Ο και βαρας τις γραμμες που εχουν οι γεφυρες τοτε πηδαγε και πηγαινε δεξια και αριστερα, αν τυχει αυτο σε στροφη εφευγε απο την θεση του το αμαξι. Αυτα πχ εγω δεν τα θεωρω αποδεκτα αμορτισερ, καπως ετσι αλλα αρκετα λιγοτερο μου εγιναν τα Kyb AGX και τα ξηλωσα και εβαλα πανω τα koni sport.
Απάντηση με παράθεση
  #617  
Παλιά 24-11-19, 15:14
costas.x Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 08-10-2010
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Ηλικία: 64 male
Μηνύματα: 139
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
costas.x είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλησπέρα.
Το αμορτισερόμετρο δεν είναι αυτό που περιγράφει η λέξη. Σε καμία περίπτωση δεν λαμβάνεις υπ όψιν αυτά που δείχνει για να δεις αν είναι καλό ένα αμορτισέρ ή όχι.
Μετράει το σύνολο της ανάρτησης δηλαδή ελαστικό/ελατήριο/αμορτισέρ.
Ο αλγόριθμος του μηχανήματος "θέλει" συγκεκριμένο εύρος ταλάντωσης και απόσβεση αυτής, σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα για 100% απόδοση. Στο περίπου την απόδοση αυτή μπορούμε να την έχουμε σε αυτ/το στο οποίο ελαστικά ( με σωστή πίεση), ελατήρια και αμορτισέρ είναι τοποθετημένα ταυτόχρονα. Αυτό που γίνεται συνήθως είναι: με ξερά/σκληρά ελαστικά λόγω ηλικίας και μαλακά ελατήρια λόγω χρήσης βάζουμε καινούρια αμορτισέρ (η συχνότητα των ταλαντώσεων που παράγεται είναι διαφορετική από αυτήν που μπορεί να αποσβέσει το καινούριο αμορτισέρ) ή σε δουλεμένα ελατήρια και αμορτισέρ βάζουμε καινούρια ελαστικά.
Στην καλύτερη με παλιά ελαστικά να βάλουμε καινούρια ελατήρια και αμορτισέρ. (δεν αναφέρομαι για χαμηλώματος).
Είναι λάθος να φεύγουμε από τις προδιαγραφές του κατασκευαστή βάζοντας πιο σκληρά αμορτισέρ ή ελατήρια.
Απάντηση με παράθεση
  #618  
Παλιά 24-11-19, 16:54
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από costas.x Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.
Το αμορτισερόμετρο δεν είναι αυτό που περιγράφει η λέξη. Σε καμία περίπτωση δεν λαμβάνεις υπ όψιν αυτά που δείχνει για να δεις αν είναι καλό ένα αμορτισέρ ή όχι.
Μετράει το σύνολο της ανάρτησης δηλαδή ελαστικό/ελατήριο/αμορτισέρ.
Ο αλγόριθμος του μηχανήματος "θέλει" συγκεκριμένο εύρος ταλάντωσης και απόσβεση αυτής, σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα για 100% απόδοση. Στο περίπου την απόδοση αυτή μπορούμε να την έχουμε σε αυτ/το στο οποίο ελαστικά ( με σωστή πίεση), ελατήρια και αμορτισέρ είναι τοποθετημένα ταυτόχρονα. Αυτό που γίνεται συνήθως είναι: με ξερά/σκληρά ελαστικά λόγω ηλικίας και μαλακά ελατήρια λόγω χρήσης βάζουμε καινούρια αμορτισέρ (η συχνότητα των ταλαντώσεων που παράγεται είναι διαφορετική από αυτήν που μπορεί να αποσβέσει το καινούριο αμορτισέρ) ή σε δουλεμένα ελατήρια και αμορτισέρ βάζουμε καινούρια ελαστικά.
Στην καλύτερη με παλιά ελαστικά να βάλουμε καινούρια ελατήρια και αμορτισέρ. (δεν αναφέρομαι για χαμηλώματος).
Είναι λάθος να φεύγουμε από τις προδιαγραφές του κατασκευαστή βάζοντας πιο σκληρά αμορτισέρ ή ελατήρια.
καλησπέρα, σωστα αυτα που λες για το ΚΤΕΟ, ετσι καπως μετρανε βασικα μετρανε την αποσβεση, ολοι οπως λες αλλαζουμε τα αμορτισερ αλλα οχι τα ελατηρια! ποιος ειπε οτι αυτα δεν χαλανε και δεν πεφτουνε?
εκτος οτι 2 φορες μου εχει τυχει με ελατηρια eibach pro kit και νεα αμορτισερ να πηγαινει σαν βαρκα σε τρικυμια, ετυχε και σε εναν γνωστο μου και εβαλε νεα αμορτισερ και το αμαξι βαρκα γιαλο 100% επικυνδυνο για οδηγηση. Κανονικα θα ελεγα καθε 100.000χλμ αλλαγη ελατηριων.

Με την τελευταια προταση δεν θα συμφωνησω, ειναι αναλογα τι χρηση θελει ο καθενας, ειδικα αν εχεις αλλο μοτερ πανω σιγουρα δεν μπορεις να μεινεις με οτι εχει ο κατασκευαστης.
Αυτο που θα πω ειναι ΟΧΙ σε χαμηλωμα με συμβατικα αμορτισερ. Αν θελουμε χαμηλωμα το σωστοτερο μονο με coilover αναρτηση.
Σκληρα ελατηρια που λεω πχ εγω μπροστα εχω απο 4AGZE AE111 μαλλον Levin και ειναι ποιο πολλες λιμπρες αλλα μαμα υψους, δεν θελω χαμηλωμα, καποτε το χαμηλωμα για μενα. Και αμορτισερ τα kyb excel-g ειναι απαραδεκτα απλα. Για ενα εντελως τυπικο ΜΑΜΑ αμαξι και νορμαλ οδηγηση ειναι οκ αλλα μεχρι εκει, για τιποτα παραπανω δεν ειναι. Εχω μια 4αδα kyb AGX που πλεον τωρα μολις "επεσαν" αλλα επειδη με ενοχλουν τα εβγαλα και εχω και μια 4αδα koni sport επισκευασμενα μονο μια φορα οποτε ειναι πλεον λαδιου, στα πισω εβαλε ο μαστορας competition βαλβιδες και ειναι πολυ κουτσουρα, με μαμα ελατηρια πισω δεν παιρνει κλισεις, αλλα τον Δεκ θα παω να τα κανει ποιο ανθρωπινα γιατι βαζω αλλους μεσα και φωναζουν.
Λαθος δεν το λες, οτι προτιμαει ο καθενας, το χαμηλωμα σε κανονικα αμορτισερ ειναι το λαθος απο τεχνικης αποψης γιατι δεν δουλευει το εμβολο του αμορτισερ στην πληρη διαδρομη του. Και φυσικα καταστρεφουμε πολυ ποιο γρηγορα οποιοδηποτε αμορτισερ και αν ειναι αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #619  
Παλιά 08-12-19, 22:35
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλησπέρα, ετσι απο περιεργεια κοιτουσα τιμες απο τα kyb AGX και επεσα πανω στο www.car.gr σε διαφορα μαγαζια να πουλανε αγνωστες μαρκες αναρτησεις coilovers με ολα μαζι! οι τιμες ειναι τρομερα χαμηλες!!!!
ξερει κανεις τιποτα?

πχ δειτε αυτη ειναι η ποιο φτηνη που εχω δει μαζι με top mounts (τα μπροστινα με camperovides) https://www.car.gr/parts/view/918155...axspeedingrods

αλλη εδω https://www.car.gr/parts/view/616230...a-chamhlwmatos

εδω https://www.car.gr/parts/view/217592...a-chamhlwmatos

και εδω https://www.car.gr/parts/view/217585...a-chamhlwmatos (αυτη εχει και top mounts τα μπροστινα και με camperobides)

και https://www.car.gr/parts/view/217570...a-chamhlwmatos

πιθανον να εχει και αλλες ακομα.

Φανταζομαι ειναι μια χρησης ετσι? αν χαλασουν πεταμα ε ?

Επισης δεν εχουν ρυθμιση σκληροτητας αποσβεσης!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 09-12-19 στις 19:31.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΓΙΑ Ε 111 chris-e11 ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 2 10-01-13 11:58
αναρτηση g6 G6 john ΦΟΡΟΥΜ 1 04-10-11 09:51
αναρτηση σε 111 urban TOYOTA COROLLA 111(G6) 2 22-07-10 22:55
E12 αναρτηση itsabigworld TOYOTA COROLLA E 12 5 18-09-07 13:48
αναρτηση απο ts σε 1.4 poutsa TOYOTA COROLLA E 12 23 20-06-07 14:06



Page generated in 0,25513697 seconds (86,58% PHP - 13,42% MySQL) with 41 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:42.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)