Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 05-09-18, 20:45
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CTS03 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν παρακολούθησα τις τεχνικές λεπτομέρεις κι ούτε έχω αντίστοιχη γνώση, αλλά διαβάζοντας το παραπάνω σκέπτομαι ότι αν είχαμε όργανο μέτρησης της θερμοκρασίας μπορεί να είχαμε αγχωθεί πολλοί σαν κι εσένα. Ενώ τώρα είμαστε ευχαριστημένοι που ο δείκτης μας μένει στη μέση.

Πάντως και η TS σε μεγάλα ζόρια έχει ανέβει πάνω από τη μέση. Δεν έχει γίνει καμιά καταστροφή, δεν ξέρω μόνο μήπως σχετίζεται με τη διαρροή λαδιού από το καθρέπτη μηχανής.

ετσι ειναι, μου λεει ο αλλος πετα το να ησυχασεις! ΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
οταν ομως ανεβαινει και ο δεικτης ο μαμα που οπως ειπα αργει προφανως να μετρησει που εχω με 2 συστολες τον αισθητηρα ειναι θεμα.
Και ειναι αισθητες οι θερμοκρασιες οταν ανοιγω καπο.

Οπως ειπα και πριν ειναι παλιο το αμαξι γενικα με πολλα κουσουρια αλλα και στην εμφανιση-φανοποιια οποτε δε νομιζω οτι αξιζει να ριξω τοσα λεφτα για τετοιες επισκευες πλεον.

Θα κανω μερικες ανεξοδες πατεντες για να δροσιστει και θα δω και πως θα παει οταν χαμηλωσουν οι θερμοκρασιες.

Αλλο ενα που μπορω να κανω ειναι να μειωσω το μηκος του ιντερκουλερ, βιαστηκα πολυ να βαλω μεγαλο και με εσκισε απο την μερα που το εβαλα ανεβαζει στις ανηφορες πριν ΔΕΝ το εκανε ΠΟΤΕ!
απλα ηταν προφανως οριακες οι θερμοκρασιες του και μειωσε την ροη αερα προς το ψυγειο.

Το ΣΚ θα βαλω ψεκασμο στο ψυγειο γιατι το εχω απο μπροστα στου A/C τωρα, μπορει να βαλω και διακοπτη για το βεντιλατερ του να το ανοιγω οποτε θελω εγω εκτος απο το αυτοματο και στην αναγκη μπορει να μετατρεψω τα στομια σε ενα μαμα ιντερκουλερ να ειναι στα πλαγια να αλλαξω το μπροστινο.

Ετσι κι αλλιως με χαμηλες πιεσεις τι να το κανω...

Εχει καποιος γνωμη αν κεφαλη που εχει πλαναριστει δυο δεκατα μπορει να πλαναριστει ξανα? γιατι μερικοι μου λενε οτι θελει αλλη, αλλιως θα ανεβει πολυ η συμπιεση με κινδυνο να σπασει το μοτερ.

Αυτό που λες με διαρροη λαδιου δεν εχει καμια σχεση, ειχα για πολύ καιρο εκει διαρροη και εγινε χειροτερα λιμνη κατω οπου παρκαρα και ΠΟΤΕ δεν ειχε θεμα με τις θερμοκρασίες!
όταν το επισκευασα ειδαμε ότι εχανε από παντου εκει αριστερα, φλαντζα στροφαλου, τσιμουχα εκκεντροφορου, και στα 2 λάστιχα που εχει εμενα στην αντλια λαδιου όλα ειχαν ξεραθει από τα χρονια.

Και ενας φιλος εχει SAXO VTS 1600 μαμα και το σκιζει , χωρις προβλήματα καπου ανεβαζει καμια φορα τον δεικτη και εχει βαλει ψεκασμο νερου πανω στο ψυγειο για την αποφυγή του φαινομενου με αριστα αποτελέσματα χρονια τωρα.

Σημερα παντως ηρθα δουλεια λιγο πριν παρκαρω ελεγε 125 και 130 για λιγο, ανοιγω καπο μια χαρα μου φανηκε, μαλιστα με το χερι αγκαλιαζα τα κολλαρα αλλα και τις σωληνώσεις του Ι/C, και δεν ελειπε σταγονα νερο ουτε χτες ουτε και σημερα.
Να δωσω τωρα μες το νερο 400-500 ευρω χωρις να εχω συμπτώματα όπως την άλλη φορα καμμενης φλαντζας δεν τα δινω.
Αν καει και φανει τοτε οκ. Τον Ιανουαριο εσκασα 370 και συνολικα μαζι με εργασιες και υλικα σε ότι αφορα το κύκλωμα ψυξης από Σεπτ 2017 μεχρι σημερα εχω περασει λιγο τα 1.000 ευρω….

edit : Τελικα εχει γινει χειροτερο, ανεβαζει θερμοκρασια ποιο ευκολα παρολο ότι δεν εχουμε καυσωνα, πχ στην Μαραθωνος χτες εφτασε το οργανο τερμα και ηδη ειχε αρχισει ο δεικτης να μετακινειτε, ψεκασα νερο και επεσε μετα.
Τα καυσαερια από πισω δεν μπορεις να πας χερι κοντα, θυμαμαι παλια το εκανα και ΠΟΤΕ δεν καιγόμουνα, τωρα θα παθεις εγκαύματα είναι ιδιαιτερα μεγαλες οι θερμοκρασίες τους.

Η κεφαλη στο εξοχικο είναι σε αθλια κατασταση, παρολο σκεπασμενο το μοτερ εχει εκει πολύ υγρασια και το εφαγε, εβγαλα τις κεφαλοβιδες μια είναι χαλασμενη αρα εχει ανοιχτει ξανα. Εκτος αυτου η συγκεκριμενη δεν εβγαινε. Τα μπουζι είναι χαλια οι σωλήνες τους, ολο σκουρια δεν μπαινει καν το κλειδι μεσα για να τα βγαλω που δε νομιζω να βγαινουν κιολας.
Επισης είναι διαφορετικα τα ελατήρια βαλβιδων που σημαινει ότι θελω νεα για να εχω την κεφαλη ετοιμη να μην μεινω χωρις αμαξι πολλες μερες.
Με λιγα λογια δεν μπορει να χρησιμοποιηθεί αυτή η κεφαλη οποτε θελω άλλη.

Θα την τρυπησω την κεφαλοβιδα να βγει η κεφαλη αλλα θα είναι για εκπαιδευτικούς σκοπους….
επισης οι αυλοι εισαγωγης-εξαγωγης μονο εγω δεν είμαι εκει μεσα….δεν ξερω τι μπορει να εχει μεσα ενας χαμος…
αραχνες, μαμουνια, για να καθαριστεί θελει 10 μεροκάματα!

Επισης στο αμαξι μεχρι να παω εξοχικο το Σαββατο και Διονυσο και όχι ανηφορες παλι τερμα θερμοκρασια πεταξε τα νερα από το παγουρι.
Το ρελαντί αρχισε παλι να μενει ποιο ψηλα.
Και όταν εβαλα μπροστα με κρυο μοτερ αρχιζουν τα νερα να φουσκωνουν και να χυνονται αμεσως σε secs ενώ μπορω να βαλω μεσα δακτυλο γιατι το νερο δεν εχει ακομα ζεσταθεί! μετα από λιγο αρχιζουν και οι πρωτες μπουρμπουλήθρες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 10-09-18 στις 06:33. Αιτία: Συμπλήρωματα από δοκιμές
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 20-09-18, 20:26
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλησπέρα, επανερχομαι στο θεμα με μερικες δοκιμες που εγιναν.
Το αμαξι πηγε σε μαστορα για καθαρισμα κυκλωματος και ηταν βουλωμενο το καλοριφερ αρκετα. Το μοτερ ειχε λιγη βρωμα αλλα οκ. Μετα απο αυτο εχει διαφορα αλλα σε κινηση και ανηφορες παλι φτανει σε σημειο που βραζουν τα νερα δυστυχως.
Επισης το οργανο τελικα οντως κλεβει και μαλιστα 10 βαθμους!
Ισως να ζεσταινεται το αλουμινιο Ταφ που εχει στο κολαρο, αλλα και οταν ειχα αισθητηρα πανω στην βαση θερμοστατη τα ιδια ελεγε, ισως φταιει οτι ειναι κινεζια απο το ebay.
Οπως και να εχει πχ το πρωι ηταν οκ που ειχε πολυ ψυχρα και μηδενικη κινηση, μιλαμε για πριν τις 6 το πρωι.
το μεσημερι κινηση, ζεστη και τα ιδια παλι.

Ο μαστορας επισης ειπε οτι το ψυγειο μου δεν κανει για αυτο το μοτερ οτι ειναι οριακο και επειδη εχω μπροστα τωρα μεγαλο I/C κανει αυτο το προβλημα. Πριν δεν το εβλεπα επειδη ειχα το μαμα.
Οντως επιδεινωθηκε οταν αλλαξα ιντερκουλερ οπως εχω γραψει ηδη.

Τα κουφα τωρα....ειδα στο www.car.gr αλλα και γενικα και σε σταρλετ οτι ΠΑΡΑ πολλοι εχουν το μαμα ψυγειο πανω! και εχουν και A/C αλλα και οι περισσοτεροι αλλη τουρμπινα και πολλα παραπανω αλογα! αυτοι ΔΕΝ εχουν προβλημα και εχει μονο σε εμενα επειδη ειναι μαμα ψυγειο? μαλιστα ορισμενοι εχουν ακομα και 2λιτρο τουρμπο με μαμα ψυγειο!!!
Βεβαια τα σταρλετ δεν ειναι σωστα για συγκριση γιατι εχουν αεραγωγο απο πανω και ειναι και ελαφρια σε σχεση με corolles. Οποτε ισως να μην εχουν θεμα.

οπως ειναι γνωστο για να κανεις ενα ψυγειο χειροποιητο αλουμινιου με διπλες-τριπλες σειρες κυψελες κανει πολλα ευρω και πρεπει να ξερω αν φταιει οντως αυτο! το ψυγειο που εχω τωρα το εβαλα τον Ιουνιο φετος.

Αλλιως με βλεπω εστω για δοκιμη να κανω μετατροπη στις εξοδους του μαμα I/C να μπει μπροστα ωστε να δω αν θα φτιαξει το προβλημα.
το κακο ειναι οτι εχω αλλαξει σωληνωσεις και διαδρομες και θελει παρα πολυ κοπο και κολπα για να ξαναμπει.

Υπαρχει κανεις με 4EFTE σε E11 και να εχει και A/C να μου πει τι γινεται με τις θερμοκρασιες?

Τελικα αλλαξα το ιντερκουλερ με το μαμα πεδευτηκα πολυ γιατι ηθελε μετατροπή η δεξια πλευρα και τελικα τα αποτελεσματα ειναι τα ιδια!!!
εβγαλα και τους αποστατες καπο για να ειναι οπως πριν.
Επισης και φουσκες ειδα παλι και τα νερα αφρισαν στα 2 λεπτα ρελαντι.
Φτου!!!!
Σε ανηφορες ανεβαζει, κατηφορες κατεβαζει, τα νερα παλι βραζουν στα ιδια μερη, στον Διονυσο ανηφορα πριν διασταυρωση με Πεντελη πριν καμια ωρα εφτασε 140 στο οργανο (130 πραγματικα) και ο δεικτης στο ταμπλο αρχισε και αυτος να ανεβαζει!
Στην Αχαρνων τα ιδια παλι τερμα στο οργανο η θερμοκρασια, σε μια αλλη ανηφορα κοντα στο σπιτι μου παλι τα ιδια.

Οποτε σε καμια περιπτωση δεν ισχυει οτι δεν φτανει το ψυγειο. 10 Χρονια δεν ειχα προβλημα!!!!

Tελικα ρωτησα στο fb στο corollaclub και μου απαντησαν, οντως δεν εχει θεμα μαμα ψυγειο με ιντερκουλερ μεγαλο μπροστα και το A/C πανω.

Θα αλλαξω βαση θερμοστατη και τον ιδιο μπας και είναι βουλωμενη η βαση αφου είναι σαπια τα σωληνάκια θα είναι λογικα και θα δουμε!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 24-09-18 στις 06:36.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 25-09-18, 07:24
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 265
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Νικηφορε, καθεσαι και ασχολεισαι, αναλωνεις το χρονο σου, το χρημα σου, και εισαι κατω απο ενα καπω στις μουτζουρες για μαλακιες αλλων...Στουμπωσε το ψυγειο, δε βγαζει τον ανηφορο, ανεβηκε 10 βαθμους επεσε 10 βαθμους, σημερα ειχε δροσια και πηγαινε αυριο με τη ζεστη δε θα παει, θα του λυγισω το καπω, θα του στραβωσω το ψυγειο, θα θα θα...Γιατι ρε φιλε? Για ποιο λογο να τυρανιεσαι? Για μαλακια αλλονων? Ακου τι θα κανεις...
Παιρνεις το αυτοκινητο και πας στο συνεργειο που σου εφτιαξε τη φλατζα. Βαζεις μεσα τον μαστορα και τον κανεις βολτα για να δει και ο ιδιος οτι το αυτοκινητο γαμηθηκε, και του λες: "Πριν σου φερω το αυτοκινητο, τετοια προβληματα δεν ειχε ποτε. Δεν ξερω τι θα κανεις και τι προβλημα εχει, αλλα ανελαβε τις ευθυνες σου ως επαγγελματιας και ΦΤΙΑΞΕ τη περιουσια που μου καταστρεψες, γιατι πλεον με εκανες να μην εχω αυτοκινητο"
Του πετας τα κλειδια και φευγεις.-

Εκτος, εαν καθεσαι εσυ και ολο το σκαλιζεις και το χαλας το αυτοκινητο. Γιατι εγω στην οικογενεια μου εχουμε 3 κορολα τα τελευταια 30 χρονια.
Εκτος απο τα σερβις τους, δε μας εχει προβληματισει ποτε τιποτα αλλο, παρα πολυ σπανια...Θερμοκρασια δεν εχει ανεβει ποτε ρε φιλε ακομη και στο παλιο με τα 450.000χλμ που πηγαινα καλοκαιρι με 45βαθμους διακοπες Αθηνα-Πρεβεζα χωρις σταση με 4 ατομα, 2 σκυλια, φουλ αιρ κοντισιον και αποσκευες στην οροφη.
Αυτα τα προβληματα που περιγραφεις ειναι κουφα, εντελως κουφα και κουλα, ποσο μαλλον για TOYOTA.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 25-09-18 στις 19:09. Αιτία: ενωμα ποστς σε ενα
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 25-09-18, 19:24
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από keichi Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικηφορε, καθεσαι και ασχολεισαι, αναλωνεις το χρονο σου, το χρημα σου, και εισαι κατω απο ενα καπω στις μουτζουρες για μαλακιες αλλων...Στουμπωσε το ψυγειο, δε βγαζει τον ανηφορο, ανεβηκε 10 βαθμους επεσε 10 βαθμους, σημερα ειχε δροσια και πηγαινε αυριο με τη ζεστη δε θα παει, θα του λυγισω το καπω, θα του στραβωσω το ψυγειο, θα θα θα...Γιατι ρε φιλε? Για ποιο λογο να τυρανιεσαι? Για μαλακια αλλονων? Ακου τι θα κανεις...
Παιρνεις το αυτοκινητο και πας στο συνεργειο που σου εφτιαξε τη φλατζα. Βαζεις μεσα τον μαστορα και τον κανεις βολτα για να δει και ο ιδιος οτι το αυτοκινητο γαμηθηκε, και του λες: "Πριν σου φερω το αυτοκινητο, τετοια προβληματα δεν ειχε ποτε. Δεν ξερω τι θα κανεις και τι προβλημα εχει, αλλα ανελαβε τις ευθυνες σου ως επαγγελματιας και ΦΤΙΑΞΕ τη περιουσια που μου καταστρεψες, γιατι πλεον με εκανες να μην εχω αυτοκινητο"
Του πετας τα κλειδια και φευγεις.-

Εκτος, εαν καθεσαι εσυ και ολο το σκαλιζεις και το χαλας το αυτοκινητο. Γιατι εγω στην οικογενεια μου εχουμε 3 κορολα τα τελευταια 30 χρονια.
Εκτος απο τα σερβις τους, δε μας εχει προβληματισει ποτε τιποτα αλλο, παρα πολυ σπανια...Θερμοκρασια δεν εχει ανεβει ποτε ρε φιλε ακομη και στο παλιο με τα 450.000χλμ που πηγαινα καλοκαιρι με 45βαθμους διακοπες Αθηνα-Πρεβεζα χωρις σταση με 4 ατομα, 2 σκυλια, φουλ αιρ κοντισιον και αποσκευες στην οροφη.
Αυτα τα προβληματα που περιγραφεις ειναι κουφα, εντελως κουφα και κουλα, ποσο μαλλον για TOYOTA.

Κοιτα δυστυχως δεν ειναι ακριβως ετσι...
γιατι εχουν γινει βλακειες απο εμενα πριν και το ενα φερνει το αλλο.
Αμα πχ ειναι βουλωμενο το κυκλωμα φταιει αυτος που αλλαξε την φλαντζα?
Του τα εχω πει και δεν ηξερε τι να πει δλδ τι να κανω? να αφησω εκει το αμαξι κανα μηνα? ειναι αμαξι καθημερινης χρησης και δεν παιζει να μεινω χωρις αμαξι ουτε για 2-3 μερες.
Καταρχην μην κανεις ασχετες και ανομοιες συγκρισεις, αλλο ενα αμαξι εργοστασιακο μαμα και αλλο με αλλαγες ειδικα με αλλο μοτερ που ηταν απο ποιο ελαφρια καροτσα, ειχε αεραγωγο στο καπο, ειχε το ιντερκουλερ απο πανω και αλλα. Οποτε μην ξαναδω τετοιες συγκρισεις! ρωτησα στο fb στο corollaclub και μιλησα με ατομα με ιδιο αμαξι, ιδιο μοτερ, μαμα ψυγειο νερου και μπροστινο ιντερκουλερ για να βγαλω συμπερασματα.

Δυστυχως εχω κανει βλακειες που δεν φταιει ο μαστορας και απο εκει πιανεται αυτος τωρα.
1. Το ψυγειο αλλαχτηκε απο τον ιδιο τον Σεπτ 2017, πως τον Ιουνιο 2018 που το αλλαξα εγω, απο τις 64 κυψελες που εχει, βρεθηκαν μονο 20 να ειναι μεχρι κατω και ολες οι αλλες βουλωμενες αυτος το εκανε αυτο?
2. Εβαλα 3 φορες καθαριστικα υγρα που λεει αυτος οτι ΔΕΝ επρεπε γιατι επειδη καποτε ειχα βαλει νερο μερικες μερες εκανε μεσα σκουρια και με αυτα εκανε τα βουλωματα.
3. Στις δοκιμες για τα προβληματα θερμοκρασιων εβαζα διαφορα παραφλου και μπερδευτηκαν χρωματα και χημικα και εγινε της ποπης.
4. Η αντλια νερου οταν ερωτηθηκα αν ειναι ΟΚ, ειπα οτι την αλλαξα το 2015 και ετσι δεν αλλαχτηκε ειτε μαζι με το ψυγειο τον Σεπτ 2017, ειτε τον Ιανουαριο 2018 που αλλαχτηκε η φλατζα και τον Μαιο 2018 ανακαλυψα οτι ειχε ηλεκτρολυθει και ειχε μεινει χωρις κανενα πτερυγιο!!! Αυτος φρταιει που δεν αλλαχτηκε ή εγω που βιαζομουνα και δεν του ειπα να την αλλαξει? με ρωτησε ή οχι αν εχει αλλαχτει?
Το καταλαβαινεις οτι απο τον Ιανουαριο 2018 που αλλαχτηκε η φλαντζα σημαινει οτι μαλλον ειχα απο τοτε βουλωμενο ψυγειο και αντλια που δεν ειχε φτερα!!???? οποτε υποθετικα μπορει να πει καποιος οτι τοτε ξαναρπαξε η φλαντζα????

Οπως καταλαβαινεις δεν μπορεις να αποδειξεις οτι τα προβληματα ειναι απο την φλαντζα γιατι απλα μαλλον δεν ειναι!!!! και ακομα και να ειναι για τα αλλα ΔΕΝ ευθυνεται αυτος!
Ομως δεν εχω κανενα συμπτωμα αλλο οτι φταιει αυτη!
Δεν ειναι ολα τα πραγματα μαυρο ή ασπρο εχει και αλλα χρωματα!
Και επειδη ειναι φιλος χρονια δεν μπορω ουτε να του την πω αγρια γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν φταιει αυτος, αλλα ουτε θελω να γινω κακος ή να μην μιλαμε. Για τα παραπανω στα νουμερα αυτος φταιει?
Ασε που μου φυλαγε το σασμαν του σταρλετ στο υπογειο 10 χρονια και μου το εδωσε ενω του ειχα πει να το πεταξει τοτε!!!!
επισης μου βρηκε ζημια στο σασμαν με χρεωση 50 ευρω οταν η Toyota ελεγε οτι εχει σπασει διαφορικο!!!! και ζητουσε 1800 ευρω....τι αλλο να πω δηλαδη?

Η βαση θερμοστατη πχ ειναι εντελως σαπια. Μεχρι κομματια απο τα σωληνακια εχουν φυγει απο τις σκουριες.
Ο βοηθος του μου ειχε πει απο την αρχη σχεδον οτι θα ειναι βουλωμενο το ψυγειο μου και το καλοριφερ και δεν τα ειχα τσεκαρει και τελικα ειχε δικιο!!!

Ναι εκανα βλακειες τοτε και εγιναν αυτα, δεν μπορω ομως να τα φορτωσω ολα αυτα στον αλλον επειδη ισως αυτα να οδηγησαν στο καψιμο της φλαντζας αφου ανοιξε το ψυγειο απο την πιεση στο κυκλωμα οπως μου λενε οχι μονο αυτος αλλα και ο ψυγειάς το ειπε.

Τωρα εχω παραγγειλει νεα βαση θερμοστατη και θερμοστατη 82 βαθμων με τσιμουχα ολα γνησια εννοειτε δεν εχει βαση αλλη αλλωστε, να αλλαξει η σαπιλα γιατι στο 4EFTE εχει πανω 6 σωληνακια αυτη!!! και ειμαι σιγουρος οτι προκαλει εμφραξη και ισως να φταιει και για το προβλημα.
Το αλλο ειναι οτι το καλοριφερ ειναι βουλωμενο ακομα, και ο μαστορας που το καθαρισε το ειπε αλλα και ποσο καθαρισε 100%?

Χτες βρηκα ενα παλικαρι απο το fb με ιδιο αμαξι και ιδια πραγματα και ειχε φυσαλιδες και αυτος στο παραφλου αλλα ΔΕΝ ανεβαζε θερμοκρασια ο δεικτης του.
Ηταν 2 προβληματα, τρυπα σε σωληνακι στην βαση θερμοστατη και πρεσαραν αλλα σωληνακια, και ειχε βουλωμενο καλοριφερ το οποιο και τελικα τρυπησε και επαιρνε αερα.
Σχετικα με την θερμοκρασια τωρα το μαμα οργανο θελει καποια θερμοκρασια για να το καταλαβεις, αν δεν ανοιγεις το καπο μπορει να βραζει νερα οπως εκανε σε εμενα αλλα η βελονα ΝΑ ΜΗΝ ανεβαινει!!!
θελει ποιο μεγαλη θερμοκρασια για να αρχισει να ανεβαινει. Οποτε αυτος ειπε οτι δεν ειχε δει την βελονα να ανεβαινει, αλλα ειπε πως σε ανηφορες με A/C ανεβαζε λιγακι!
Γιαυτο λεω οτι συγκρισεις πρεπει να γινονται ΜΟΝΟ με ΙΔΙΑ αμαξια και οχι με οτι νανε!!!!

Τελος θα ξαναπω ξανα οποιος δεν εχει καποια λυση να προτεινει, να μην γραφει καλυτερα...
Δεν ειναι λυση αυτα που λες.
Αν ξαναδω ποστ σε αυτο το υφος και με βρισιες μεσα θα σβηνεται χωρις καμια απολυτως προειδοποιηση....δεν θα το ξαναπω δευτερη φορα!

Το θεμα το εκανα περισσοτερο κατοπιν παροτρυνση απο τον Φανη για να δειξουμε διαφορα να μαθει και κανεις αλλος τιποτα.
Στην αρχη μαλιστα που το ειχα κανει το ειχα διαγραψει μετα. Αν ειναι να λεμε βλακειες θα το διαγραψω και παλι μια και καλη....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 25-09-18 στις 19:42.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 25-09-18, 20:47
Το avatar του χρήστη tsavman
tsavman Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Μοντέλο: Ε12 2004, 1.x
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 717
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 229
tsavman είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Το όργανο μετράει θερμοκρασία υγρού, αν βράζει ή/και έχεις αέρα λογικό να μην κουνηθεί η βελόνα καθόλου, αν όχι να δείχνει χαμηλότερη θερμοκρασία από το φυσιολογικό.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 25-09-18, 20:49
Το avatar του χρήστη tsavman
tsavman Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Μοντέλο: Ε12 2004, 1.x
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 717
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 229
tsavman είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Το όργανο μετράει θερμοκρασία υγρού, αν βράζει ή/και έχεις αέρα λογικό να μην κουνηθεί η βελόνα καθόλου, αν όχι να δείχνει χαμηλότερη θερμοκρασία από το φυσιολογικό.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 25-09-18, 21:43
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
Το όργανο μετράει θερμοκρασία υγρού, αν βράζει ή/και έχεις αέρα λογικό να μην κουνηθεί η βελόνα καθόλου, αν όχι να δείχνει χαμηλότερη θερμοκρασία από το φυσιολογικό.
εχω και ψηφιακο οργανο αλλα συμφωνα με οσες μετρησεις εχουμε κανει με διαφορα οργανα τελικα για καποιον λογο δειχνει 10 βαθμους πανω.
Το εχω δοκιμασει και με αισθητηρα στην βαση θερμοστατη με ενα καλωδιο, και με 2 καλωδια αισθητηρα με ανταπτορα αλουμινιου ΤΑΦ στο πανω κολαρο του ψυγειου νερου, το δευτερο εχω τωρα που ειναι το σωστο και παλι τα ιδια δειχνει οποτε δεν ειναι θεμα αισθητηρα ή θεσης.
Οταν αρχισει να ανεβαινει η βελονα συνηθως το οργανο δειχνει 140 που ειναι 130 πραγματικα.
Επειδη ομως εχει σπασει ο αισθητηρας στην βαση θερμοστατη στην μαμα θεση γιατι τον αλλαξα και δεν βγηκε τελικα....ειχε μια αναμονη η βαση του 4EFTE ποιο πριν και με 2 συστολες μπηκε εκει, δλδ συστολη αμερικης ορειχαλκινη απο 3/8" σε 1/4" και μετά δευτερη απο 1/4" σε 1/8" που ειναι ο αισθητήρας για το όργανο θερμοκρασίας στο ταμπλό.
Απο τοτε η βελονα δεν δειχνει στην μεση αλλα λιγο ποιο χαμηλα. Οποτε παιζει να μην μετραει σωστα εντελως, δλδ να αργεί να ανέβει και ίσως να δείχνει ποιο χαμηλά.
Παντως εχω ηδη παραγγειλει νεα βαση και θερμοστατη οποτε θα μπει και παλι στην μαμα θεση.

Επειδή όμως ο καιρός κρύωσε και τώρα κάνω θέρμανση σπίτι δεν παω δουλεια αυτες τις μερες, οποτε πρεπει ΠΡΩΤΑ να δω τις θερμοκρασιες με αυτον τον καιρο και ΜΕΤΑ να αλλαχτει η βαση αλλιως δεν θα ξερω αν φτιαχτηκε ή οχι το προβλημα.

Και τελικα ετσι την πατησα και με το ψυγειο, γιατι το αλλαξα τον Ιουνιο που ολο εβρεχε! ετσι νομιζα οτι το προβλημα εφτιαξε γιατι ειχα ποιο χαμηλες θερμοκρασιες, οταν εβαλα το μεγαλο IC μπροστα ανεβηκαν αλλα εκεινη την μερα καθως και μετα ειχε καυσωνες και μεγαλες θερμοκρασιες χωρις βροχες!!! Μαλιστα την μερα που εφυγα Κυριακη απο Διονυσο σε ανηφορα ειχε πολυ μεγαλο καυσωνα με μεγαλη κινηση και γιαυτο και ανεβασε πολυ. Και να μην το ειχα αλλαξει το ιδιο παλι θα ειχε γινει δλδ!!!
Το συμπερασμα : νομιζα οτι εκοψε το ψυγειο νερου επειδη μειωθηκε η ροη αερα πανω του και οτι δεν φτανει τωρα, κατι που το ειπε και αυτος ο ψυγειας και ειπε να φτιαξει αλλο επειδη εβαλα μεγαλο IC μπροστα.
Γιαυτο πρεπει να κανουμε τις αλλαγες δοκιμων με ιδιες θερμοκρασιες περιβαλλοντος αλλιως δεν θα μπορουμε να βγαλουμε συμπερασματα.

Οι φυσαλιδες στο παραφλου δεν σημαινει απαραιτητα φλαντζα οτι δλδ πανε τα καυσαερια στο παραφλου, γιατι καταρχην τοτε θα ειχαμε και αλλα συμπτωματα οπως το επαθα την πρωτη φορα.
Μπορει να χανουμε απο καπου επειδη υπάρχει εστω μια μικρη τρυπα, οπως ειπα το επαθε και αλλος, πχ τρυπουλα πολυ μικρη πορος στην βαση θερμοστατη, στο καλοριφερ κτλ.
Σημαινει οτι απο καπου παιρνει αερα το κυκλωμα.
Οπως και αν εχουμε βουλωματα δεν κανει καλη εξαερωση αυτο ειπε και ο ψυγειάς, και γιαυτο μενει αερας στο κυκλωμα, αυτο απο μονο του σημαινει φυσαλιδες και αυξηση θερμοκρασιας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 25-09-18 στις 21:56.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 04-11-18, 17:58
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλησπέρα, επειδη δεν μου αρεσει να αφηνω μισες ιστοριες θα πω και την συνεχεια, αν και δεν ξερω ακομα αν εχει τελειωσει...

τελικα ειχα δικιο στο προηγουμενο ποστ, οντως υπηρχε τρυπα πολυ μικρη, πορος θα ελεγα στο σωληνακι που κανει την επιστροφη του παραφλου σωματος πεταλουδας στην βαση θερμοστατη.
Δυστυχως το σωληνακι αυτο πεφτει πανω σε αυτο του καλοριφερ που παει στην βαλβιδα (αυτη που ειναι σαν τριοδη) και ειναι πρεσαριστα, όπως και τα 2 της τουρμπινας και οχι αλουμινενια με αποτελεσμα με σκουριες να σαπιζουν και να τρυπανε.
Ετσι αλλαχτηκε η βαση θερμοστατη και διαπιστωθηκε οτι ειχε παθει ζημια και το σωμα του θερμοστατη που ειναι χαλκινο και δεν ανοιγε εντελως δλδ εμενε μερικως κλειστος και γιαυτο προφανως με ανηφορες κτλ ειχα θεμα.
Επειδη εχανε απο το σωληνακι εκει αυτος ειναι και ο λογος των φυσαλιδων γιατι πλεον δεν εχει, καθως και οτι δεν εκανε πληρως εξαερωση αλλα και εχανε πιεση και γιαυτο μαλλον αντεξε η φλαντζα και δεν εσκασε.

Ομως μετα απο αυτα ενω αλλαξε συμπεριφορα εντελως δλδ καμια σχεση με πριν σε ανηφορες δεν κανει τπτ, δεν κανει φυσαλιδες κτλ.
Οταν ειμαι πολυ ωρα ρελαντι πχ σε πολυ κινηση, χαμηλες ταχυτητες ή ακομα και σε φαναρια με κινηση ο δεικτης θερμοκρασιας τσιμπαγε λιγο σχεδον μισο ποντο πανω απο την μεση.
Καθεται λιγο ποιο κατω απο την μεση και πηγαινε μεχρι μισο ποιο το πολυ ποιο πανω απο αυτην, μολις ανοιγε το βεντιλατερ τοτε επεφτε.

Ετσι επειδη μιλησα και με αλλους μου εχουν πει οτι το ψυγειο δεν φτανει οταν εχεις Ε11 (στρογγυλοφαναρη) με 4EFTE και μεγαλο Intercooler μπροστα.
Εκτος οτι το ειπε ο μαστορας που καθαριζει ψυγεια ρωτησα και αλλα παιδια στο fb corollaclub που εχουν τετοιο αμαξι με τετοιο μοτερ.
Πηρα λοιπον ενα που κυκλοφορει παρα πολυ και ειναι κανονικα για Honda civic και αλλα μοντελα της Honda που ειναι 3σειρο αλλα ειναι μισου πλατους.
Εκτος οτι ειναι 3σειρο η καθε κυψελη ειναι ποιο μεγαλη σε μηκος απο το μαμα.
Επισης οτι ειναι μισο βοηθαει στο οτι το βεντιλατερ ψυχει ολο το ψυγειο, οχι οπως πριν που το μισο δεν ειχε!!! και οτι δεν ειναι πισω απο την τουρμπινα, ειναι λιγο στο downpipe βεβαια αλλα εκει ειναι ποιο καλα.
Το βεντιλατερ παρεμεινε το ιδιο.

Τωρα μετατροπες που θελει :
1. To κατω ρουξουνι το εχει αναποδα δλδ αριστερα οπως κοιταμε στο μοτερ.
Δεν μπορει να μπει γιατι βρισκει το κολαρο πανω στην βαση μηχανης και στο downpipe.
Το πηγα σε μηχανουργειο που κολανε και αλουμινια και με 30 ευρω το γυρισε απο την αλλη και ταπωσε την τρυπα.
2. Το βεντιλατερ το μαμα δεν ταιριαζει (εχω παρει αλλο μεταχ με 30 ευρω της Toyota οχι Denso απο αλλο μοντελο παλιοτερο και ειναι ποιο δυνατο απο το μαμα της Ε11) και πρεπει να κανουμε μοντες.
Εγω ειχα κατι λαμακια νομιζω για ηλεκτρομαγνητικες κλειδαριες ηταν και εκανα αποστατες με αυτα. Τελικα εφαγα ακυρο γιατι εβρισκε στην βαση μηχανης και δεν γυρνουσε!!!
ετσι επρεπε να παει ποιο ψηλα 3-4cm και τα αλλαξα παλι.
Εκοψα αρκετα πλαστικα, κοψε ραψε τελικα χωρεσε.
3. Η κατω βαση ψυγειου η αριστερη πρεπει να παει ποιο δεξια και δεν εχει εκει τρυπες τπτ. Τελικα εκανα μια τρυπα καθετη στο χειλάκι (οριζοντια μπορει να τρυπουσα την σωληνα AC) και η αλλη μιση παταει πανω στην γεφυρα.
4. Το πανω μερος επισης θελει κατι να κανουμε εχει απλα ενα στρογγυλο εξωγκομα οποτε πηρα το ενα παλιο στηριγμα ψυγειου εκοψα την ακρη του, εκανα μια τρυπα, εβαλα και λαστιχο απο κατω για κραδασμους και εβαλα αυτο.

Αφου τελειωσα λοιπον το Σαββατο καπου το απογευμα η χαρα μου δεν κρατησε για πολυ....
μολις εβαλα παραφλου μεσα αρχισε να σταζει απο την κολληση στο ρουξουνι!!!
τελικα ειχε πορο!
πηρα τηλ στον κινητο τον μαστορα του την ειπα εννοειτε και ειπε να το κολλησω με στοκο προσωρινα και να παω αυριο Δευτερα δλδ εκει μετα να το κολλησει.
Το κολλησα σημερα με σιδηροστοκο ολα καλα.
Οπως ειδα λοιπον δεν εκανε τα ιδια με πριν ειχε σημαντικη διαφορα θα ελεγα.
Σε 2-3 σημεια στην διαδρομη απο Νεα Μακρη-Διονυσο στην αρχη νομιζα οτι σηκωσε λιγο η βελονα αλλα ηταν τοσο μικρη η διαφορα μιλαμε χιλιοστα του μισου ποντου που ελεγα πριν που δεν ειμαι καν σιγουρος!
παντως στα σημεια που πριν ανεβαζε που ειχε ολο κινηση τιποτα δεν εκανε.
Μαλιστα εκανα και προσπεραση σε ανηφορα με πιεση 0.25 (ναι θελουμε και συμπλεκτη αλλιως!!!) και αρκετες στροφες και ουτε καν κουνηθηκε η βελονα.

Ομως στην Ε.Ο εβλεπα ποιο μεγαλες θερμοκρασιες στο ψηφιακο απο οτι με εχει συνηθισει και οκ ναι μετραει λαθος παραπανω δλδ, αλλα τις διαφορες (μεταβολες δλδ) τις πιανει.
Δλδ αν βλεπω 100 μπορει να ειναι 90, αλλα οταν παει 130 τοτε θα ανεβει η βελονα, οι διαφορες ηταν καπου 10 βαθμοι αλλα μπορει γιατι σημερα ειχε παραπανω ζεστη απο την προηγουμενη Κυριακη!

Επισης να πω οτι μετα την αλλαγη βασης θερμοστατη μπηκε στην μαμα θεση ο αισθητηρας θερμοκρασιας ταμπλο και στην αναμονη που εχει σε 3/8" με συστολη σε 1/4" και αλλη μια σε 1/8" μπηκε εκει το ψηφιακο οργανο για να μην εχω κολαρο κομμενο και με ΤΑΦ για τον αισθητηρα.

Αυτα για την ωρα ας ελπισουμε να μην εχει αλλα θεματα αλλιως σημαινει οτι ειναι στην κεφαλη το προβλημα.
Το ψυγειο αυτο ειναι για πολλα αλογα το εχουνε αμαξια και πανω απο 500-600 αλογα εχω δει αλλα και παρα πολλα 4EFTE με ενα σκασμο αλογα και μεγαλες τουρμπινες.

Φωτογραφιες οταν θα εχω χρονο (sorry not today....)
και τα σχετικα με το ψυγειο παλι οταν θα εχω χρονο θα γινει ενα how to tutorial στην γνωσιακη βαση δεδομενων για οποιον ενδιαφερεται να βαλει στην Ε11.

Ξεχασα να πω ότι επισης πλεον (αφου δλδ αλλαχτηκε θερμοστάτης και βαση του) δεν χοχλακιζουν (βραζουν τα νερα) πριν το εκανε και με κρυο ακομα και πρωι!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 06-11-18 στις 06:24.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 08-11-18, 18:07
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλησπέρα, και οι φωτογραφιες που ειπα, απο την βαση θερμοστατη, συγκριση παλιου και νεου, φαινεται και το σημειο της διαρροης εκει που τριφτηκε και γυαλιζει στο σωληνακι που παει στο σωμα της πεταλουδας και οι 2 τελευταιοι θερμοστατες που χαλασαν και δεν ανοιγαν εντελως.
Δυστυχως το σωμα που ειναι χαλκινο την ακουει απο τις θερμοκρασιες και ετσι χαλανε και αυτοι.
Ο ενας ειναι ο μαμα Toyota στους 82 βαθμους (4Ε-FE-FTE) και ο αλλος φαινομενικα ιδιος ο αριστερος αλλα ειναι στους 76,5 παλι Toyota για Passeo (5E-FE).
Τωρα εχω βαλει μαμα στους 82.
Σε καποιες φωτο φαινονται και οι αισθητηρες, εκει με τις 2 συστολες ειναι για το ψηφιακο οργανο (ειχε αναμονη η βαση θερμοστατη του 4EFTE σε σπειρωμα 3/8").

Σημερα αλλαχτηκε και η ταπα στο ψυγειο αλουμινιου με νεα στα 0.9bar γιατι αυτη που ειχε ηταν 1.1! δεν υπαρχει λογος με μαμα σεταπ για πιεση στο κυκλωμα ψυξης.

Τωρα ολα καλα οπως δειχνει, αλλα μενει να δω με περισσοτερη ζεστη στο περιβαλλον.

Υ.Γ μαζευω τις φωτος που χρειαζονται για να κανω και ενα θεμα με το ψυγειο αλουμινιου 3rows-half size για how too και θα γινει σχετικο θεμα στα tutorials συντομα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181020_163638.jpg
Εμφανίσεις:  29
Μέγεθος:  123,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181019_173143.jpg
Εμφανίσεις:  27
Μέγεθος:  83,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181019_172949.jpg
Εμφανίσεις:  27
Μέγεθος:  93,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181019_173005.jpg
Εμφανίσεις:  27
Μέγεθος:  72,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181019_172935.jpg
Εμφανίσεις:  27
Μέγεθος:  67,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181019_172902.jpg
Εμφανίσεις:  2
Μέγεθος:  90,6 KB  

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181023_063940.jpg
Εμφανίσεις:  3
Μέγεθος:  151,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181001_162624.jpg
Εμφανίσεις:  3
Μέγεθος:  71,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181001_162643.jpg
Εμφανίσεις:  4
Μέγεθος:  87,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181001_162613.jpg
Εμφανίσεις:  4
Μέγεθος:  85,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181016_061029.jpg
Εμφανίσεις:  4
Μέγεθος:  89,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181016_060943.jpg
Εμφανίσεις:  3
Μέγεθος:  74,3 KB  


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 08-11-18 στις 18:23.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 08-11-18, 19:08
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Online:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 4.500
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
ετσι μπραβο αναλυτικη παρουσιαση !!

τυχερος εισαι που ζει ακομα το μοτερ !! σε προσεχει ο θεος ( TOYODA) !!
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υψηλές θερμοκρασίες νερών & υδρατμοί στην εξάτμιση vega SUPPORT 7 20-03-15 09:56
Θόρυβος στις υψηλές στροφές lamprosck SUPPORT 6 15-02-15 19:29
A/c valve 4efte tonybrand SUPPORT 3 25-06-14 18:01
Θερμοκρασίες antonios7 TOYOTA COROLLA 111(G6) 47 08-12-09 21:48
4efte ΜΟΤΕΡ ΣΕ ΠΟΙΑ COROLLA...? mlab SUPPORT 21 29-08-08 16:18



Page generated in 0,23889589 seconds (86,96% PHP - 13,04% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:43.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)