Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA T-SPORT

TOYOTA COROLLA T-SPORT 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 18-03-08, 19:19
CTS03 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-07-2005
Μηνύματα: 810
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 311
CTS03 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Επειδή με απασχολεί η κατανάλωση λαδιού, συνοψίζω τις καταναλώσεις όλων, με αναγωγή ανά 1.000χλμ, στα εξής:

ppschrs : 133 ml (προ επισκευής), 0 (μετά)
DJKEY: ~ 500 ml
hatzidi2: 40 ml
Σπ.Δόικας: 36 ml (είχε επισκευή)
gtschr: έκαιγε ....
CTS03: 120 ml

Εγώ το υπολόγισα για απόσταση μεταξύ max και min του δείκτη λαδιού 1.5 λίτρο.

Συγκρίνοντας με τα 1.4 και 1.6 φαίνεται να υπάρχει ένα πρόβλημα κατανάλωσης σε ορισμένα TS, που δεν μπορεί να σχετίζεται με την λειτουργία τους σε 8.000 στροφές. Εγώ τουλάχιστον δεν το πάω συχνά και δεν έχω δεί διαφορά σε διαδρομές καλοκαίρι εθνική-Εγνατία και χειμώνα πέρα-δώθε στη δουλειά.

Τέλος, δεν μπορεί να θεωρείται φυσιολογική η κατανάλωση λαδιού αν χρειάζεται συμπλήρωμα πριν τα 15.000km της επόμενης αλλαγής. Και είναι παρανοϊκό αυτό για τα 1 λίτρο ανά 1000 χλμ ! Προφανώς μπαίνει μήπως σε κάποια γενιά γίνει καμμιά μεγάλη πατάτα .... και καταρρεύσει η εταιρεία.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 18-03-08, 20:49
Το avatar του χρήστη DJKEY
DJKEY Offline:
 
Εγγραφή: 24-05-2004
Μοντέλο: Corolla TS 10/03
Περιοχή: Papagou/Athens
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 734
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 317
DJKEY είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CTS03 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή με απασχολεί η κατανάλωση λαδιού, συνοψίζω τις καταναλώσεις όλων, με αναγωγή ανά 1.000χλμ, στα εξής:

ppschrs : 133 ml (προ επισκευής), 0 (μετά)
DJKEY: ~ 500 ml
hatzidi2: 40 ml
Σπ.Δόικας: 36 ml (είχε επισκευή)
gtschr: έκαιγε ....
CTS03: 120 ml

Εγώ το υπολόγισα για απόσταση μεταξύ max και min του δείκτη λαδιού 1.5 λίτρο.

Συγκρίνοντας με τα 1.4 και 1.6 φαίνεται να υπάρχει ένα πρόβλημα κατανάλωσης σε ορισμένα TS, που δεν μπορεί να σχετίζεται με την λειτουργία τους σε 8.000 στροφές. Εγώ τουλάχιστον δεν το πάω συχνά και δεν έχω δεί διαφορά σε διαδρομές καλοκαίρι εθνική-Εγνατία και χειμώνα πέρα-δώθε στη δουλειά.

Τέλος, δεν μπορεί να θεωρείται φυσιολογική η κατανάλωση λαδιού αν χρειάζεται συμπλήρωμα πριν τα 15.000km της επόμενης αλλαγής. Και είναι παρανοϊκό αυτό για τα 1 λίτρο ανά 1000 χλμ ! Προφανώς μπαίνει μήπως σε κάποια γενιά γίνει καμμιά μεγάλη πατάτα .... και καταρρεύσει η εταιρεία.
λογω του οτι δεν ειχα λαστιχα τα τελευται 2500χλμ τα εχω παει πιο νορμαλ και ειδα διαφορα. κοινως μειωθηκε στο μισο. δλδ τωρα να καιω max 250ml/1000km. επιμενω και μετα απο συζητηση που εχω κανει με αρχιμηχανικο απο το hitech στην ελευσινα οτι παιζει ρολο το ποσο lift παιζει στην καταναλωση λαδιου.

παντως οπως και να χει 1lt/1000km δικαιολογει παγκοσμιως η toyota.
__________________
και μετα τις 6.000...ερχεται η απογειωση...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 18-03-08, 21:12
Το avatar του χρήστη ppschrs
ppschrs Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 10-04-2006
Περιοχή: Χαλκίδα
Ηλικία: 47
Μηνύματα: 302
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 251
ppschrs έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Aκούστε και αυτό και πείτε μου αν μπορεί να είναι συμπτωση.Μετά την επισκευή το αμάξι είχε πολύ χάλια ρελαντι.Επεφτε κάτω απο 500 στροφές και ανέβαινε απόττωμα.Αυτό κυρίως όταν ήταν ζεστό και το εσβηνα και ξαναέβαζα μπροστά.Μόλις άλλαξα τα λάδια και έβαλα τα motul δεν το ξαναέκανε...Ποιος ξέρει γιατί?
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 18-03-08, 21:40
CTS03 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-07-2005
Μηνύματα: 810
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 311
CTS03 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Φίλε ppschrs, στη θέση σου θα ζητούσα νέο κινητήρα. Δεν είναι δυνατόν να ανοίγουν τέτοιους κινητήρες σε κάθε επαρχιακό συνεργείο, η πρώτη και τελευταία περίπτωση τους θα είσαι.

Όσο για τα 1L / 1000 km, είναι κόντρα στην κοινή λογική που υποθέτω έχει και νομική αξία. Δεν μας παραπλανούν αν μας αποκρύπτουν τέτοιους όρους όταν αγοράζουμε αυτοκίνητα?
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 18-03-08, 21:47
Το avatar του χρήστη DJKEY
DJKEY Offline:
 
Εγγραφή: 24-05-2004
Μοντέλο: Corolla TS 10/03
Περιοχή: Papagou/Athens
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 734
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 317
DJKEY είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CTS03 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε ppschrs, στη θέση σου θα ζητούσα νέο κινητήρα. Δεν είναι δυνατόν να ανοίγουν τέτοιους κινητήρες σε κάθε επαρχιακό συνεργείο, η πρώτη και τελευταία περίπτωση τους θα είσαι.

Όσο για τα 1L / 1000 km, είναι κόντρα στην κοινή λογική που υποθέτω έχει και νομική αξία. Δεν μας παραπλανούν αν μας αποκρύπτουν τέτοιους όρους όταν αγοράζουμε αυτοκίνητα?
σελιδα 190 του βιβλιου οδηγιων χρησης της Corolla μας αναφερει επακριβως:
"Καταναλωση Λαδιου: Μεγ. 1.0L ανα 1.000km."

δεν υποστηριζω οτι ειναι λογικο αλλα τουλαχιστον δεν ειναι αποκρυπτεο.
__________________
και μετα τις 6.000...ερχεται η απογειωση...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 18-03-08, 23:57
Το avatar του χρήστη ppschrs
ppschrs Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 10-04-2006
Περιοχή: Χαλκίδα
Ηλικία: 47
Μηνύματα: 302
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 251
ppschrs έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Φίλε CTS03 από που να ζητήσω καινούριο κινητήρα?Που να απευθυνθώ?4 Μήνες δε μπορούσα να βρω άκρη για να μου το φτιάξουν λες να βρω με αυτό?οι εγγυήσεις είναι μούφα.Μας δουλεύουν κανονικότατα...
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 19-03-08, 09:26
CTS03 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-07-2005
Μηνύματα: 810
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 311
CTS03 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ή κάνε αγωγή μόνος σου, ή δώσε 20-30 Ευρώ συνδρομή σε μία από αυτές τις ενώσεις καταναλωτών (ΕΚΠΟΪΖΩ, κτλ.) και δώσε τους στοιχεία να κάνουν την αγωγή. Υπάρχει και ο Συνήγορος του Καταναλωτή που υποτίθεται ότι μεσολαβεί.

Όσον αφορά τα λάδια, δεν περιμένω να μας αλλάξουν κινητήρα για καταναλώσεις έως 100-150ml, αλλά να το "ψάξουν" γιατί δεν είναι φυσιολογικό. Στα VW 1.4 άλλαζαν κάποια φλάντζα και λυνόταν το πρόβλημα για τα περισσότερα.

Όσο για το 1L / 1000 km, κατ' αρχάς νομίζω ότι κανένας σοβαρός τεχνικός στην Toyota Hellas δεν θα επιμείνει σε αυτό.
Αλλά και νομικά δεν θα μπορεί να σταθεί. Εδώ έχασαν οι Τράπεζες που χρέωναν τόκους σε πρόωρη εξόφληση, όρο που υπογράφαμε σε συμβόλαιο, θα αντέξει ένος τόσο καταχρηστικός όρος σε ένα manual που ποτέ δεν μας έδειξαν ! Άσε που μπορεί να υπάρχει και ένα γενικώτερο θέμα συννενοημένων εμπορικών πολιτικών.

Φίλε DJKEY, πόσα χλμ έχεις ? Επειδή έχω ψάξει και ξένα sites, η περίπτωση σου είναι πολύ ακραία. Η γνώμη μου είναι ότι κάτι πρέπει να κάνεις αν έχεις εγγύηση.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 19-03-08, 09:35
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CTS03 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για το 1L / 1000 km, κατ' αρχάς νομίζω ότι κανένας σοβαρός τεχνικός στην Toyota Hellas δεν θα επιμείνει σε αυτό.

Και ξαναλέω... Η ΤΟΥΟΤΑ δεν λεει στο manual πως τα σερβις μπορουν να γίνονται κάθε 15.000χιλ? Ακόμα και κάθε 7.500χιλ να γινόντουσαν δεν συμβαδίζει αυτη η κατανάλωση λαδιού... Πόσα λίτρα λάδι παίρνει η TS? 4? 5?
Ε, ερχονται σε πλήρη ρήξη αυτες οι δύο οδηγιές στο manual.
Δλδ, αν καταναλωνει 1λ στα 1000χιλ, όταν θα το πηγαίνετε για σερβις είτε θα βρίσκει ο μηχανικός την έρημο Σαχάρα στο κάρτερ είτε θα σας έχουν κολλήσει τα πιστόνια στον πηγεμό προς το συνεργείο...

Με απλή λογική δεν στέκουν αυτες οι μετρησεις που λενε.
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 19-03-08, 09:44
Το avatar του χρήστη DJKEY
DJKEY Offline:
 
Εγγραφή: 24-05-2004
Μοντέλο: Corolla TS 10/03
Περιοχή: Papagou/Athens
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 734
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 317
DJKEY είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CTS03 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ή κάνε αγωγή μόνος σου, ή δώσε 20-30 Ευρώ συνδρομή σε μία από αυτές τις ενώσεις καταναλωτών (ΕΚΠΟΪΖΩ, κτλ.) και δώσε τους στοιχεία να κάνουν την αγωγή. Υπάρχει και ο Συνήγορος του Καταναλωτή που υποτίθεται ότι μεσολαβεί.

Όσον αφορά τα λάδια, δεν περιμένω να μας αλλάξουν κινητήρα για καταναλώσεις έως 100-150ml, αλλά να το "ψάξουν" γιατί δεν είναι φυσιολογικό. Στα VW 1.4 άλλαζαν κάποια φλάντζα και λυνόταν το πρόβλημα για τα περισσότερα.

Όσο για το 1L / 1000 km, κατ' αρχάς νομίζω ότι κανένας σοβαρός τεχνικός στην Toyota Hellas δεν θα επιμείνει σε αυτό.
Αλλά και νομικά δεν θα μπορεί να σταθεί. Εδώ έχασαν οι Τράπεζες που χρέωναν τόκους σε πρόωρη εξόφληση, όρο που υπογράφαμε σε συμβόλαιο, θα αντέξει ένος τόσο καταχρηστικός όρος σε ένα manual που ποτέ δεν μας έδειξαν ! Άσε που μπορεί να υπάρχει και ένα γενικώτερο θέμα συννενοημένων εμπορικών πολιτικών.

Φίλε DJKEY, πόσα χλμ έχεις ? Επειδή έχω ψάξει και ξένα sites, η περίπτωση σου είναι πολύ ακραία. Η γνώμη μου είναι ότι κάτι πρέπει να κάνεις αν έχεις εγγύηση.
καλημερα. εχω 64,000χλμ. επαναλαμβανω οτι εχει γινει παρακολουθηση 3 φορεσ στο αυτοκινητο για τα λαδια. επισης λογω γνωστου που εχω μεσα στην ελευσινα εχω δει records και αλλων TS πινουνε και 400 και 500 και 600ml στα 1000χλμ. επαναλαμβανω επισης πως τεραστιο ρολο στην καταναλωση λαδιου παιζει το πσοσο συχνα χρησιμοποιεις το lift...και καμμια συγκριση δεν θα πρεπει να γινεται με τα 1,4 και 1,6.

επισης τι εννοεις με το "Όσο για το 1L / 1000 km, κατ' αρχάς νομίζω ότι κανένας σοβαρός τεχνικός στην Toyota Hellas δεν θα επιμείνει σε αυτό. " ??? Εννοεις δλδ οτι ο σοβαρος τεχνικος της Toyota θα παει εναντια σε αυτο που αναγραφει το εγχειριδιο της Εταιρειας? Ειδικα τωρα που στην Toyota το θεμα εγγυησης εχει "σφιξει" πιο πολυ απο ποτε...? και επισης τι εννοεις "Αλλά και νομικά δεν θα μπορεί να σταθεί." ???. Αναγραφεται σε καποιο δημοσιο νομικο ή αλλου διοικητικου τυπου χαρτι για καταναλωση λαδιου αυτοκινητου? Δλδ να εναντιωθεις δικαστικα απνεναντι στην Toyota για το μεγιστο οριο καταναλωσης λαδιου που δικαιολογει παγκοσμιως? Κατι τετοιο καταλαβαινω απο αυτα που λες...

Για εξηγησε να καταλαβω...
__________________
και μετα τις 6.000...ερχεται η απογειωση...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 19-03-08, 09:55
Το avatar του χρήστη DJKEY
DJKEY Offline:
 
Εγγραφή: 24-05-2004
Μοντέλο: Corolla TS 10/03
Περιοχή: Papagou/Athens
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 734
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 317
DJKEY είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ξαναλέω... Η ΤΟΥΟΤΑ δεν λεει στο manual πως τα σερβις μπορουν να γίνονται κάθε 15.000χιλ? Ακόμα και κάθε 7.500χιλ να γινόντουσαν δεν συμβαδίζει αυτη η κατανάλωση λαδιού... Πόσα λίτρα λάδι παίρνει η TS? 4? 5?
Ε, ερχονται σε πλήρη ρήξη αυτες οι δύο οδηγιές στο manual.
Δλδ, αν καταναλωνει 1λ στα 1000χιλ, όταν θα το πηγαίνετε για σερβις είτε θα βρίσκει ο μηχανικός την έρημο Σαχάρα στο κάρτερ είτε θα σας έχουν κολλήσει τα πιστόνια στον πηγεμό προς το συνεργείο...

Με απλή λογική δεν στέκουν αυτες οι μετρησεις που λενε.
μαικ καλημερα! θα διαφωνησω. το manual Μπορει να μη το λεει αλλα το βιβλιαρακι της εγγυησης λεει ξεκαθαρα καθε ποτε πρεπει να γινονται να τα σερβις ετσι ωστε να ισχυει και κανονικα η 6ετης εγγυηση.
__________________
και μετα τις 6.000...ερχεται η απογειωση...!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA T-SPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λάδια Nikos4 4AGE 20v Levin 4 09-10-15 09:36
Πρόβλημα με Λάδια Snoo TOYOTA COROLLA E 12 64 28-05-11 18:56
3zz καίει λάδια nikos_adamo ΦΟΡΟΥΜ 22 14-01-10 16:12
Και τώρα λάδια... NIKOS.99 TOYOTA COROLLA 111(G6) 13 31-01-08 17:46
Λάδια Για Μια Ζωή? madvinegar OFF TOPIC 16 16-06-06 20:45



Page generated in 0,18006301 seconds (83,55% PHP - 16,45% MySQL) with 41 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:11.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)