Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #521  
Παλιά 15-05-07, 12:06
PeterIoannou Offline:
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Μοντέλο: Avensis ZZT223
Περιοχή: Ambelogardens
Ηλικία: 55 male
Μηνύματα: 1.633
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 409
PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος
Για να υπάρχουν σε ένα thread συγκεντρωμένες όλες οι πληροφορίες για ICE, βάζω εδώ τον ακόλουθο σύνδεσμο:
http://www.corollaclub.com/forums/sh...9&postcount=37
Πάνος.
__________________
Fast cars do not kill.
Slow drivers, do!!!
Saneatsu Abukara
Απάντηση με παράθεση
  #522  
Παλιά 12-06-07, 06:52
Το avatar του χρήστη sioujos
sioujos Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 08-01-2007
Μοντέλο: E12
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 19
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
sioujos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Έχω διαβάσει και της 53 σελίδες μιας και με ενδαφέρει πολυ το θέμα και γιαυτο το επαναφέρω ροτόντας κάποιες από τις απορίες.

1)Όσοι έχετε βάλει πηγή στη θήκη πάνω από το τασάκι... είναι εύκολη η αλλαγή Cd? όταν έχετε 1,3,5, χωράει το cd να βγει από τη πηγή ή βρίσκει στο λεβγέ?

2)Εγώ σκέφτομαι να βάλω Ιpod ξέρει κανείς αν θα μπορώ να αλλάζω τραγούδια και φακέλους από την εργοστασιακή πηγή και αν Θα έχω τους τίτλους τον τραγουδιών στην κεντρική οθόνη?
Ακόμη θα ήθελα να μάθω αν το Ipod Θα μπορεί να παίζει ta video τα οποία θα βλέπω από την οθόνη του?Δηλαδή αν θα παίζει κανονικά σαν συσκευή με την δική του οθόνη η΄αν θα το βρίσκει απλα σαν δίσκο?Τελος θα λειτουργούν τα χειριστήρια στο τιμόνι με τις λειτουργίες του Ipod?και απο ποιότητα θα παίζει όπως και το cd της εργοστασιακής πηγής?
Οποιαδήποτε πληροφορία μου είναι χρήσιμη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corollapatra : 12-06-07 στις 09:01. Αιτία: Λευκή γραμματοσειρά...
Απάντηση με παράθεση
  #523  
Παλιά 22-06-07, 04:24
PeterIoannou Offline:
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Μοντέλο: Avensis ZZT223
Περιοχή: Ambelogardens
Ηλικία: 55 male
Μηνύματα: 1.633
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 409
PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος
Την τελευταία φορά που ήμουν στην Ελλάδα, κατόρθωσα να προχωρήσω στην "ηχητική μεταμόρφωση" της TS μου, η οποία αποτελεί πλέον και το νέο μου avatar.
Τη θέση της εργοστασιακής πηγής πήρε ένα Radio-CD/MP3 player της Kenwood (το KDC-W808 πιο συγκεκριμένα) το οποίο πλαισιώθηκε από τον εξακάναλο ενισχυτή της JBL και τα απαραίτητα ηχεία για τις πόρτες (διαιρούμενα εμπρός και δύο δρόμων στις πίσω πόρτες), όλα 16άρια, όπως είχε πει και ο φίλος DJ-Bac (να είσαι καλά και σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου).
Επίσης, ένα 10-ιντσο subwoofer με την ανάλογη καμπινίτσα, βρήκε τη θέση του δίπλα στον ενισχυτή και γεμίζει τις χαμηλές συχνότητες των μουσικών επιλογών μου.
Για τον ασύρματο έλεγχο της πηγής από το τιμόνι, επέλεξα την οικονομική λύση του universal remote της Kenwood, το οποίο το έχω τοποθετήσει στο τιμόνι (δεξιά πλευρά) και με την ίδια ακριβώς διάταξη που έχει και στο άλλο μου αυτοκίνητο (όπου και εκεί υπάρχει πηγή Kenwood -είπαμε, είμαι Kenwoodάκιας-) και μου στοίχισε 29€.
Το σημαντικότερο στοιχείο σε όλη την εγκατάσταση είναι το γεγονός ότι το αυτοκίνητο ΕΧΕΙ TRIP COMPUTER και CODE SCANNER! Αυτό ήταν και η αρχική μου απαίτηση για τη μετατροπή. Το gadgetάκι που χρησιμοποίησα ήταν το ScangaugeII, πληροφορίες για το οποίο μπορείτε εύκολα να βρείτε στο διαδίκτυο (
http://www.scangauge.gr αν θυμάμαι καλά).
Η μεγαλύτερη δυσκολία που συνάντησα (εκτός από την ταλαιπωρία από το λύσιμο και δέσιμο -πολύ ποιοτικό αυτοκίνητο, σε σχέση με πολλά άλλα που έχουν περάσει από τα χέρια μου-) ήταν στην τροποποίηση της βάσης μετατροπής 1DIN που αγόρασα, ώστε να υποδεχθεί το ScangaugeII. Τελικά, χάρη στο DREMMEL μου, τα κατάφερα, και το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλύτερο από το αρχικά αναμενόμενο. Δυστυχώς, όμως, ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΩ την μετατροπή! Έτσι, έχουν μείνει δύο κενά στο συρταράκι, εκατέρωθεν του ScangaugeII. Αυτά, θα κλείσουν με δύο κομμάτια plexiglass ή πλαστικού πάχους περίπου 6mm, τα οποία θα βιδωθούν πάνω στη βάση μετατροπής. Στη συνέχεια, ολόκληρη η βάση θα επενδυθεί με φύλλο αυτοκόλλητο carbon-look (κατά προτίμηση κοντά στο ασημί) ώστε να δένει με την κεντρική κονσόλα.
Με την ευκαιρία όλων αυτών των εργασιών που πραγματοποιήθηκαν, άλλαξα τον φωτισμό της κεντρικής κονσόλας σε κόκκινο, χρησιμοποιώντας κόκκινες λυχνίες, αλλά σύντομα τη θέση τους θα πάρουν LEDs υψηλής φωτεινότητας.
Το αποτέλεσμα της, πραγματικά, άφθονης δουλειάς που χρειάστηκε και των παραπάνω από αρκετών ωρών που επενδύθηκαν, φαίνεται -εν μέρει- στις ακόλουθες φωτογραφίες. Όμως, το ηχητικό αποτέλεσμα με ικανοποίησε σχεδόν απόλυτα, κάνοντάς με να πω "χαλάλι" για την ταλαιπωρία, την εργασία, το χρόνο και τα χρήματα που διέθεσα.
Κονσόλα 1

-
Κονσόλα 2

-
Radio-CD/MP3 player + ScangaugeII

-

Και έχω και τη χαρά ότι είναι πλήρως DIY (Do It Yourself)!
Πάνος.
ΥΓ1: Και δεν μας προέκυψαν και τριγμοί, παρά τις ΤΕΙΝ που φοράω...
ΥΓ2: Οι ενδείξεις που φαίνονται στην οθόνη είναι: Τάση μπαταρίας, Θερμοκρασία αέρα εισαγωγής, Κατανάλωση σε lt/100km και θερμοκρασία νερού. Πλήρης πληροφόρηση νομίζω, και καλύτερα από το εργοστασιακό trip computer, έτσι;
ΥΓ3: Και η οθόνη του ScangaugeII είναι πορτοκαλοκόκκινη, αν και δεν φαίνεται τόσο καλά στις φωτογραφίες...

__________________
Fast cars do not kill.
Slow drivers, do!!!
Saneatsu Abukara
Απάντηση με παράθεση
  #524  
Παλιά 22-06-07, 09:05
Το avatar του χρήστη tsport192
tsport192 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Μοντέλο: E12 facelift 1.6 SOL M/R
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 1.484
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 395
tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sioujos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω διαβάσει και της 53 σελίδες μιας και με ενδαφέρει πολυ το θέμα και γιαυτο το επαναφέρω ροτόντας κάποιες από τις απορίες.

1)Όσοι έχετε βάλει πηγή στη θήκη πάνω από το τασάκι... είναι εύκολη η αλλαγή Cd? όταν έχετε 1,3,5, χωράει το cd να βγει από τη πηγή ή βρίσκει στο λεβγέ?

2)Εγώ σκέφτομαι να βάλω Ιpod ξέρει κανείς αν θα μπορώ να αλλάζω τραγούδια και φακέλους από την εργοστασιακή πηγή και αν Θα έχω τους τίτλους τον τραγουδιών στην κεντρική οθόνη?
Ακόμη θα ήθελα να μάθω αν το Ipod Θα μπορεί να παίζει ta video τα οποία θα βλέπω από την οθόνη του?Δηλαδή αν θα παίζει κανονικά σαν συσκευή με την δική του οθόνη η΄αν θα το βρίσκει απλα σαν δίσκο?Τελος θα λειτουργούν τα χειριστήρια στο τιμόνι με τις λειτουργίες του Ipod?και απο ποιότητα θα παίζει όπως και το cd της εργοστασιακής πηγής?
Οποιαδήποτε πληροφορία μου είναι χρήσιμη
Οι απαντήσεις στα ερωτήματά σου είναι οι εξής:

1) Δεν χωράει να μπει το CD και επίσης πρέπει να καταργήσεις την εργοστασιακή πηγή, εκτός αν χρησιμοποιήσεις κλέφτη...

2)Σε καμία μα καμία περίπτωση δεν μπορείς να έχεις στην κεντρική οθόνη τους τίτλους του τραγουδιού!!! Δεν μπορείς να έχεις στην κεντρική οθόνη τίποτα απολύτως που δεν έχει να κάνει με την εργοστασιακή πηγή!!!
Για να συνδεθεί θα πρέπει να φτιαχτεί αντάπτορας που να το εισάγει στο AVC-LAN και στην περίπτωση αυτή η εργοστασιακή πηγή θα το αναγνωρίσει σαν εξωτερικό CD player και θα μπορείς να χρησιμοποιείς τα χειριστήρια του τιμονιού και της πηγής για να αλλάζεις τραγούδια. Βέβαια αν βρεις τέτοιο αντάπτορα θα τον χρυσοπληρώσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #525  
Παλιά 22-06-07, 14:22
Το avatar του χρήστη Roy-D
Roy-D Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 24-10-2005
Μοντέλο: RoyalΕ11 f/l
Περιοχή: Στον Κοσμο Μου
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 3.536
Ευχαρίστησε: 2
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 580
Roy-D είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Εγω παιδια εβαλα κατι τετοιο και ειμαι μια χαρα!!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  RoyalPic009.jpg
Εμφανίσεις:  97
Μέγεθος:  114,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  RoyalPic007.jpg
Εμφανίσεις:  100
Μέγεθος:  120,6 KB  
__________________
Corolla...ποιο απίστευτο πεθαίνεις...!
http://www.corollaclub.com/forums/vb...o=view&id=5477
Απάντηση με παράθεση
  #526  
Παλιά 22-06-07, 14:24
Το avatar του χρήστη karagiannis
karagiannis Offline:
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μοντέλο: corolla E12
Περιοχή: ΕΥΒΟΙΑ
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 66
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 213
karagiannis είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
εχω βαλει και εγω ενα καλο!!!τι μαρκα ειναι το δικο σου???????????
Απάντηση με παράθεση
  #527  
Παλιά 22-06-07, 14:28
Το avatar του χρήστη Roy-D
Roy-D Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 24-10-2005
Μοντέλο: RoyalΕ11 f/l
Περιοχή: Στον Κοσμο Μου
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 3.536
Ευχαρίστησε: 2
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 580
Roy-D είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
oris απο αμερικη μου το εφερε ενας φιλος που σπουδαζε εκει!
__________________
Corolla...ποιο απίστευτο πεθαίνεις...!
http://www.corollaclub.com/forums/vb...o=view&id=5477
Απάντηση με παράθεση
  #528  
Παλιά 22-06-07, 16:02
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Ρε Χρήστο όταν είναι κλειστό δείχνει λίγο άσχημα... Πιο μέσα δεν έμπαινε?
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #529  
Παλιά 22-06-07, 16:12
Το avatar του χρήστη Corollaxli
Corollaxli Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 12-09-2006
Μοντέλο: ΕΕ90 XLi 1.3 95Ηp
Περιοχή: Πετρούπολη-Καλαμάτα
Μηνύματα: 2.333
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 451
Corollaxli θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε Χρήστο όταν είναι κλειστό δείχνει λίγο άσχημα... Πιο μέσα δεν έμπαινε?
Όντως.Το παρατήρησα κι εγώ.Πιθανόν να μην είχε άλλο χώρο ωστε να μπει πιο μέσα.
__________________
Χαμηλωμενο 3 ποντους corolla κοβει κ*λους απο την ΤΟΥΟΤΑ σαν κομπρα μεσα στους δρομους.Μη σταματας τις ταχυτητες καρφωνοντας μπροστα μου να κολας

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ...ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ...ΜΙΚΡΟΣ...ΤΟΛΜΑΣ ΝΑ ΠΑΣ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΣΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ?
Απάντηση με παράθεση
  #530  
Παλιά 22-06-07, 19:26
Το avatar του χρήστη Roy-D
Roy-D Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 24-10-2005
Μοντέλο: RoyalΕ11 f/l
Περιοχή: Στον Κοσμο Μου
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 3.536
Ευχαρίστησε: 2
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 580
Roy-D είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
βασικα εχετε δικιο αλλα δεν ειναι το θεμα να μπει λιγο ποιο μεσα...το θεμα ειναι να εβαζα την βασουλα του την οποια εχασα!!!!! αργοτερα θα το φτιαξω καλυτερο...τωρα προτεραιοτητα ειναι το μοτερ!!!! παντως γενικα ειμαι ικανοποιημενος με την συγκεκριμενη οθονη αν και θα προτιμουσα μια 2 din!
__________________
Corolla...ποιο απίστευτο πεθαίνεις...!
http://www.corollaclub.com/forums/vb...o=view&id=5477
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;



Page generated in 0,19053888 seconds (82,29% PHP - 17,71% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:35.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)