Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*101

TOYOTA COROLLA E*101 1992>1996

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 03-05-12, 17:27
Το avatar του χρήστη jason
jason Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 23-02-2007
Μοντέλο: suzuki swift sport
Περιοχή: αργυρούπολη
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 2.649
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 475
jason είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα οικονομομετρα παντα με υποπιεση δουλευαν! οπως εδειξα υπηρχαν και εξωτερικα οργανακια ειχα καποτε και στο starlet! ετσι αναλογα ποσο παταμε γκαζι οταν ανοιγει περισσοτερο η πεταλουδα μας δειχνει και καλα μεγαλυτερη καταναλωση. Επειδη οπως ειπατε οντως το εχουν πολυ παλιοτερα αμαξια με καρμπυρατερ μαλλον με υποπιεση παιζουν, ομως οταν θελει ηλεκτρικο σημα πως κανει την υποπιεση σε ηλεκτρικο σημα? στο δικο μου μοτερ τουλαχιστον (4EFTE) αυτο γινεται με τον MAP sensor!!! ενω παιρνει υποπιεση δινει ηλεκτρικο σημα στην ECU ωστε να καταλαβαινει τι γινεται. Στο σημα αυτου στην ECU εκει που παει δλδ τραβαμε και ενα καλωδιο ωστε να δωσουμε στο turbometro που εχει το στροφομετρο απο starlet GT! επισης απο τον map sensor παιρνουν και αλλα πολυοργανα οπως τα πολυ γνωστα apexi S-AFC, και ισως και μερικα μπαρομετρα της αγορας που δεν εχουν καθολου συνδεση υποπιεσης! αρα καταληγουμε στο ιδιο! με την διαφορα οτι δεν ξερω πως ειναι ο map στο συγκεκριμενο μοτερ!
ο map sensor ειναι σαν αυτον? http://imageshack.us/photo/my-images...sormedium.jpg/
επισης αυτο που φαινεται απο κατω (στο σωληνακι υποπιεσης) ειναι αντεπιστροφη βαλβιδα! δεν ξερω ομως αν ρουφαει ή φυσάει!
http://www.zerotohundred.com/newforu...d=379599&stc=1

αντε πες τα κ εσυ, ελεος απο τον λαμδα οικονομομετρο...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 03-05-12, 17:53
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
ο λαμβδα μετραει αναλογια καυσιμου, οτι οργανα βγαζουν σημα απο εκει ειναι halmeter (απο τον μαμα λαμδα) ή Wideband με δικο τους λαμβδα, στην ουσια ο λαμδα μας δινει μια ταση σε volts την οποια τα οργανα δειχνουν αν ειναι πλουσιο ή φτωχο το μιγμα ειτε με ψηφιακη μετρηση των volts οπως στα wideband , ειτε και με leds, μερικα και με βελονα. Επειδη τα οικονομομετρα ειναι πολυ πολυ παλια ιστορια προ καταλυτων και λαμδα δεν πιστευω πως εχει καμια σχεση, προφανως στα παλια επαιρναν σημα με υποπιεση (οπως το οικονομομετρο με βελονα που ειχα στο starlet gt), ενω τωρα θελουν ηλεκτρικο σημα μεσω δλδ του MAP γιατι το μοναδικο πραγμα στο αμαξι πανω που μετατρεπει την υποπιεση σε ηλεκτρικο σημα ειναι αυτος!

http://en.wikipedia.org/wiki/MAP_sensor
εδω σε αλλη μαρκα εχει αναλογικο στο καντραν! λενε πως συνδεεται σε σωληνακι υποπιεσης! http://www.pakwheels.com/forums/perf...not-accurate-2
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 03-05-12, 23:30
supermanboy Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 26-02-2012
Μηνύματα: 31
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 153
supermanboy είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Νικηφόρε ναι έτσι είναι ο "Map" που έχει του αδερφού μου!Δυστηχώς ,όπως ανέλυσα παραπάνω και αυτός αλλά και άλλοι τέτοιοι παρόμοιοι αισθητήρες δουλέυουν με 5V οπότε στο συγκεκριμένο δεν γίνεται να λειτουργήσουν τουλάχιστον με απευθείας τσίμπημα δείγματος!Χώρια που άμα το κάνεις έχεις μόνιμα πορτοκαλί αναμένο και αστάθεια ρελαντί-σβήσιμο!Επίσης με δείγμα όπως λέει ο Ιάσωνας με ένα τελεστικό κάπου παραπάνω θα πρέπει να το κάνω κάπου στο περίπου με ένα ρυθμιστικό αλλά έτσι επεμβαίνω στην λειτουργία μόνο και μόνο για να το κάνω να ανάψει!Με αυτό που σκέφτονται οι ηλεκτρολόγοι της TOYOTA είναι από ότι κατάλαβα,με ένα διακόπτη αισθητήρα πίεσης(σε ψηλή πιθανά πίεση να κλείνει ή ανοίγει) να πέρνω εγώ την έξοδο(γη-γείωση-σασί-0V) και να την πηγαίνω στο οικονομόμετρο για να έχω διέγερση του πορτοκαλιού LED!Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας πως το σωστό θα ήταν από τον MAP αλλά αυτό θα προυπόθετε να βγαίνει και κάποια εντολή από την ECU-εγκέφαλο που στην δική μου περίπτωση δεν βγαίνει σύμφωνα με κωδικό πλαισίου!Αν πάλι την βγάζει ο εγκέφαλος την εντολή περίμενα από κάποιον εδώ να μου πει ποιο pin θα ήταν αρκεί να ήταν 100% σίγουρος για να μην κάψουμε τον τελευταίο!Οπότε γυρναμε στην απλή λύση του E90 που λένε!Πως είναι λοιπόν ο αισθητήρας οιοκονομομέτρου σε ένα ε90 και που συνδεόταν και αν κατα τύχη έχει και το Ε101 τέτοια υποδοχή ή ήδη τοποθετημένο τέτοιο αισθητήρα???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη supermanboy : 04-05-12 στις 13:27.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 08-05-12, 21:33
supermanboy Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 26-02-2012
Μηνύματα: 31
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 153
supermanboy είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Τελικά για να λειτουργήσει το οικονομόμετρο μπαίνει αισθητήριο το οποίο ονομάζεται από την ΤΟΥΟΤΑ "Φούσκα οικονομομέτρου" τιμή 53€ και τοποθετείται κάπου κοντά στον MAP!Μπαίνει σε Corolla από το 1987 - 1992.Αυτά είναι επίσημα στοιχεία από την TOYOTA ΑΓΓΕΛΟΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ τμήμα ανταλλακτικών.Σταμάτησε να μπαίνει για άγνωστους λόγους!Περιμένω νέα από μέλος εδώ να μου πει πως είναι ακριβώς με φωτογραφία και που τον έχει το δικό του αμάξι.Στα μεταχειρισμένα που κοίταξα με ρωτούσαν για το που μπαίνει και δεν ήξερα ακριβώς να τους πω.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 10-05-12, 10:55
Το avatar του χρήστη abstavros
abstavros Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 27-03-2011
Μοντέλο: Celica AT200/ST205 FWD
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 95
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 170
abstavros είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Η ένδειξη οικονομίας στα καντράν της Toyota παίρνει εντολή από τον αισθητήρα λ. Η Ε80 Corolla που είχα, αν και καρμπυρατέρ, είχε αισθητήρα λ, από τον οποίο έπαιρνε εντολή το οικονομόμετρο.
Τώρα το πως και που συνδέεται κλπ δεν ξέρω.
Σίγουρα πάντως τα οικονομόμετρα ή τα halmeter - wideband (και τα 3 είναι το ίδιο - αλλάζει η ένδειξη του χρωματισμού) παίρνουν εντολή από αισθητήρα λ, είτε δικό τους (βλέπε wideband) είτε του αυτοκινήτου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη abstavros : 10-05-12 στις 11:01.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 10-05-12, 12:41
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
ειχε λαμδα χωρις να ειναι injection και καταλυτική? πως γινεται αυτο???
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 10-05-12, 13:10
Το avatar του χρήστη ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Offline:

Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 26-12-2003
Μοντέλο: πλεον ΑΕ-111
Περιοχή: Αθηνα
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 684
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 317
ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από abstavros Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ένδειξη οικονομίας στα καντράν της Toyota παίρνει εντολή από τον αισθητήρα λ. Η Ε80 Corolla που είχα, αν και καρμπυρατέρ, είχε αισθητήρα λ, από τον οποίο έπαιρνε εντολή το οικονομόμετρο.
Τώρα το πως και που συνδέεται κλπ δεν ξέρω.
Σίγουρα πάντως τα οικονομόμετρα ή τα halmeter - wideband (και τα 3 είναι το ίδιο - αλλάζει η ένδειξη του χρωματισμού) παίρνουν εντολή από αισθητήρα λ, είτε δικό τους (βλέπε wideband) είτε του αυτοκινήτου.
το οικονομομετρο με το halmeter καμια σχεση... το ενα παιρνει απο την υποπιεση της εισαγωγης (οικονομομετρο) και το αλλο απο τον εγκεφαλο (halmeter). οσο για τον αισθητηρα λ του ΕΕ80 προφανως ηταν μονου ψεκασμου ηλεκτρονικα διαχειριζομενο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 10-05-12, 15:11
supermanboy Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 26-02-2012
Μηνύματα: 31
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 153
supermanboy είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Πέστα παναγιώτη διότι τελικά αυτό μου λένε όλοι οι τεχνικοί της Toyota.Απλά ψάχνω να βρω αν του αδερφού μου έχει υποδοχή έτοιμη ή αν πρέπει να δημιουργηθεί για να μπει ο αισθητήρας.Το λέω από την αρχή πως δεν θέλω halmeter και πως απλά θέλω να κάνω να λειτουργεί σε ένα σκάφος Ε101 το οικονομόμετρο χωρίς να το είχε από την αρχή.Το καντράν βρέθηκε από φίλο!Παναγιώτη έχεις καμία φωτογραφία που να τον δείχνει σε θέση και πως είναι γενικά σε όψη!Από τιμή πάντως τσουρουφλίζει!Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Παναγιώτη!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 10-05-12, 22:27
Το avatar του χρήστη ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Offline:

Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 26-12-2003
Μοντέλο: πλεον ΑΕ-111
Περιοχή: Αθηνα
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 684
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 317
ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από supermanboy Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέστα παναγιώτη διότι τελικά αυτό μου λένε όλοι οι τεχνικοί της Toyota.Απλά ψάχνω να βρω αν του αδερφού μου έχει υποδοχή έτοιμη ή αν πρέπει να δημιουργηθεί για να μπει ο αισθητήρας.Το λέω από την αρχή πως δεν θέλω halmeter και πως απλά θέλω να κάνω να λειτουργεί σε ένα σκάφος Ε101 το οικονομόμετρο χωρίς να το είχε από την αρχή.Το καντράν βρέθηκε από φίλο!Παναγιώτη έχεις καμία φωτογραφία που να τον δείχνει σε θέση και πως είναι γενικά σε όψη!Από τιμή πάντως τσουρουφλίζει!Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Παναγιώτη!
ειχα 90αρα ρε φιλε στο παρελθον και εχω ενα σωρο φωτογραφιες αλλα δεν φαινεται πολυ καλα εκει που ειναι η βαλβιδα του οικονομομετρου. ψαξε σε καμια μαντρα παντως ολο και κατι θα βρεις. Η 90αρα την ειχε τη φουσκα δεξια μπροστα απο το θολο τωρα το 101 δε θυμαμαι να σου πω σιγουρα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 11-05-12, 00:50
supermanboy Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 26-02-2012
Μηνύματα: 31
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 153
supermanboy είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παναγιώτη αρχηγέ θα πάω το Σάββατο να ρίξω μια ματιά και ελπίζω να βρω.Αν βρεις καμία φωτογραφία στείλε καμία με κανένα βέλος να μου υποδεικνύεις περίπου την θέση.Πάντως οι παλιατζήδες ώρες ώρες είναι απίστευτοι!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*101

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεκρό στροφόμετρο. mixalhs_23 4AGE 20v Levin 60 24-01-17 15:08
Βοήθεια.............. kostas auris Θελω βοηθεια 1 17-02-14 14:45
Corolla EE111 turbo (4E-FTE) και στροφόμετρο NikiforosGT TOYOTA COROLLA 111(G6) 117 28-01-12 20:26
Στροφόμετρο Starlet GT σε Corolla EE111 4E-FTE how to NikiforosGT Γνωσιακή Βάση Δεδομένων 0 22-05-11 19:31
Αλλαγή πλαστικού που καλύπτει κοντερ στροφόμετρο giorgosvet TOYOTA COROLLA E 12 11 02-12-10 13:27



Page generated in 0,17987704 seconds (83,73% PHP - 16,27% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:07.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)