Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΜΕΛΟΣ ΜΑΣ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #401  
Παλιά 04-05-14, 11:28
giannis gt Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 28-07-2010
Περιοχή: βολος
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 3.285
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 500
giannis gt θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Κατ'αρχην Μιχαλη από την στιγμη που εισαι εσυ ευχαριστημένος τα υπολοιπα είναι φουμαρα!!!
52.5 εσωτερικη είναι 55 εξωτερικη που είναι ιδανικα για τα αλογα +- 150!!!!

Οσο αφορα το πρόγραμμα εχεις μετρησει με wideband σε ολο το ευρος των στροφων ποσο αναλογια εχεις???Μπορει να ειχες πει ,απλα εγω δεν θυμαμαι!
Πιθανον να είναι οκ ,αλλα εγω ως προς την αναλογια εχω έναν ενδοιασμο!!!
ΔΕΝ το κανεις για τα αλογα αλλα για να δουλευει σωστα και αξιοπιστα!!!

Βεβαια προφανως για να εχεις κανει τοσα χρονια τοσα χιλιόμετρα είναι οκ ,αν δεν ηταν θα ειχε φανει !!!

Παντα κοιτωντας στο δικο μου αμαξι ,το megane ,που εχω μονιμα το wideband της innovate επανω ,βλεπω μειγματα όχι για ζημια ,αλλα σιγουρα καθολου αποδοτικα και εξηγούμαι:
Από τις 3000 με τερμα γκαζι κανει 15 και καπου εκει στις 4000 κανει ακομα και 16 και το νιώθεις κοβει - μουλαρωνει σαν να τραβας χειροφρενο.....
Μετα από τις 5000 κατεβαζει 14.5 και από τις 5500 και πανω παει κατω από 14 στα 13.5 που είναι αργα για αποδοση!!!

Καναμε στο δυναμομετρο τον Γεναρη εδώ στον Βολο ένα πειραμα,το ειχα πει και γραψει νομιζω στο topic μου ,αλλα θα το ξαναπω γιατι αξιζει!
Ενώ το πατουσαμε από 4η στο dyno ανοιγοκλείναμε τα ΝΙΤΡΑ αλλα με την μπουκαλα του NOS κλειστη ,οποτε εριχνε ΜΟΝΟ βενζίνες!!!
Εκει που κανει το 15και βαλε παταμε κανει 12 το αφήνουμε ,κανει κοντα στο 14 ξαναπατάμε ξανακανει 11 και κατι και το αφήνουμε.....
Αποτέλεσμα με κουκουρουκου καυσιμο ,αλλα ΠΛΟΥΣΙΟ ηταν από τα 121 αλογα που ειχε διεξει 2 φορες ακριβως ΠΡΙΝ εφτασε τα 127 αλογα και από τα 16 κιλα ροπης κοντα στα 17 και κατι ψιλα!!!
ΛΟΓΙΚΟ αφου με 15 και 16 καυσιμο η ατμοσφαιρα δεν παθαινει ζημια ,ποσο μαλλον εμενα που είναι και σφυρηλατο ,αλλα φανταστείτε με σωστη ρυθμιση και λ να τρεχει από τις 3000 στο 14 και στην ροπη στις 4500 να είναι 13.5 και να παει 13 και 12.7 στις 5600 που εχω την μεγιστη δυναμη και σε όλα ΑΥΤΑ δεν λεω τιποτα για το advance που θα το πειραξουμε και αυτό!!!
Ηδη εχω μπει στην διαδικασια να κρατω χρηματα και να αγορασω με την 1η ευκαρια παραλληλο εγκεφαλο και κλεινω ειτε στον ΑΕΜ , κοστος στα 400 ευρω , ειτε σε έναν NEW που περιμενω λεπτομέρειες!!!
Η τοποθετηση θα γινει εδώ Βολο και την ρυθμιση θα την επιμεληθω ο ιδιος προσωπικα με τον εξοπλισμο του μαστορα μου και πιστευω ότι με περιμενουν πολύ θετικα νουμερα με αυτά που ειδα!!!

Αυτά και sorry Μιχαλη που βγηκα και λιγο OFF TOPIC με τα δικα μου ,απλα αναφερω το γεγονος που δειχνει ότι μπορει να δουλευει καλα και χωρις προβλήματα ένα αμαξι ,ωστοσο ΟΧΙ αποδοτικα!!!Διοτι τα +6 αλογα και τα + 1 κιλο ροπης κοντα ΔΕΝ τα λες αμελητεα σε ένα αμαξι 120 ιππων και 16 κιλων ροπης!!(με καυσιμο ότι να να κιολας από 11 και 12 σε 14 και 15 και μαμα advance)!!!
__________________
ΤΩΡΑ 338+ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΒΟΛΟ!!!


http://youtu.be/Hi3ipm5wMYs

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα που ηρθε και ο Γιαννης και περασαμε τα 300 αλογα σημερα.

Περιττο να πω πως το punto σε ΤΡΟΜΑΖΕΙ οταν ανοιγει.

Ελπίζω να μη σου λέρωσα το κάθισμα Γιάννη...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannis gt : 04-05-14 στις 11:34.
Απάντηση με παράθεση
  #402  
Παλιά 04-05-14, 22:45
Το avatar του χρήστη GMASTER6
GMASTER6 Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Μηνύματα: 2.150
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 413
GMASTER6 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
+1 για πρόγραμμα.Απλά μην μπλέξεις δεν αξίζει σε 1ζζ.Αστο ένα ολοκληρωμένο Φ.Ε.
Πάντως με σωστή χταποδοεξάτμιση βλέπεις διαφορά στα 1ζζ.Εχεις προηγούμενη μέτρηση να δεις πόσο πήρες και που?
__________________
本物の男性はダウンヒル·バトル



すべてはバランスについてです
Απάντηση με παράθεση
  #403  
Παλιά 05-05-14, 09:50
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Προηγουμενες καλυτερες μετρησεις ήταν:

Με φιλτροκουτι 142hp και 17,5 κιλά ροπή.
Με φιλτροχωάνη 147hp και 18+ κιλά ροπή.

Εγω θα το αφησω με φιλτροκούτι οπότε περιμένω να δω διαφορά σε σύγκρισή με την 1η μετρηση. Θελω να δω τα specs του οπως οταν θα το κυκλοφορώ καθημερινά.
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #404  
Παλιά 15-10-15, 05:01
Το avatar του χρήστη tsavman
tsavman Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Μοντέλο: Ε12 2004, 1.x
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 717
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 229
tsavman είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ένα μικρό update:

Κατά το παρελθόν έχω περάσει πολλές ώρες στο συγκεκριμένο θέμα χαζεύοντας τη δουλειά που έχει κάνει ο Μιχάλης στο αυτοκίνητό του. Το θεωρούσα μία από τις πιο καλοφτιαγμένες και διατηρημένες 12άρες εντός και εκτός club και πάντα μεταξύ αστείου και σοβαρού του έλεγα δύο πράγματα:
α) μια που είναι μπλε να το ρίξει στη θάλασσα να ξεμπερδεύει, και
β) αν ποτέ σκεφτεί να το πουλήσει να μου το πει.

Η στιγμή (β) λοιπόν έφτασε απροσδόκητα πριν δυόμιση περίπου εβδομάδες όταν ο Μιχάλης με ενημέρωσε πως σκέφτεται να την δώσει. Το γιατί, ρωτήστε τον ίδιο, ο άνθρωπος μάλλον είναι τρελός

Για να μην τα πολυλογώ, η γνωστή σε πολλούς 12άρα του Μιχάλη είναι εδώ και μία εβδομάδα στην κατοχή μου.
Μπορεί να άργησα λίγο, αλλά η πίεσή μου εδώ και 3+ χρόνια για να μου την πουλήσει έπιασε τελικά τόπο.

Για το αυτοκίνητο δεν έχω να πω τίποτα. Όσοι το έχετε δει γνωρίζετε.
Η λέξη ΑΡΙΣΤΟ είναι μεγάλο understatement, και νιώθω πολύ τυχερός που είμαι εγώ ο επόμενος ιδιοκτήτης της.

Μιχάλη, υπόσχομαι να την προσέχω όσο καλά την πρόσεξες και εσύ αυτά τα χρόνια. Σήμερα-αύριο θα της φτιάξω ράμπα για να παρκάρει στη σκιά, μακρυά από την ήλιο και τη βροχή.

Υ.Γ. (1)
Ερώτηση:
Μετά την μετονομασία του thread, πάει πακέτο και το admin-όσημο;

Υ.Γ. (2)
Μιχάλη σε ευχαριστώ για την ευκαρία, την άψογη συνεννόηση και για το αμάξι που μου "χάρισες". Ελπίζω να το ξαναδείς σύντομα και να μη σου λείψει πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #405  
Παλιά 15-10-15, 09:20
Το avatar του χρήστη corollapatra
corollapatra Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 28-02-2005
Μοντέλο: T Sport 5d facelift
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 6.112
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 876
corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα
Ένα από τα λίγα προσεγμένα και καλοφτιαγμένα υπερκυβισμένα 12άρια. Μπράβο, καλοτάξιδο...
__________________
Lift, lift, lift...
Απάντηση με παράθεση
  #406  
Παλιά 15-10-15, 09:43
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 4.500
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
εγω που το συντηρουσα τοσα χρονια σου λεω απλα πως ηταν αυτοκινητο για σεμιναριο και παντα ετοιμο για παρουσιαση τωρα για την κινηση ματ που εκανες απλα ησουν πολυ τυχερος !!
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
  #407  
Παλιά 15-10-15, 10:01
Το avatar του χρήστη TmNemesis
TmNemesis Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Μοντέλο: T Sport f/l 5d
Περιοχή: Johannesburg
Ηλικία: 50
Μηνύματα: 1.879
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 407
TmNemesis θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Ρε,θηρίο,τον κατάφερες τελικά???

Το αμάξι είναι αστέρι,να το χαίρεσαι με πολλά και ασφαλή km.

ΥΓ:Τι έγινε οι παλιές καλές 12άρες αλλάζουν χέρια (ευτυχώς μένουν εδώ μέσα),επιδημία έχουμε...
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #408  
Παλιά 15-10-15, 10:04
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Τα πάντα έγιναν μέσα σε μία εβδομάδα.
Ειχα στο μυαλό μου καιρό να ψαχτώ για κάτι διαφορετικό αλλα δεν μου αρεσε τίποτα.
Ηθελα παραπάνω χώρους (όσο μεγαλωνουν τα 2 παιδια δυστυχώς δεν μας καλοχωρούσε η κορολλα), και είχα μια επιθυμία να αλλάξω κατηγορία και να πάω σε κάτι πιο τζιποειδές.
Δυστυχως ό,τι τζιπ κοιτούσα ή που θα μου αρεσε αλλα θα ειχε πολλά κυβικά (πχ RAV) ή που θα είχε μοτέρ άθλιο (πολυ λίγα αλογα,) ή που θα ηταν diesel (και diesel δεν ηθελα να παρω με τιποτα).
Επίσης ήθελα να το παρω καινουριο και οχι μεταχειρισμένο.

Τελικά βρήκα ενα τζιπ που μου πληρούσε τα 9 στα 10 κριτήρια (δλδ ηταν χαμηλα κυβικά, καλά άλογα και ροπή, χώρους, μου αρεσε εμφανησιακά και ήταν και καλή μάρκα). Αυτό που δυστυχώς δεν μου πληρούσε ήταν ότι δεν ηταν Ιαπωνικό που ειναι η μεγαλη μου αγάπη...

Κατέληξα και έχω κλείσει (δεν το εχω παραλαβει ακόμα) το νέο Jeep Renegade 1.4, 140 άλογα και 23 κιλά ροπή. Το αμάξι φοράει το μοτερ 1.4 multiair της FIAT.
Το ψιλοξέρω αυτο το μοτερ καθώς εχει ο αδερφος μου το punto εδω και 8 χρόνια και απ'ότι βλέπω δε του εχει βγαλει κανενα προβλημα. Αυτο που θελει (και εχει δικιο ο Φανης 100%) ειναι να του αλλαζω μπαταρία σίγουρα καθε 2 χρόνια επειδη ολα ειναι ηλεκτρικά μέσα και δεν πρέπει να το αφησω να υπολειτουργεί απο ρευματα.

Ξέρω, θα με κράξετε αλλα εγω θα ηθελα να μου ευχηθείτε να ειναι καλοταξιδο και χωρις προβληματα. Τα αμαξια που εχω στην κατοχη μου τα προσέχω όσο δεν παει (και ο Κωστας μπορει να το βεβαιώσει αυτο ).
Ψαχτηκα για Ιαπωνικό οσο μπορουσα. Το Rav ειχε πολλά κυβικά, τα quasquai ειχαν μεσα μοτερ renault, η mazda εχει κλείσει, το mutsumbishi ASX δεν μου αρεσε και ειχε και αδύναμο μοτέρ, subaru ειχε πολλά κυβικά κτλπ.
Κάποια στιγμή σκέφτηκα να παρω την νεα κορολλα sedan με τα 1600cc και 132 άλογα. Και τοτε εμαθα πως το μοτερ ηταν της BMW...


Τεσπα, ας μην χαλάω το νήμα που πλέον ανήκει στον Κώστα (μετονομάστηκε κιολας)....

Αυτο που εχω να του ευχηθώ ειναι να του προσφέρει η κορολλα τις χαρές και τις συγκινήσεις που προσέφερε σε εμενα. Ειναι ενα αμαξι που κουβαλάει πολύ ευτυχία και αγάπη. Ευχομαι να παραμείνει η αυρα του ετσι και σε εσενα Κωστή!

Σιγουρα μπορει να σας διαβεβαιωσει πόσο στεναχωρημένος ήμουν την ημερα που την παρελαβε. Ακομα πολλές φορες κοιταω το αδειο παρκιν και την σκέφτομαι. Ηταν μέλος της οικογένειας μου. Εχω αφιερωσει απιστευτο χρονο και χρήμα και μεράκι. Με αυτην παρελαβα απο το μαιευτηριο τα δυο παιδιά μου.
Αυτο που με παρηγορει ειναι οτι την πηρε καποιος που θα την προσέχει το ίδιο.
Ηθελα να ευχαριστήσω και τον Φάνη για την αμεριστη βοηθεια του και τις συμβουλες του. Χωρις αυτον, το αμαξι δεν θα ηταν τίποτα.
Ελπίζω να συνεχίσει να μου μιλάει και να μου προσέχει και το νέο μου αμάξι...

Αυτο δεν σημαινει οτι θα χαθω βεβαια. Παραμένω στο κλαμπ (προς απογοήτευση κάποιων εδω μέσα... )
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #409  
Παλιά 15-10-15, 10:39
Το avatar του χρήστη TmNemesis
TmNemesis Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Μοντέλο: T Sport f/l 5d
Περιοχή: Johannesburg
Ηλικία: 50
Μηνύματα: 1.879
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 407
TmNemesis θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Μιχάλη,με το καλό να το παραλάβεις το νέο σου απόκτημα και να το χαρείς.
Όσο να για την στεναχώρια σου που το έδωσες σε καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑΑΑ...
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #410  
Παλιά 15-10-15, 10:59
Το avatar του χρήστη corollapatra
corollapatra Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 28-02-2005
Μοντέλο: T Sport 5d facelift
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 6.112
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 876
corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα
Καλοτάξιδο αδερφέ το νέο όχημα.
__________________
Lift, lift, lift...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
tsavman's black sheep tsavman ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ 178 15-10-15 05:04
Greddy e-manage Blue TRIA4EFE ΦΟΡΟΥΜ 22 19-08-13 23:27
lift blue light the_eye TOYOTA COROLLA T-SPORT 11 22-08-06 18:12



Page generated in 0,19717193 seconds (83,49% PHP - 16,51% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:01.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)