Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > TOYOTA AURIS

TOYOTA AURIS Το καινουργιο (corolla ) Hatchback με την καινοτομο ονομασια για την αναφορα του σε πιο νεο κοινο. www.auriclub.gr

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 17-08-10, 09:30
giorgos_auris Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Αχαρναί
Ηλικία: 32
Μηνύματα: 31
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 174
giorgos_auris είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
[quote=NikiforosGT;391822]Καλά δεν το συζητάω για κρατήματα και άνεση, όντως είναι πάρα πολύ καλό. Στις επιδόσεις είναι καλό επίσης απλά αν κάνει κανείς σύγκριση με άλλα παλιότερα αμάξια παρόμοιων ίππων, βλέπει διαφορές και είπαμε παραπάνω τους λόγους. Πάντως αν έπαιρνα Auris θα πήγαινα στο 1600, αν και χωρίς turbo δεν μπορώ εγώ! :P

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giorgos_auris : 17-08-10 στις 17:16.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 17-08-10, 10:25
Το avatar του χρήστη kostas auris
kostas auris Offline:
 
Εγγραφή: 05-01-2010
Μοντέλο: Auris 1.6 132hp 2009
Περιοχή: Αριδαία
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 536
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 229
kostas auris είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Κ εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος..οταν τ πείρα είχε τν δυνατότερο κινητήρα στ κατηγορία..ενα χαμηλοματάκι θέλει μονο...μονο αυτό χρειάζετε σν αμάξι..γ φέρνει λιγο σν πολυμορφηκο..τ τελική εχει τ αμάξι σ?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 17-08-10, 10:49
pavlosTS Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Μοντέλο: Corolla TS pro-f/l
Μηνύματα: 396
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 237
pavlosTS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Σχετικα με το θέμα που έθεσε ο φίλος, είδα ότι στα προηγούμενα ποστ ανέφερε ότι το auris που εχει ειναι του 2008 και ειναι 1400. Επομένως έχει το 5ρι σασμαν. Για το ότι η 5η που είναι τελική σχέση μετάδοσης βγαζει 90 στις 3000 στροφές δε μπορω να πω κάτι, καλυτερα να το επιβεβαιώσουν τα παιδια που έχουν ίδιο αμάξι.

Στο θέμα τις κατανάλωσης είδα ότι σε παλιο επίσης ποστ έλεγε ότι βγαζει πάνω απο 540 χιλιόμετρα. Επομένως το προβλημα αυτο δημιουργηθηκε προσφατα. Καλύτερα λοιπον να μας δώσει κάποιες ακομη πληροφορίες για το πως ξεκίνησε το πρόβλημα και αν παρατηρεί τίποτε άλλο στο αμάξι
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 17-08-10, 11:39
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Το πόσα χλμ βγαζει εξαρτάται και από το πως οδηγάει ο καθένας! Τώρα για το θέμα του Κώστα με το τελικό, σκέφτηκες ότι μπορεί να χάλασες το λεγόμενο backpressoure με αποτέλεσμα αντί να πηγαίνει καλύτερα να πηγαίνει χειρότερα? είναι ανάλογα το αμάξι το πόσο καλή εξάτμιση έχει, το σωστό είναι να αλλάζουμε από μπροστά ολόκληρη, αλλά και πάλι αν δεν έχει βελτιώσεις το μοτερ και είναι μαμα, μπορεί να καταφερουμε να κάνουμε μόνο βαβούρα και από επιδόσεις να είναι χειρότερο από πριν! και εμένα στο σταρλετ (πριν γινει GT) αυτό έγινε! βαβούρα και τίποτα άλλο! για να είμαστε και στο θέμα μας πάντως το Auris τουλάχιστον το 1300 είναι πάρα πολύ οικονομικό αμάξι για την κατηγορία του! για τα 1400 και 1600 δεν ξέρω τι κάνουν. Οσο για τον υπολογιστή ταξιδιού δεν υπολογίζει πάντα σωστά και ειδικά μέσα στην πόλη, για σωστούς υπολογισμους θέλει ταξίδια και σταθερές ταχύτητες! οπότε καλύτερα να τα υπολογίζετε με άλλους τρόπους!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 17-08-10, 12:04
Garazakias Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 51
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 190
Garazakias είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
το μοντελο του auris που εχω ειναι το 1.4 του 2008 μοντελο Trendy με 5αρι σασμαν και ειναι ολο "μαμα", δεν του εχω αλλαξει το παραμικρο...(εκτος απο της λαμπες που εβαλα λιγο καλυτερες της PIAA). εχω κανει περιπου 17.000 χλμ.

τωρα που το ανεφερε ο φιλος pavlosTS το αμαξι πηγενε καλυτερα το 2008 που ειχα ανεβει θεσ/νικη.... δν θυμαμε να ειχα καψει τοσα πολλα και νομιζω πως ειχα φτασει τα 140 και πηγενε και αλλο.


ενα αλλό ειναι οτι ποτε δεν το ειχα αφησει να παει τερμα (πανω απο 120) γτ δε χρειαστικε, (μενω σε νησι και δεν υπαρχουν δρομοι να το ανοιξω καλα).

Σχετικα με τον φιλο, που εχει το ιδιο, λεει πως το δικο μου auris επιταχύνει πιο γρηγορα από το δικο του και το γκαζι εχει καλυτερη ανταποκριση….

Τα μηδενισα όλα και εκανα μια βολτα 30-40 χλμ αλλαζοντας ταχυτητες όταν αναβε το βελακι και τωρα γραφει καταναλωση 11λ / 100 χλμ…

Κατι περιεργο εχει γινει….
Να είναι η βενζινη που βαζω νοθευμενη?
Εκλεισα ραντεβου τη πεμπτη στο service για ελεγχο….
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 17-08-10, 12:32
giorgos_auris Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Αχαρναί
Ηλικία: 32
Μηνύματα: 31
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 174
giorgos_auris είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas auris Εμφάνιση μηνυμάτων
Κ εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος..οταν τ πείρα είχε τν δυνατότερο κινητήρα στ κατηγορία..ενα χαμηλοματάκι θέλει μονο...μονο αυτό χρειάζετε σν αμάξι..γ φέρνει λιγο σν πολυμορφηκο..τ τελική εχει τ αμάξι σ?
αν αναφερεσαι σε εμενα κωστα δεν ξερω ακριβως δεν το εχυμε τελικιασει ακομα βασικα δεν το πιεζουμε καθολου σχεδον 1-2 φορεσ μονο το εχουμε παει μεχρι 180 και ειχε και αλλο να δωσει
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 17-08-10, 12:52
pavlosTS Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Μοντέλο: Corolla TS pro-f/l
Μηνύματα: 396
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 237
pavlosTS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Garazakias Εμφάνιση μηνυμάτων
το μοντελο του auris που εχω ειναι το 1.4 του 2008 μοντελο Trendy με 5αρι σασμαν και ειναι ολο "μαμα", δεν του εχω αλλαξει το παραμικρο...(εκτος απο της λαμπες που εβαλα λιγο καλυτερες της PIAA). εχω κανει περιπου 17.000 χλμ.

τωρα που το ανεφερε ο φιλος pavlosTS το αμαξι πηγενε καλυτερα το 2008 που ειχα ανεβει θεσ/νικη.... δν θυμαμε να ειχα καψει τοσα πολλα και νομιζω πως ειχα φτασει τα 140 και πηγενε και αλλο.


ενα αλλό ειναι οτι ποτε δεν το ειχα αφησει να παει τερμα (πανω απο 120) γτ δε χρειαστικε, (μενω σε νησι και δεν υπαρχουν δρομοι να το ανοιξω καλα).

Σχετικα με τον φιλο, που εχει το ιδιο, λεει πως το δικο μου auris επιταχύνει πιο γρηγορα από το δικο του και το γκαζι εχει καλυτερη ανταποκριση….

Τα μηδενισα όλα και εκανα μια βολτα 30-40 χλμ αλλαζοντας ταχυτητες όταν αναβε το βελακι και τωρα γραφει καταναλωση 11λ / 100 χλμ…

Κατι περιεργο εχει γινει….
Να είναι η βενζινη που βαζω νοθευμενη?
Εκλεισα ραντεβου τη πεμπτη στο service για ελεγχο….
Απο τον κινητήρα που έχεις έχω μεγάλη εμπειρία καθως είχα για χρόνια 1.4 vvt-i και του είχα γραψει 175.000 χιλιόμετρα. Δεν είναι και ο πιο οικονομικός κινητηρας του κόσμου και σίγουρα δεν έχει σχέση σε οικονομία με τον 1.33 που φοράει τώρα το auris. Το 11 lt/100 km δε μου φαίνεται υπερβολικό με 40 βαθμούς έξω και όπως λές σε νησί που υποθέτω ότι θα έχεις πολλές αυξομειώσεις στην ταχύτητα.

Το ότι δεν πάει πάνω απο 120-130 που έλεγες νομίζω είναι ιδέα σου. Όπως και ο ίδιος λες στο νησι δε μπορεις να πας πάνω απο 120 και πάνω απο τα 120 θες δρομο να ανεβάσεις με 1400 κυβικά.

Εγω νομίζω ότι το αμάξι δεν έχει τίποτε αλλα θα το δεις καλυτερα στο συνεργειο. Επισης, βλέπεις τιποτε περιέργο στο αυτοκίνητο? Σου τρέμει ή σου βγάζει τίποτε περιέργα απο πίσω? Και επίσης τσέκαρε και μια το φίλτρο αέρα μπας και είναι χάλια και δεν αναπνέει το αμαξι.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 17-08-10, 15:03
Garazakias Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 51
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 190
Garazakias είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
σας ευχαριστω ολους παιδια για τη βοηθεια σας, την πεμπτη θα ξερω τι συμβενει. το απογευμα, θα παμε "κοντρα" με τον φιλο μου που εχει το ιδιο μοντελο με μενα καθαρα και μονο για συγκριση. θα προσπαθησω να τραβηξω βιντεο!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 17-08-10, 17:24
giorgos_auris Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Αχαρναί
Ηλικία: 32
Μηνύματα: 31
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 174
giorgos_auris είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas auris Εμφάνιση μηνυμάτων
Κ εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος..οταν τ πείρα είχε τν δυνατότερο κινητήρα στ κατηγορία..ενα χαμηλοματάκι θέλει μονο...μονο αυτό χρειάζετε σν αμάξι..γ φέρνει λιγο σν πολυμορφηκο..τ τελική εχει τ αμάξι σ?
κωστα αν αναφερεσαι σε εμενα δεν το εχουμε τελικιασει ποτε για να σου πς μεχρι 180 το εχουμε παει και ειχε και αλλο να δωσει
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 17-08-10, 21:08
Το avatar του χρήστη kostas auris
kostas auris Offline:
 
Εγγραφή: 05-01-2010
Μοντέλο: Auris 1.6 132hp 2009
Περιοχή: Αριδαία
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 536
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 229
kostas auris είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ρώτησα απο περιέργεια γ τ δικό μου στ 220 με 6η βάρεσε κόφτη..Ηθελα ν δω πόσο πάει τ 1.3..Απο αυτά π μ είπες καλά πάει..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > TOYOTA AURIS

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
sos : corolla που καίει λάδι sostasos Θελω βοηθεια 25 02-12-12 17:54
Ποιό Netbook? AE101 ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 12 30-04-10 19:54
3zz καίει λάδια nikos_adamo ΦΟΡΟΥΜ 22 14-01-10 16:12
Μηχανή ξυρίσματος---ποιά;;; nuntius OFF TOPIC 15 29-11-08 14:48
Η Μηχανή καίει λάδια-Ζαντολάστιχα!!! Makis-corollag6 TOYOTA COROLLA 111(G6) 14 02-11-07 00:41



Page generated in 0,17132592 seconds (81,86% PHP - 18,14% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:06.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)