Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΟΡΓΑΝΩΝΕΙ ΤΟ COROLLA CLUB

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #351  
Παλιά 16-12-12, 15:42
Το avatar του χρήστη jason
jason Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 23-02-2007
Μοντέλο: suzuki swift sport
Περιοχή: αργυρούπολη
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 2.649
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 475
jason είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pilotos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρα ειναι 11,8.

ποιος σε ρωτησε :smile2: :smile2:

αντε φτιαξε κανα σωστο προγραμμα ρε :smile3:
Απάντηση με παράθεση
  #352  
Παλιά 16-12-12, 19:31
giannis gt Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 28-07-2010
Περιοχή: βολος
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 3.285
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 500
giannis gt θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Μιχαλη γενικα ισχυει οτι ειπαν και οι προλαλησαντες!!!
Το 12 ειναι ενα καλο νουμερο σε πατημα τερμα γκαζι και μετα τις 5000-5500 ή και παραπανω ή παρακατω αν εισαι Turbo και που φουσκωνει αυτο!!!
Βεβαια δεν ειναι μονο η αναλογια αερας καυσιμου σημαντικη αλλα και η προπορεια αναφλεξης γνωστη ως advance!!!
Ειναι ενας συνδυασμος που πρεπει να βρισκεται σε ιδανικη αναλογια για να μην εχεις προβληματα με υψηλα καυσαερια και εχει ως αποτελεσμα το λιωσιμο εμβολων-βαλβιδων-φλαντζας και γενικα οτι υπερθερμαινεται!!!

Ας πουμε αν θυμασαι στο dynoday που κοιτουσα στο πατημα και το innovate(wideband) αλλα και το πυρομετρο γιατι εμενα εχουν τελιωσει τα 440 μπεκ ηδη απο τις 6500 στροφες και εχει ριξει λιγο το advance οποτε και δεν εχω πολυ πυρομετρο!Δεν ξεπερναω τα 700-750 σε μακροχρονιο πατημα!!!Βεβαια επειδη εχω τον αισθητηρα του πυρομετρου μετα την τουρμπινα προσθετεις και αλλους 100-120 βαθμους οποτε το 750 γινεται 850-870 οπου μεχρι και 900 ειναι ενα ανεκτο νουμερο για σφυρηλατο μοτερ!!!
Τωρα οι αναλογιες που λενε για μαμα μοτερ στο 10 και στο 10.5 δεν ειναι λαθος ετσι το εχει ο κατασκευαστης στα μαμα μοτερ ειδικα στα παλιας τεχνολογιας και αυτα που σηκωνουν πολυ πιεση για να προστατευουν τα εμβολα απο υψηλες θερμοκρασιες EGT!!!
Τοσο δουλευουν και τα μαυρο-ασημοκαπακα 20βαλβιδα μοτερ!!!Βεβαια τοσο πλουσια κρυβουν μερικα αλογακια αν τα φτασεις γυρω στο 12-12.5 αλλα ειναι ρισκο για μοτερ με πολλες χιλ.χιλιομετρα με υψηλη συμπιεση και με κακες βενζινες!!!

Γενικα η αναλογια Α/F με την συμπιεση ,με την πιεση του Turbo και με advance και με την καταλληλη βενζινη ειναι ενας συνδυασμος που ο καθε προγραμματιστης εχει στο μυαλο του!!!

Εγω π.χ με το Punto που εχω συμπιεση 8.0 και χρησιμοποιω απκλειστικα 100αρα καλης ποιοτητας με κανενα ενισχυτικο μεσα ,δουλευω αφοβα 1.6 πιεση και με advance 15 μοιρες στον κοφτη στροφων!!!Για αυτο και το χαμηλο EGT!!!Ενα αντιστοιχο σφυρηλατο ατμοσφαιρικο νουμερο θα ηταν πανω απο 30 μοιρες στον κοφτη στροφων για σχετικα light καταστασεις και με καλη βενζινη πας στις 35 μοιρες και αν δουλευεις αγωνιστικη σηκωνεις και 40-42 ακομα και 45 μοιρες σε extreme αγωνιστικες εφαρμογες Dragster!!!
Ενα τελευταιο παραδειγμα σε Punto GT γνωστου 1.6 16βαλβιδο με αγραφο απο 13 μοιρες αυξησε 1 μοιρα στις 14 και η αναλογια εγινε απο 10.8 στο 11.1 και σηκωσε 10 αλογα!!!Τραβηγμενο παραδειγμα βεβαια γιατι αυτο ηταν πολυ πνιγμενο απο καυσιμο ,δουλευε 10 γιατι φοβοταν ο ιδιοκτητης να μην σπασει!!!!
Γενικα παντως το προγραμμα για αυτο αξιζει να το πληρωσεις γιατι αν γινει σωστα σε ολο το φασμα στροφων και καλυψει τις δικες σου αναγκες ,χρηση βενζινης κτλ. τοτε αξιζει και με το παραπανω μιας που θα εχεις και αποδοση αλλα και οικονομια-αξιοπιστια!!!
__________________
ΤΩΡΑ 338+ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΒΟΛΟ!!!


http://youtu.be/Hi3ipm5wMYs

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα που ηρθε και ο Γιαννης και περασαμε τα 300 αλογα σημερα.

Περιττο να πω πως το punto σε ΤΡΟΜΑΖΕΙ οταν ανοιγει.

Ελπίζω να μη σου λέρωσα το κάθισμα Γιάννη...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannis gt : 16-12-12 στις 19:41.
Απάντηση με παράθεση
  #353  
Παλιά 17-12-12, 01:05
anivas86 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 12-02-2010
Μοντέλο: mr2 4a-gte
Περιοχή: athens
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 313
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 205
anivas86 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω π.χ με το Punto που εχω συμπιεση 8.0 και χρησιμοποιω απκλειστικα 100αρα καλης ποιοτητας με κανενα ενισχυτικο μεσα ,δουλευω αφοβα 1.6 πιεση και με advance 15 μοιρες στον κοφτη στροφων!!!Για αυτο και το χαμηλο EGT!!!Ενα αντιστοιχο σφυρηλατο ατμοσφαιρικο νουμερο θα ηταν πανω απο 30 μοιρες στον κοφτη στροφων για σχετικα light καταστασεις και με καλη βενζινη πας στις 35 μοιρες και αν δουλευεις αγωνιστικη σηκωνεις και 40-42 ακομα και 45 μοιρες σε extreme αγωνιστικες εφαρμογες Dragster!!!
ειναι αναλογα και το μοτερ αυτο που λες για το αβανς!εχω safe προγραμμα και εχω 30αρια σε αβανς στον κοφτη!
Απάντηση με παράθεση
  #354  
Παλιά 17-12-12, 20:26
giannis gt Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 28-07-2010
Περιοχή: βολος
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 3.285
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 500
giannis gt θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Βελισσαριε νομιζω οτι την εχουμε ξανακανει αυτη την κουβεντα!!!
Αυτα που λεω εγω ειναι τι ισχυει γενικα με βαση αυτα που γνωριζω εγω και με βαση την κουβεντα με εναν απο τους καλυτερους προγραμματιστες οχι μονο εντος Ελλαδας αλλα και παγκοσμιως μιας και ειναι απο τους λιγους που ξερουν την γλωσσα προγραμματισμου!!!Τον Κυριλλο της OVERLOAD!!!
Λοιπον διατηρω μια επιφυλαξη ποσο safe μπορει να ειναι ενα turbo μοτερ με συμπιεση 9 και κατι αν θυμαμαι καλα ειχες πει και με πιεση ανω του 1 bar αλλα και με 30 μοιρες στον κοφτη οπως λες και φανταζομαι με βενζινη πρατηριου και οχι αγωνιστικη αλλα και ποσο πυρομετρο μπορει να εχει ενα τετοιο μοτερ,που φτανει ,ποσο αντεχει και φυσικα την χρηση που προοριζεται!!!
ΦΥΣΙΚΑ και ποσο στοιχειομετρικο μειγμα δουλευει ενα τετοιο μοτερ αναλυτικα σε ολες τις στροφες!!!!

Δεν εχω κανεναν λογο ουτε να σε αμφισβητησω ,ουτε να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου και ουτε λογος για παρεξηγησεις ΦΥΣΙΚΑ , αλλα επειδη μας παρακολουθουνε και αλλοι εδω μεσα που ισως δεν ξερουν καλο ειναι να μην λεμε ανυποστατα πραγματα!!!

Εγω εχω αυτο το αμαξι εδω και 4 χρονια ,εχει κανει 10000χμ απο τα οποια τα 9500 σε κοφτες και σε δυναμομετρα,μονο την τελευταια φορα καναμε 120 χμ πανω στο dyno για ρυθμισεις με 38+ βαθμους θερμοκρασια περιβαλλοντος και αν δουλευει σωστα το αμαξι μου ,ρωτα τα παιδια που ηταν στο dynoday να σου το πιστοποιησουν(ΜΑRMEL ,Madvinegar,corollapatra.MITSOS,χρηστος, και πολλα αλλα μελη!)!!!

Και δουλευω με 15 μοιρες advance και με πιεση ΠΑΝΤΑ στο 1.6 σταθερη ,εχω σηκωσει και 1.8 αλλα δεν υπαρχει κανενας λογος ,αν και εχω τελιωσει τα μπεκ οπως ειπα ,δουλευω ψιλοστεγνος (13.5+~14.0 σε ελαχιστες στροφες ) και δεν εχει κανει κιχ το μοτερ με πυρομετρο 800-850!!!!

Μιλωντας λοιπον και με αλλους θεωρω οτι ενα turbo μοτερ καθημερινης χρησης με συμπιεση 9 και κατι με βενζινη πρατηριου και με πιεση της ταξεως του 1.5 bar δεν μπορει να ξεπερασει της 20 μοιρες για να ειναι safe και καυσιμο τουλαχιστον 11.5 και κατω!!!

Κατα καιρους ακουω πολλα αλλα το θεμα ειναι ποιο αντεχει και ποιο σπαει!!!!
Μιλαω φυσικα για μοτερ εμμεσου ψεκασμου και οχι αμεσου οπου εκει ισχυουν αλλα κριτηρια advance και καυσιμου!!!

Αυτα και οπως ξαναειπα διχως ιχνος ειρωνιας και παρεξηγησης!!!
Μην πουμε οτι με 30 μοιρες σε turbo μοτερ 400 αλογων και με βενζινη πρατηριου ολα θα ειναι ροδινα στο 1.5 bar με πυρομετρο στους 850-900 , θα πεσει φωτια να μας καψει!!!!

ΦΥΣΙΚΑ ολη η κουβεντα γινεται με σφυρηλατο μοτερ ,με καλα μπουζονια και φλαντζα και με καλο συστημα ψυξης και λιπανσης γιατι αν κατι δεν παει καλα με κατι απο αυτα ,γεια σας και ΑΝΤΙΟ!!!
__________________
ΤΩΡΑ 338+ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΒΟΛΟ!!!


http://youtu.be/Hi3ipm5wMYs

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα που ηρθε και ο Γιαννης και περασαμε τα 300 αλογα σημερα.

Περιττο να πω πως το punto σε ΤΡΟΜΑΖΕΙ οταν ανοιγει.

Ελπίζω να μη σου λέρωσα το κάθισμα Γιάννη...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannis gt : 17-12-12 στις 21:09.
Απάντηση με παράθεση
  #355  
Παλιά 17-12-12, 22:14
Το avatar του χρήστη alex-g
alex-g Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 1.659
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 372
alex-g είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
με εξαίρεση τα τsi που ειναι άμεσου ψεκασμού
Απάντηση με παράθεση
  #356  
Παλιά 17-12-12, 22:40
anivas86 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 12-02-2010
Μοντέλο: mr2 4a-gte
Περιοχή: athens
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 313
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 205
anivas86 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
οχι τι παρεξηγηση λες,κουβεντα κανουμε!

εχω πανω απο 9.5 συμπιεση και οντως εχω 30αρια αβανς και πυρομετρο μαξιμουμ 880!απλα εχω λιγο παραπανω καυσιμο στους κοφτες απο τις στοιχειομετρησεις που λετε!συμφωνα με τον προγραμματιστη μου ειμαι πολυ safe γιαυτο το μοτερακι!ααα και βενζινες 100ρες πρατηριου!
γιαννη ειναι αναλογα και τα μοτερ!καποια περνουν παραπανω αβανς καποια αλλα οχι!παντως κατα μεσο ορο εχεις δικιο για τα νουμερακια που μιλας!τεσπα!
το κακο ειναι πως δεν ημουν και στη δυναμομετρηση πιστευω πως στο 0.6 θα εβγαζα κανα 350 αλογα σε αυτο το δυναμομετρο!θα παω να μετρηθω καποια στιγμη απο περιεργεια!!
Απάντηση με παράθεση
  #357  
Παλιά 17-12-12, 22:59
giannis gt Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 28-07-2010
Περιοχή: βολος
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 3.285
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 500
giannis gt θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Ναι να πας και να μας πεις!!!
Οκ χαιρομαι που ο γραπτος λογος δεν παρεξηγιεται!!!
9.5 συμπιεση και 30 μοιρες ειναι αρκετα για ατμοσφαιρικο μαμα μοτερ!!!!
Δεν ξερω αν το megane μου εχει τοσο advance!!!
Τι να πω!!!


Δεν ειναι μονο τα TSI αμεσου ψεκασμου!
Ειναι και τα Tjet ειναι τα OPEL ,τα BMW και σιγα σιγα πολλες εταιριες υιοθετουν αυτον τον ψεκασμο για προφανης λογους!!!
__________________
ΤΩΡΑ 338+ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΒΟΛΟ!!!


http://youtu.be/Hi3ipm5wMYs

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα που ηρθε και ο Γιαννης και περασαμε τα 300 αλογα σημερα.

Περιττο να πω πως το punto σε ΤΡΟΜΑΖΕΙ οταν ανοιγει.

Ελπίζω να μη σου λέρωσα το κάθισμα Γιάννη...
Απάντηση με παράθεση
  #358  
Παλιά 17-12-12, 23:14
anivas86 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 12-02-2010
Μοντέλο: mr2 4a-gte
Περιοχή: athens
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 313
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 205
anivas86 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι να πας και να μας πεις!!!
Οκ χαιρομαι που ο γραπτος λογος δεν παρεξηγιεται!!!
9.5 συμπιεση και 30 μοιρες ειναι αρκετα για ατμοσφαιρικο μαμα μοτερ!!!!
χαχαχαχα ποιος σου ειπε οτι δεν ακολουθω τα ατμοσφαιρικα προτυπα?εχω ενα full ατμοσφαιρικο μοτερακι με μια μικρη υποβοηθηση απο τουρμπινα!
Απάντηση με παράθεση
  #359  
Παλιά 17-12-12, 23:24
Το avatar του χρήστη pilotos7
pilotos7 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 05-10-2008
Μοντέλο: Corolla E-11 f/l G6
Μηνύματα: 1.784
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 370
pilotos7 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Μπερδεψατε τα στρινγκ σας μου φαινεται..
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #360  
Παλιά 17-12-12, 23:31
anivas86 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 12-02-2010
Μοντέλο: mr2 4a-gte
Περιοχή: athens
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 313
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 205
anivas86 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pilotos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπερδεψατε τα στρινγκ σας μου φαινεται..
μπα μονο π@@τσοβράκι φοραω!!!χαχαχαχα!την γλιτωσες προχτες που δεν πηγατε για καφε,θα ερχομουν και εγω!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
22η επέτειος CorollaClub - 2023 Dynoday - 2 Δεκεμβρίου 2023 corollapatra ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ 24 06-12-23 21:59
2020 Corollaclub Dynoday - 5 Δεκεμβρίου 2020 (Αναβάλλεται) corollapatra ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ 23 14-10-21 12:24
2014 Corollaclub Dynoday - 7 Δεκεμβρίου 2014 madvinegar ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ 158 10-12-14 22:19
2013 Corollaclub Dynoday - 7 Δεκεμβρίου 2013 giannis gt ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ 276 15-02-14 11:21
Καλά Χριστούγεννα 2012 - CorollaClub madvinegar ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ 44 26-12-12 23:59



Page generated in 0,18563390 seconds (82,18% PHP - 17,82% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:40.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)