Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 07-05-05, 13:49
Το avatar του χρήστη Stathis
Stathis Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Ηλικία: 43
Μηνύματα: 292
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 271
Stathis είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Τα πολυτελη αυτοκήνιτα έχουν πισω κηνηση για να μην εχουν κραδασμους στο συστημα διευθηνσης απο την μεταδοση. (για μικρου κυβισμου οχηματα) και χαλαει τον πολυτελη χαρακτηρα τους.

Στα πολλα αλογα (που εχουν πολλα πολυτελη αυτοκηνητα. (>250PS) απλα δεν ειναι δυνατον να τα βγαλουν στους μπροστα τροχους. Ειναι ανωφελο. η ελκτικη προσφυση δεν ειναι αρκετη στα μπροστιοκηνητα αυτοκηνητα για τοσα αλογα
__________________
Wining Is Way Of Life
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-05-05, 14:23
Anonymous Offline:
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μηνύματα: 1.377
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Anonymous είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stathis";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα πολυτελη αυτοκήνιτα έχουν πισω κηνηση για να μην εχουν κραδασμους στο συστημα διευθηνσης απο την μεταδοση. (για μικρου κυβισμου οχηματα) και χαλαει τον πολυτελη χαρακτηρα τους.

Στα πολλα αλογα (που εχουν πολλα πολυτελη αυτοκηνητα. (>250PS) απλα δεν ειναι δυνατον να τα βγαλουν στους μπροστα τροχους. Ειναι ανωφελο. η ελκτικη προσφυση δεν ειναι αρκετη στα μπροστιοκηνητα αυτοκηνητα για τοσα αλογα
Φιλε μου αυτα που λες δεν ισχυουν. Βλέπε Porshe 914 η οποια είχε 90 αλογα. Το οτι τα αυτοκίνητα είναι μπροστοκίνητα είναι καθαρά θέμα κόστους. Τα αυτοκίνητα έγιναν όλα μπροστοκίνητα διότι το κόστος κατασκευής είναι πολύ πιο φτηνό. Στην πορεία βέβαια η κίνηση στους μπροστινους τροχούς αποδείχτηκε ότι είναι πιο εύκολη στον τρόπο που μπορείς να οδηγήσης ένα αυτοκίνητο. Τα αυτοκίνητα με παρα πολλά άλογα δεν βγαίνουν μπροστοκίνητα για έναν απλό λόγο: αν ήταν μπροστοκίνητα θα έπρεπε το σασί να ενισχυθεί πάρα πολύ για να μην ανοίγει από την πολύ δύναμη του τραβήγματος της καρότσας. Φανατάσου κάποιος να σε τραβήξει από την μπλούζα με δύναμη, σίγουρα η μπλούζα θα σκηστει, εαν όμως σε σπρώξει δεν προκειται να πάθει τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-05-05, 14:32
Το avatar του χρήστη DjBac
DjBac Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 18-11-2003
Μοντέλο: BMW Z4
Περιοχή: Βούλα
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 2.406
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 490
DjBac είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αυτό που λες ισχύει!!!
Είχα ακούσει για ένα Hyundai Accent που ο τύπος του είχε βάλει μοτέρα από EVOIII 400 άλογα... Εεε.. όποτε το άνοιγε σε κόντρα του άνοιγε μαζί και η πότα του οδηγού!!!
__________________
www.extra-eisodima.gr

Z4 3.0i SMG
Απάντηση με παράθεση
Re: Κίνηση Στους Πίσω Η Στους Μπροστινούς Τροχούς?
  #24  
Παλιά 08-05-05, 13:01
Το avatar του χρήστη Stathis
Stathis Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Ηλικία: 43
Μηνύματα: 292
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 271
Stathis είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Κίνηση Στους Πίσω Η Στους Μπροστινούς Τροχούς?

Πολλυ σωστα οσα λες αλλα δεν νομιζω να ανερουν αυτα που εγραψα εγω.

Οντος τα σασι εχουν μεγαλυτερες αντοχες σε θλιπτικες δυναμεις παρα εκλκτικες

Το κοστος ηταν οντος ο Νο1 λογος που πηγε η κηνηση μπροστα.

Αλλα:

Το οτι η μεταδοση περναει κραδασμους στους κηνητηριους τροχους ειναι γεγονος. και αν οι τροχοι αυτοι ειναι η τροχοι διευθηνσης αυτοι οι κραδασμοι θα περασουν και στο τιμονι. (μαλιστα στο δικο μου CTS αυτο το φαινομενο ειναι πολλυ εντονο)
Οποτε ενα τιμονι απαλαγμενο απο αυτους τους κραδασμους ειναι ποιο...πολυτελες

Οταν εχεις το κεντρο βαρους πισω απο τους κηνητιριους τροχους χανεις πολλυ στην επιταχυνση. Και αυτο ειναι γεγονος. Τα πολλα άλογα απλα δεν "βγαινουν" στο δρομο. Δεν υπαρχει η απιτουμενη προσφυση. Δεν ειναι τυχαιο που το κορυφαιο μπροστιοκινητο ειναι η GTA με μονο 250PS. Αντιθετα στα πισωκηνητα ο πισω αξονας πιεζεται κατα την επυταχυνση και δινει στους πισω τροχους μεγαλυτερη προσφυση. (μιλαμε για επιταχυνση απο σταση κυριως)

Πιστευω να εγινα κατανοητος
__________________
Wining Is Way Of Life
Απάντηση με παράθεση
Re: Κίνηση Στους Πίσω Η Στους Μπροστινούς Τροχούς?
  #25  
Παλιά 08-05-05, 19:37
Το avatar του χρήστη Jims192
Jims192 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 21-03-2005
Μοντέλο: E12 TS
Περιοχή: Ξεσσαλονίκη...
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 882
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 322
Jims192 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Κίνηση Στους Πίσω Η Στους Μπροστινούς Τροχούς?

Eπίσης ενα πισωκίνητο όντας,σχεδόν πάντα με καλύτερη κατανομή βάρους στους άξονες(καινούργια 520 48-52%),καθότι κίνηση και σασμάν πάνε πίσω ,εχει και δυνατότητες στησίματος σαφώς μεγαλύτερες απο ένα μπροστινοκίνητο.Ετσι δεν είναι?Και έτσι όπως έχουν γίνει και τα καινούργια αυτοκίνητα γεμάτα με ηλεκτρονικούς ''μπαμπούλες'' καταρίπτεται και ο μύθος περι ευκολοδήγησης του μπροστινοκίνητου..Εχεται οδηγήσει καινούργια bmw?Kαι η γιαγιά μου μπορεί να την πάει αέρα...
__________________
Corolla TS 1.8 3d 2002-2007
Yaris 1.3 5d 2002-
B.M.W. E30 2.0 2d 2008-(drift project)
Απάντηση με παράθεση
Re: Κίνηση Στους Πίσω Η Στους Μπροστινούς Τροχούς?
  #26  
Παλιά 08-05-05, 19:44
Anonymous Offline:
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μηνύματα: 1.377
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Anonymous είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Κίνηση Στους Πίσω Η Στους Μπροστινούς Τροχούς?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από JIMS192";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
Eπίσης ενα πισωκίνητο όντας,σχεδόν πάντα με καλύτερη κατανομή βάρους στους άξονες(καινούργια 520 48-52%),καθότι κίνηση και σασμάν πάνε πίσω ,εχει και δυνατότητες στησίματος σαφώς μεγαλύτερες απο ένα μπροστινοκίνητο.Ετσι δεν είναι?Και έτσι όπως έχουν γίνει και τα καινούργια αυτοκίνητα γεμάτα με ηλεκτρονικούς ''μπαμπούλες'' καταρίπτεται και ο μύθος περι ευκολοδήγησης του μπροστινοκίνητου..Εχεται οδηγήσει καινούργια bmw?Kαι η γιαγιά μου μπορεί να την πάει αέρα...
Αν διαβάσει καλά το αυτα που έχω γράψει θα καταλάβεις πολύ εύκολα ότι εννοώ τα πρώτα μπροστοκίνητα ήταν πολύ πιο ευκολοδήγητα από τα πισωκίνητα. Δεν νομίζω η γιαγια σου να μπορέσει να οδηγήση την 520 χωρις ηλεκτρονικα συστήματα αλλα σιγουρα θα μπορέσει να οδηγηση την δικια σου την Corolla
Απάντηση με παράθεση
Re: Κίνηση Στους Πίσω Η Στους Μπροστινούς Τροχούς?
  #27  
Παλιά 08-05-05, 20:07
Το avatar του χρήστη Jims192
Jims192 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 21-03-2005
Μοντέλο: E12 TS
Περιοχή: Ξεσσαλονίκη...
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 882
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 322
Jims192 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Κίνηση Στους Πίσω Η Στους Μπροστινούς Τροχούς?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ramantanis";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
...Δεν νομίζω η γιαγια σου να μπορέσει να οδηγήση την 520 χωρις ηλεκτρονικα συστήματα αλλα σιγουρα θα μπορέσει να οδηγηση την δικια σου την Corolla
Ούτε εγώ το νομίζω και γι' αυτό ακριβώς αναφέρω για τα ηλεκτρονικά...Εν κατακλείδι που θες να καταλήξεις?Οτι τα πισωκίνητα είναι πιο δυσκολοδήγητα και οτι αυτοί που τα οδηγούν είναι χεράδες?Ο.Κ. λοιπόν τα πισωκίνητα είναι δυσκολοδήγητα και αυτόι που τα οδηγούν είναι χεράδες.Ικανοποιηθηκες?Οσο για το αν η γιαγία μου μπορεί να οδηγήσει το δικό μου corolla..είναι αλήθεια.Χθες που της το έδωσα το πήγε αέρα,μονο που στα 210 φοβήθηκε λιγάκι γιατί είχε στροφή και έκοψε...
__________________
Corolla TS 1.8 3d 2002-2007
Yaris 1.3 5d 2002-
B.M.W. E30 2.0 2d 2008-(drift project)
Απάντηση με παράθεση
Re: Κίνηση Στους Πίσω Η Στους Μπροστινούς Τροχούς?
  #28  
Παλιά 08-05-05, 20:11
Anonymous Offline:
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μηνύματα: 1.377
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Anonymous είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Κίνηση Στους Πίσω Η Στους Μπροστινούς Τροχούς?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από JIMS192";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
Εν κατακλείδι που θες να καταλήξεις?Οτι τα πισωκίνητα είναι πιο δυσκολοδήγητα και οτι αυτοί που τα οδηγούν είναι χεράδες?Ο.Κ. λοιπόν τα πισωκίνητα είναι δυσκολοδήγητα και αυτόι που τα οδηγούν είναι χεράδες.Ικανοποιηθηκες?
Μάλλον δεν έχεις διαβασει την συζητηση από την αρχή οπότε δεν χρειάζεται να σου απαντήσω.
Απάντηση με παράθεση
Re: Κίνηση Στους Πίσω Η Στους Μπροστινούς Τροχούς?
  #29  
Παλιά 08-05-05, 20:27
Το avatar του χρήστη Jims192
Jims192 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 21-03-2005
Μοντέλο: E12 TS
Περιοχή: Ξεσσαλονίκη...
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 882
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 322
Jims192 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Κίνηση Στους Πίσω Η Στους Μπροστινούς Τροχούς?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ramantanis";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον δεν έχεις διαβασει την συζητηση από την αρχή οπότε δεν χρειάζεται να σου απαντήσω.
Λάθος κάνεις.Την παρακολούθησα απο την αρχή και μάλιστα την βρήκα και πολύ ενδιαφέρουσα γι αυτό και postara και τις εμπειρίες μου απο τους πρώτους.Μην απαντάς δικαίωμα σου...
__________________
Corolla TS 1.8 3d 2002-2007
Yaris 1.3 5d 2002-
B.M.W. E30 2.0 2d 2008-(drift project)
Απάντηση με παράθεση
Re: Κίνηση Στους Πίσω Η Στους Μπροστινούς Τροχούς?
  #30  
Παλιά 09-05-05, 00:19
Anonymous Offline:
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μηνύματα: 1.377
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Anonymous είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Κίνηση Στους Πίσω Η Στους Μπροστινούς Τροχούς?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από JIMS192";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ramantanis";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον δεν έχεις διαβασει την συζητηση από την αρχή οπότε δεν χρειάζεται να σου απαντήσω.
Λάθος κάνεις.Την παρακολούθησα απο την αρχή και μάλιστα την βρήκα και πολύ ενδιαφέρουσα γι αυτό και postara και τις εμπειρίες μου απο τους πρώτους.Μην απαντάς δικαίωμα σου...
Τοτε για πες μου που ειδες να πω ή να υποννοησω εγω οτι αυτοι που οδηγουν πισωκινητα ειναι χεράδες. Δεν εχω λογο να πω κατι τετοιο εξαλλου. Οδηγω παρα πολλα και πολλες φορες γρηγορα αυτοκινητα καθε μερα, και νομιζω οτι ξερω καποια πραγματα, γιαυτο και οτι λεω δεν το λεω στην τυχη. Το λεω με απλα και ομορφα λογακια.Δεν καταλαβαινω γιατι κανετε τετοια επιθεση.Απορισα μαλιστα. Το ποστ ανοιχτηκε απλα για να πει ο καθενας τις αμπειριες του και οχι για να αντιπαρατεθουμε. Εγω απλα εκανα μια παρατηρηση στο Σταθη, χωρις να ηθελα να τον μειωσω η να τον προσβαλω. Απλά ειπα την αποψη μου και στηριχτηκα πανω σε αυτα που ξερω. Και προσπαθησα επισης να τεκμηριωσω την αποψη μου. Δεν μιλησα ποτε ειρωνικα. Οσο για τα δικαιωματα μου ξερω ποια ειναι δεν χρειαζομαι υποβολεις και δικηγορους. Μπορεις να λες λοιπον την αποψη σου χωρις να ειρωνευεσαι και να προσβαλλεις κανεναν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αντικατάσταση τακάκια στους πίσω τροχούς. papgeo1965 TOYOTA AURIS 3 26-03-18 23:37
Ακουμπάνε οι πίσω ρόδες στους θόλους Vasilis G6 TOYOTA COROLLA 111(G6) 20 17-04-15 12:35
προσοχη στους δρομους mio ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 14 14-10-08 13:21
Η ομάδα του CorollaClub στους 8 koperton ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ 35 09-06-08 21:47
Μπροστά κίνηση VS πίσω κίνηση ! κωνσταντίνος ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 36 25-06-07 16:16



Page generated in 0,16758108 seconds (82,64% PHP - 17,36% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:07.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)