Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 10-05-17, 23:19
CTS03 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-07-2005
Μηνύματα: 810
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 312
CTS03 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Είδα την πίσω δισκόπλακα μου και η επιφάνεια που πάνω της κάθεται η ζάντα είναι σε μια άθλια κατάσταση μετά από 3 χρόνια και μόλις 20.000 χλμ, κάπως σαν αυτό που φαίνεται στις πρώτες φωτογραφίες εδώ:
http://www.toyotaownersclub.com/foru...r-brake-discs/

Κατ' αρχάς δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει αυτό το κυκλικό αυλάκι στον κύκλο που είναι οι τρύπες για τις βίδες. Ξέρει κάποιος αν υπάρχει στους μαμά δίσκους ή κάπως γίνεται μετά?

Γενικά η επιφάνεια είναι γεμάτη εξογκώματα σγουριάς εκτός από 4 σημεία και είναι αδύνατο η ζάντα να εφάπτεται σε όλη την επιφάνεια. Και στην περιφέρεια (εκεί που η καμπάνα κατεβαίνει προς τα κάτω) υπάρχει σγουριά/διάβρωση και δείχνει επικίνδυνο να διαχωριστεί ο πάνω κύκλος!
Ειλικρινά δεν φανταζόμουν ότι κυκλοφοράμε έτσι .... Πολύ πρόσφατα πέρασα service, απλά ξαναβάζουν τη ζάντα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CTS03 : 10-05-17 στις 23:24.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-05-17, 23:44
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.857
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
βασικα εγω δεν καταλαβα τιποτα σχεδον, αν λες εκει που βγαινουν τα μπουλονια ειναι φυσικολογικο. Οι δισκοπλακες δεν ειναι ανοξειδωτες οποτε πιανουν σκουρια ολα τα σημεια που χανουν το χρωμα τους και φυσικα δεν τριβονται απο τα τακακια. Αν δεν θες να ειναι ετσι πρεπει ανα τακτικα διαστηματα να καθαριζεις τα σημεια αυτα με γυαλοχαρτο και να τα βαφεις.
Δεν εχω ακουσει και δεν εχω δει ποτε να γινει διαχωρισμος της δισκοπλακας. Αυτα στην φωτο δεν τα καταλαβαινω, ειναι αλλιωτικες στην Ε12. Συνηθως απλα επειδη φαγωνονται καποια στιγμη βαζουμε νεες οποτε δεν προλαβαινουμε να φτασουμε σε τετοιο σημειο.
δισκοπλακες αλλαζουμε αν ειναι στραβες, στις μπροστινες οταν παταμε φρενο χτυπιεται το τιμονι δλδ παιζει δεξια αριστερα (μονο οταν παταμε φρενο) αλλιως θελουμε ζυγοσταθμιση.
Στις πισω μπορει να μην το καταλαβουμε ευκολα, και γενικα τις αλλαζουμε οταν εχει πολυ νυχακι που λεμε, δλδ ειναι φαγωμενη η επιφανεια τριβης. Οι κατασκευαστες δινουν ενα οριο σε mm που μετραμε με μικρομετρο για το ποσο πρεπει να ειναι το λιγοτερο παχος τους.

Για τα αλλα που λες με τις σκουριες θα βοηθουσε να βαλεις φωτος απο τις δικες σου.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-05-17, 00:35
CTS03 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-07-2005
Μηνύματα: 810
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 312
CTS03 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα εγω δεν καταλαβα τιποτα σχεδον, αν λες εκει που βγαινουν τα μπουλονια ειναι φυσικολογικο.
Αν βλέπεις το αυλάκι στο κύκλο που είναι τα μπουλόνια, γιατί είναι φυσιολογικό?
Το αυλάκι φαίνεται πιο καθαρά στη τελευταία φωτο στο νο.8 του κειμένου ... όπως και πώς του διαχωρίστηκε όταν την τράβηξε.

Δυστυχώς δεν έβγαλα φωτο τι δικές μου ... χονδρικά είναι όμως παρόμοιες με "images" σαν αυτού του κειμένου, που βγαίνουν με google search για "Corolla E12 brake disk".
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-05-17, 06:38
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.857
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημερα, σορρυ αλλα παλι δεν καταλαβαινω, βλεπω την φωτο που λες και μου φαινεται φυσιολογικο οσες εχω δει ετσι ειναι.
Αν λες το σημειο προς τα μεσα πριν τις βιδες που εξεχουν ειναι σημαδι απο την ζαντα, πρεπει να δεις πως ειναι οι ζαντες απο το πισω μερος τους που πατανε εκει για να καταλαβεις το σχημα.
αν δεν δω φωτος απο τις ζαντες πως ειναι απο μεσα και την δισκοπλακα πως εχει γινει δεν μπορω να καταλαβω.
Τωρα πως εφυγε το μεσα μερος πραγματικα ΠΡΩΤΗ φορα βλεπω κατι τετοιο!!!! δεν εχω δει ουτε απο κοντα ουτε και πουθενα αλλου στο ιντερνετ.
Μηπως ηταν αστοχια υλικου αυτη?
Σχετικα με τις σκουριες ισχυει οτι εγραψα πριν.
Επισης οι ζαντες αλουμινιου εχουν μεσα κατι πλαστικα δακτυλιδια για να καθονται σε καθε αμαξι αναλογα τα φρενα που εχει βαζουν διαφορετικες διαμετρους ή παχος, αυτο το δακτυλιδι κανει το σημαδι.
Δες πισω την δικια μου πως ειναι http://i180.photobucket.com/albums/x.../piswfrena.jpg
ο μεσα κυκλος σκουριας οπως ειναι εμφανεστατο ειναι εκει που δεν παταει το τακακι αρα σκουριαζει με νερα κτλ.
Στο κεντρο με τις βιδες αν δεις καλα προς το κεντρο εχει εναν μικρο κυκλο, αυτος ειναι απο το πλαστικο ανταπτορα της ζαντας και τα σημαδια σαν ορθογωνια ειναι απο τα πατηματα της ζαντας.
Το σημειο τριβης ειναι λογικο να μην σκουριαζει επειδη τριβεται με τα τακακια.
Μερικοι που παιρνουν μεταχ δισκοπλακες και εχουν σκουριασει τα ετριβαν με τροχο!!!! και φυσικα δεν ειχαν φρενα για πολυ καιρο!!!!
σε αυτη την περιπτωση μπορει να ειναι και αχρηστες οι δισκοπλακες.
Δεν τριβουμε την επιφανεια τριβης.
Ολα τα αλλα μπορουμε να τα καθαρισουμε και να τα βαψουμε.
Αν βαφει η επιφανεια τριβης με φρεναρισμα καθαριζει.

εδω το πισω φρενο σε starlet gt http://i180.photobucket.com/albums/x...T/IM002616.jpg
και το μπροστινο που εχει μεινει πανω και το δακτυλιδι της ζαντας που ελεγα πριν http://i180.photobucket.com/albums/x...T/IM002502.jpg

Ξεχασα να πω οτι αν τις ζαντες οταν τις βγαζεις δεν τις κουμπωνεις στις ιδιες θεσεις που ηταν οι βιδες πριν τοτε το σχημα που αφηνουν μπορει να γινει και στρογγυλο. Για να καταλαβεις τι λεω αμα ξαναβγαλεις ζαντα δες απο πισω τι σχημα εχει το σημειο που παταει στις δισκοπλακες.
αυτο που λεω το εχω δει απειρες φορες, και δεν εχουν ολες οι ζαντες το ιδιο σχημα-πατημα απο πισω φυσικα. Ειδικα οταν εχουμε αλουμινιου.

γιαυτο στις φωτος του Link που ειπες δεν βλεπω κατι μη φυσιολογικο εκτος οτι φυσικα η δισκοπλακα εγινε 2 κομματια, κατι που θεωρω οτι οφειλεται σε αστοχια υλικου και προβληματικη δισκοπλακα εξαρχης. Δε νομιζω και δεν πιστευω δλδ οτι απο σκουρια λεπτινε και κοπηκε εκει, πρεπει να ειχε θεμα κατασκευαστικο απο πριν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 11-05-17 στις 06:44.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-05-17, 19:39
CTS03 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-07-2005
Μηνύματα: 810
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 312
CTS03 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Το κυκλικό αυλάκι που έλεγα, πρέπει να υπάρχει από αρχή στις πίσω δισκόπλακες του TS που βάζει η Toyota. Στο ebay τέτοια αυλάκια είδα σε εμπρός δισκόπλακες, όπως στο λινκ:
http://www.ebay.co.uk/itm/TOYOTA-COR...EAAOSwNnRYj2Qu

Όσον αφορά στη σχέση με ζάντες, καθώς ψάχνω για μεγαλύτερες είχα αντιληφθεί διάφορα θέματα αλλά αυτή την "ακαταστασία" στην επιφάνεια που κάθονται δεν την συνυπολόγιζα. Αν βάλουμε (με δακτυλίδι κεντραρίσματος) ζάντα με κεντρική τρύπα 73 mm, δηλαδή 2cm περισσότερο από το δικό μας 54,1 mm θα χάσουμε κατ' αρχάς από επιφάνεια επαφής ένα δακτύλιο πλάτους 1 cm, μετά χάνουμε επαφή και για το κυκλικό αυλάκι της δισκόπλακας, υπάρχουν κι εξογκώματα σκουριάς ... αναρωτιέμαι πόσο καλά ακουμπάει για να πιέζουμε με σιγουριά το αυτοκίνητο. Στο ίντερνετ (γενικά, όχι για Corolla) διαβάζεις για aftermarket ζάντες και βίδες που ξεβίδωναν, ειδικά σε πίστες ....

Το συμπέρασμα μου. Νέα ζάντα πρέπει να κάθεται σε νέες δισκόπλακες ή καλά γυαλισμένες.

Υ.Γ. Σκουριά είδα σε ένα μέρος της κόγχης του δίσκου από τη μεριά της ζάντας. Εκεί γίνεται επικίνδυνο να κάνει κανένα crack σε ζόρικες καταστάσεις ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες πισω την δικια μου πως ειναι http://i180.photobucket.com/albums/x.../piswfrena.jpg
ο μεσα κυκλος σκουριας οπως ειναι εμφανεστατο ειναι εκει που δεν παταει το τακακι αρα σκουριαζει με νερα κτλ.
Στο κεντρο με τις βιδες αν δεις καλα προς το κεντρο εχει εναν μικρο κυκλο, αυτος ειναι απο το πλαστικο ανταπτορα της ζαντας και τα σημαδια σαν ορθογωνια ειναι απο τα πατηματα της ζαντας.
Είχα 4 παρόμοια σημάδια (πιο γυαλιστερά), μάλλον μόνο εκεί "πατάνε" εντελώς οι ζάντες, ανάμεσα στα μπουλόνια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agapiou : 31-05-17 στις 22:52. Αιτία: Συγχώνευση posts.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-05-17, 20:42
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.857
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
εχεις δικιο και για το ebay link και για οτι πρεπει να ειναι καθαρες οι δισκοπλακες για να πατησουν νεες ζαντες, επισης καλο να πατανε στα ιδια σημεια και αρκετοι βαζουν καποιο ειδικο γρασο οχι οποιο νανε, εγω δεν εχω βαλει ποτε κατι, αλλα καμια φορα αμα δεν βαριεμαι τα καθαριζω.
Για τo ebay link οντως οι δισκοπλακες εχουν αυλακι και δειχνει να ηταν διαιρουμενες και εχουν συγκολληθει?
ομως στο ebay ειναι ποιο μεσα ο κυκλος απο το αρχικο link που ειχες δωσει, αλλα μπορει επειδη αυτες ειναι μπροστινες ενω οι αλλες ηταν πισινες.
στην Ε11 ειναι μονοκοματες δεν υπαρχει τετοιο πραγμα, πραγματικα με κανουν να απορω γιατι ειναι ετσι? ειναι ασφαλες αυτο?

αμα ξεραμε πως ακριβως ειναι ολα πανω στο αμαξι θα φοβομασταν και θα πηγαιναμε πολυ αργα.
Εχω ακουσει περιπτωση που κοπηκε το σπειρωμα απο ακρομπαρο!!!!! και ο αλλος εχασε τιμονι σε στροφη και καρφωθηκε σε μαντρα πετρινη σπιτιου.
ευτυχως πηγαινε αργα και γλιτωσε.
Στην δουλεια μου σε δισκοπλακα σε seat inca εφυγε κομματι της επιφανειας τριβης!!!

και τελος μου εχει τυχει να εχω ξεχασει μπουλονια αβιδωτα και να φυγω ετσι απο εξοχικο στην Ε.Ο και να πηγαινω με αρκετα χλμ και καταλαβα οτι κατι δεν παει σωστα και σταματησα.
Ευτυχως δεν εφυγε η ροδα (ηταν η μια πισω) και δεν ξερω αν η corolla παει και με τρεις! αλλα καποιος θα επαιρνε δωρο μια ροδα....

καλα κανεις και το ψαχνεις γιατι πραγματικα εχει ενδιαφερον το θεμα αυτο με τις δισκοπλακες!

εδω στις δικες μου Ε11 ειναι αυτες που φοραω τωρα οπως βλεπεις δεν εχουν κανενα κυκλο αλλον εκει πανω, εδω ειναι ολοκαινουριες μολις βγηκαν απο το κουτι τους ειναι οι μπροστινες http://i180.photobucket.com/albums/x...psf7737f5d.jpg
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δισκοπλακες keichi TOYOTA COROLLA 111(G6) 7 14-12-23 18:50
Δισκοπλακες??Μαμα?? Nikos_Tsport TOYOTA COROLLA T-SPORT 4 02-03-13 17:35
Δισκοπλακες Νικος Βασ ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 3 19-12-10 11:41
Συζητηση για στραβες δισκοπλακες DeathDealer SUPPORT 7 05-11-10 14:31
Δισκοπλακες για Ε111 Dim_sis ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 20 26-03-08 22:41



Page generated in 0,15905309 seconds (82,53% PHP - 17,47% MySQL) with 33 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:13.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)