Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΜΕΛΟΣ ΜΑΣ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 05-09-12, 22:35
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Υδατοπαγίδα έχω παραγγείλει απο τον Χαιβανέζο αλλά επειδή είδα πως αργεί και βιαζόμουν πήρα απο το smart-cover που ειναι καλυτερη κατασκευή! αυτά τα λένε και αφυγραντήρες πεπιεσμένου αέρα! μου μάζεψε λιγα υγρα πολυ χαμηλά μετά απο 2000-3000χλμ δεν θυμαμαι καλά δεν τα μετρούσα! ανοιγει απο κατω μια βαλβιδα βαζω ενα κυπελάκι και τα μαζεύω. Για τον ηλεκτρολύτη αν βρεις καυστική σόδα που την λένε και υδροξείδιου του νατρίου δλδ να λέει επάνω NaoH κάνει! δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα και δεν χαλάει τπτ! το ΚοΗ (καυστική ποτάσα ή υδροξείδιο του Καλίου είναι δυσκολο να βρεθεί), το smart-cover το εχει πανάκριβα! ελεος!
δες τις παρακάτω φωτος ειναι η υδατοπαγίδα και το σακουλι με το NaoH είναι πολυ φτηνο το πουλανε σχεδον σε ολα τα χρωματοπολεία! στο site που ειπες δεν το βγαζει! και δεν το βρισκω....



δεν βρηκα το σακουλι το ψαχνω!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-09-12, 22:47
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Τελικα το βρηκα! 3.20 ευρω το κιλο ειχε! απο χρωματοπωλειο, δες την φωτο τι λεει επανω! εχω κανει με το υδρογονο μαλλον πανω απο 3000χλμ και δεν εχω χαλασει παρα ελαχιστο υλικο απο το σακουλακι! το βλεπω να κραταει χρονια!!! και ενα 4λιτρο μπετονακι με απιονισμενο νερο τωρα παει να τελειωσει! υποψην παντα απιονισμενο να βαζεις οχι απο βρυση γιατι εχει αλατα και αλλα μεσα και δεν κανει καλο στο συστημα...επισης μερικοι στα ειδικα κουτακια που εχουν με NaoH ή KoH βάζουν χημικα προσθετα για να μειωνουν το φαινομενο του FOAM δλδ αν ας πουμε εχει λαδι στις πλακες του διαχωριστη πχ απο κοπή μετάλλων οταν ειναι καινουριος τοτε οταν ερθει σε επαφη με αυτα τα χημικα προκαλει αφρο σαν σαπουναδα! εξαλου απο τετοιες διαδικασιες και χημικα φτιαχνουμε σαπουνια αν το ξερεις! αν εχεις υδατοπαγιδα οτι και να γινει δεν εχεις θεμα, βεβαια εγω που ανοιξα τον διαχωριστη και εβγαλα 5 πλακες απο τις 11 που ειχε δεν ειχαν λαδια και ηταν καθαρες!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  NaOH (kaystiki soda).JPG
Εμφανίσεις:  23
Μέγεθος:  120,7 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 05-09-12 στις 22:53.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-09-12, 23:25
sakis-33 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 19-05-2011
Περιοχή: Χαλκιδική
Ηλικία: 48
Μηνύματα: 44
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 163
sakis-33 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Γεια σου Νικηφόρε
Προσπάθησε να το συνδέσεις από την πηγή που δίνεις (pwm) το + ,και το - στον αναπτήρα σου.Αν δεν γίνει βρες μια άλλη πηγή να το δώσεις ρεύμα,που να μην επηρεάζεται γι΄αυτό σου βγάζει το αριθμό.Μετά το 666 σου φταίει...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-09-12, 19:10
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Το - μπορεις να το βαλεις οπου θες! ειναι γειωση! αν το βαλεις στον αναπτηρα τοτε αν κλεισω το συστημα απο το κουμπι το αμπερομετρο θα μενει αναμενο και θα γραφει 0! Το θεμα εξαλου ειναι με τον διακοπτη ON/OFF να ανοιγοκλεινει ΜΑΖΙ και το αμπερομετρο! αν δωσω απο αλλη πηγη ή πριν τον διακοπτη θελει αλλον εναν μετα μόνο για το αμπερομετρο! το ρευμα το δινω απο καποιο σημειο που δινω στο PWM ρευμα. Η συνδεσμολογια ειναι σωστη, δειχνει σωστα και δουλευει αψογα, απλά για ελαχιστα secs ίσως και μονο 1, δειχνει το 66.6 και μετα μετραει κανονικά! το κανει τοσο γρηγορα που φωτο δεν βγαινει! μονο βιντεο. Οποτε αφου ειναι ολα καλα και λεει 66.6 και οχι 666 δεν ασχολουμε καθολου. Αφου εσυ ειπες οτι δεν εχεις isolated power module! τι εχεις κανει τελικα? με το shunt παιζεις και επιστροφη της γειωσης στην πηγη?
Ηθελα να σου πω αν μπορεις να σηκωσεις βιντεο ή εστω φωτο να δω σε λειτουργια 7Α ποσα υγρα εχουν μεσα τα δοχεια του gas seperator (τα 2 δοχεια λεμε ετσι). Εμενα τωρα δυσκολα μαζευουν υγρα ειναι και μεγαλα βλεπεις...πριν που το ειχα πισω με τις 11 πλακες και δουλευα κακως 18-20Α!!! γεμιζαν υγρα!!! ειδικα του υδρογονου μεχρι πανω! ηταν λαθος και τα σωληνακια και εκαναν σιφωνισμους...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 10-09-12 στις 19:16.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-09-12, 23:08
sakis-33 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 19-05-2011
Περιοχή: Χαλκιδική
Ηλικία: 48
Μηνύματα: 44
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 163
sakis-33 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Για το isolated power module δεν θα βάλω. Αλλά εμένα όταν κλείνεις τον διακόπτη από το αυτοκίνητο ο αναπτήρας δεν έχει ρεύμα και σβήνει και με βόλευε καλύτερα για το αμπερόμετρο είναι δίπλα στης ταχύτητες.
Το πρόβλημα μου είναι ότι το αμπερόμετρο το ρυθμίζω και την επόμενη έχει ξεριθμιστει και έτσι δεν μπόρεσα να το ρυθμίσω σωστά μάλλον έχει πρόβλημα, αλλιώς το Σαββατοκύριακο που πέρασε θα τραβούσα βίντεο και θα το ανέβαζα,τώρα θα δω τι θα κάνω..
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-09-12, 06:41
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Σακη καλημερα, αυτο που λες εμενα δεν με βολευει γιατι αν θελω να δουλεψω ΧΩΡΙΣ υδρογονο θα μενει ανοιχτο το αμπερομετρο συνεχεια! εγω θελω να ανοιγοκλεινει μαζι με το κουμπι on/off του συστηματος. Εσενα οπως ειπες σε βολευε επειδη απο πισω του ή πολυ κοντα του ειναι ο αναπτηρας, ομως οπως σου ειπα αν πηρες απο εκει ρευμα ο αναπτηρας εχει δικια του ασφαλεια και ειναι μικρη, μη στην καψει καμια μερα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-09-12, 23:37
sakis-33 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 19-05-2011
Περιοχή: Χαλκιδική
Ηλικία: 48
Μηνύματα: 44
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 163
sakis-33 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Εντέλει το isolated power module το παρήγγειλα από το ebay.Από την σελίδα που μου είπες.
Ήθελα να σε ρωτήσω η 6 πλάκες βγάζουν 2 λίτρα στα 30 αμπέρ, μέχρι πόσα κυβικά είναι διαχωριστής
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-09-12, 06:51
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλημερα! Με τις 6 πλακες μας ειπε κανει μεχρι 1600-1800 απο 1000cc, ρυθμιζεις αναλογα τα αμπερ! με τις 11 ειναι για πανω απο 2000-3500cc καπου εκει!
ο διαχωριστης που ειχα εβγαζε στα 30Α 4 λιτρα υδρογονο το λεπτο!!! Σακη δες αν εχεις μεγαλυτερες θερμοκρασιες με το υδρογονο! εγω νομιζω πως εχει! και πανω στο μοτερ και στα καυσαερια απο την εξατμιση! θα κανω δοκιμες να δουμε, αλλα η αυξηση οκτανιων προκαλει υπερθερμανσεις!
τελικα εκτος την μειωση καταναλωσης που θελει χρονο να κανεις μετρησεις, ειδες διαφορα στις επιδοσεις? γιατι ειμαι περιεργος εμενα μου φαινεται καλη διαφορα αλλα ειμαι τουρμπο ισως γιαυτο, εσενα τι διαφορα εχει? υποψην πρεπει να εχεις καλη βενζινη (οχι νοθευμενη) και απο το ιδιο βενζιναδικο να ειμαστε σιγουροι! χτες εκανα δοκιμες με το κουμπι ανοιξε κλεισε και εχει σημαντικοτατη διαφορα! με λιγα λογια χωρις υδρογονο ξενερωνω την ζωη μου στο αμαξι!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 15-09-12 στις 12:56.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-09-12, 21:01
sakis-33 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 19-05-2011
Περιοχή: Χαλκιδική
Ηλικία: 48
Μηνύματα: 44
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 163
sakis-33 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλησπέρα..Την διαφορά που παρατήρησα όταν είχα το αυτοκίνητο σε ρελαντί με υδρογόνο το βεντιλατέρ δεν δούλευε τόσο πολύ ενώ μόνο βενζίνη δούλευε περισσότερο όσο για την θερμοκρασία του αυτοκινήτου παραμένη ίδια.
Όσο για της επιδόσεις ΝΑΙ έχει διαφορά,εγώ το δούλευα στα 7 αμπέρ και η οικονομία είναι 20%.Τώρα το δουλεύω στα 12 αμπέρ, γιατί αυτός απ'την χαβάη μου είχε πει ότι πρέπει ο διαχωριστής να μου βγάζει 700ml το λεπτό,στα 7Α έβγαζε 350ml ενώ στα 12 βγάζει 700ml μαζί οξυγόνο και υδρογόνο.
Τώρα το αυτοκίνητο δουλεύει ποιο καλά επίσης βλέπω το υπολογιστή ταξιδιού να πέφτει εσθητά όσο για μέτρησής θα σου πω.
Ήθελα να αγοράσω το μετρητή από το http://www.smart-cover.gr/product_in...roducts_id=682 αλλά είναι ακριβώς και έκανα το έξεις.Πήρα δύο πλαστικά μπουκάλια το ένα ποιο μικρό από το άλλο τα έκοψα τους πάτους,το μικρότερο το μέτρησα...δες τα δύο βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=na8z5...d&noredirect=1 και http://www.youtube.com/watch?v=Vp51h...eature=related και έτσι έκανα της μέτρησής μου.
Επίσης έκανα και κάποιες μετατροπές στην θέση του συστήματος γιατί η αφροπαγίδα πάνω από τα 7Α μου γέμιζε κατευθειαν και δεν γινόταν, τώρα και με 20Α δεν γεμίζει ούτε η αφροπαγίδα ούτε Διαχωριστικό Αερίου και δουλεύει καλά..
Ήθελα να βγάλω και φωτογραφίες και βίντεο αλλά με τον καιρό δεν μπόρεσα δύο μέρες βρέχει και περιμένω και το αμπερόμετρο από smart-cover,μόλις τα ετοιμάσω θα τα ανεβάσω στο φόρουμ και φωτογραφίες και βίντεο..
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-09-12, 21:27
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Cool

μπραβο πολυ καλη η ιδεα με τα μπουκαλια! θα το δοκιμασω καποια στιγμη! για τις θερμοκρασιες εκανα λαθος διοτι οι διαφορες ηταν λογω...καλοκαιριου!!! σημερα το τσεκαρα και ειναι οπως τα λες! τι ακριβως σου ειπε ο Bill απο χαβαη; αυτο που ελεγα εγω αλλου το βρηκα νομιζω σε οδηγιες διαχωριστη απο το smart cover! δλδ εγω στα 1300 κυβικα ποσα αμπερ θα πρεπει να δουλευω; στα 10;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τοποθέτηση Car Dvd, TV,GPS koperton TOYOTA COROLLA VERSO 23 07-10-18 22:42
Τοποθέτηση 2 δαγκανών ανα άκρο NikiforosGT UPDATES 0 24-05-17 10:18
Φίλτρο ελευθέρας ή τοποθέτηση φιλτροχοάνης? Antonishi TOYOTA COROLLA E 12 14 23-12-08 21:18
KW Variant2 αγορά και τοποθέτηση πού billlllll ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 8 11-03-08 19:21



Page generated in 0,17700195 seconds (83,99% PHP - 16,01% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:58.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)