Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

SUPPORT ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΑΤΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΝ LINE

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 24-12-19, 22:52
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από donstefano Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι για τον Maf που ειπα εννοουσα οτι εγραψες.Κουτι τουοτα δηλαδη αυθεντικο ανταλακτικο και κοστος ισως και διπλο σε σχεση με τον ιδιο AISIN εξω στο εμποριο!
Εσενα σε εχω μεντορα!!!!Με ειχεις βοηθησει και αλλες φορες!Να σαι καλα!
Ευχαριστω δεν κανει τιποτα
Nα προσφατα πχ ειχα προβλημα με το μοτερ δεν τραβουσε καλα κτλ κτλ, επειδη λεω ειτε καταλυτης ειναι, ειτε λαμδα αφου ολα τα αλλα τα εκανα service τον Φεβρουαριο μηνα, παω ΚΤΕΟ μετρανε μου λενε λαβδα, ο λογος του χαλια. Σκεφτηκα χαλασε να τον αλλαξω, αφου πρωτα τσεκαρα καλωδιωση και ηταν οκ. Γνησιος DENSO μονο απο Toyota βρισκω εχει κοντα 200 ευρω αντε με εκπτωσεις κτλ να πω 160 το λιγοτερο.
Βρηκα αντιστοιχια για το μοτερ μου που επιβεβαιωσα και σε ξενα sites της Bosch και τον πηρα στο onparts με 40 ευρω.
Τελικα ομως ηθελε απλα καθαρισμα, το εκανα με σπρευ καρμπυρατερ που ειχα αλλα εκανε 10 ευρω και ολα καλα και ετσι τον αφησα.
Δλδ τι θα εδινα τοσα λεφτα????? θα τα εκλαιγα τωρα....
ενω τα 40 οκ την παλευουμε για καβατζα.
Υπηρχαν και λιγο ποιο φτηνοι που μαλλον κανουν αλλα πρωτον ηθελα να ειμαι σιγουρος και δευτερον BΟSCH και λεει made in USA μαλιστα.
Ειπαμε ιμιτασιον αλλα οχι οτι ποιο φτηνο βρισκουμε!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-12-19, 22:59
donstefano Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Βυρωνας-Αθηνα
Μηνύματα: 74
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 112
donstefano είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Για αυτό και γω ρωτάω γιατί θέλω καλό ανταλλακτικό ιμιτασιον να είμαστε οκ.δεν κάνουμε τσιγκουνιες αλλά όχι και τον αέρα στις τιμές που ζητάει η τουοτα....
Εσύ είσαι και υπερκυβισμενος αν θυμάμαι καλά οπότε και άλλες απαιτήσεις...εγώ όλα μαμά και χαλαρά να βγάζει χιλιόμετρα,εκτός του υγραερίου που του εβάλα....να βάζουμε καλά πράγματα και πάνω ποιοτικά να κάνουμε τη δουλίτσα μας!!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-12-19, 23:06
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
οχι δεν ειμαι υπερκυβισμενος, την στρογγυλοφαναρη εχω με μοτερ απο starlet GT ep82 δλδ το 4EFTE.

Oι βασεις αμορτισερ για παραδειγμα εχουν 100 ευρω η μια οι μπροστινες! ελεος!!! δλδ να θες να αλλαξεις δυο top mounts θες 200 ευρω, ενω τα kyb excel-g απεξω τα βρισκω 175 ευρω!!!!!
ιμιτασιον βασεις πχ monroe ειχα παρει με 30 ευρω την μια. και υπαρχουν και ακομα ποιο φτηνες.
Ελατηρια γνησια 100 ευρω το ενα!!!! ναι καλα ακουσατε! ετσι μου ειχαν πει! Εχει ποσες καλες αλλες μαρκες με 150 ευρω πανω κατω παιρνεις τα 4, πχ σε MAD, MONROE και αλλες πολυ γνωστες.

Οπως και να εχει θεωρω οτι θελει ψαξιμο λιγο και προσοχη με τις μαρκες γιατι υπαρχουν και φολες.
Αλλα γνησια τα παντα σε παλιο αμαξι που οσο νανε ζηταει, ειναι φυσην αδυνατον να βαζουμε! οσο και να το θελουμε δεν γινεται.
Απάντηση με παράθεση
απα
  #24  
Παλιά 26-12-19, 02:34
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 265
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
απα

Εαν εσυ βρεις τον ιδιο κωδικο εξω στο εμποριο, ΟΛΟΙΔΙΟ ομως, τοτε θεωρείται γνησιο το ανταλλακτικο.
Ομως το μαφ πχ της denso η τογιοτα δε μπορει να στο πουλησει στην ιδια τιμη που το βρισκεις εξω, διοτι λειτουργει ως μεταπωλητης η τογιοτα, ειναι λογικο να βαζει το κερδος της. Δεν ειναι κλεφτες, ειναι μεταπωλητες.
Με ΟΛΟΙΔΙΟΥΣ κωδικους ομως ειναι ελαχιστα τα πραγματα που βρισκεις στο εμποριο, τα περισσοτερα κανουν αλλαγη κωδικου οποτε...δε θεωρουνται γνησια.



Οσον αφορα τα made in china, so what?? Και λοιπον?
Σημαινει κατι το οτι φτιαχνεται στη Κινα? Απολυτως τιποτα δε σημαινει, της DENSO ειναι...
Η denso ειναι πολυεθνικη εταιρεια εχει εργοστασια αγγλια, ιαπωνια, κινα, αμερικα κλπ κλπ...
Με τον ιδιο τροπο που τα φτιαχνει στην ιαπωνια και στην αγγλια, με 100% τον ιδιο τροπο τα φτιαχνει και στην Κινα δεν αλλαζει κατι...
Τα ιδια στανταρ ποιοτητας εχει, ISO φιλε!! Υπαρχουν τα στανταρ στη συγχρονη εποχη...
Αυτο που λεγανε οι νεαντερταλ παλιοτερα χρονια (ΟΟΟΟΟ Κινεζικο!!!!) δεν υπαρχει πλεον!!
Το DENSO MADE IN JAPAN ειναι ακριβως το ιδιο με το DENSO MADE IN CHINA δεν εχουν καμια διαφορα...
Ισως σου χαλαει την αισθητικη που γραφει china επανω, το αντιλαμβανομαι...αλλα ειναι ολοιδια το λεω με μεγαλη βεβαιοτητα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-12-19, 08:30
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημερα, το φιλτρο λαδιου ΔΕΝ ειναι DENSO!!!!!
το μοναδικο πραγμα που ειχα δει made in china ειναι το φιλτρο λαδιου που λεει Toyota.
Δεν εχω δει κατι αλλο να λεει Denso και made in China, οτι εχω δει ειδικα σε ηλεκτρικα made in Japan λενε.
Οποτε φιλτρο παιρνω αλλη μαρκα που ειναι made in japan απλα τα πραγματα...
ακομα και το made in Germany θα το προτιμησω.
Μου εχει τυχει να παρω πισω τακακια απο Toyota και λεει στο κουτι made in France, αλλα ειναι οι νεοτεροι κωδικοι που τα ιδια τακακια κανουν και για νεοτερα μοντελα ακομα και avensis και celica εχουν τα ιδια!!!
Οι παλιοι κωδικοι λεγανε made in japan αλλα καταργηθηκαν οπως ειπαν.
Οτι αλλο εχω αγορασει ειδικα για πανω στο μοτερ, κλιπς μπουζοκαλωδιων, φλαντζες, τσιμουχες, λαστιχα στα μπεκ, σωληνακια ελαστικα κτλ ΟΛΑ μα ΟΛΑ λενε made in JAPAN και οι θερμοστατες και η βαση θερμοστατη απο πισω που ειχα παρει. Λαστιχο oring διανονεα, αντλιας νερου ακομα και τα πιατελα των ελατηριων που πηρα προσφατα made in japan.
Εχω φωτος για ολα αλλα τωρα δεν καθομαι να σηκωνω 10 φωτος να τα δουμε εξηγω και τον λογο αλλωστε.

Οπως εχω καταλαβει οτι υπαρχει κοινο με νεοτερα μοντελα εχουν αλλαξει κωδικους επειδη κατασκευαζονται αλλου και γιαυτο πλεον αυτα ΔΕΝ ειναι made in Japan.
Οτι ειναι αποκλειστικο για παλιοτερα μοντελα ή μοτερ ή την Ε11 καθαρα ειναι made in japan με τους παλιους κωδικους, φαινονται και στο toyodyi αυτα αλλωστε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 26-12-19 στις 08:47. Αιτία: Συμπληρωματα
Απάντηση με παράθεση
Α
  #26  
Παλιά 26-12-19, 10:48
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 265
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Α

Δεν ειναι denso το κινεζικο???????
Που το ειδες εσυ αυτο???????
Denso ειναι ντενσοτατο...
Σου στελνω φωτο....
Ανεβασε την να την δουν και οι υπολοιποι, δε ξερω να ανεβαζω φωτος...
Ανεβασε τη ομως σε παρακαλω γιατι το εχουμε ξανασυζυτησει και παρολα αυτα καποιοι επιμενετε...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-12-19, 12:08
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
εγω ειχα φιλτρο παλιοτερα και δεν ελεγε Denso anyway ok....
ειναι δεν ειναι ΔΕΝ παιρνω made in china δεν παει να ειναι οτι θελει.
Εκτος απο το φιλτρο που εδειξες, δεν εχω ξαναδει ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ DENSO MADE IN CHINA! πρωτη φορα βλεπω τωρα με το φιλτρο....
ξαναλεω ομως οτι , οσα ειναι ΜΟΝΟ για τα παλιοτερα ειναι MADE IN JAPAN μονο οτι κανει και σε αλλα αμαξια πλεον τα κανουν σε αλλα εργοστασια.
Με λιγο ψαξιμο ειδα και made in thailand τωρα DENSO φιλτρο λαδιου.
Οποτε οχι δεν θα παρω, θα προτιμησω μαρκα made in japan και ας ειναι imitation. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ....

https://http2.mlstatic.com/filtro-ac...1_082017-F.jpg
Denso made in JAPAN

https://image.made-in-china.com/202f...0915-Td004.jpg
Denso made in Thailand

https://www.dhresource.com/600x600/f...TRhUwYI607.jpg
Denso made in China

και το καλυτερο φιλτρο λαδιου που βαζω MADE IN JAPAN αυτο https://images-na.ssl-images-amazon....IL._SX425_.jpg

και 30000000 φορες καλυτερα φιλτρο λαδιου BOSCH made in Germany, παρα Denso κινεζικο!
βεβαια τωα ενα φιλτρο που πηρα της Bosch την πατησα λεει made in South Africa!!! WTF ???? oποτε micro και μονο....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-12-19, 23:10
CTS03 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-07-2005
Μηνύματα: 810
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 311
CTS03 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από costas.x Εμφάνιση μηνυμάτων
Για πιο λόγο έβαλες χαμηλότερο σε βαθμούς θερμοστάτη?
Έχω βάλει στο TS τέτοιο θερμοστάτη της TRD, ήταν μεταξύ των ειδών που έδινε για σπορ βελτιώσεις. Επειδή κάποια στιγμή (λόγω km) θα πρέπει να τον αλλάξω, έχω το ίδο ερώτημα, δηλ. αν έχει νόημα η χρήση του.

Με το θερμοστάτη αυτό ο δείκτης θερμοκρασίας κατεβαίνει μια υποδιαίρεση παρακάτω του κανονικού ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ οδηγείς εντελώς ήρεμα (και κινείσαι συνεχώς) και η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι έως 20C. Αν το πιέζεις ή το καλοκαίρι, ο δείκτης θερμοκρασίας είναι στη κανονική θέση και ο θερμοστάτης προφανώς είναι συνέχεια ανοικτός. Δηλαδή μόνο όταν αρχίσεις να πιέζεις θα σου δώσει κανένα λεπτό με χαμηλώτερη θερμοκρασία.
Απάντηση με παράθεση
Α
  #29  
Παλιά 27-12-19, 23:34
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 265
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Α

Δηλαδη μου λες οτι θα επιλεξεις μια μαρκα οπως η micro που δε τη ξερει η μανα της, μονο και μονο επειδη γραφει japan, και θα σνομπαρεις το μεγαθηριο Bosch επειδη ειναι made in SA και την τιτανοτεραστια Denso που ειναι made in china.....?????....?????
Μονο και μονο επειδη γραφει japan??????

Αμα ειναι ετσι οι Γιαπωνεζοι τρωνε κατσαριδες, σκυλια και ποντικια αμα ειναι να τα φαμε και εμεις, αφου ειναι αντιληψη made in japan....

Νικηφορε δε μας τα λες καλα.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μίζα γνήσια keichi Αξεσουάρ και Ανταλλακτικά 1 31-12-20 15:46
Ανταλλακτικά hyper TOYOTA COROLLA E 12 10 01-12-09 11:00
site για γνήσια αξεσουάρ ΤΟΥΟΤΑ sotoskap WEB LINKS 3 10-01-09 21:47
Ανταλλακτικά _nicolas_ TOYOTA COROLLA E*90 22 12-06-08 17:04
ψάχνω τιμές από ανταλλακτικά labros_k TOYOTA COROLLA E 12 4 23-05-07 21:38



Page generated in 0,17196608 seconds (83,60% PHP - 16,40% MySQL) with 39 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:38.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)