Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*101

TOYOTA COROLLA E*101 1992>1996

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 17-04-10, 15:51
THEMIS2281 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 146
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 213
THEMIS2281 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Φιλαρακι χαιρομαι που εκανες αυτη την επιλογη!!!Πιστεψε με δεν 8α το μετανοιωσεις!
Μολις το ετοιμασεις και το παρεις βολτα στειλε μου ενα πμ να μου πεις εντυπωσεις!
Ποιο μοτερ θα βαλεις?το πρωτης γενειας με τα 145 αλογα η' το καλο με τα 170?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-04-10, 16:26
Το avatar του χρήστη ΜΑΝΩΛΗΣ 19
ΜΑΝΩΛΗΣ 19 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 10-01-2009
Μοντέλο: ΑΕ101
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 33
Μηνύματα: 416
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 229
ΜΑΝΩΛΗΣ 19 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Και εμένα μου αρέσει πολύ αυτός ο κινητήρας...Πόλύ σημαντικό να έχει μία καλή γραμμικότητα η απόδοση του κινητήρα σου..Και για την καλύτερη αποδοτηκότερη λειτουργεία του και την άμεση ακόκριση στο πάτημα του γκαζιού...Ούτε turbo lag ούτε σκήλιασμα στις 5-6000 rpm για να πάρει τα πόδια του....Και αν χρειαστείς και άλλη δύναμη έχεις επιλογή να το κάνεις turbo για +++++ άλογα και γιατί όχι κομπρεσορ+turbo..... ΑΑΑΑ μην ξεχάσω...Νομίζω έιδοθήκαμε στον άγιο στέφανο φίλε θέμη αλλά δεν είμαι και σίγουρος...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-04-10, 17:04
nikos carina Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 11-02-2009
Μοντέλο: Corolla Ε12 D4D
Περιοχή: θεσ/νικη
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 167
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 203
nikos carina είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
και οταν λεμε αυξημενη καταναλωση τι ενοουμε???? σε νουμερα για να το κανουμε πιο λιανο θεμη
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-04-10, 23:00
Το avatar του χρήστη MARMEL
MARMEL Offline:
Αdministrator

 
Εγγραφή: 15-02-2004
Μοντέλο: YARIS 1000 99
Περιοχή: πειραιας
Ηλικία: 49 male
Μηνύματα: 9.907
Ευχαρίστησε: 10
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 6 φορές σε 6 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1237
MARMEL είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
οντως τρομερο μοτερ πηρες...
παλιο σχετικα πλεον αλλα τρομερο και αξιοπιστο
με το καλο να το βαλεις...
ο gze ηταν σχεδια πολλων απο δω μεσα ακομα και εμενα για σκασμο αλογων αλλα ναυαγησαμε... λογω εξοδων πιο πολυ
ε βατιλι?
παντως για να βαλουν τοσο χοντρα ημιαξονια οσο του mr2 turbo και celica st205 gt4 σε 1600cc στο σασμαν του gze κατι ηξεραν...
__________________
AEK
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-04-10, 23:13
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
παιδιά σορρυ για το άσχετο αλλά εγώ που έχω 4E-FTE με CT9 και το intercooler του starlet GT τοποθετημένο μπροστά απλά δεν ξέρω καν τι θα πει turbo lag γιατί δεν υπάρχει! έχω άμεση απόκριση! έχω δει τρελά κρεμάσματα δύναμης όμως με τοποθετήσεις μεγάλων ιντερκουλερ με την μαμά τουρμπίνα, ή αν έχουν μεγάλες τουρμπίνες που ανοίγουν ψηλά. Αυτό για την ιστορία. Συμφωνώ φυσικά ότι ο κομπρέσορας ανοίγει ποιο γραμμικά. Τώρα για το μοτερ που επέλεξες το προτιμάει και ο μηχανικός μου γιατί φτιάχνεται πολυ ωραία και είναι δυνατό πολυ ακόμα και μαμά όπως είναι, αν και πολλοί το κάνουν turbo ύστερα και απλά σκοτώνει!!! για κομπρέσορα+turbo ξέρω μερικούς που προσπάθησαν να το κάνουν αλλά δεν τα κατάφεραν να δουλέψει σωστά! δεν ξέρω πως η VW τα κατάφερε και η toyota δεν έβγαλε κανα τέτοιο μοτερ εξαρχής!

http://en.wikipedia.org/wiki/Toyota_A_engine#4A-GZE

http://www.club4ag.com/faq_and_tech_...-GZE_specs.htm

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 17-04-10 στις 23:20.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-04-10, 23:57
Το avatar του χρήστη george1973
george1973 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Μοντέλο: YARIS TS TURBO
Περιοχή: Λάρισα
Ηλικία: 50 male
Μηνύματα: 76
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 180
george1973 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά σορρυ για το άσχετο αλλά εγώ που έχω 4E-FTE με CT9 και το intercooler του starlet GT τοποθετημένο μπροστά απλά δεν ξέρω καν τι θα πει turbo lag γιατί δεν υπάρχει! έχω άμεση απόκριση! έχω δει τρελά κρεμάσματα δύναμης όμως με τοποθετήσεις μεγάλων ιντερκουλερ με την μαμά τουρμπίνα, ή αν έχουν μεγάλες τουρμπίνες που ανοίγουν ψηλά. Αυτό για την ιστορία. Συμφωνώ φυσικά ότι ο κομπρέσορας ανοίγει ποιο γραμμικά. Τώρα για το μοτερ που επέλεξες το προτιμάει και ο μηχανικός μου γιατί φτιάχνεται πολυ ωραία και είναι δυνατό πολυ ακόμα και μαμά όπως είναι, αν και πολλοί το κάνουν turbo ύστερα και απλά σκοτώνει!!! για κομπρέσορα+turbo ξέρω μερικούς που προσπάθησαν να το κάνουν αλλά δεν τα κατάφεραν να δουλέψει σωστά! δεν ξέρω πως η VW τα κατάφερε και η toyota δεν έβγαλε κανα τέτοιο μοτερ εξαρχής!

http://en.wikipedia.org/wiki/Toyota_A_engine#4A-GZE

http://www.club4ag.com/faq_and_tech_...-GZE_specs.htm
Αν οι σωλήνες και το intercooler έχουν το σωστό μήκος και μέγεθος δεν έχεις καθόλου lag,αλλά πολυ πιστευουν πως βάζοντας μεγαλυτερους σωλήνες και intercooler θα έχουν περισσότερο αέρα και εκεί αρχίζουν τα μπερδέματα...Πιστέψτε με το έχω δει άπειρες φορες.......
__________________
YARIS TS
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-04-10, 08:02
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Συμφωνώ μαζί σου!!! εξάλου είναι και το θέμα πως περνάς τις σωληνώσεις και απο που, δλδ εννοώ ότι σε μερικά μοτερ δεν έχει χώρο πολύ και τις κάνουν πολλές κούρμπες και γύρω - γύρω μεγαλώνοντας πολυ τις διαδρομές και αυξάνοντας το lag έτσι. Εγω τις έχω μειώσει όσο γίνεται και να είναι ευθείες οχι με ένα καρο κούρμπες απο καμπύλες κλειστές που μειώνουν την ροή! Και φυσικά δεν είναι δυνατόν σε καμία περίπτωση ειδικά αν έχεις μαμα τουρμπίνα να βάζεις intercooler για 300 άλογα και να πιστεύεις ότι το αμάξι θα πηγαίνει και καλά! καλύτερα! αν είναι δυνατόν δλδ! το lag πάει στον Θεό! τα έχω δει και αυτά και μετά δεν πήγαινε βήμα και λένε τι φταίει!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-04-10, 18:52
THEMIS2281 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 146
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 213
THEMIS2281 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
κομπρεσορ+turbo..... ΑΑΑΑ μην ξεχάσω...Νομίζω έιδοθήκαμε στον άγιο στέφανο φίλε θέμη αλλά δεν είμαι και σίγουρος...[/quote]

Παιζει να συναντηθηκαμε φιλε Μανωλη γιατι εκει ειναι η μοναδα μου....για 12 μερες ακομα(ΛΕΛΕΕΕΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-04-10, 18:59
THEMIS2281 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 146
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 213
THEMIS2281 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Νικο Carina οταν λεω αυξημενη καταναλωση εννοω οτι κατα μεσο ορο μου καιει πχ Αθηνα-Πατρα(219χλμ) με μεση ωριαια ταχυτητα 140χλω γυρο στα 20 λιτρα βενζινη!!!
Εχω βεβαια καταφερει στην ιδια διαδρομη με το δεξι πεταλι να εχει βγει κατω απο τ'αμαξι να καψω 30 λιτρα βενζινη!!!!!!!
.....αξιζε καθε σταγονα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-04-10, 19:46
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
έχετε δει ΠΟΤΕ 4A-GZE μαζί με turbo? εγώ ξέρω μερικοί που πήγαν να το κάνουν δεν πέτυχε τελικά και το έκαναν μόνο turbo! αν ξέρετε κανέναν να έχει αυτό το μοτερ με κομπρέσορα και turbo μαζί, περιμένω photos και specs!!!! θεωρητικά ξέρω ότι γίνεται, αλλά στην πράξη......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*101

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος κάτοχος corolla e101 4age blacktopb20v maikov Ειμαι νεος 1 21-01-21 12:44
4agze η 3sgte Corolla E101 E10whitechick TOYOTA COROLLA E*101 3 10-08-19 11:39
Service Manual για ΤΟΥΟΤΑ Corolla E101 1996 supermanboy TOYOTA COROLLA E*101 8 10-05-12 16:22
Corolla E101 corolla4fun ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ 0 27-04-10 23:57



Page generated in 0,20253897 seconds (82,62% PHP - 17,38% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:28.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)