Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 21-07-09, 17:15
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.857
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Εγώ έχω 4E-FTE του '94, έχει μεταλλικό καταλύτη από κάτω που μπήκε τον Απρίλιο του 2007 στο starlet GT και τον Mάρτιο 2008 μετακόμισε στην corolla. Αν δείτε τις μετρήσεις είτε στην κάρτα καυσαερίων, είτε στο ΚΤΕΟ είναι λιγότεροι οι ρύποι από αμάξια μαμά του 97-98 1300cc και ελάχιστα παραπάνω από το 1000αρι micra του πατέρα μου! με τον μαμά καταλύτη είχε λιγότερους ρύπους!!! και αυτό επειδή ήταν κεραμικός, οι μεταλλικοί βγάζουν περισσότερα, γιατί είναι ποιό ελεύθεροι. Που θέλω να καταλήξω? ότι έχει αμάξια πολύ παλιά πχ του 90-93 που έχουν παλιούς καταλύτες και δεν έχουν αλλάξει ποτέ! και είναι διαλυμένοι, έχει αμάξια μη καταλυτικά ΑΠΕΙΡΑ και πάνε να το κάνουν έτσι το σύστημα? και ας πούμε εμένα με βολεύει έτσι θα δίνω λιγότερα, και για όσους δεν το ξέρουν τα turbo αμάξια κανονικά βγάζουν λιγότερα καυσαέρια από των αντίστοιχων κυβικών ατμοσφαιρικά. Και αυτό επειδή η τουρμπίνα δουλεύει με τα καυσαέρια.

όμως δεν είναι μόνο αυτό!!! σκέφτηκαν και το άλλο οι μάγκες! αν γίνει την βάψαμε! τα αμάξια πχ που είναι πάνω από 10ετίας πχ εμένα ειναι του 97, θα έχουν μέχρι και +50% παραπάνω τέλη κυκλοφορίας!!!

Τι να πω είναι λίγο, οι κύριοι (λέμε τώρα μη πω χειρότερες λέξεις) νομίζουν ότι θα τα κονομίσουν έτσι και θα τα φάνε και αυτά, δεν θα έρθουν εκλογές? θα τους φτιάξουμε καλά. Πολυ μασαμπουκα έπεσε ρε παιδιά που θα πάει το πράμα? και την πληρώνει ο απλός κοσμάκης που προσπαθεί να είναι τίμιος και δεν του περισσεύουν να τα χαρίζει σε χοντρούς χαραμοφάηδες και λαμόγια και άλλα πολλά.
Ο κλέψας του κλέψαντος λοιπόν, αφού μας κλέβουν αυτοί (γιατί για εμένα κλέψιμο είναι αυτό) κλεψιμο πρέπει και εμείς, και λέει και η σοφή καλή παροιμία : όταν δεις να τρώνε το βιός σου, να τρως με τα δυό σου!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-07-09, 21:23
Το avatar του χρήστη TOLIS EE80
TOLIS EE80 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 04-04-2005
Μοντέλο: COROLLA EE80
Περιοχή: Κόρινθος
Ηλικία: 49 male
Μηνύματα: 2.004
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 437
TOLIS EE80 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Το κρατος δεν ενδιαφερεται για τις μετατροπες (καλυτερες ή χειροτερες) που κανει ο καθε ιδιοκτητης στο αυτοκινητο του. Με αυτη την λογικη θα μπορουσα να κανω το 23ετιας αυτοκινητο μου υβριδικο και να ζητουσα να μην πληρωνω τελη.
Το θεμα ειναι οτι πραγματι το κρατος ωθησε τον κοσμο να αγορασει αυτοκινητα και τωρα θα του παρει τα διπλασια με τα τελη και τους προσθετους φορους. Πιστευω οτι οι καταναλωτικες οργανωσεις μπορουν εαν το ψαξουν καλυτερα να προσβαλλουν τον νομο ως "εξαπατηση" του καταναλωτη. Ωστοσο εαν προβλεποταν απο τον προυπολογισμο για το ετος 2009 περι αυξησεων τελων κλπ φορων τοτε δυσκολα τα πραγματα.
Τα νεα μετρα εχουν καθαρως εισπρακτικο σκοπο ωστοσο βοηθα να εξαφανιστουν τα παλαια μη ασφαλη αλλά και ρυπογονα αυτοκινητα.
Πιστευω το καλυτερο και αντικειμενικοτερο μετρο για τα τελη κυκλοφοριας ειναι να υπολογιζονται συμφωνα με τους εργοστασιακους ιππους και επισης θα μπορουσε να εφαρμοστει και ως τεκμηριο. Κατι τετοιο εφαρμοζεται στην Ιταλια.
__________________
Tolis' COROLLA Pics **COROLLA EE80 - 4AGE 124HP**

CorollaClub-Greece AE82 Owners Club twincam.org
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-07-09, 21:30
Το avatar του χρήστη niknik
niknik Offline:

Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 30-04-2004
Περιοχή: Καστέλλα
Μηνύματα: 349
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 279
niknik είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antonios7 Εμφάνιση μηνυμάτων
τίποτα! το δικαιότερο είναι η τιμή αγοράς. Εκεί φαίνεται πόσα λεφτά έχεις ή πόσα διαθέτεις. Όχι με το πόσους ρύππους βγάζει. Για τους ρύππους υπάρχουν και τα πρόστιμα. Ας κάνουν περισσότερους ελέγχους, στα μηχανάκια κυρίως.

Όσον αφορά τα 150 ευρώ στους κατόχους 2000cc, είναι σαν το φόρο κατοχής...ΕΤΑΚ αν γνωρίζετε...
ΚΛΟΠΗ δηλαδή κανονική. Άκου φόρο κατοχής...Δεν ντρέπονται λέω γω οι 300κουρελάνθρωποι που κανείς τους δεν άλλαξε τίποτα προς το καλύτερο...
Μόνο να τρώνε και να πίνουν το αίμα των πολλών ξέρουν τα ζώα...
Σε παρακαλώ μην βρίζεις τα ζώα! Δε σου φταίνε σε τίποτα τα καημένα!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-07-09, 22:16
Το avatar του χρήστη sotoskap
sotoskap Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 07-02-2006
Περιοχή: Βέροια
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 1.595
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 384
sotoskap είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Διαβάστε ένα άρθρο
__________________
Σημασία δεν έχει πόσο γρήγορο αυτοκίνητο έχεις, άλλα πόσο γρήγορα μπορείς να το οδηγήσεις...!!!!...Γιατί το όριο είναι μια λεπτή γραμμή που δύσκολα πιάνεται αλλά εύκολα ξεπερνιέται....


Που & Που είναι καλό να κάνουμε μια παύση από την αναζήτηση της ευτυχίας και απλώς να είμαστε ευτυχείς....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-07-09, 22:57
Το avatar του χρήστη TOLIS EE80
TOLIS EE80 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 04-04-2005
Μοντέλο: COROLLA EE80
Περιοχή: Κόρινθος
Ηλικία: 49 male
Μηνύματα: 2.004
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 437
TOLIS EE80 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Καπως το αρθρο διευκρινίζει το θεμα με τα τελη κυκλοφοριας.
Ωστοσο δεν διευκρινίζει ποια αυτοκινητα θα ειναι για αποσυρση.
__________________
Tolis' COROLLA Pics **COROLLA EE80 - 4AGE 124HP**

CorollaClub-Greece AE82 Owners Club twincam.org
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-07-09, 02:13
Το avatar του χρήστη Geo!
Geo! Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 02-11-2004
Μοντέλο: EE90 Sedan (4A-FE)
Μηνύματα: 1.383
Ευχαρίστησε: 4
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 377
Geo! είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Κι εδώ αναλυτικά πως θα είναι τα τέλη κυκλοφορίας από το 2010. Δηλαδή για το Corollaki μου 1.6lt θα δίνω 352€, ο αδερφός μου για το G6 1.4lt και ο πατέρας μου για Grand Vitara 1.6lt θα δίνουν από 252€ ο καθένας κι εγώ για το καινούργιο μου 1.9lt θα δίνω 184€.
Όσοι έχουμε αυτοκίνητο μεγαλύτερο της 5αετίας, την ήπιαμε...
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-07-09, 03:20
Το avatar του χρήστη harbov
harbov Offline:
 
Εγγραφή: 11-01-2009
Μοντέλο: Corolla G6 '99
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 738
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 261
harbov είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Στις ειδησεις σημερα δεν αναφερε ποια αυτοκινητα θα ειναι για αποσυρση, ειπε ομως οτι συμφωνα με τα κυβικα των αυτοκινητων, θα δινονται απο 500-2000, με διαβαθμιση ιδια με αυτη που υπολογιζονταν τα τελη μεχρι πριν, και επιπλεον 1000 σε περιπτωση αγορας νεου αυτοκινητου.

Παιδια καταντησε αηδεια αυτο το πραγμα. Δεν ειναι σοβαροι οι ανθρωποι δηλαδη (στη περιπτωση του δικου μου μοντελου αυτοκινητου ε111)οσοι τα πηραν πριν το 2000 θα πληρωνουν +100 ενω αυτη που πηραν τα τελευταια profacelift στις αρχες του 2000 που ειναι ακριβως τα ιδια αυτοκινητα θα πληρωνει 50. Το αστειο ομως ειναι οτι αν πηρες αυτοκινητο το 1/1/2005 θα εχεις εκπτωση 18 ενω αν το επαιρνες 31/12/2004 το αυτοκινητο θα ειναι ρυπογονο και θα πληρωνεις χαρατσι 50.

Οι ανθρωποι που σκεφτονται αυτους τους νομους ειναι εκτος τοπου και χρονου και δεν εχουν σοβαροτητα. Βαριουνται να φτιαξουν ενα νεο συστημα υπολογισμου των τελων κ εκατσαν κ επινοησαν κατι απλο συμφωνα με τις κ@@@@@ τους. Αν θελουν να σωσουν τον πλανητη ας σκεφτουν κατι αποτελεσματικο οπως τον περιορισμο των ρυπων των εργοστασιων κ ας μην χτυπαν ολο τους μικρομεσαιους... Σε λιγο θα βαλουν και διοδια στο κεντρο της Αθηνας οι ασχετοι.......

Αληθεια τα αυτοκινητα που αγοραστηκαν μετα το 2005 και ειναι πετρελαια και με προδιαγραφες eu ro5 θα μπορουν να μπουν στο δακτυλιο τωρα ή συνεχιζουν να ειναι ρυπογονα???

Μαλλον πρεπει να προσλαβουμε ολοι μαζι ενα καλο δικηγορο και να τους κανουμε μηνυση....Aς το σκεφτει το Δ.Σ. του club....
__________________

I am not normally a religious man, but if you are up there, save me Superman

One day i want to become B.E.A.M.S.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-07-09, 07:50
Το avatar του χρήστη Ayrton
Ayrton Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Μοντέλο: Avensis 2009 1.8 CVT
Περιοχή: Πετρούπολη
Ηλικία: 47 male
Μηνύματα: 2.901
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 528
Ayrton είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Είναι κάτι που ψιθυριζότανε, και ήτανε ο λόγος για τον οποίο τα μέτρα μείωσης των ΕΤΤ δεν θα συνεχίζανε.

Ουσιαστικά η απόσυρση στην Ελλάδα κρίνεται αναγκαία. Αυτή είναι η αλήθεια. Ομως, δεν μπορείς να το κάνεις εκβιαστικά αυτό, δλδ, πάρε καινούργιο γιατί με το παλιό σου θα σε σκίσω!!! Δεν είναι έτσι. Είναι λάθος -για άλλη μια φορά- η όλη φιλοσοφία που αντιμετωπίζεται το θέμα απο τους -δήθεν- αρμόδιους!

Απο εκεί και πέρα...... και πάλι είναι ένα μέτρο για τους έχοντες. Γιατί βρε σεις κάποιος που είχε ενα 1000ράκι γιατί δεν μπορούσε να πάρει κάτι άλλο, να το δώσει για 500Ε (+1000 bonus για την αγορά νέου), λές και ξαφνικά μεγάλωσε η τσέπη του, και θα μπορεί να πάρει κάτι καλύτερο! Αντί να βοηθήσουνε αυτούς που δεν έχουνε, πάλι δείνουνε τα πολλά σε αυτούς που ήτανε "τυχεροί" και είχανε τα άνω των 2000 κ.ε.!!! Αυτούς που ΔΕΝ έχουνε, δεν θα τους σκεφτούνε ποτέ σε αυτήν την χώρα?


Υ.Γ. Πάντως, εγώ, κερδισμένος βγαίνω απο αυτήν την ιστορία, ΓΙΑΤΙ, η ΤΟΥΟΤΑ είναι πάλι ένα βήμα μπροστά απο όλους!!! Εκτός απο την απορόφηση της άυξησης των ΤΤ απο την 07/08 στα κανονικά επίπεδα (καθώς εγώ επιβαρύνομαι μόνο με 500Ε αντί για 2200Ε), η ΤΟΥΟΤΑ επιπλέον, πριν τον εκτελωνισμό, θα εφαρμόσει στην ήδη κλεισμένη τιμή, την όποια προσφορά υπάρχει τότε, καθώς και την απόσυρση εάν όντως πραγματοποιούνταν! Αρα, βγαίνεις παραπάνω κερδισμένος, καθώς ουσιαστικά εκμεταλλέυεσαι και τα 2 μέτρα!!!!
__________________
"Racing is in my Blood......
............... its my LIFE"


Corolla Club
Administration Group
Διοικητικό Μέλος
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-07-09, 08:40
Το avatar του χρήστη wastegate
wastegate Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 19-03-2004
Μοντέλο: ΕΕ101turbo..
Περιοχή: ΓΙΑΝΝΕΝΑ αλλα εμεις οι βλαχ... οπ'λαχ!!!
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 5.923
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 839
wastegate είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παιδια δλδ το 2011 θα δινω +200 και το 2012+300Ε???
__________________
Τοπικιστής είναι αυτός που λέει ότι η πόλη του είναι ομορφότερη από τα Γιάννενα....

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-07-09, 09:02
pavlosTS Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Μοντέλο: Corolla TS pro-f/l
Μηνύματα: 396
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 237
pavlosTS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι για μια ακόμη φορά προσπαθούν να σπρώξουν τον κόσμο να πάρει αυτοκίνητα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μέσω ΚΕΠ οι άδειες οδήγησης και κυκλοφορίας οχημάτων Fanis ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 0 27-08-14 09:56
Ερώτηση για σήμα κυκλοφορίας (επείγον!) koropas TOYOTA COROLLA KE30 12 02-03-10 00:58
Προ των πυλών η απόσυρση Ι.Χ. electro ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 19 12-06-09 00:54
Νέα μέτρα για την ρύπανση - Νέοι δακτυλιοι... Nikr OFF TOPIC 3 13-05-08 19:25
Οτε: Αναπροσαρμογή Τελών Για Επακ – Πεακ hatzidi2 OFF TOPIC 23 19-04-06 01:57



Page generated in 0,19301009 seconds (83,27% PHP - 16,73% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:34.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)