Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > Μοτερ. > 4AGE 20v Levin

4AGE 20v Levin 1600 20V TWIN GAM VTi Silvertop & Blacktop

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 12-10-08, 13:29
PeterIoannou Offline:
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Μοντέλο: Avensis ZZT223
Περιοχή: Ambelogardens
Ηλικία: 55 male
Μηνύματα: 1.633
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 409
PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MARMEL Εμφάνιση μηνυμάτων
πανο εγγυαται κανεις οτι το επωνυμο βολαν θα αποδωσει? χωρις ρευματα? χωρις ζυγοσταθμιση? χωρις εγκεφαλο? χωρις αλλα καλουδια για ευστροφια του μοτερ? ξερει κανεις αμα προλαβαινουν να επαναφερουν την βαλβιδα τα ελατηρια βαλβιδων? ξερει κανεις αμα λιπαινεται το εμβολο και ο διωστηρας σωστα? και δεν μιλαω μονο για την ευστροφια αλλα και την αυξηση οριου στροφων του κοφτη. γιατι αν θα απεδιδε ενα ελαφρυ βολαν θα απεδιδε ειδικα περαν του οριου στροφων του κατασκευαστη.......
Το εγγυάται ο κατασκευαστής που το έχει μελετήσει και όχι π.χ. ο μπάρμπα Μήτσος που δεν ρωτάει, δεν ξέρει, ούτε έχει τη δυνατότητα να ξέρει για ποιόν κινητήρα προορίζεται.
Το επώνυμο βολάν έρχεται ήδη ζυγοσταθμισμένο, αφού ο κατασκευαστής του έχει ήδη τον στρόφαλο -και όχι μόνο- για να το ζυγοσταθμίσει.
Αλλαγές στα ρεύματα, στον εγκέφαλο, στα ελατήρια, στα πιστόνια και στις μπιέλες, δεν απαιτούνται, από τη στιγμή που δεν αλλάζεις τα όρια περιστροφής. Αν τα αλλάξεις χωρίς να υπολογίσεις και σε τι άλλο πρέπει να επέμβεις, τότε πας γυρεύοντας (αν και εξαρτάται και πόσο θα τα ξεπεράσεις).
Το ελαφρύ βολάν αποδίδει σε όλο το φάσμα στροφών. Η παρουσία του, ή μάλλον η απουσία βάρους από αυτό, κάνει εντονότερη την παρουσία του στις μεσαίες και στις υψηλές στροφές.
Εν πάση περιπτώσει, δεδομένου ότι έχω -έστω και βραχεία- εμπειρία από χρήση επώνυμου ελαφρωμένου βολάν (το οποίο τοποθέτησα κατόπιν προτροπής -και μακράς συζήτησης- μηχανικού που έχει επίπεδο και δεν λέει λόγια), το μόνο που μπορώ να πω είναι πως αν χρειαζόταν, θα το ξαναέκανα. Σε καμία περίπτωση, όμως, δεν θα καθίσω να "υπερασπιστώ" την οποιαδήποτε επιλογή έχω κάνει στην κατεύθυνση της βελτίωσης των αυτοκινήτων μου.
Εν κατακλείδι, όποιος προχωρά σε οποιαδήποτε μετατροπή στο αυτοκίνητό του, αναλαμβάνει και την ευθύνη των πράξεών του.
Πάνος.
ΥΓ: Όσο για το σπάσιμο εξ' αιτίας της εισαγωγής στο οποίο αναφέρεστε (και συγνώμη για την παρέμβαση) αν με κάποιον τρόπο, με κάποια κίνηση, καταφέρεις να παρέχεις περισσότερο αέρα απ' όσον μπορεί να αυτοδιορθώσει ο εγκέφαλος και δεν έχεις κάτι άλλο για αντιστάθμιση (πρόγραμμα, παράλληλο κλπ), τότε το φτωχό μίγμα είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι θα σπάσει τον κινητήρα. Βέβαια, μπορεί να κάνω λάθος...
__________________
Fast cars do not kill.
Slow drivers, do!!!
Saneatsu Abukara
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-10-08, 14:46
Το avatar του χρήστη Γιαννης20v
Γιαννης20v Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 11-02-2007
Μοντέλο: ΑΕ101si 20vt
Περιοχή: ΚΟΛΩΝΙΑ
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 996
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 310
Γιαννης20v είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από wastegate Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιανν αν ηταν απο μια εισαγωγη αερα να σπαει το μοτερ.. γαματα φιλε θα ειχα σπασει τοσα...
Στο πρωτο μοτερ το ειχα ετσι οτι ρουφαγε το τουρμπο,μετα εβαλα κουνοποσυρμα και τωρα εχω την μαμα εισαγωγη..
δλδ αν"στεγνωσει"το μοτερ δε σπαει?
__________________
οπως λεει κ ο φιλος MITSOS .....
387 και 37 κιλά ροπής στα 1600 είναι υπέροχα!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-10-08, 14:51
Το avatar του χρήστη wastegate
wastegate Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 19-03-2004
Μοντέλο: ΕΕ101turbo..
Περιοχή: ΓΙΑΝΝΕΝΑ αλλα εμεις οι βλαχ... οπ'λαχ!!!
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 5.923
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 838
wastegate είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αλλο απο εισαγωγη αλλο απο μιγματα και αλλο απο κακο προγραμμα..
__________________
Τοπικιστής είναι αυτός που λέει ότι η πόλη του είναι ομορφότερη από τα Γιάννενα....

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-10-08, 17:53
Το avatar του χρήστη tsaftsouf20V
tsaftsouf20V Offline:
 
Εγγραφή: 26-09-2005
Μοντέλο: ΑΕ86 Levin
Περιοχή: Βολος
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 962
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 328
tsaftsouf20V θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από wastegate Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιανν αν ηταν απο μια εισαγωγη αερα να σπαει το μοτερ.. γαματα φιλε θα ειχα σπασει τοσα...
Στο πρωτο μοτερ το ειχα ετσι οτι ρουφαγε το τουρμπο,μετα εβαλα κουνοποσυρμα και τωρα εχω την μαμα εισαγωγη..
μην μπερδευεσαι κ μια χαρα σπανε τα μοτερ απο μια αλλαγη εισαγωγης αερα.οταν ρουφαει αερα στους 37+ βαθμους κ ξαφνικα ρουφαει στους 65+ ολα γινονται κ εν παση περιπτωση ας μου αποδειξει καποιος πως ελιωσε το πιστονι στην ακρη του απο την πλευρα της εισαγωγης λογο βολαν μιας κ αυτο ειναι το θεμα στο τοπικ!
__________________
Ειχα την ΑΕ101 κ ετρεχα σαν παλαβος. Την πουλησα αλλα μυαλο δεν εβαλα. Τωρα πηρα ΑΕ86 κ θα μπαινω σαν παλαβος!!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-10-08, 18:09
Το avatar του χρήστη MARMEL
MARMEL Offline:
Αdministrator

 
Εγγραφή: 15-02-2004
Μοντέλο: YARIS 1000 99
Περιοχή: πειραιας
Ηλικία: 49 male
Μηνύματα: 9.907
Ευχαρίστησε: 10
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 6 φορές σε 6 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1237
MARMEL είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
μπορεις να αποδειξεις οτι εγινε απο την εισαγωγη δλδ γιαννη?
__________________
AEK
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-10-08, 18:21
Το avatar του χρήστη MARMEL
MARMEL Offline:
Αdministrator

 
Εγγραφή: 15-02-2004
Μοντέλο: YARIS 1000 99
Περιοχή: πειραιας
Ηλικία: 49 male
Μηνύματα: 9.907
Ευχαρίστησε: 10
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 6 φορές σε 6 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1237
MARMEL είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PeterIoannou Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εγγυάται ο κατασκευαστής που το έχει μελετήσει και όχι π.χ. ο μπάρμπα Μήτσος που δεν ρωτάει, δεν ξέρει, ούτε έχει τη δυνατότητα να ξέρει για ποιόν κινητήρα προορίζεται.
Το επώνυμο βολάν έρχεται ήδη ζυγοσταθμισμένο, αφού ο κατασκευαστής του έχει ήδη τον στρόφαλο -και όχι μόνο- για να το ζυγοσταθμίσει.

μπορει εσενα να σου εκατσε η και σε αλλους...
δεν ειπε κανεις οτι ο κατασκευαστης δεν εχει στροφαλο τετοιο να ζυγοσταθμιζει....

ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΤΡΟΦΑΛΟΣ ΟΜΩΣ δεν ειναι ιδιος με κανεναν αλλον...
κανενα μηχανημα δεν φτιαχνει ποτε ακριβως τον ιδιο στροφαλο με τα ιδια γραμμαρια...
(ΝΟΜΟΣ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΣ)

σε οτιδηποτε γυρναει ειτε στροφαλος ειτε δισκοφρενα ειτε τουρμπινα ειτε βολαν ολες οι τρυπες που υπαρχουν για ζυγοσταθμισεις ειναι ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ απο καποιον τεχνιτη του εργοστασιου... και τι μου λετε εσεις τωρα τ ακουω βερεσε.....
δεν υπαρχει ακομα το τελειοποιημενο στο εκατοστο του χιλιοστου μηχανημα....

ακομα και σε κατασκευες που κοστιζουν εκατομυρια ευρω...

απλα αν κατι αντεξει θα ειναι απο τις ανοχες του μεταλλου που εχει την ταση να λυγιζει.(συν τις ελευθεριες των κουζινετων για το λαδι)
οσο αναφορα στον στροφαλοφορο αυτο μετριεται με μια συσκευη η οποια λεγεται diflexion. μπορει να σου δειξει σε καθε γυρισμα ποσο ανοιγοκλεινουν τα κομβια που κρατανε τον διωστηρα.

εχω μονο δυο παραδειγματα απο κινητηρες που εσπασαν σε φιλους μου. ισως να μην εφταιγαν τα ελαφρια βολαν ισως να εφταιγαν ομως.
η αυτοψια εδειξε στραβογυρισμα 2 δεκατα του χιλιοστου επανω στον τορνο σε φιατ πουντο (ουτε στο βαπορι σε στραβογυρναει 2 δεκατα)
και το αλλο ηταν ενα αλφα το οποιο παρουσιασε οβαλοτητα σε δυο κομβια βασεως. στα πισω πισω που ειναι κοντα το βολαν. πριν βαλει το βολαν ειχει 60000κμ. βαζει το βολαν και η ζημια εγινε στις 62000 κμ...
τωρα τι εγινε ο θεος ξερει. ξερω οτι και οι 2 αγορασαν επωνυμο ελαφρυ βολαν και συντομα εγιναν αυτα που ειπα. μπορει να βαλει ο οποιος δηποτε και να μην συμβει τιποτα ποτε. αλλα αυτο θα γινει μονο απο τυχη...

οι ανθρωποι αυτοι υπαρχουν και μενουν απεναντι απο το σπιτι μου....

φιλε peter υπαρχει κατασκευαστης ελαφριου βολαν που θα σε καλυψει σε εξοδα επισκευης αν σπασει ο κινητηρας σου? και πως θα μπορεσεις να αποδειξεις οτι εφταιξε το βολαν?

για μενα ολοι αυτοι οι λογοι ειδικα επειδη ζω μες τα σιδερα, η γνωμη μου ειναι η αποφυγη του προιοντος εκτος αν γινει πληρης διαδικασια ζυγοσταθμισης κτλ κτλ κτλ...

otherwise το θεωρω ρισκο και δεν αλαζω τη γνωμη μου με τιποτα....
__________________
AEK

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MARMEL : 13-10-08 στις 18:30.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-10-08, 19:10
Το avatar του χρήστη akis308
akis308 Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Μοντέλο: ΑΕ 92
Περιοχή: Hράκλειο-Κρήτη
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 2.379
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 12 φορές σε 12 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 463
akis308 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Aψογος πραγματικά ο Marmel.
Όσοι ελαφρωνουν βολάν πρέπει υποχρεωτικά να ζυγοσταθμίζουν εκ νεου το σετακι στροφαλο-βολαν-μπιέλες.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-10-08, 21:22
Το avatar του χρήστη Γιαννης20v
Γιαννης20v Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 11-02-2007
Μοντέλο: ΑΕ101si 20vt
Περιοχή: ΚΟΛΩΝΙΑ
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 996
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 310
Γιαννης20v είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MARMEL Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορεις να αποδειξεις οτι εγινε απο την εισαγωγη δλδ γιαννη?
Παναγιωτη με ολο το σεβασμο στην εμπειρια σου κ χωρις"εξυπναδα"ειδες πως εγινε το πιστονι που αναφερει ο αδερφος μου?υπαρχει περιπτωση να εγινε ετσι απο βολαν?δλδ εγω που τοχω πανω στο δικο μου ενα χρονο τωρα πρεπει να φοβαμε???ειχες δει τι ειχε κανει με την εισαγωγη κ εσπασε το μοτερ?εγω που δε ξερω οσα εσεις τον εκραξα.
__________________
οπως λεει κ ο φιλος MITSOS .....
387 και 37 κιλά ροπής στα 1600 είναι υπέροχα!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-10-08, 21:49
Το avatar του χρήστη MARMEL
MARMEL Offline:
Αdministrator

 
Εγγραφή: 15-02-2004
Μοντέλο: YARIS 1000 99
Περιοχή: πειραιας
Ηλικία: 49 male
Μηνύματα: 9.907
Ευχαρίστησε: 10
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 6 φορές σε 6 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1237
MARMEL είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης20v Εμφάνιση μηνυμάτων
Παναγιωτη με ολο το σεβασμο στην εμπειρια σου κ χωρις"εξυπναδα"ειδες πως εγινε το πιστονι που αναφερει ο αδερφος μου?υπαρχει περιπτωση να εγινε ετσι απο βολαν?δλδ εγω που τοχω πανω στο δικο μου ενα χρονο τωρα πρεπει να φοβαμε???ειχες δει τι ειχε κανει με την εισαγωγη κ εσπασε το μοτερ?εγω που δε ξερω οσα εσεις τον εκραξα.
ρε μικρε που ειπα οτι εφταιξε το βολαν για το αρπαγμα του εμβολου του brother σου? απλα ερωτηση εκανα αν εφταιξε η οχι...(βαση λογικης και με αυτα που λεει οχι)

και δεν εχει καμια δουλεια το εμβολο να αρπαξει με το βολαν...

αν θα κανει κατι το βολαν θα το κανει σε...
κουζινετα βασεως
διωστηρες (μπιελες)
στροφαλοφορος

ΟΥΤΕ αυτα σημαινουν οτι θα παθει κατι το δικο σου...και να μη φοβασαι τιποτα ρε συ.
ανεφερα απλα ολες τις συνεπειες που μπορουν να γινουν αν δε γινουν σωστες κινησεις...
και οχι να τρομαξω τον κοσμο η να το παιξω πολυξερος...
σε κατι που δεν ειμαι σιγουρος παω πασο.
σε κατι που ειμαι σιγουρος(γενικα μιλαω) επιμενω...

εσυ οταν το εβαλες επανω εκανες ζυγοσταθμιση? οχι. οκ δεν χρειαστηκε γιατι το εχουν κανει( το βολαν) αυτοι που το εφτιαξαν

ΔΕΝ ειναι ακριβως το ιδιος βαρος και η ζυγοσταθμιση ο στροφαλος σου με του αδερφου σου και με κανεναν αλλον μαυροκαπακο. καταλαβε το βρε...
δεν γινεται...(απο μηχανημα του καλουπιου απο μηχανημα του ρεκτιφιε απο μηχανημα που κανει τις τρυπες κτλ κτλ)
μονο οπτικα ειναι. απλα οι ανοχες ειναι αυτες που το κανουν και ειναι οκ.

το βολαν (σφονδυλος)
η δουλεια που κανει ειναι να αποταμιευει ενεργεια και να την αποδιδει στους παθητικους χρονους.

αυτο σημαινει οτι για να αποδωσει τα μεγιστα(στους παθητικους χρονους) ο κινητηρας σου, καποιοι κιτρινιαρηδες εβαλαν 5.8 κιλα σφονδυλο.

αν εσυ βαλεις 4.4. κιλα σφονδυλο δεν παει να πει οτι κερδισες κατι.οκ υπαρχουν τα + και τα -

για να κερδισεις θα πρεπει να δουλευει σαν αγωνιστικο πλεον(ωστε να δεις διαφορα) και αυτος ειναι και ο λογος που ανεφερα τα ρευματα στην αρχη. γιατι τα ρευματα διαβαζουν στροφες κτλ κτλ και κανουν κουμαντο στο μειγμα κτλ κτλ....
ποσο μαλλον αν ειναι ενα πουσαρισμενο μοτερ που δουλευει 9000+
__________________
AEK
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-10-08, 22:32
Το avatar του χρήστη Χρηστος
Χρηστος Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 13-06-2004
Μοντέλο: carina e 20v st
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Ηλικία: 50
Μηνύματα: 1.396
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 382
Χρηστος είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
πανο ολα αυτα που λες εγω πιστευω ισχυουν οταν εχεις φτιαξει το 20v 250 αλογα ατμοσφαιρα και τον κοφτη στις 12000, τοτε θελουν ολα ζυγοσταθμιση και οχι στα δικα μας που ακομα φτανουν μεχρι τις 8και κατι ψιλα,μην τρελενομαστε δεν φτιαξαμε ακομα demo car20v,που θα παει θα το κανω να στροφαρει 10+
__________________
Ατμοσφαιρα και τα μυαλα στους κοφτες!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > Μοτερ. > 4AGE 20v Levin

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
εχει κοφτη km το μαυροκαπακο?? Nikos4 4AGE 20v Levin 33 25-01-15 11:49
Υγραέριο σε μαυροκαπακο COROLLA293 4AGE 20v Levin 17 24-03-14 23:13
τα παντα για μαυροκαπακο.... Pantelis 4AGE 20v Levin 0 18-04-13 19:58
βοηθεια για 20ν μαυροκαπακο ari SUPPORT 279 23-02-09 17:49
20v μαυροκαπακο alejandro 4AGE 20v Levin 8 29-09-06 17:03



Page generated in 0,18611908 seconds (84,22% PHP - 15,78% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:00.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)