Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 30-08-08, 19:11
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
άλλα παιδιά με corolla μου είπαν ότι δουλεύει συνέχεια. Δεν είμαι ακόμα σίγουρος αν δουλεύει συνέχεια γιατί οι στροφές παραμένουν ίδιες είτε δουλεύει είτε όχι. Πάντως τα βεντιλατερ δεν δουλεύουν συνέχεια. Σχετικά με τις στροφές εσένα τι κάνει ανεβάζει και κατεβάζει ή έχει τις ίδιες? Εμένα έχει συνέχεια 900. όπως και να έχει πάντως δουλεύει άψογα από θέμα ψύξης και παγώνει αμέσως. Τα προβλήματα συνδεσμολογίας προκύψανε επειδή σε μοτερ 4E-FTE δεν ταιριάζει ο συμπιεστής που είχε το αμάξι από το μοτερ 4E-FE με αποτέλεσμα να μπει από starlet GT japan (όχι το απλό Ευρωπαικό σταρλετ), αυτά έχουν κλιματισμό, έτσι πάνω στον κομπρέσορα υπάρχουν επιπλέον βαλβίδες και καλώδια με αποτέλεσμα την λάθος προφανώς συνδεσμολογία τους. Και άλλος με corolla έχει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-08-08, 19:22
Το avatar του χρήστη Stetas
Stetas Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μοντέλο: Corolla E111L HB G6
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 1.733
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 396
Stetas θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος Stetas θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Ανεβάζει και κατεβάζει με τον τρόπο που περιέγραψα πιο κάτω.
Κομπλάρει τη στιγμή που ξεκινά το βεντιλατέρ και ξεκομπλάρει μόλις σταματήσει. Οι στροφές παιζουν απο 800 μεχρι 1100 η 1200 δεν θυμάμαι ακριβώς .
__________________
Stelios's E111L HB G6

Corollaclub
Πάτρα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-08-08, 20:03
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
εμένα οι στροφές είναι 900 σταθερότατες, ο κομπρέσορας μάλλον δουλεύει συνέχεια και σταθερά, οι ανεμιστήρες δεν παραμένουν συνεχώς ανοιχτοί και γιαυτό κιόλας βλέπω αυξομειώσεις στην τάση στο βολτόμετρο. Είναι προφανές ότι αυτό οφείλεται στην λάθος συνδεσμολογία, οπότε ο κομπρέσορας παίρνει συνέχεια ρεύμα και δουλεύει συνεχώς. Αν υπάρχει κανείς που να μπορεί να μου δείξει φωτογραφία πάνω από τον κομπρέσορα να φαίνεται η συνδεσμολογία θα του ήμουν ευγνώμων, αλλά το ξέρω ότι είναι δύσκολο, χρειάζεται να μπεις κάτω από το αμάξι.

Έχω μερικά πχ από τον παλιο και τον νέο που φαίνεται η διαφορά στα καλώδια.
Παρακάτω παραθέτω φωτος με τις συνδεσμολογίες.
Να πω ότι ο κομπρεσορας του starlet επειδή είναι από το gt έχει παραπάνω 2 φυσάκια (ένα πάνω και ένα κάτω) τα οποία είναι για κάποιες επιπλέον βαλβίδες μιάς και αυτό έχει κλιματισμό και όχι απλό a/c. Το πάνω βύσμα έχει 2 καλώδιο ένα πράσινο-μαύρο και ένα μαύρο-μπλέ και το κάτω έχει μόνο ένα πράσινο.
Το κάτω δεν το συνδέουμε κάπου και το πάνω το μαύρο-μπλε το σύνδεσα με το αντίστοιχο που πήγαινε στο μονό βύσμα το οποίο συνδεέται και στην μεγάλη φύσα σε καλώδιο ανάλογου χρώματος.
Επίσης στην μικρή φύσα του εγκεφάλου υπάρχουνε 2 ή 3 συνδέσεις για τον κομπρέσορα οι οποίες είναι για το πως θα δουλεύει ο κομπρέσορας, ανάλογα πόσο πατάμε το γκάζι. Βάζω φωτος με τον κομπρέσορα από starlet gt τοποθετημένο στο αμάξι μου (φαίνονται οι συνδέσεις) και ο άλλος είναι ο μαμά του 4E-FE. Θα δείτε που έχει και 2 φυσάκια λιγότερα.





Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-08-08, 15:02
Το avatar του χρήστη Stetas
Stetas Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μοντέλο: Corolla E111L HB G6
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 1.733
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 396
Stetas θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος Stetas θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Ελπίζω αυτή να βοηθήσει!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00115.JPG
Εμφανίσεις:  109
Μέγεθος:  164,0 KB  
__________________
Stelios's E111L HB G6

Corollaclub
Πάτρα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-08-08, 20:36
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Ευχαριστω για την φωτο. θα μελετήσω τις φωτος όλες να δω αν θα βγάλω άκρη, όπως είπα υπάρχουν στο δικό μου επιπλέον καλώδια και είναι λιγάκι μπλέξιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-01-09, 17:51
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Λοιπόν επιστρέφω στο θέμα μιάς και σήμερα στο εξοχικό βρήκα χρόνο να ασχοληθώ με το αμάξι μου. Δεν κατάφερα και ΠΑΛΙ να βρω την σωστή συνδεσμολογία, αλλά έβαλα ένα κουμπάκι μέσα στον χώρο του μοτερ ώστε να κλείνω το ρεύμα στον κομπρέσορα για να μην ανάβει τσάμπα τωρα με το καλοριφερ. Να πω ότι όπως είναι τώρα μου ανάβει όταν ανοίγω τον ανεμιστήρα. Όμως το βεντιλατερ του a/c δεν παίρνει μπρος, ίσως επειδή είναι κρύος ο καιρός. Ξέρει κανείς αυτό πότε παίρνει? αλλιώς αν έχει ασφάλεια , ρελέ κτλ να τα δω. Στην φωτο που θα δείτε το δεξί μαύρο καλώδιο με το περίβλημα είναι το ρεύμα του a/c, αν θέλουμε να δούμε αν δουλεύει ο κομπρέσορας μας το δοκιμάσουμε βάζοντας στο στην μπαταρία στο + και βλέπουμε αν δουλεύει, αν όχι έχει πρόβλημα ο κομπρέσορας ή δεν έχουμε φρέον ή έχει χάσει μερικό. Εγώ το καλώδιο αυτό το σύνδεσα μαζί με το πράσινο της μεγάλης φύσας στο δεξί καλώδιο της μικρής φύσας με τα 2 καλωδιάκια και δουλεύει όπως είπα. Με ΟΠΟΙΟΝ άλλον συνδυασμό δοκίμασα δεν παίζει καν! και 2-3 ηλεκτρολόγους που ρώτησα ΔΕΝ ξέρουν. Να πω ότι ο κομπρέσορας αυτό είναι απο starlet GT JAPAN και έχει κλιματισμό αυτό και έχει διαφορά σε κάποια χρώματα και στην συνδεσμολογία. Κάπου έχει άλλο ένα πράσινο σκέτο καλώδιο αλλά δεν χρειάστηκε πουθενά και δεν κάνει τίποτα. Έμαθα ότι είναι για κάποια βαλβίδα κλιματισμού αυτό. Το διακοπτάκι το παρεμβάλουμε ανάμεσα στο καλώδιο το μαύρο με το κάλυμα και αυτο που είπα πριν στην φύσα με τα 2 καλώδια για να ανοιγοκλείνουμε το ρεύμα στον κομπρέσορα (για να μην ανοίγει τον χειμώνα μαζί με το καλοριφερ).


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-03-09, 17:39
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Ξαναγυρίζω στο θέμα μιας και σήμερα με το κουμπί που βλέπετε δοκίμασα το A/C, παγώνει πολύ γρήγορα και πολύ καλά, αλλά τις στροφές από 1000 τις πάει σταθερά στις 850-800 και το αμάξι το γονατίζει και στην τάση μπαταρίας δλδ βλέπω στο βολτόμετρο χαμηλά νούμερα. Μιας και έχει γίνει μεγάλη συζήτηση εδώ και μερικούς ηλεκτρολόγους που ρώτησα μόλις είπα τι μοτερ έχω και από τι είναι ο κομπρέσορας έκαναν σα να ρώτησα για τον ΕΤ τον εξωγήινο, είπα μήπως υπάρχει κανείς με μοτερ 4E-FTE και με A/C μήπως και δουλεύει σε αυτόν με τον σωστό τρόπο και βρούμε καμιά άκρη. Προς το παρόν την δουλειά του την κάνει, αλλά παίρνει μπρος ο κομπρέσορας με το που ανοίξω τον ανεμιστήρα στο αμάξι, γιαυτό έβαλα το κουμπί μπροστά να του κόβω το ρεύμα να μην παίρνει μπρος αν θέλω καλοριφερ πχ τον Χειμώνα. Τα σχέδια κτλ που είπαν τα παιδιά παραπάνω τα είδα, τα διάβασα, προσπάθησα αλλά δεν κατάφερα τίποτα καλύτερο!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-04-09, 17:52
Το avatar του χρήστη TOYOROSPY
TOYOROSPY Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 11-03-2009
Μοντέλο: Celica AT180
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 77
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 193
TOYOROSPY είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Aν μπορω και εγω να βοηθεισω.Αυτα ειναι τα σχεδια απο το a/c......


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-04-09, 19:13
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
τα έχω και εγώ όλα αυτά, αφού έχω το Toyota EPC αλλά και το service manual της ΕΕ111, το θέμα είναι ότι ένα ξέρω, ότι δεν ξέρω τίποτα και δεν καταλαβαίνω τίποτα! αν δείς παραπάνω τις φωτος που έχω βάλει, μπορούμε να βρούμε καμιά άκρη με τα χρώματα? το πρόβλημα μου είναι να παντρέψουμε τις φύσες της πλεξούδας της EE111 με τις φύσες του κομπρέσορα από A/C Starlet GT 4Ε-FTE japan. Υπάρχει διαφορά στην συνδεσμολογία και στα χρώματα και έχει γίνει μπάχαλο!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-04-09, 19:56
Το avatar του χρήστη TOYOROSPY
TOYOROSPY Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 11-03-2009
Μοντέλο: Celica AT180
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 77
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 193
TOYOROSPY είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αυτο που σε ενδειαφερει ειναι το μαυρο ασπρο καλοδιο το οποιο ειναι το Clutch του κομπρεσορα και το οποιο πρεπει να φερνει ρευμα(να κομπλαρει τον κομπρεσορα) οτα πατας το κουμπι του A/C.


Τωρα αν οντος αυτο το καλοδιο ειναι στη σωστη επαφη στον κομπρεσορα(να το κοιταξεις),και δεν κομπλαρει.....Θα κοιταξεις :

1- Την ασφαλεια ECU IG(10A)
2- Το Α/C FAN NO2 RELAY
3- το Α/C FAN NO3 RELAY


και μετα της βαλβιδες..................Καλη τυχη..........Αν σου φενωνται κινεζικα

κατεβα ΛΑΡΙΣΑ να στο φτιαξω...........
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προβλημα με P/S GiannisHerbalife ΦΟΡΟΥΜ 6 29-11-15 03:38
προβλημα 2zz-ge???? nikos_adamo TOYOTA COROLLA T-SPORT 30 27-08-10 22:24
προβλημα με ABS gi@nn@kis CARINA - AVENSIS - CELICA - RAV4 27 09-07-08 12:12
Προβλημα Elefsinaaaara_CorollaPowe SUPPORT 4 11-10-05 17:59
Προβλημα ? diafanh-psyxh ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 9 17-06-04 01:01



Page generated in 0,18480396 seconds (83,68% PHP - 16,32% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:49.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)