Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΦΟΡΟΥΜ

ΦΟΡΟΥΜ Οτιδήποτε έχει σχέση με το φόρουμ μας, όπως νέα, αναβαθμίσεις και τυχόν προβλήματα που μπορεί να έχει κάποιος.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 24-09-15, 23:22
Το avatar του χρήστη GiWrGoS@XXX
GiWrGoS@XXX Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μοντέλο: E11 1.4 vvti g6
Περιοχή: athina
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 686
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 295
GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pete_Mpal_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Να το ξεκαθαρίσουμε:
1) δεν είπα οτι ο 1.4 μπορει να γίνει downsize με turbo. Ομως μου λετε εσεις το αντιθετο! Και επειδή έχω ενα τετοιο μοτερ στην κατοχή μου ( 1.2 tce) ξέρω καλα την νοοτροπία του. Αν θελει καποιος 1.4 μαμα τον προκαλω και σε επιδοσεις και σε καταναλωση. Εχεις και λιγοτερη κατανάλωση και επιδόσεις. Αν το ανάγεις στα 1800 vs 1400 turbo σωστα ρυθμισμένου καταλαβαίνεις!
2) Είχα corolla με μοτερ 1.3 glanza και μου έκαιγε λιγότερο από ενα 1.4 vvti. και είχα ακριβώς τα 2πλασια άλογα!
3) το αυτοκίνητο του φίλου αν πρόκειται να προγραμματιστεί σωστα.. μπορει λοιπον να καιει σαν 1.4αρι και οταν τουρμπιζει να ναι σαν 20αρι? Ε ναι ρε μαγκες μπορει..! Το είχα και δεν θα σταματίσω να το λεω! Μπορει να γίνει και εκει πατάει το downsizing σαν φιλοσοφία και προχωράει παραπερα
4) Προσωπικά δεν εχω υπερκυβισμενο αλλα εχω φιλαρακι που το εφαγε με το κουταλι. Δεν λεω. δεν του έβγαλε ποτέ πρόβλημα, το έσκιζε όλη μέρα αλλά με το corolla μου που στην τελική έδωσα και τα μισά λεφτα και τον μετραγα για πλακα αλλά έκαιγα και λιγότερο. Το παραδεχόταν και ο ίδιος. Αλλά μην το πάμε εκει! Εγω σαν λογική και φιλοσοφια μιλάω οτι ενα 1.4 τούρμπο ΣΩΣΤΑ ρυθμισμένο μπορει να πηγαίνει σαν 1800 και οαν δεν το πατας να και σαν 1500 (για να μην πω 1400).
Οσο για τα μπεκ ισχυει αυτο που λες αλλά είναι επιλογή σου πότε και πόσο θα το τουρμπίσεις. Σκέψου οτι ακόμα και τα σταρλετακια τουρμπο του προηγούμενου αιώνα μέχρι το 0.3 δούλευα με μείγμα 14/1. Εκαιγαν? μεχρι το 0.3 και χαμηλες στροφές τίποτα!
Τεσπα δεν το συνεχιζω οποιος καταλαβε καταλαβε και βγάζει συμπεράσματα. μην το μπερδέψουμε το παλικάρι ας κάνει οτι νομίζει!
Πηγαινε διαβασε στον τομεα των υπερκυβισμενων να δεις που ολοι οι ιδιοκτητες που υπερκυβισαν λενε το ιδιο πραγμα...αλλαζει ο τροπος οδηγησης σου δεν χρειαζεται να στροφαρεις ψηλα για να πας και βαζεις πιο γρηγορα 5η 6η και σε πιο χαμηλες στροφες πηγαινοντας ανετα...ειναι η ιδια λογικη και με ενα συγχρονο τουρμπο...μπορεις να μην καις επειδη λογω ροπης μπορεις να οδηγεις χωρις να δυσφορεις, με χαμηλες στροφες και την μεγιστη δυνατη σχεση στο σαζμαν κατι που δεν μπορεις να κανεις το ιδιο ευκολα με ενα στοκ ατμοσφαιρικο 1400αρι κι αναγκαζεσαι να πατας το γκαζι περισσοτερο, να τραβας τις στροφες ψηλοτερα και κατ επεκταση να καις παραπανω σε μεσο ορο.Εννοειται πως αν τα πιεσεις και τα δυο το 1800αρι θα καψει περισσοτερο.Εγω μαζι σου για το τουρμπο... δεν σου ειπα οτι δεν μπορει να ειναι οικονομικο...σου ειπα οτι ειναι πιο ευαισθητο στο γκαζι...μπορεις να πηγαινεις με υποπιεση ..5η/6η σχεση και 2000 στροφες και να καις σχεδον τιποτα... λιγοτερο απο το ατμοσφαιρικο... αλλα με το παραμικρο τουρμπισμα να καις πολυ παραπανω... το ατμοσφαιρικο εχει μικροτερο φασμα καταναλωσης ακομα κι αν ειναι παραπανω κυβικα... μπορεις να το οδηγησεις και πιο ατσαλα χωρις να ξεφυγεις σε καταναλωση..ενω με το τουρμπο πρεπει να εχεις το νου σου στο μπαρομετρο να μην φουσκωσει πολυ και καψεις.. αν κυνηγας την οικονομια,απο κει και περα το ατμοσφαιρικο εχει πολυ πιο σταθερη αποδοση , μερα νυχτα , χειμωνα καλοκαιρι... δεν εχει λαγκ δεν εχεις να ανυσηχεις για ιντερκουλερ σωληνακια σκατουλακια.. αξονακια τουρμπινας κτλ... ναι ειναι κ***λα οταν ανοιγει ... ειδικα με external wastegate αλλα ειναι και μπελας ειδικα οταν μιλαμε για μοτερ 260000χλμ και μεταχειρισμενα καταπονημενα parts (turbo κτλ) Αν εχει σκοπο να κρατησει το αμαξι ο υπερκυβισμος ειναι η καλυτερη λυση για γκαζια μακροζωια , λογικη καταναλωση και να πιασουν τοπο τα 300 ευρω που δινουμε σε τελη κυκλοφοριας κι αφου τα εχει κανει ολα αυτα...μπορει να προχωρησει και σε τουρμπισμα μιας που εχει ηδη οτι χρειαζεται...Αν το αμαξι αυτο το εχει σαν δευτερο...τριτο και δεν τον ενδιαφερει και να σπασει...το εχει σαν project δηλαδη ... ας παρει τα ρισκα του να το ξεζουμισει ...να το ευχαριστηθει κι αν σπασει του πεταει εναν φθηνο 1zz μεσα και καθαρισε.. ή το πουλαει εν πασει περιπτωσει .Η αποφαση ειναι δικη του...αλλα εγω δεν μπορω να πω σε καποιον με τοσο καταπονημενο μοτερ να παει να το τουρμπισει ελαφρα την καρδια ..εστω κι αν μιλαμε για μικρη τουρμπινα και ελαχιστη πιεση

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomas07 Εμφάνιση μηνυμάτων
επεισης παιδια εγω αυτο το αμαξι το εχω παντρευτει και δεν το αλλαζω με τιποτα.... η γνωμη σας παντως για υπερκυβισμο μου αρεσει αρκετα σαν ιδεα μονο που δεν μπορω να καταλαβω πως ακριβως γινεται αυτο... δηλαδη περνουμε κορμο απο 1.8 και κουμπωνουμε πανω τα υπολοιπα? (μην γελατε παιδια απλα και εγω θελω να μαθαινω καποια πραγματα και να γινει κατι ωραιο στο αυτοκινητο χωρις να ξυπναω και να πηγαινω με δυσταγμο να το βαλω μπροστα και να κανω το σταυρο μου σε καθε τελος διαδρομης λεγοντας παλι καλα που εφτασα και δεν εσπασε.
πιστονια και στροφαλο απο 1800αρη βαζεις στον δικο σου κορμο ( αν ο δικος σου ειναι σε καλη κατασταση) Το αμαξι φενεται 1400αρι περναει κτεο κανονικοτατα και βγαζει καρτα καυσαεριων...μην πειραζοντας τιποτα αλλο εχεις 125-130 αλογα επιτοπου....αν βαλεις και την κεφαλη αυτουσια απο 1800αρη συν πολλαπλες μπεκ εξατμιση ελευθερη πας για 160 αλογα , μπορεις αυτα να τα κανεις σταδιακα... πρωτα υπερκυβισμο και μετα να βαλεις τα περιφερειακα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agapiou : 25-09-15 στις 10:41. Αιτία: Συγχώνευση posts...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-09-15, 23:41
Το avatar του χρήστη thomas07
thomas07 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 05-02-2014
Μοντέλο: corolla e12
Περιοχή: Άρτα
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 14
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
thomas07 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiWrGoS@XXX Εμφάνιση μηνυμάτων
πιστονια και στροφαλο απο 1800αρη βαζεις στον δικο σου κορμο ( αν ο δικος σου ειναι σε καλη κατασταση) Το αμαξι φενεται 1400αρι περναει κτεο κανονικοτατα και βγαζει καρτα καυσαεριων...μην πειραζοντας τιποτα αλλο εχεις 125-130 αλογα επιτοπου....αν βαλεις και την κεφαλη αυτουσια απο 1800αρη συν πολλαπλες μπεκ εξατμιση ελευθερη πας για 160 αλογα , μπορεις αυτα να τα κανεις σταδιακα... πρωτα υπερκυβισμο και μετα να βαλεις τα περιφερειακα..
αν οντως φτασει τα 125-130 δεν θελω αλλα παραπανω πραγματικα... δεν με ενδιαφερει να φτασει τα 160 η 200 η δεν ξερω και εγω που γιατι μετα ξεφευγουμε και παμε σε αλλα σοβαρα πραγματα ... 130 για εμενα σαν οδηγο ειναι παρα πολυ ικανοποιητικα... θα το ψαξω για στροφαλο και πιστονια ειναι και ευκαιρια να γινει ανανεωση με τοσα χιλιομετρα που κουβαλαει και για ενα μιση χρονο ηταν τουρμπο πιο παλια. εχουν καταπονεθει πολυ ειδικα οταν ακους να σου λεει ο προηγουμενος ιδιοκτητης οτι το δουλευε καθημερινα 0.9bar. παει πολυ... και οσο κουλο και αν ακουγεται χωρις προγραμμα παιδια ... πως δουλευε δεν εχω ιδεα και πως αντεξε... α ρε σκυλι μαυρο ο 4zz τελικα... χρειαζεται συγκεκριμενα επωνυμα πιστονια και στροφαλο η μπορουμε να βαλουμε μαμα απο το ts ? (σαν να μου φευγει η ιδεα του τουρμπο η μου φαινεται? )
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-09-15, 00:41
Το avatar του χρήστη GiWrGoS@XXX
GiWrGoS@XXX Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μοντέλο: E11 1.4 vvti g6
Περιοχή: athina
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 686
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 295
GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomas07 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν οντως φτασει τα 125-130 δεν θελω αλλα παραπανω πραγματικα... δεν με ενδιαφερει να φτασει τα 160 η 200 η δεν ξερω και εγω που γιατι μετα ξεφευγουμε και παμε σε αλλα σοβαρα πραγματα ... 130 για εμενα σαν οδηγο ειναι παρα πολυ ικανοποιητικα... θα το ψαξω για στροφαλο και πιστονια ειναι και ευκαιρια να γινει ανανεωση με τοσα χιλιομετρα που κουβαλαει και για ενα μιση χρονο ηταν τουρμπο πιο παλια. εχουν καταπονεθει πολυ ειδικα οταν ακους να σου λεει ο προηγουμενος ιδιοκτητης οτι το δουλευε καθημερινα 0.9bar. παει πολυ... και οσο κουλο και αν ακουγεται χωρις προγραμμα παιδια ... πως δουλευε δεν εχω ιδεα και πως αντεξε... α ρε σκυλι μαυρο ο 4zz τελικα... χρειαζεται συγκεκριμενα επωνυμα πιστονια και στροφαλο η μπορουμε να βαλουμε μαμα απο το ts ? (σαν να μου φευγει η ιδεα του τουρμπο η μου φαινεται? )
Στην toyota ζητας πιστονια για 1ZZFE(μοτερ 1800 απο celica/mr2/avensis οχι ts) και ενα σετ μεταλλα...(οτιδηποτε σε σχεση με το μοτερ του ts το ξεχνας, δεν ταιριαζει με το δικο μας 1400αρι εκτος κι αν κανεις engine swap που εκει παμε αλλου,θα φενεται η "παρανομια" σου.. εχει κοψε ραψε στα ηλεκτρολογικα... ειναι λιγο πιο μανικι.Μπορεις ομως να βαλεις την πεταλουδα εισαγωγης του αν εχεις σκοπο να κυνηγησεις τα αλογα και το αμαξι να εχει νευρο ψηλα )Στροφαλο μπορεις να βαλεις και μεταχειρισμενο με λιγο ψαξιμο απο εδω μεσα να σου παει πιο φθηνα..ουτε καν προγραμμα δεν χρειαζεσαι..ενα δισκο πλατω να αλλαξεις αφου θα το λυσεις το αμαξι...μπορεις να βαλεις δισκο πλατω βολαν απο 1800 , ή να κρατησεις τα δικα σου παιζει ρολο και ο στροφαλος που θα βαλεις.. αλλα για να μην σου μιλαω γενικα... ψαξε στο θεμα υπερκυβισμος... εχει να διαβασεις απειρα πραγματα... για το πως γινεται... που γινεται..ποσο κοστιζει καθε σταδιο , τι θα χρειατεις τι θα αντιμετοπισεις .. τι αποδοση εχει τι καταναλωση και αλλα πολλα υπαρχουν και οι δυναμομετρησεις για του λογου το αληθες ,απο διαφορα σταδια.
Το σιγουρο ειναι πως θα εχεις ενα μοτερ του κουτιου και ζωντανο και πιο ζωηρο....,μπορει να μην βαλει φωτια στο δρομο και δεν θα γινεις ο φονεας των σαξοραλλων αλλα σιγουρα θα λατρεψεις την ροπη στα χαμηλα.,..που τωρα πατας γκαζι και δεν γινεται σχεδον τιποτα κατω απο τις 3500,

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiWrGoS@XXX : 25-09-15 στις 00:50.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-09-15, 00:50
Το avatar του χρήστη thomas07
thomas07 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 05-02-2014
Μοντέλο: corolla e12
Περιοχή: Άρτα
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 14
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
thomas07 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiWrGoS@XXX Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην toyota ζητας πιστονια για 1ZZFE και ενα σετ μεταλλα...στροφαλο μπορεις να βαλεις και μεταχειρισμενο με λιγο ψαξιμο απο εδω μεσα να σου παει πιο φθηνα..ουτε καν προγραμμα δεν χρειαζεσαι..ενα δισκο πλατω να αλλαξεις αφου θα το λυσεις το αμαξι...μπορεις να βαλεις δισκο πλατω βολαν απο 1800 , ή να κρατησεις τα δικα σου παιζει ρολο και ο στροφαλος που θα βαλεις.. αλλα για να μην σου μιλαω γενικα... ψαξε στο θεμα υπερκυβισμος... εχει να διαβασεις απειρα πραγματα... για το πως γινεται... που γινεται..ποσο κοστιζει καθε σταδιο , τι θα χρειατεις τι θα αντιμετοπισεις .. τι αποδοση εχει τι καταναλωση και αλλα πολλα...Το σιγουρο ειναι πως θα εχεις ενα μοτερ του κουτιου και ζωντανο και πιο ζωηρο....,μπορει να μην βαλει φωτια στο δρομο και δεν θα γινεις ο φονεας των σαξοραλλων αλλα σιγουρα θα λατρεψεις την ροπη στα χαμηλα.,..που τωρα πατας γκαζι και δεν γινεται σχεδον τιποτα κατω απο τις 3500,
χαχαχαχα στην κυριολεξια δεν γινεται τιποτα κατω απο τις 3500 σε ευχαριστω παρα πολυ παντως για τις συμβουλες σου.. αυριο κιολας θα παρω να ρωτησω ποσο κανουν πιστονια και μεταλα.... αληθεια μπιελες αλλαζουμε η αφηνουμε τις υπαρχουσες?? που δεν νομιζω να ισχυει να κανουν οι υπαρχουσες.. θα το ψαξω και στο φορουμ να δω τι και πως... θα γινω καποια στιγμη δικαστης αυτων των μικρων γαλλικων κουτιων... εδω μου καθονται τα ατιμα.. χααχαχαχαχαχα

παιδια πραγματικα σας ευχαριστω ολους για τις αποψεις σας πανω σε αυτο το θεμα .. με βοηθησατε στο απειρο... θα σας ειδοποιησω για οτι νεοτερο αποφασισω να κανω στις προσεχες ημερες... η οτι μου πουνε σχετικα με το θεμα τουρμπο η πραγματα υπερκυβισμου που μαλλον εκει καταληγω για περισσοτερο αξιοπιστια και να εχω το κεφαλι μου ησυχο και σιγουρα αλογακια ..... γιατι η γνωμη σας σαν πιο εμπειροι μετραει παρα πολυ... σας ευχαριστω ολους.. θα τα ξαναπουμε ξαναα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agapiou : 25-09-15 στις 10:44. Αιτία: Συγχώνευση posts...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-09-15, 01:02
Το avatar του χρήστη GiWrGoS@XXX
GiWrGoS@XXX Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μοντέλο: E11 1.4 vvti g6
Περιοχή: athina
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 686
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 295
GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα
Εννοειται οτι θα αλλαξεις μεταλλα μπιελες ...διαβασε εδω.http://www.corollaclub.com/forums/sh...C9%D3%CC%CF%D3

Καλη διασκεδαση...χαχαχαχ
Για τα υπολοιπα,να εισαι καλα!Δεν χρειαζονται ευχαριστιες....γιαυτο υπαρχουν τα φορουμ , για να βοηθαμε ο ενας τον αλλο και να μαθαινουμε πραγματα για τις corolla μας!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-09-15, 02:34
Το avatar του χρήστη kostas_8
kostas_8 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 30-09-2011
Περιοχή: Αγια Βαρβαρα, Αιγαλεω
Ηλικία: 33 male
Μηνύματα: 496
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 204
kostas_8 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Επειδη διαβαζω καποιες ανακριβιες περι καταναλωσης. Μεσα στην πολη, υπερκυβισμενος δεν εκαιγα πανω απο 8.7-9. Ταξιδι ημουν στο 7-7.5. Δεν καιει σαν 1800. Τοσο καινε και τα 1400 και τα 1600. Και ναι, υπο μερικες συνθηκες, το 18αρι καιει λιγοτερο απο το 14αρι, και αυτο γιατι το 14αρι ζοριζεται. Σαν τουρμπο light, μεχρι 0.5-0.55 εισαι στο κοντα στο οριο αλλα κατα 99% δε θα παθει κατι. 0.6-0.7 (αν δεν ειναι 18αρι) σπαει. Θα χρειαστεις μπαρομετρο-πυρομετρο και wideband ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πριν κανεις προγραμμα, πριν το οτιδηποτε. Για να γινει προγραμμα θα εχεις ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και αυτα τα 3 να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και να ξερεις ακριβως τι γινεται. Αν εχεις πολλα χλμ, υπερκυβισε το και τουρμπισε το αργοτερα. Το χταποδι που εχεις ειναι για 1-3-4zz? Η ct9 ειναι λιγο περιεργη σαν τουρμπινα. Καλυτερα να βρεις μια 2554 πχ, μικρη, γρηγορη, καλη και ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΗ. Μπεκ βρες απο ts (2zz), ειναι ακριβα, εχω και εγω μια 4αδα αλλα μαλλον δε θα την δωσω. Τα μαμα δεν αρκουν για τουρμπισμα και σωστη ρυθμιση, θα σου κανει κοψιματα. Επισης κατι τελευταιο περι καψιματος βενζινης. Το corolla δεν εχει επιστροφες βενζινης, κατι που ειναι τραγικο απο μονο του. Εγω εφτιαξα, οπως και ο LISSAS. Υπαρχει και προγραμματιστης αριστος και γνωστης των μοτερ αυτων δοκιμασμενος απο εμενα και τον LISSAS. Εχουμε τον ιδιο. Λυσεις υπαρχουν, οχι πολλες, αλλα υπαρχουν και δοκιμασμενες.

Και για να τελειωνει και λιγο το παραμυθι με τον 4efte. Το 4efte ειναι ενα τελειωμενο μοτερ που πανω απο 0.8 δε δουλευει τιποτα σωστα. Ειναι ενα παμπαλαιο μοτερ, θα καιει τα ιδια σαν 1300αρι 4e-fe στα χαμηλα αλλα τα 1-2-3-4zz και ολα τα νεας γενιας toyota εχουν ενα γαμωσυστημα που λεγεται vvt-i. Μεταβλητος χρονισμος. Το αμαξι ΔΕΝ ΚΑΙΕΙ αν παει νορμαλ. Καιει οσο πρεπει να καψει. Αν το σκιζεις θα καψει οπως ολα. Μην ακουμε οτι να ναι. Τελεια και παυλα. Τα δεδομενα και η τεχνολογια αλλαζει. Μην λετε ανακριβιες και υποστηριζετε πραγματα που δε γνωριζετε. Η χειροτερη παραπληροφορηση ειναι αυτο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas_8 : 25-09-15 στις 02:46.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-09-15, 08:35
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Θα πω ενα απλο παραδειγμα.

Εγω το αμαξι 90% το χρησιμοποιώ με την οικογένεια μέσα (4 ατομα) και aircondition + συνηθως βαρύ καρότσι πίσω.

Μέσα στην πόλη στο σταμάτα-ξεκίνα, πότε λέτε να έκαιγα περισσότερο?
Οταν ήμουν 1400cc και το αμαξι ζόριζε σε κάθε εκκινηση με το Α/c και το έξτρα βάρος, ή τώρα με μεγάλη ροπή από χαμηλές στροφές?

Τωρα με την ροπή που έχω, σχεδόν δεν έχω διαφορά είτε ειμαι με ανοιχτό ή με κλειστό a/c. Το εξτρα βάρος το κουβαλάει για πλάκα. Δλδ μπορω να κινηθω σε ενα ευρος στροφων 2000 με 3000. Απο 2000rpm έχω 14 κιλά ροπή και φτάνει μέχρι 17.5-18 κιλά στις 6.000.
Ενω παλιά για να δω προκοπή έπρεπε να ειμαι τουλάχιστον πάνω από 4.000rpm για να μπει το vvti και να δω 12.5-13 κιλά ροπή (!)

Σε ταξίδι, δεν κάνω καν αναφορά. Η διαφορά ήταν τραγική υπέρ του υπερκυβισμού (μιλάω πάλι για φορτωμένο τίγκα αμάξι με βαλίτσες, 4 άτομα και a/c).

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Και ο λόγος που ρωτησα τον φίλο pete_mpal αν εχει υπερκυβισμενο, ήταν επειδή ηθελα να δω αν εχει ο ιδιος εμπειρία. Είναι αλλιως να μας τα λέει ο φίλος μας, και αλλιώς να ζούμε με αυτο, ειδικά αν πριν ειχαμε 1400 και μετα υπερκυβισαμε (δλδ δεν αγορασαμε ετοιμο υπερκυβισμενο), οπότε μπορούμε να δούμε την εμφανέστατη διαφορά.

Τέλος να πω ότι επειδη το υπερκυβισμένο δεν ειναι κάτι στανταρ (δλδ αλλος θα βαλει και πολλαπλή και πεταλούδα, αλλος θα βαλει προγραμμα, αλλος θα αλλαξει εξατμιση, αλλος θα βαλει εμβολα απο 1.6 κτλπ) δεν μπορείς να έχεις και σταθερά αποτελέσματα σε όλους.
Οπότε, δεν λέω οτι ο pete mpal λέει ανακρίβειες ή ψέματα. Μπορεί οντως η εμπειρία του φιλου να ηταν οτι το αμαξι καιει πολύ, αλλά αυτο μπορεί και να οφείλεται σε κάποια λάθος επιλογή οταν υπερκύβισε.

Το σίγουρο ειναι οτι αν γινει σωστα και προσεγμένα ο υπερκυβισμός, μπορείς να έχεις πιο οικονομικό αμάξι (ειτε εντός είτε εκτος πολης) από όταν ησουν 1400.
Και το λέω απο προσωπική εμπειρία. 5 χρόνια το είχα ως 1400 και 6 χρόνια ως υπερκυβισμένο.
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-09-15, 15:21
Το avatar του χρήστη Pete_Mpal_
Pete_Mpal_ Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 178
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 175
Pete_Mpal_ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ρε παιδια άλλο λεω εγω. Πρώτα απόλα δεν λεω αν τα υπερκυβισμενα ειναι καλύτερα ή όχι από 1400. Προφανώς και είναι! .. και παραπάνω ροπή έχουν και σε ορισμένες περιπτώσεις είναι σίγουρα πιο οικονομικά! Και ενα 1000άρι ακόμα για παράδειγμα μπορει να καίει πολύ πιο πολύ από ένα 1400 αν το ζορίσεις.
Εγώ από τον φίλο μου ξερω, και τον πιστεύω γιατι το ευκολο θα ηταν να παινεψει το υπερκυβισμενο του, οτι μεσα από τις μετρησεις του συνολικά σε μια γενική χρήση του αυτοκινητου (οχι μόνο σε ταξίδι που οντως ειναι πιο οικονομικο) καίει παραπάνω από το 14αρι με οικονομική οδήγηση!
Από κει και περα η κουβέντα ήταν άλλη. Αν ενα light turbo 14αρι ρυθμισμενο για οικονομια μέχρι ελαφρυ τούρμπισμα μπορει (ΠΑΝΤΑ με οικονομική οδήγηση) να είναι πιο οικονομικό από ένα 18άρι ατμόσφαιρα! Αυτη ήταν η κουβέντα! Εγω το έχω δει στην πράξη αυτό με πολλά αμάξια μέχρι τώρα δικά μου ή φίλων μου.
__________________
Δεν κάνουν τα ράσα τον παπά...!!

http://www.youtube.com/watch?v=MGYGSqGz3gM
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-09-15, 15:50
Το avatar του χρήστη thomas07
thomas07 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 05-02-2014
Μοντέλο: corolla e12
Περιοχή: Άρτα
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 14
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
thomas07 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη διαβαζω καποιες ανακριβιες περι καταναλωσης. Μεσα στην πολη, υπερκυβισμενος δεν εκαιγα πανω απο 8.7-9. Ταξιδι ημουν στο 7-7.5. Δεν καιει σαν 1800. Τοσο καινε και τα 1400 και τα 1600. Και ναι, υπο μερικες συνθηκες, το 18αρι καιει λιγοτερο απο το 14αρι, και αυτο γιατι το 14αρι ζοριζεται. Σαν τουρμπο light, μεχρι 0.5-0.55 εισαι στο κοντα στο οριο αλλα κατα 99% δε θα παθει κατι. 0.6-0.7 (αν δεν ειναι 18αρι) σπαει. Θα χρειαστεις μπαρομετρο-πυρομετρο και wideband ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πριν κανεις προγραμμα, πριν το οτιδηποτε. Για να γινει προγραμμα θα εχεις ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και αυτα τα 3 να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και να ξερεις ακριβως τι γινεται. Αν εχεις πολλα χλμ, υπερκυβισε το και τουρμπισε το αργοτερα. Το χταποδι που εχεις ειναι για 1-3-4zz? Η ct9 ειναι λιγο περιεργη σαν τουρμπινα. Καλυτερα να βρεις μια 2554 πχ, μικρη, γρηγορη, καλη και ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΗ. Μπεκ βρες απο ts (2zz), ειναι ακριβα, εχω και εγω μια 4αδα αλλα μαλλον δε θα την δωσω. Τα μαμα δεν αρκουν για τουρμπισμα και σωστη ρυθμιση, θα σου κανει κοψιματα. Επισης κατι τελευταιο περι καψιματος βενζινης. Το corolla δεν εχει επιστροφες βενζινης, κατι που ειναι τραγικο απο μονο του. Εγω εφτιαξα, οπως και ο LISSAS. Υπαρχει και προγραμματιστης αριστος και γνωστης των μοτερ αυτων δοκιμασμενος απο εμενα και τον LISSAS. Εχουμε τον ιδιο. Λυσεις υπαρχουν, οχι πολλες, αλλα υπαρχουν και δοκιμασμενες.

Και για να τελειωνει και λιγο το παραμυθι με τον 4efte. Το 4efte ειναι ενα τελειωμενο μοτερ που πανω απο 0.8 δε δουλευει τιποτα σωστα. Ειναι ενα παμπαλαιο μοτερ, θα καιει τα ιδια σαν 1300αρι 4e-fe στα χαμηλα αλλα τα 1-2-3-4zz και ολα τα νεας γενιας toyota εχουν ενα γαμωσυστημα που λεγεται vvt-i. Μεταβλητος χρονισμος. Το αμαξι ΔΕΝ ΚΑΙΕΙ αν παει νορμαλ. Καιει οσο πρεπει να καψει. Αν το σκιζεις θα καψει οπως ολα. Μην ακουμε οτι να ναι. Τελεια και παυλα. Τα δεδομενα και η τεχνολογια αλλαζει. Μην λετε ανακριβιες και υποστηριζετε πραγματα που δε γνωριζετε. Η χειροτερη παραπληροφορηση ειναι αυτο.
ο κινητηρας μου ειναι ο 4ζζ το χταποδι που πηρα απο φιλο ηταν φιταγμενο για αβενσις 1.6 με κωδικο 3ζζ .. οπως και οι σωληνωσεις ολες που καθονται ακριβως παντου για να τις βαλω πανω... εχω ακουσει οτι σαν 0.4 με max 0.5 δεν χρειαζεται τιποτα αλλο γιατι ειναι σχεδον μηδαμηνο το τουρμπο. μονο που δεν μπορω να ειμαι καθολου σιγουρος αν θα αντεξει πλεον το μοτερ για τα τοσα χιλιομετρα που εχει πανω .... το αμαξι ηταν απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη παλι τουρμπο με 28αρα τουρμπινα και το δουλευε 0.9 πιεση και εμαθα μολις σημερα οτι προγραμματησε τον υπαρχον εγκεφαλο ο οποιος παιρνει επαναπρογραματισμο για περισσοτερα μειγματα βενζινης αερα.... ειχε φτασει γυρω στα 150hp αλλα δεν ειναι κατι σιγουρο διοτι δεν υπαρχει καποια δυναμομετρηση να το αποδεικνυει αυτο.. αλλα το αυτοκινητο δουλεψε ετσι 1,5 χρονο διχως το παραμικρο προβλημα ... τωρα κατα ποσο θα αντεξει ξανα τετοια βελτιωση μετα απο τοση χρηση με τουρμπο δεν γνωριζω παντως το αμαξι εβγαλε απο πανω την τουρμπινα που ειχε στις 190.000χλμ και εγω το αγωρασα με το χιλιομετρητη να γραφει 225.000+ και σαν καψιμο λαδι μου καιει 300 γραμμαρια στα 7.500χλμ σε καθε καθε αλλαγη. το οποιο πιστευω οτι ειναι διαρροη απο γλαντζα στο καπακι απο οσο μου ειπανε... και τα λεω με σιγουρια αυτα διοτι τον προηγουμενο ιδιοκτητη τον γνωριζω προσωπικα χρονια τωρα...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-09-15, 17:50
Το avatar του χρήστη kostas_8
kostas_8 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 30-09-2011
Περιοχή: Αγια Βαρβαρα, Αιγαλεω
Ηλικία: 33 male
Μηνύματα: 496
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 204
kostas_8 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Κανενα 12αρι δεν καιει λαδι. Μονο τα 11αρια καιγανε. Ολα τα 12αρια ειναι με σωστα μπλοκ και πιστονια. 28αρα τουρμπινα 0.9 και 150 αλογα ουτε καν. Θα ηταν πολλα παραπανω. Εγω στο 1 μπαρ με 28αρα εβγαλα 300 στροφαλο. Αν ηταν μαμα θα ειχε σπασει με τετοια πιεση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΦΟΡΟΥΜ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εχει σπάσει η ντιζα πορπαγκαζ τι κανω; MixalisG6 TOYOTA COROLLA 111(G6) 10 31-12-20 19:32
Τουρμπο σε1zz ToulX TOYOTA COROLLA 111(G6) 1 25-06-20 09:27
Αδεια σταθμευσης και διαγραμμιση χωρου στο δρομο, τι να κανω? Ma-corolla ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 8 13-08-13 16:15
Τουρμπο σε ε11 diakos TOYOTA COROLLA 111(G6) 31 05-04-08 11:14
τι να κανω? Kostis TOYOTA COROLLA KE30 43 04-04-07 20:09



Page generated in 0,19137502 seconds (85,09% PHP - 14,91% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:15.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)