Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA T-SPORT

TOYOTA COROLLA T-SPORT 2002>

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 30-03-04, 10:47
Astakos Offline:
 
Εγγραφή: 21-03-2004
Περιοχή: Βούλα
Ηλικία: 52
Μηνύματα: 400
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Astakos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TAKAROS
...ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΤΙΛ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ :P :P :P :P
Σίγουρα φίλε Τάκη το αμάξι δεν παίζεται! Γιατί απλά δεν μπορείς να παίξεις μαζί του... ::
  #22  
Παλιά 30-03-04, 12:06
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΔΕΣ Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 03-02-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 191
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 267
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΔΕΣ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παιδιά......

Παρακολουθώ το διάλογο σας και σκέφτηκα να καταθέσω την γνώμη μου.
Έχω τη TS εδώ και δύο εβδομάδες. Το αμάξι δέν με έχει τρομάξει σε καμμία περίπτωση, πράγμα που μου έχει συμβεί με πολλά άλλα αντίστοιχα οχήματα. Βέβαια τα ελατήρια χαμηλώματος της ΤΤΕ είναι απολύτως αναγκαία. Με ελάχιστές παρεμβάσεις η TS θα καλύψει τις ανάγκες "γρήγορης" και ασφαλούς οδήγησης του οδηγού. Εάν τώρα μιλάμε για οδηγούς που έχουν στο μυαλό τους ποτέ θα κάνουν την επόμενη προσπέραση, πόσους θα αφήσουν πίσω από το φανάρι, πως θα καταφέςρουν το μοτέρ να στριγγλίζει συνέχεια και όλα τα σχετικά τότε ας πάρουν κάτι άλλο καλύτερα. Το αμάξι αυτό προορίζεται για απολαυστική,ασφαλή και δυναμική οδήγηση και δέν είναι παιχνίδι. Τα παιχνίδια με τέτοια οχήματα συχνά καταλήγουν αλλού και έχω βαρεθεί να διαβάζω συνεχώς για ηλίθια comparison του στύλ πόσα δευτερόλεπτα έμεινε πίσω στη κόντρα ή βγάζω 5 άλογα περισσότερα άρα είμαι καλύτερος. Η TS είναι ένα εξαιρετικό όχημα, όμορφο και αρκετά δυνατό γι'αυτό και το προτιμήσαμε...
__________________
Δέδες Δημήτρης
  #23  
Παλιά 30-03-04, 14:12
Το avatar του χρήστη DjBac
DjBac Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 18-11-2003
Μοντέλο: BMW Z4
Περιοχή: Βούλα
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 2.406
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 491
DjBac είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Μα αυτό που λένε ο Astakos και ο LicuiqCTS είναι πως ΔΕΝ στρίβει για τα άλογά του... Δεν λένε πως δεν είνια γρήγορο σε ευθείες!!! Αυτό έλειπε!!!!!!

Μπήκα στου Γιάννη το Σάββατο και πραγματικά ξένέρωσα με το δικό μου το 1400άρι!!!
__________________
www.extra-eisodima.gr

Z4 3.0i SMG
  #24  
Παλιά 30-03-04, 15:39
Το avatar του χρήστη Blade
Blade Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 11-02-2004
Περιοχή: Βουλιαγμένη
Μηνύματα: 28
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 250
Blade είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Μια και έχω το TS εδώ και δύο χρόνια ακούστε και μένα...

Μιλώντας πάντα για νόρμαλ αυτοκίνητα.
Το σύνολο κινητήρας-φρένα είναι κορυφαίο για την κατηγορία των γρήγορων hatchback.
Το στήσιμο του είναι αποτυχημένο.
Δεν ξέρω αν το πλαίσιο είναι αρκετό αλλά η ανάρτηση είναι σίγουρα άσχετη με το υπόλοιπο αυτοκίνητο. Αυτό φαίνεται ιδιαίτερα σε ανοικτές καμπές.
Η λύση των ελατηρίων χαμηλώματος πάνω στα εργοστασιακά αμορτισέρ δεν βρίσκω να προσφέρει τίποτα περισσότερο από οπτική βελτίωση και μείωση των κλίσεων. Είναι μία μάλλον τίμια μετατροπή για τα λεφτά της.

Αυτό που έχω δει και με έχει τρομάξει όμως είναι η "συνεργασία" VSC-εργοστασιακής ανάρτησης. Αυτό το διαολεμένο σύστημα σε ευνουχίζει ακριβώς τη στιγμή που έχεις βάλει όλη σου τη τέχνη για να μαζέψεις το αυτοκίνητο.
Συμβουλή μου Σε περίπτωση που σας φύγει το πίσω μέρος γερά και με χιλιόμετρα ΜΗΝ προσπαθήσετε με γερά ανάποδα. Λίγο τιμόνι, σταθερά φρένα και αφήστε το κωλοVSC να το φέρει. Εγώ πλήρωσα ακριβά την ενστικτώδικη αντίδραση μου μετά από πολλά χρόνια γρήγορων προσθιοκίνητων αλλά και τετρακίνητων.

Λύσεις ανάρτησης τώρα έχουν αρχίσει να υπάρχουν. Εξαρτάται από το τι θέλει κανείς από το αυτοκίνητο του και που πάει με αυτό.

Είμαι περίεργος ακούσω τον DjBac για την PSS9 αλλά και τα υπόλοιπα (πίσω υποπλαίσιο, μπάρες θόλων κλπ) που έχει βάλει.
__________________
My other car is a Boeing...
  #25  
Παλιά 30-03-04, 16:13
vaggelis Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 07-03-2004
Μηνύματα: 195
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 266
vaggelis είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
χαιρομαι που διαβαζω σωστες αποψεις και οχι κολλημενες....
να πω και εγω την γνωμη μου.....εχω την εντυπωση οτι στην ουσια ειναι ενα οικογενειακο με καλυτερο μοτερ και φρενα.....οντως η αναρτηση ειναι τελειως αλλου.....τα φρενα ειναι αρκετα αποτελεσματικα αν και με μπερδευει λιγο η αισθηση του brake assist. οι μετατροπες που εχουμε κανει οσον αφορα το στησιμο ειναι ελατηρια της ΤΤΕ, αμορτισερ by μαρακακης, θολομπαρα και λαστιχα 205/45/16 στις μαμισιες ζαντες ( τις οποιες αν πουλησουμε θα παρουμε αλλες πιο φαρδιες 16αρες).
με αυτες τις μετατροπες το αυτοκινητο εχει γινει αρκετα πιο παιχνιδιαρικο ( εχω καταφερει και το χω πλασαρει μια φορα ) και αρκετα πιο συμπαγες ενω δεν κοπαναει οσο περιμεναμε....το VSC ενεργοποιειται σπανια αφου το αμαξωμα δεν εχει τοσες κλισεις αλλα το TC δουλευει υπερωριες ( δοξα τω θεω απανεργοποιειται)
σε αυτο το σημειο λοιπον εχουμε ενα αυτοκινητο το οποιο μπορεις να το ευχαριστηθεις (ενταξει δεν ειναι και κανενα kit-car ) αλλα επισης να κινεισαι ανετα και με ασφαλεια.....ισως αυτα τα 1000-13000 ευρω να ηταν τα αποτελεσματικα στο συγκεκριμενο αυτοκινητο.....αν και θα ηθελα λιγο πιο σκληρο πισω μερος γιατι το βλεπω να ελαφρωνει επικινδυνα

ΥΓ. τα ελατηρια ΜΟΝΑ τους δεν προσφερουν τιποτα παρα μονο εμφανιση κατα την γνωμη μου [/b]
  #26  
Παλιά 30-03-04, 17:42
liquidCTS Offline:
 
Εγγραφή: 17-03-2004
Ηλικία: 49
Μηνύματα: 221
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
liquidCTS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Blade

Αυτό που έχω δει και με έχει τρομάξει όμως είναι η "συνεργασία" VSC-εργοστασιακής ανάρτησης. Αυτό το διαολεμένο σύστημα σε ευνουχίζει ακριβώς τη στιγμή που έχεις βάλει όλη σου τη τέχνη για να μαζέψεις το αυτοκίνητο.
Συμβουλή μου Σε περίπτωση που σας φύγει το πίσω μέρος γερά και με χιλιόμετρα ΜΗΝ προσπαθήσετε με γερά ανάποδα. Λίγο τιμόνι, σταθερά φρένα και αφήστε το κωλοVSC να το φέρει. Εγώ πλήρωσα ακριβά την ενστικτώδικη αντίδραση μου μετά από πολλά χρόνια γρήγορων προσθιοκίνητων αλλά και τετρακίνητων.
Θα συμφωνήσω σχετικά με το VSC. Μια φορά που μπήκα με σχετικά λίγα σε βρεγμένη στροφή με πολύ άσχημα άσφαλτο (βλέπε αριστρερή στροφή μετά την ανηφόρα στη Χ. Τρικούπη στην Κηφισιά - για όσους ξέρουν) μου έφυγε τελείως και πάρα πολύ απότομα... Τόσο που δεν πρόλαβα να γυρίσω ανάπδο... Το VSC μπήκε πολύ βίαια και έφερε το αυτοκίνητο στη θέση του σε no time!

Νομίζω ότι είναι η μόνη φορά που πραγματικά δούλεψε. Πάρα πολλές φορές το προκαλώ να ενεργοποιηθεί... Πράγμα πολύ εύκολο.. Δοκιμάστε πάνο σε στροφή ακόμα και με πολύ λίγα χιλιόμετρα να κόψετε πολύ το τιμόνι... Το VSC μπαίνει αμέσως... Υποθέτω ότι εμπλέκεται σε κάθε στροφή του τιμονιού που είναι πολύ μεγαλύτερη από την στροφή του αυτοκινήτου - Το σύστημα του ABS (αυτό κάνει τα πάντα) υπολογίζει πως στρίβει το αυτοκίνητο με γυροσκοπικές πυξίδες (ο Astakos ξέρει)... έτσι όταν η γυρ. πυξίδα λέει πχ. 15 μοίρες και το τιμόνη 25 (υπάρχει κάποιο όριο φαντάζομαι) τότε το VSC κάνει το "θαύμα" του..
  #27  
Παλιά 30-03-04, 17:45
liquidCTS Offline:
 
Εγγραφή: 17-03-2004
Ηλικία: 49
Μηνύματα: 221
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
liquidCTS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaggelis
τα φρενα ειναι αρκετα αποτελεσματικα αν και με μπερδευει λιγο η αισθηση του brake assist.
Δεν είναι φρικτό όταν αποφασίζει να αφήσει το φρένο γιατί πηδάς σε σαμαράκι;;; Κανά δυο φορές έχω πλακωθεί σε πολύ άσχημα φρένα μετά από τέτοια φάση. Πάντως overall τα φρένα είναι πάρα πολύ αποτελεσματικά ακόμα και μετά από πολύ σκληρή χρήση, και από φρεναρίσματα με πολλά χιλιόμετρα (αφήνω στην άκρη την ουρά που άμα φρενάρεις από 200 απότομα χορεύει το χορό του Ζαλόγγου)...
  #28  
Παλιά 30-03-04, 18:49
vaggelis Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 07-03-2004
Μηνύματα: 195
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 266
vaggelis είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
απλα οταν αναπηδησες το σαμαρακι οι τροχοι εχασαν προσφυση στιγμιαια μπλοκαραν και επενεβη το ABS. αυτα τα ηλεκτρονικα συστηματα ειναι του σατανα
  #29  
Παλιά 30-03-04, 21:36
Το avatar του χρήστη DjBac
DjBac Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 18-11-2003
Μοντέλο: BMW Z4
Περιοχή: Βούλα
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 2.406
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 491
DjBac είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από liquidCTS
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaggelis
τα φρενα ειναι αρκετα αποτελεσματικα αν και με μπερδευει λιγο η αισθηση του brake assist.
Δεν είναι φρικτό όταν αποφασίζει να αφήσει το φρένο γιατί πηδάς σε σαμαράκι;;; Κανά δυο φορές έχω πλακωθεί σε πολύ άσχημα φρένα μετά από τέτοια φάση. Πάντως overall τα φρένα είναι πάρα πολύ αποτελεσματικά ακόμα και μετά από πολύ σκληρή χρήση, και από φρεναρίσματα με πολλά χιλιόμετρα (αφήνω στην άκρη την ουρά που άμα φρενάρεις από 200 απότομα χορεύει το χορό του Ζαλόγγου)...
Το ψάρεμα μειώνεται αισθητά με αλλαγή ανάρτησης!! Πατάει πολύ καλύτερα!!!

Όσο για τα φρένα ισχύει αυτό που λέει ο Βαγγέλης!!!
Το συναντάς αυτό σε όλα τα αυτοκίνητα με σύστημα ABS!!
__________________
www.extra-eisodima.gr

Z4 3.0i SMG
  #30  
Παλιά 31-03-04, 09:46
liquidCTS Offline:
 
Εγγραφή: 17-03-2004
Ηλικία: 49
Μηνύματα: 221
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
liquidCTS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DjBac
Το ψάρεμα μειώνεται αισθητά με αλλαγή ανάρτησης!! Πατάει πολύ καλύτερα!!!

Όσο για τα φρένα ισχύει αυτό που λέει ο Βαγγέλης!!!
Το συναντάς αυτό σε όλα τα αυτοκίνητα με σύστημα ABS!!
Περιμένω feedback από Astako μετά από τις ρυθμίσεις σου...

Οσο για το ABS, ναι αλλά όπως και αν έχει το πράμα είναι λίγο περιέργο. Πρέπει να το έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου για να μην σου τύχει στραβή.
Κλειστό Θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA T-SPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο Forum george1973 ΕΔΩ ΘΕΣΣΑΛΙΑ 0 31-08-10 12:44
Νέο forum george1973 ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 0 17-07-10 12:50
Ke 30 Forum -3- GEORGIOS_XYNOS TOYOTA COROLLA KE30 550 14-04-10 22:14
Ke 30 Forum -2- DjBac TOYOTA COROLLA KE30 1211 09-01-07 15:47
TS FORUM 2 DjBac TOYOTA COROLLA T-SPORT 372 23-05-05 11:45



Page generated in 0,17392993 seconds (81,46% PHP - 18,54% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:36.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)