Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 13-03-09, 22:35
Το avatar του χρήστη GioRgio_
GioRgio_ Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 11-04-2006
Περιοχή: Μελίσσια-Ηράκλειο Κρήτης
Ηλικία: 42
Μηνύματα: 123
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 233
GioRgio_ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παιδια πρεπει να πω οτι και εγω επαθα το ιδιο...Στραβωσαν ΟΛΕΣ οι βαλβιδες τις εισαγωγης...Κοιταχτε τις φωτο και κλαφτε μαζι μου...

Και φυσικα δεν εκανα κατεβασμα σαν τον φιλο μας...(Sorry mate δεν εννοω κάτι για σένα,προφανως!!!!)
Η Toyota Hellas επιμενει ότι ήταν κατέβασμα...Άλλαξα δύο αντιπροσωπίες μήπως και μπορέσω να το περασω στην εγγύηση αλλα τίποτα...
Τελικά ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο στην Ν.Ερυθραία (Παπαδιαμαντίου) μπορεσε να μου το φτιάξει μόνο με 800€,εκεί που οι άλλες δυο αντιπροσωπίες(Τσόκας&ΑυτοΠολις) ζητούσαν 1600+ !!!!
ο Τύπος επέμενε να στείλουμε γράμμα μέχρι και την Ιαπωνία μήπως και έβαζε χέρι στην εδώ Τουοτα...
Μπόρεσε τουλάχιστον να μου περάσει στην εγγύηση τον πρώτο αισθητήρα λ (-250€...)
Ένα μεγάλο ευχαριστώ!!!
Και τώρα η ερώτηση της ημέρας:
Μπορεί καποιος να μου πει τον λόγο που στραβώσαν οι βαλβίδες???
Επαναλαμβάνω οτι κατεβασμα ΔΕΝ εγινε...


Και οι φωτο...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2602090000.jpg
Εμφανίσεις:  142
Μέγεθος:  236,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2602090001.jpg
Εμφανίσεις:  141
Μέγεθος:  195,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2602090002.jpg
Εμφανίσεις:  142
Μέγεθος:  174,3 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ranger : 13-03-09 στις 22:48.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-03-09, 22:54
Το avatar του χρήστη ranger
ranger Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 27-03-2005
Μοντέλο: E-12 Tsport facelift
Περιοχή: 'Ιλιον
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 4.110
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 651
ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
εφ όσων δεν έκανες κατεβασία (το οποίο δεν εχω λόγω να μην πιστέψω), ο μόνος λόγος που μπορει να προκάλεσε το στράβωμα είναι κάποια δυσλειτουργία στο VVTi.
Αλλα πάλι, αν ειχες προβλημα στο VVTi, θα σου ειχε ανάψε το check engine....
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Ειδικών Επιχειρήσεων


Κάντε τους δρόμους πιο ασφαλείς, είναι ευθύνη όλων μας...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-03-09, 23:13
PeterIoannou Offline:
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Μοντέλο: Avensis ZZT223
Περιοχή: Ambelogardens
Ηλικία: 55 male
Μηνύματα: 1.633
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 408
PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roy-D Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ειναι να βαλεις μοτερ τς σε ενα 14αρη καλυτερα βρες και βαλε εναν beams!!!!!
Και αν μπορούσε να βρει ολόκληρη TS (τρακαρισμένη) που τα μηχανικά της μέρη για να κάνει τη μετατροπή -και όχι μόνο- είναι εντάξει και θα του στοίχιζε περίπου 4000, δεν θα τον συνέφερε λες;
Κάτι θα ξέρω σε λίγες ημέρες ...
Πάνος.
__________________
Fast cars do not kill.
Slow drivers, do!!!
Saneatsu Abukara
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-03-09, 09:40
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Ο λογος του στραβωματος δεν ειναι βασικά το κατεβασμα αλλά η υπερστροφή που προκαλείται λογω του κατεβάσματος.

Οπότε αν δεν εγινε κατεβασμα... ίσως εγινε κατι άλλο που να προκάλεσε το μοτερ να περασει τον κοφτη και να βαρέσει 9αρες...

Πως εγινε η δουλειά λοιπον? Πηγαινες χαλαρα στο δρόμο και άκουσες μπαμ-μπουμ απο τον κινητηρα? Το εβαλες μπροστα ενα πρωι και εκουσες μπαμ-μπουμ? Εκανες κοντρα και το κοφτιαζες και ακουσες μπαμ-μπουμ?
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-03-09, 11:43
Το avatar του χρήστη JL_e10
JL_e10 Offline:
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Μοντέλο: 2001 Avensis T22
Περιοχή: Newcity of Nikaia
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 3.148
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 533
JL_e10 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Επειδη μου κανε εντυπωση, μπορει καποιος να μας εξηγησει πως ειναι δυνατον και κατω απο ποιες συνθηκες μπορει ενας κινητηρας να μπει στην κοκκινη περιοχη, περνωντας ετσι τον κοφτη? Σορυ για το off topic, αλλα πιστευω οτι θα ειναι κατι χρησιμο να το ξερουμε.
__________________
Αφεντικο, θα θελα να μου κανεις μια αυξηση. Οχι για μενα, αλλα για τη φουκαριαρα την τσεπη μου!!!!
http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=14305
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-03-09, 11:53
Το avatar του χρήστη tsport192
tsport192 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Μοντέλο: E12 facelift 1.6 SOL M/R
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 1.484
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 395
tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα
Ο πιο απλός τρόπος είναι από λάθος κατέβασμα.
Φαντάσου πως είσαι με 5η και 140 χιλίομετρα και θες να κατεβάσεις σε 4η. Από λάθος όμως αντί να επιλέξεις 4η επιλέγεις 2α και αφήνεις τον συμπλέκτη. Τότε προφανώς ο κόφτης των στροφών δεν σε βοηθάει, οι στροφές θα ανέβουν πολύ πάνω από τον κόφτη στην κόκκινη περιοχή ανάλογα το πόσο γρήγορα πηγαίνεις, σε περίπτωση που πηγαίνεις με 140 ίσως περάσει και τις 9000 στροφές. Καταλαβαίνεις πως ο κινητήρας μαμά δεν μπορεί να αντέξει. Τα ελατήρια των βαλβίδων δεν είναι σχεδιασμένα να δουλεύουν με τέτοια συχνότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-03-09, 17:58
Το avatar του χρήστη Gorillas
Gorillas Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Μοντέλο: E12 1,8 3d Sol
Περιοχή: Κοκ. Μύλος
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 2.432
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 515
Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vassilis_vvti Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενας φιλος μου με κορολλα Ε12 pro facelift εκανε ενα φανταστηκο κατεβασμα απο 5 σε 2 και ΜΠΟΥΜ το μοτερακι του...ειχε 1400.Τι προτεινεται να βαλει???Ταιριαζει 1600 η 1800 με το ιδιο σασμαν???Θα χρειαστει αλλο εγκεφαλο???Οποιος ξερει ας με βοηθησει να τον βοηθησω.
Τι ακριβώς έσπασε στο μοτέρ; Πάντως αν ενδιαφέρεται ο φίλος σου έχω 4 μπιέλες-πιστόνια και στρόφαλο απο 1,4.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-03-09, 18:59
Το avatar του χρήστη vassilis_vvti
vassilis_vvti Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 19-02-2006
Μοντέλο: Αvensis vvt-i 1.6
Περιοχή: ΕΛΛΑΔΑ
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 1.604
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 383
vassilis_vvti είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gorillas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ακριβώς έσπασε στο μοτέρ; Πάντως αν ενδιαφέρεται ο φίλος σου έχω 4 μπιέλες-πιστόνια και στρόφαλο απο 1,4.
Φιλε σε ευχαριστω πολυ αλλα βρηκε τελικα 1400 απο τρακαρισμενο κορολα σε πολυ καλη τιμη με λιγα χιλιομετρα και το πηρε.Αυτην την εβδομαδα θα το βαλει μεσα.
__________________
Toyota Avensis vvt-i
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-03-09, 12:38
Το avatar του χρήστη GioRgio_
GioRgio_ Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 11-04-2006
Περιοχή: Μελίσσια-Ηράκλειο Κρήτης
Ηλικία: 42
Μηνύματα: 123
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 233
GioRgio_ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παιδες δυστηχως το προβλημα δεν εγινε ουτε απο κοντρα,ουτε απο κατεβασμα...Μακαρι να γινοταν απο κατι τετοιο δηλ γιατι τουλαχιστον θα ηξερα οτι εγω φταιω....
Ημουν φανταρος και για κανενα χρονο το μοτερ καθοταν...Καποιες φορες που το εβαζα μπροστα ακουγα τις βαλβιδες να χτυπανε αλλα είπα οτι ειναι κρυο το μοτερ,μηπως επειδη δεν εχει κουνηθει καιρο κτλ κτλ.Ελα ομως που οταν γυρισα,δεν στρωσανε....Το πηγα για σερβις να του αλλαξω και τα λαδια,και μου ειπανε οτι θελει ρυθμισμα στις βαλβιδες...Και φυσικα αφου τις ακουγα και εγω,δεν ειχα λογο να μη τους πιστεψω...Ελα ομως που δεν στρωσαν...Και να σου και τα check engine!!!Εκει λοιπον αρχισα να ψιλιαζομαι οτι κατι τρεχει στο μοτερ,κατι σοβαρο....
Και δυστηχως,μολις ανοιχτηκε το καπακι,να κυριε μου οι ωραιες σας βαλβιδες...
Τα μυαλα στα καγκελα και τα τηλεφωνα πηρανε φωτια,μιας και καταλαβαινεται οτι εγινα τουρκος...Να τα τηλεφωνα στην Τουοτα Ελλας,να σου τα πρωτα ακυρα λεγοντας μου οτι "Κυριε μου,εχετε κανει κατεβασμα...Φαινεται ξεκαθαρα απο τα καπελωτα!! Βρε παιδια,τους λεω,εαν οντως εγινε κατι τετοιο,τοτε δυο πραγματα συμβαινουν: Ειτε ειμαι διπλη προσωπικοτητα και τα βραδια που πεφτω για νανι,ξυπναει ο Σουμαχερ και ο Κακουνεν μαζι και παω για κοντρες,ειτε ο πατερας μου οταν υπηρετουσα την μαμα Πατριδα,αυτος υπηρετουσε την μαμα Κοντρα σε βουτες και μαυρες...!!!!
Και τελικά,οχι μονο δεν βρηκα λύση στο μυστηριο,αλλα αναγκαστικα να πληρωσω τα "λιγα" - με σχεση με τους αλλους- λεφτα...Τουλαχιστον μου βαλανε στην εγγυηση τον αισθητηρα λ...
Περα απο την πλακα και τον χαβαλε,θα πρεπει να πω οτι δεν μπορω να καταλαβω και να εξηγησω τι συνεβει....
Κανεις που να εχει καποιο στοιχειο?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-03-09, 12:45
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Οπως σου ειπαμε για να στραβωσουν οι βαλβιδες πρεπει να χτυπήσουν με τα εμβολα. Λογικά δλδ εχεις και σημαδια στα εμβολα.
Αυτο γίνεται μονο απο υπερ-στροφάρισμα ή απο λάθος χρονισμό...

Πριν το αφησεις το αμαξι δουλευε ρολοι?
Δλδ την 1η φορα που το εβαλες μπροστα μετα απο απουσία αρκετού καιρού στο έκανε?

Πάντως με στραβωμενες βαλβιδες σημαινει πως δεν παταγανε καλα άρα έχανες και συμπίεση και ισως ειχες και αυξημενους ρυπους...
Εσυ μονο τον ηχο ακουγες ή ειχες δει και την αποδοση του αυτοκινήτου να εχει πεσει?
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
check engine corollakias1.6 TOYOTA COROLLA E 12 33 09-12-15 19:45
Check Engine Paris! SUPPORT 27 11-11-13 12:51
Auris 1.4 D-4d Turbo blown kingdragon TOYOTA AURIS 19 14-12-12 00:33
TOYOTA 3ZZ - FE Engine corolla 1.6 VVT-i 3ZZ 1.6L VVTi 0 02-11-11 20:07
Engine Updates Fanis TOYOTA COROLLA KE 70 2 09-10-09 10:39



Page generated in 0,18031192 seconds (83,65% PHP - 16,35% MySQL) with 44 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:53.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)