Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

SUPPORT ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΑΤΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΝ LINE

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Κατανάλωση Corolla Terra 1400cc
  #21  
Παλιά 12-02-06, 18:24
Wizard Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Μηνύματα: 3
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Wizard είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Κατανάλωση Corolla Terra 1400cc

Γεια σας!

Εχω αγοράσει εδώ και 2 1/2 μήνες ένα Corolla Terra hatchback 5θυρο στα 1400cc.
Η απορία μου είναι ότι έχοντας φουλάρει το ντεπόζιτο (55lt) και κάνοντας διάφορες διαδρομές, *κυρίως* μέσα στην πόλη με 1η και 2η, αλλά και έξω από την πόλη με μέγιστη ταχύτητα όμως τα 70km/h (στο νησί που βρίσκομαι δεν πάει και άλλο...), έκανα 150km και ο δείκτης είναι στα 5/8, δηλ. ξόδεψα περίπου 21lt, άρα είχα κατανάλωση περίπου 14lt/100km.
Σας φαίνεται φυσιολογικό αυτό; Να σημειώσω ότι αρκετά χιλιόμετρα ήταν και κατηφορικά με πολύ μικρή κατανάλωση 1-2lt/100km.
Επίσης, όταν ξεκινάω με 1η, η στιγμιαία ψηφιακή ένδειξη αναφέρει ακόμα και 50lt/100km, όταν βάλω 2η, αναφέρει μέχρι και 30lt/100km, ενώ στην 3η αναφέρει μέχρι και 15lt/100km, αλλά μετά πέφτει στα 7-8/lt/100km. Πόσο φυσιολογικά είναι αυτά;

Και κάτι offtopic αν γνωρίζετε: στην αντιπροσωπείαμου είπαν ότι δεν είναι απαραίτητο το service του κινητήρα στα 1000km, όπως είχα ακούσει για άλλα αυτοκίνητα και ότι πρέπει να αλλάζω λάδια και φίλτρα κάθε 6 μήνες. Μου φαίνεται πολύ σύντομο αυτό!!

Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-02-06, 22:19
Το avatar του χρήστη christos_m
christos_m Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 02-02-2006
Μοντέλο: EE111 lt+
Περιοχή: Περιστέρι, Αθήνα
Μηνύματα: 213
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 245
christos_m είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλησπέρα...
Είναι λογική η υψηλή κατανάλωση που βλέπεις για το Corolla σου (καλορίζικο), είναι ακόμα άστρωτο!!! Οπως λές το έχεις 2 1/2 μήνες. Την υψηλή αυτή κατανάλωση την έχουν παρατηρήσει όλοι οι κάτοχοι καινούργιων αυτοκινήτων ανεξαρτήτος τύπου, σύμφωνα πάντα με την δική μου εμπειρία.
Στα 1000 χλμ καλό θα ήταν να αλλάξεις λάδια / φίλτρο. Καλό θα έκανες, κακό όχι.
Στους παλιότερους κινητήρες σαν το δικό μου ζητούν αλλαγή λαδιών / φίλτρου κάθε 5.000 χλμ. ή κάθε έτος. Για τους vvti κινητήρες το όριο αυτό άν δεν κάνω λάθος ανέβηκε στα 7.500 χλμ.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-02-06, 23:15
Wizard Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Μηνύματα: 3
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Wizard είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christos_m";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα...
Είναι λογική η υψηλή κατανάλωση που βλέπεις για το Corolla σου (καλορίζικο), είναι ακόμα άστρωτο!!! Οπως λές το έχεις 2 1/2 μήνες. Την υψηλή αυτή κατανάλωση την έχουν παρατηρήσει όλοι οι κάτοχοι καινούργιων αυτοκινήτων ανεξαρτήτος τύπου, σύμφωνα πάντα με την δική μου εμπειρία.
Στα 1000 χλμ καλό θα ήταν να αλλάξεις λάδια / φίλτρο. Καλό θα έκανες, κακό όχι.
Στους παλιότερους κινητήρες σαν το δικό μου ζητούν αλλαγή λαδιών / φίλτρου κάθε 5.000 χλμ. ή κάθε έτος. Για τους vvti κινητήρες το όριο αυτό άν δεν κάνω λάθος ανέβηκε στα 7.500 χλμ.
Καλησπέρα!
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!
Μήπως μπορείς να μου πεις τι μπορώ να κάνω για καλύτερο "στρώσιμο" του κινητήρα με δεδομένο ότι δεν μπορώ να πιάσω υψηλές ταχύτητες στο νησί που βρίσκομαι; Επίσης, χρειάζεται ρύθμιση ο κινητήρας στα 1.000 χλμ όπως έχω ακούσει να λένε γνωστοί μου;
Έχεις δίκιο, για vvti κινητήρες το όριο είναι 7.500 χλμ ή 1 έτος, αλλά αυτοί μου είπανε να πηγαίνω κάθε 6 μήνες, για αυτό παραξενεύτηκα και δεν θα τους ακούσω μάλλον, αλλά θα το πάω για το έτος.
Απάντηση με παράθεση
Re: Κατανάλωση
  #24  
Παλιά 12-02-06, 23:33
Το avatar του χρήστη billlllll
billlllll Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-12-2003
Μοντέλο: Corolla E12 Sol 1.4 '02
Περιοχή: Ιωάννινα
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 2.036
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 456
billlllll έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Re: Κατανάλωση

Φίλε Wizard (από ποιό νησί?? ) καλωσήρθες!

Τα πόσα λίτρα κατανάλωσες καλύτερα να μην τα μετράς από το θεωρητικό 55 μέχρι κάποιο που δείχνει ο δείκτης για 2 λόγους. Πρώτον όταν γεμίζεις στο βενζινάδικο ποτέ δε φτάνει στο τελείως γεμάτο(55) αλλά λιγότερο και δεύτερον γιατί ο δείκτης δεν έχει και φοβερή ακρίβεια...(Για να ξεκινήσει να πέφτει μπορεί να χρειαστεί να κάνεις και 100χλμ!
Γέμισέ το από την μέση πχ και βάλε 20 λίτρα και δες πόσα κμ θα κάνεις μέχρι να ξαναφτάσεις στη μέση..

Μιας και είναι καινούριο το αυτοκίνητο λογικό είναι να καίει λίγο παραπάνω... (κι εμένα εκαιγε περισσότερο). Για το στρώσιμο οι απόψεις διαφέρουν.... Αν δε σε τρώει φοβερά το πόδι σου για κανα 1.500-2000 μη χτυπήσεις κόφτη, μόνο αυτό λέω εγώ...

Λάδια η ΤΟΥΟΤΑ βάζει είτε συνθετικά για 15.000χλμ είτε ημισυθετικά για 7.500χλμ στην Αθήνα τουλάχιστον. Το λάδια φίλτρο κάθε εξάμηνο είναι υπερβολή εκτός αν κάνεις τα χλμ που λέμε... Κάθε χρόνο ακόμα και αν δεν έχεις συμπληρώσει τα χιλιόμετρα να αλλάζεις λάδια.

Ό,τι θες εδώ είμαστε
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-02-06, 23:36
Το avatar του χρήστη christos_m
christos_m Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 02-02-2006
Μοντέλο: EE111 lt+
Περιοχή: Περιστέρι, Αθήνα
Μηνύματα: 213
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 245
christos_m είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Δεδομένου ότι δεν εχεις δρόμους για να πιάσεις ταχύτητες μέχρι το όριο των 3.000 στροφών για τα πρώτα 5.000 χλμ., τι να πω

Αυτό έκανα εγώ. Εκτός από την πρώτη την οποία είχα μόνο για να ξεκινήσει ίσα-ίσα το αυτοκίνητο όλες τις άλλες τις «γέμιζα» μέχρι τις 3.000 στροφές. Με 5η ταχύτητα μου έδεινε 110χλμ/ώρα. Δεν χρειαζόμουν παραπάνω...
Δεν χρειάζεται ΚΑΜΙΑ ρύθμιση ο κινητήρας. Μόνο αλλαγή λαδιών (τα συνθετικά της Τoyota αρκούν), και το φίλτρο λαδιού.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-02-06, 00:17
Το avatar του χρήστη alimonos
alimonos Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Μοντέλο: TRUENO ΑΕ86
Περιοχή: ΗΠΕΙΡΟΣ
Μηνύματα: 1.845
Ευχαρίστησε: 2
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 422
alimonos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Εγώ πάλι παιδιά λέω να στρώνει ο κινητήρας μέχρι 4000 και σε εξαιρετικές περιπτώσεις 4500 στροφές για να "ξυπνάει" και λίγο το VVTi γιατί αν πέσει σε καναν λήθαργο μέχρι το στρώσιμο .... την πατήσατε............
__________________
AE86 FANATIC
Απάντηση με παράθεση
Re: Κατανάλωση
  #27  
Παλιά 13-02-06, 15:00
Wizard Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Μηνύματα: 3
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Wizard είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Κατανάλωση

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! Δεν είχα ποτέ ξανά καινούργιο αυτοκίνητο, μόνο μεταχειρισμένο, γι'αυτό και τα είχα λίγο χαμένα.

Φίλε billlllll, βρίσκομαι στη Χίο. Ένας-δυο δρόμοι υπάρχουν που μπορείς να πιάσεις τα 80-90, αλλά για ελάχιστα δευτερόλεπτα, μη σου πεταχτεί και κανένας ξεκάρφωτος... Μέσα στην πόλη, η κατάσταση είναι απελπιστική, είσαι συνέχεια μεταξύ 1ης και 2ης, με πάρα πολύ στενά δρομάκια, πεζοί και αυτοκίνητα γίνονται παρέα!

Σας ευχαριστώ για τη φιλοξενία!
Απάντηση με παράθεση
Re: Κατανάλωση
  #28  
Παλιά 28-03-06, 17:10
4ZZ-FE Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 28-03-2006
Μοντέλο: E12 pro
Περιοχή: ΑΘήνα
Μηνύματα: 138
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 235
4ZZ-FE είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Κατανάλωση

Καλησπέρα και καλός σας βρήκα.

Με corolla 2003 1400 Αθήνα Δήλεσι με νορμαλ οδήγηση (οικογενοιάρχη) κάπου στα 6.7

Τελευταία έχω παρατηρήσει όμως ότι σαν να καίει παραπάνω. Τι μπορεί να παίζει;
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-03-06, 17:40
Το avatar του χρήστη billlllll
billlllll Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-12-2003
Μοντέλο: Corolla E12 Sol 1.4 '02
Περιοχή: Ιωάννινα
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 2.036
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 456
billlllll έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Μπορεί να έτυχε να έβαλες ψιλομάπα βενζίνη ή να ήταν και απλά η ιδέα σου.... Παρακολούθησέ για κάποιο διάστημα... Πάντως το 6.7 είναι ιδιαίτερα χαμηλό νούμερο και μπορείς να το πετύχεις μόνο σε ανοιχτό δρόμο....
Απάντηση με παράθεση
Re: Κατανάλωση
  #30  
Παλιά 28-03-06, 19:33
Το avatar του χρήστη tsaftsouf20V
tsaftsouf20V Offline:
 
Εγγραφή: 26-09-2005
Μοντέλο: ΑΕ86 Levin
Περιοχή: Βολος
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 962
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 328
tsaftsouf20V θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Re: Κατανάλωση

Πριν καψω το 20v εκανα 300 με 400 χλμ με 140-150 χλμ Αθηνα-Βολος!! Τωρα που το στρωνω εφτασα τα 450 το λιγοτερο!!! αμα στρωθει θα καιει λιγοτερο κιολας??? question
__________________
Ειχα την ΑΕ101 κ ετρεχα σαν παλαβος. Την πουλησα αλλα μυαλο δεν εβαλα. Τωρα πηρα ΑΕ86 κ θα μπαινω σαν παλαβος!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατανάλωση/100χλμ christojr1 www.LpgPower.gr 5 06-05-21 22:20
Κατανάλωση 20v blacktop mixalhs_23 4AGE 20v Levin 2 29-04-16 17:17
Μεγάλη κατανάλωση cmind TOYOTA COROLLA E 12 50 01-10-12 04:37
ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ (Κατανάλωση κτλ.) hyper TOYOTA COROLLA E 12 3 10-11-09 17:52
Ροπή - Ισχύς - Κατανάλωση leon74 SUPPORT 18 06-10-05 10:04



Page generated in 0,18272710 seconds (77,55% PHP - 22,45% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:27.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)