Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΜΕΛΟΣ ΜΑΣ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #261  
Παλιά 23-05-12, 01:13
Το avatar του χρήστη jason
jason Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 23-02-2007
Μοντέλο: suzuki swift sport
Περιοχή: αργυρούπολη
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 2.649
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 475
jason είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anivas86 Εμφάνιση μηνυμάτων
το χταποδακι σου εχει και σωληνα για external wastegate??γιατι δεν το χρησιμοποιεις και να σηκωσεις και λιγη πιεση (1bar σταθερο)?με το external δεν θα σου κανει over!
τον κοφτη πιεσης να μην ειχα και θα ειχα σηκωσει.εχω φτιαξει ενα αντικοφτη πιεσης και σκεφτομαι να τον βαλω αλλα απο σεπτεμβρη που θα ξαναβγει στους δρομους, για το καλοκαιρι λεω να μην το κουρασω το αμαξι(innova rules)
Απάντηση με παράθεση
  #262  
Παλιά 23-05-12, 09:06
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
η ιδεα σου πολύ καλή! επειδή τέτοια εξαρτήματα εχουμε στην δουλεια, είναι τα λεγόμενα PP μάρκας Valsir (Ιταλική) ή REHAU (Γερμανική) είναι αποχέτευσης με λάστιχα (δεν θέλουν κόλλημα) και αντέχουν σε πολλές κακουχίες και υψηλές θερμοκρασίες και καταπονήσεις! έλεγξα τις προδιαγραφές τους! οπότε λέω να το κάνω και εγώ! είναι υλικό πολυαιθυλένιο (PP). Τελικά δεν μου κάνει η γωνία που έχω σε μαύρη είναι Φ50mm πρέπει να παρω μια σιλικόνης σε Φ40 (ναι η εισοδος αερα της Ct9 είναι 4cm μόνο!!!). Τα εξαρτήματα αυτά που χρειαζόμαστε είναι διαμέτρου Φ40mm και οι γωνίες βγαίνουν σε 15,30,45,67 και 87 μοίρες και έτσι τα ταιριάζουμε πολύ εύκολα για να πάρουμε τις κλίσεις που θέλουμε! Επίσης λόγω της μικρης διαμετρου και του μηκους μεχρι το φιλτρο δεν πρόκειται να βαραει κοφτη πιεσης, εμενα μου βαραγε επειδη ειχα ακριβως διπλα το φιλτρο! και εφευγα αμεσως με συστολαρισμα σε Φ75!!! τοσο ειναι η φιλτροχοανη μου. Thanks to Jason για την ιδέα! A! δλδ εκει που ειναι τωρα η φιλτροχοανη αν ξηλωσεις το αριστερο φαναρι γινεται και dragsteradiko ε? :P να ρουφαει καθαρο και δροσερό αερακι!
μόλις μίλησα με την rehau hellas και ρωτησα για θερμοκρασιες και μου ειπαν μεχρι και 90+ βαθμους αντεχουν γιατι τα βαζουν και για χημικα και νοσοκομεια κτλ ενω τα πλαστικα PVC γινονται.....λαστιχα! οπότε έχω μια απορία JASON γωνιτσα τετοια γκρι δεν πιανει απευθειας επανω στην CT9? ώστε να μην χρειαστώ κολάρο σιλικόνης? δοκιμασες? γιατί οι γωνιες ειναι 4cm εσωτερικη διαμετρο και αν θυμαμαι καλα η ct9 εχει 4cm στην εξωτερικη διαμετρο εκει που μπαινει ο αερας στην φτερωτή.
Συμφωνα με αυτο http://www.austarletclub.com/forums/...php/t6678.html
the measurement of the turbo inlet is 42mm , and the initial lip on the front of the inlet is 44mm..
just measured a spare turbo i had with the verniers...
οπότε δεν μπαινουν, jason πες μου αν δοκιμασες ομως θελω να παω να παρω κολαρο το μεσημερι!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 23-05-12 στις 10:22.
Απάντηση με παράθεση
  #263  
Παλιά 23-05-12, 10:48
Το avatar του χρήστη alex-g
alex-g Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 1.659
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 372
alex-g είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
πρέπει να σφηνώνει πάνω στην ct9 ενας λιγο μεγαλύτερος έχουν και μια φλάντζα εσωτερικά αυτοί οι σωλήνες αλα δεν μπορείς να βάλεις σφιχτηρα ειναι σκληρό υλικό και με τουσ κραδασμούς μπορει να σου φεύγει καλύτερα κολάρο όπως έκανε ο Ιάσονας
Απάντηση με παράθεση
  #264  
Παλιά 23-05-12, 11:46
Το avatar του χρήστη jason
jason Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 23-02-2007
Μοντέλο: suzuki swift sport
Περιοχή: αργυρούπολη
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 2.649
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 475
jason είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
νικηφορε μπορεις να βαλεις ισιο κολαρο σιλικονης και αμεσως μετα γωνια αλλα να ξερεις ειναι που περιορισμενος ο χωρος εκει, αλλα δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις.κατω απο το παγουρι εχει 2 καλες τρυπες, μια στο φτερο καθετα και μια ακριβως κατω απο το φαναρι οποτε εχεις και αρκετο κρυο αερα.αλλα αν θες βγαζεις το φαναρι γυριζεις 10 μοιρες την μια σωληνα και το παιζεις dragsteras...

εγω εχω παρει και armaflex να κατσω να το ντυσω μετα για θερμοκρασιες αν και δεν εχει κ παρα πολλες εκει.


υ.γ ο hercules parts μου ζηταγε 150 ευρω για να την κανει με σωληνες αλουμινιου και εγω την εκανα με λιγοτερο απο 20 ευρω
Απάντηση με παράθεση
  #265  
Παλιά 23-05-12, 11:49
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Θα παω τοτε να παρω μια γωνια σιλικονης κλειστή να κανω και εγω την δουλεια ετσι, τα αλλα εξαρτηματα τα εχω στην δουλεια μου.
150 ευρω? ΕΛΕΟΣ! εμενα τοσο μου ελεγαν για να μου κατεβασουν το μαμα intercooler μπροστα! και βρηκα σωληνα φ50Χ1,5 ανοξειδωτη (οχι αλουμινιου) στην δουλεια και τα εφτιαξα τσαμπα σχεδον! μονο σφιχτηρες πηρα και κανα κολαρο μαυρο. Εκει που ειναι το στομιο εισαγωγης της ct9 ειναι πολυ στριμωγμενα! απο πανω ειναι πολυ κοντα η αντλια του υδραυλικου και απο διπλα ειναι το φιλτρο λαδιου και απο κατω του ο κομπρεσορας του A/C! εντωμεταξυ μου χανει παλι λαδια η αντλια υδραυλικου απο πισω και σταζουν στην σωληνα της τουρμπινας κοντα στο στομιο! λετε να μπαινουν μεσα? :P
Απάντηση με παράθεση
  #266  
Παλιά 23-05-12, 11:54
Το avatar του χρήστη jason
jason Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 23-02-2007
Μοντέλο: suzuki swift sport
Περιοχή: αργυρούπολη
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 2.649
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 475
jason είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
γι'αυτο κλεινουν μια μια οι εταιριες, παει ο καθε νικηφορος παιρνει σωληνες κλπ, μετα μειον το ταμειο...
Απάντηση με παράθεση
  #267  
Παλιά 23-05-12, 11:57
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
πως θα γλιτωσουμε κανα φραγκο ρε?

Y.Γ Jason και εσενα χανει το πισω μερος της αντλιας υδραυλικου λαδια? φαινεται εδώ : http://i1073.photobucket.com/albums/.../IMG_27672.jpg

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 23-05-12 στις 17:02.
Απάντηση με παράθεση
  #268  
Παλιά 23-05-12, 17:35
anivas86 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 12-02-2010
Μοντέλο: mr2 4a-gte
Περιοχή: athens
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 313
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 206
anivas86 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jason Εμφάνιση μηνυμάτων
τον κοφτη πιεσης να μην ειχα και θα ειχα σηκωσει.εχω φτιαξει ενα αντικοφτη πιεσης και σκεφτομαι να τον βαλω αλλα απο σεπτεμβρη που θα ξαναβγει στους δρομους, για το καλοκαιρι λεω να μην το κουρασω το αμαξι(innova rules)
apexi safc2 ειναι η απαντηση!!θα σηκωσεις 1 bar θα ρυθμισεις και τα μειγματα με αυτο το μπλιμπλικι και ολα ok!!!!!!το αμαξι μετα θα γαζωνει...και απο θορυβο??αστα...το τσουτσ@@νακι σου παντα ορθιο θα ειναι!
Απάντηση με παράθεση
  #269  
Παλιά 23-05-12, 18:07
Το avatar του χρήστη jason
jason Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 23-02-2007
Μοντέλο: suzuki swift sport
Περιοχή: αργυρούπολη
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 2.649
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 475
jason είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ρε συ βελισαριε κ τωρα ωραιο ηχο κανει, δεν το ειδες το external?
Απάντηση με παράθεση
  #270  
Παλιά 23-05-12, 18:14
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jason Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε συ βελισαριε κ τωρα ωραιο ηχο κανει, δεν το ειδες το external?
ασχετο αλλα εχω μια απορια! στο ΚΤΕΟ τι γινεται με το external wastegate? υπαρχει προβλημα επειδη πεταει τα καυσαερια απεξω εκτος εξατμισης-καταλυτη? ή δεν καταλαβαινουν τπτ και δεν μιλάνε? Jason με το μαμα wastegate τι εχεις κανει? απλά το έχεις ασυνδετο? το πορτακι το αφηνει κλειστο δλδ? και αναλαμβάνει το external?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Rolla e12 d4d mhtsosgtr PHOTOS 140 07-04-15 09:27
Η Rock n Rolla μου !!! (@)WizZk1d(@) ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ 14 13-05-12 17:05
Rock n' Rolla!!! Janakas ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ 55 19-06-09 00:27
King to meet Queen? SiCorolla94 FORMULA 1 RSS Feeds 0 05-05-07 12:39



Page generated in 0,17907596 seconds (81,49% PHP - 18,51% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:53.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)