Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 16-10-14, 18:55
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Δεν συμφωνω με την λογικη της επισκευης γιατι οταν τα κονι sport (κιτρινα) εχουν πχ κοντα 500 ευρω (χωρις κοστος εργασιας) και η επισκευη στα 2 (μπροστινα ή πισω) ήταν 100 ευρω σιγουρα συμφερε!!! και οσο αφορα εργασια και επισκευη η δουλεια ηταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ και στους 2 μαστορες που ειχα παει! ηταν σαν ολοκαινουρια μετα! οφειλω να πω ομως πως στο starlet GT με χαμηλωμα με eibach συχνα μου χαλαγαν! ενω στην corolla δεν ξανασχοληθηκα που εχω μαμισια ελατηρια απο levin χωρις χαμηλωμα....και επισης τα πισω τα εχω μιση στροφη και τα μπροστινα εντελως τερμα μαλακα, μιλαμε για τρελη ανεση, αρκετα καλα κρατηματα για τα γουστα μου παντα και φυσικα δεν παθαινουν τιποτα ποσα χρονια τωρα. Μην ξεχνας τα AGX τοτε τα ειχα παρει 650 ευρω χατηρικη τιμη απο γνωστο μου οταν ολοι τα εδιναν μεχρι 750 ευρω (με τοποθετηση μαζι) και η Toyota τα εδινε πανω απο 800!!!! μου εκατσαν τα πισω και ΔΕΝ επισκευαζονται και αναγκαστικα να βαλω koni!!! οποτε δεν λεει με τιποτα αμορτισερ να μην επισκευαζεται εκτος αν εχουν και τα τεσσερα κατω απο 300 ευρω και παρα πολλα λεω, οποτε παμε σε απλες λυσεις και οχι επιδοσεων....
Ξεχασα να πω η τιμη koni που τα πηρα εγω ηταν παλι με επιπλεον εκπτωση τοτε 460 ευρω αλλα στο χερι και τα εβαλα μονος μου και οι επισκευες τα εβγαζα εγω, εβαζα αλλα καβατζα να μη μεινω χωρις αμαξι, τα πηγαινα επισκευη και τα ξαναλαζα παλι. Ναι το ειχα παρει το καλαι....http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=22339 εδω εκτος το how to στην 1η αριστερη φωτο ειναι τα εργαλεια που εφτιαξα για να μαζευω μαμισια ελατηρια, για ελατηρια χαμηλωματος δεν χρειαζονται μπαινουν πιεζοντας λιγο με τα χερια...επισης αυτα χρειαζονται μονο στα μπροστινα ελατηρια επειδη εχουν ρουλεμαν επανω οι βασεις top mounts, τα πισω τα κανω με τον γρυλο.

Νuntius για πες ποσο πηγαν τα Kyb AGX? επεσε η τιμη με τα χρονια η ακομα στα υψη? παντως 100 ευρω το ενα δεν εχει...280-300 ευρω εχουν τα Kyb Excel-G δλδ τα μαμα!!!! http://www.demarkarecambios.es/?/rep.../32015110*5110 απο ξενη σελιδα (η φωτο ειναι απο αλλο αμαξι....). Και 600 ευρω να εχουν πο σιγουρα κανουν παραπανω δεν αξιζει οταν ΔΕΝ ειναι επισκευασιμα!!!! πας σε koni sport ποιο φτηνα ποιο καλα και επισκευασιμα. Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι ειναι ολα γονατα στις corolles μας και θελουν κοψιματα τα μαμα kyb για να φορεσεις μεσα τα κονι. Προσωπικα ποτε δεν με χαλασε αυτο. Και επειδη ειχα πριν τα κονι τα AGX ξερω οτι σαν τα koni δεν ειναι και εγω δεν θα τα ξαναβαζα ακομα και την μιση τιμη αν ειχαν! μερικες φωτος απο τα AGX : http://i180.photobucket.com/albums/x...selatitiwn.jpg http://i180.photobucket.com/albums/x.../KayabaAGX.jpg
http://www.autosystemparts.gr/index....t_id=001733039 εμπρος αριστερο AGX 177,50 ευρω!!! ωραια τιμη....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 16-10-14 στις 19:13.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-10-14, 22:32
Το avatar του χρήστη nuntius
nuntius Offline:
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: Next station...tsempolia
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 869
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 293
nuntius είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Νομιζω Νικηφορε οτι με 415 ευρω που τα πηρα εγω αγοραζονται πολυ ευκολα!!!! Και τα κονι λενε ειναι πολυ καλα...δεν τα εχω ζησει αλλα ειναι πιο σκληρο κ ιδιαιτερο αμορτισερ συν οτι στη 12αρα ειναι μονο για οποιον το κυνηγαει!!! Μια βδομαδα που φοραω τα agx δεν εχω παραπονο!!! Κ αν φτου φτου καποιο χαλασει αντι για 70 που θελουν τωρα οι μαστορες...δινω 100-120 κ εχω το κεφαλακι μου ησυχο!!!!

Ψηλε 20βαλβιδε... εμαθα γιατι ρυθμιζονται απο κατω τα πισω δικα μου... για να γλυτωνω τη μανουρα του γδυσε ντυσε το πορτ μπαγκαζ...τωρα γτ εχω 8 σκαλες δε ξερω... μαλλον επειδη το 12αρι ειναι πιο ευαισθητουλι
__________________
Εγώ πότε θα γίνω 18άρηςςςςςς;;;;

Ουπςςςς... έγινααα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-10-14, 09:09
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημερα! καταρχην η τιμη που λες ειμαι σιγουρος κατα 99% οτι ειναι απο εξωτερικο εχω αδικο? μιλουσα για Ελλαδα βασικα....
Μετα τι βλεπω εχεις Ε12? αφου εδω μιλαμε για ΕΕ111! στην 111 τα πισω AGX ρυθμιζονται με 4 σκαλες απο πανω και βγαζεις μονο τα καπακια των θολων των αμορτισερ και οχι να γδυσεις ολο το πορτ μπαγκαζ! τα πισω koni μονο πρεπει να βγουν για να ρυθμιστουν...καλα εγω το κανω για πλακα πανευκολο. Απλα θελω λιγο χρονο.
Στην Ε12 ρυθμιζονται τα πισω AGX με 8 σκαλες οντως χαμηλα το ηξερα αυτο, αλλα δεν ειχα δει οτι εχεις Ε12 γιατι γραφεις στο θεμα για ΕΕ111...Για Ε12 εχει αλλο θεμα για αναρτηση, προφανως ειχε δικιο ο 20βαλβιδος που ειπε για το πως ρυθμιζονται τα πισω AGX, γιατι αναφεροταν για τις ΕΕ111 αφου ειμαστε σε αυτο το θεμα.
Τα Koni sport εχουν 2 πληρης στροφες ρυθμισης δλδ +720μοιρες ενω τα AGX μονο 4 σκαλες, αρα εχεις περισσοτερο περιθωριο για ρυθμισμα σκληροτητας. Επειδη λοιπον εδω μιλάμε μονο για την ΕΕ111 ας μην κανουμε συγκριση αναρτησης απο αλλα μοντελα corolla. Στην Ε12 τα πισω ειναι ολοκληρα οχι φυσιγγια και ρυθμιζονται χαμηλα με εναν περιστροφικο διακοπτη 8 σκαλων, μας μπερδεψες αφου ουτε και εγω καταλαβα οτι μιλουσες για Ε12.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 17-10-14 στις 22:12.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-10-14, 19:35
Το avatar του χρήστη nuntius
nuntius Offline:
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: Next station...tsempolia
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 869
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 293
nuntius είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Σας μπερδεψα δηλαδη; Νομιζω οτι το σχολιο μου ηταν σαφες! Τεσπα, μη σας μπερδεψω κ αλλο λοιπον! Ελπιζω ο φιλος οτι παρει να μη το μετανιωσει κ να το χαρει
__________________
Εγώ πότε θα γίνω 18άρηςςςςςς;;;;

Ουπςςςς... έγινααα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-10-14, 21:57
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
για δες τι εχεις γραψει στο post #7! σαφες ειναι? ειπες οτι τα νεα AGX εχουν 8 σκαλες! ομως δεν ειπες οτι μιλας σε Ε12!!!! εδω ειναι το θεμα της ΕΕ111 αρα κακως το εγραψες εδω. Anyway δεν πειραζει δεν σου κραταμε κακια :P αφου βρηκαμε τι εγινε τελικα. Tα AGX εδω και πολλα χρονια ειναι τα πισω 8 σκαλες που ρυθμιζονται χαμηλα αλλα οχι στις ΕΕ111/101 αλλα σε Ε12 καθως και σε αλλα αμαξια απο ασχετες μαρκες. Γιαυτο ειπα οτι μας μπερδεψες εμενα και τον Γιαννη20V εννοουσα! Στις ΕΕ111/101 ρυθμιζονται και τα μπροστα και τα πισω απο πανω με ενα μικρο κατσαβιδακι που τα δινουν μαζι και εχουν 4 σκαλες ρυθμισης σκληροτητας. Oπως αυτο στην φωτο : http://shop.zzperformance.com/resize...&bw=600&bh=600 (τα αμορτισερ ειναι απο αλλα αμαξια) αλλα ιδια η ρυθμιση τους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 17-10-14 στις 22:11.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ημιαξονια εε111 tsec1 TOYOTA COROLLA 111(G6) 1 21-11-11 18:56
Θεμα με σασμαν ΕΕ111 oikonomou giannis TOYOTA COROLLA 111(G6) 12 11-08-10 22:20
ΒΑΛΒΙΔΙΣΜΑ ΣΕ ΕΕ111 1.3 G6 naftakis ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 25 27-04-09 21:46
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΥΝΑΜΗΣ ΣΕ ΕΕ111 bolo16v SUPPORT 19 11-08-08 01:35
Βαφή Εε111. fotisg6r ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 48 09-11-06 20:45



Page generated in 0,14443588 seconds (80,77% PHP - 19,23% MySQL) with 32 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:02.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)