Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

SUPPORT ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΑΤΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΝ LINE

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 30-05-06, 14:37
Το avatar του χρήστη akis308
akis308 Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Μοντέλο: ΑΕ 92
Περιοχή: Hράκλειο-Κρήτη
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 2.379
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 12 φορές σε 12 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 463
akis308 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
e11 έχεις μήπως;
Απάντηση με παράθεση
Re: Σκορτσαρισματα Κατα Την Επιταχυνση Με Λιγες Στροφες
  #12  
Παλιά 30-05-06, 14:58
andreascorolla Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 12-12-2005
Μηνύματα: 24
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 227
andreascorolla είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Σκορτσαρισματα Κατα Την Επιταχυνση Με Λιγες Στροφες

Αν ρωτας εμενα ναι ε111 πρωην turbo και νυν 1.6 απλο
Απάντηση με παράθεση
Re: Σκορτσαρισματα Κατα Την Επιταχυνση Με Λιγες Στροφες
  #13  
Παλιά 30-05-06, 15:28
fanis81 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-03-2006
Μοντέλο: ΕΕ 90
Περιοχή: Στην μαμά πατρίδα
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 67
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 228
fanis81 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Σκορτσαρισματα Κατα Την Επιταχυνση Με Λιγες Στροφες

Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ με ένα ΕΕ90.
Θα σου πω ακριβώς που οφειλόταν και πως το έφτιαξα (κατά τύχη) για να κοιτάξεις αν είναι κάτι αντίστοιχο.
Κάθε βενζινοκινητήρας είναι κατασκευασμένος και ρυθμισμένος ώστε να κάνει Exhaust Gas Re-circulation (Ανακυκλοφορία Καυσαερίων). Στόχος είναι η μείωση των εκπομπών ρύπων HC, CO, NOx από τον ίδιο τον κινητήρα, πριν τον καταλύτη και την μείωση κατανάλωσης καυσίμου. Αυτό γίνεται είτε με μία βαλβίδα και αγωγό από την πολ.εξαγωγής στην αναρρόφηση είτε πιο απλά με τον χρονισμό των βαλβίδων και το τελικό της εξάτμισης. Στην συγκεκριμένη περίπτωση το corollaki μου το κάνει με το τελικό.
Στο τέλος του χρόνου εξαγωγής ανοίγουν και οι βαλβίδες εισαγωγής με αποτέλεσμα να παραμένουν λίγο ανοικτές όλες οι βαλβίδες. Στο τελικό της εξάτμισης τα διαφράγματα είναι αρκετά στενά ώστε να προλάβουν να ελευθερωθούν όλα τα καυσαέρια μα αποτέλεσμα να ανεβαίνει η πίεση στην εξαγωγή και όπως είναι φυσικό καυσαέρια να γυρίζουν στην πολλαπλή εισαγωγής όπου θα τα αναρροφήσει με φρέσκο μίγμα στον επόμενο κύκλο.
Στο δικό μου είχα ακριβώς ίδιο το πρόβλημα όπως το περιγράφεις. Το πρόβλημα είχε δημιουργηθεί γιατί είχαν σπάσει τα διαφράγματα στο τελικό με αποτέλεσμα να μην έχει σταθερή πίεση καυσαερίων στην εξαγωγή. Έτσι άλλοτε ο κινητήρας είχε αρκετό αέρα για να κάψει το καύσιμο κι άλλοτε είχε έλλειμα αφού η ποσότητα των καυσαερίων στον κύλινδρο ήταν μεγαλύτερη από την κανονική.
Τελικά, άλλαξα το τελικό και με την ευκαιρία έβαλα ένα ελευθέρας, αφού ήταν στο πρόγραμμα να μπει μια μπούκα. Ως δια μαγείας το πρόβλημα εξαφανίστηκε και κέρδισα λίγο σε επιδόσεις, όπως έιναι αναμενόμενο, αφού ο κύλινδρος άδειαζε εντελώς από καυσαέριο και γέμιζε μόνο με φρέσκο μίγμα. Τότε παρουσιάστηκε άλλο πρόβλημα που το αναφέρω απλώς για να καταλάβεις την δουλειά που κάνει το EGR. Όταν πήγα να μετρήσω καυσαέρια μήπως με επηρρέασε η αλλαγή είχαν παέι όλα στα ουράνια.
HC είχα 560ppm, πριν την αλλαγή 120ppm, με όριο 300ppm
CO είχα 5,2%, πριν την αλλαγή 0.7%, με όριο 3.0%
[Τα έχω κατεβάσει στα όρια τώρα, αλλά με τίποτα δεν μπορώ να πιάσω τις παλιές τιμές με το τελικό μαμά.]
Πριν αρχίσεις να ψάχνεις σοβαρότερες και ακριβότερες βλάβες που σου λένε έλεγξε το τελικό σου. Με σβηστό κινητήρα πέσε από κάτω και χτύπα το δυνατά με το χέρι. Αν ακούσεις μεταλλικό θόρυβο από μέσα σημαίνει ότι το καζανάκι σε έχει αφήσει, ανεξάρτητα το αν έχει τρυπήσει ή όχι.
Το δικό μου όταν το άλλαξα δεν είχε την παραμικρή τρύπα, αλλά έκανε σαν κουδουνίστρα! Το έκοψα και το άνοιξα και οι σωλήνες και τα διαφράγματα που έχει μέσα ήταν αλλού γι' αλλού.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-05-06, 21:39
mechanicaf Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 29-05-2004
Ηλικία: 48
Μηνύματα: 452
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 289
mechanicaf είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Να σου πω οτι δεν με προβληματισε το θεμα εξατμιση θα σου πω ψεματα.Αλλα ελα που ειναι χειροποιητη και φτιαγμενη απο τον Παπαδοπουλο.Μπορει αυτο να μην λεει τιποτα αλλα ελεγα το θεμα εξατμιση να το αφησω τελευταιο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-05-06, 17:28
Το avatar του χρήστη 2579
2579 Offline:
 
Εγγραφή: 22-08-2005
Μοντέλο: AUDI A4 20vt
Περιοχή: πισω απο 315,69 ιππους
Ηλικία: 52
Μηνύματα: 795
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 308
2579 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
mechanicaf δεν ειναι απλο ψαχνωντας το βρεισκει κανεις θα ρωτησω ενα φιλο με μαγαζι για ιντζεκσον και θα σου πω αν υπαρχει πηθανοτιτα για εκει .με τα λιγα που ξερω μαλλον καποιο προβλημα με τα μιγματα υπαρχη απο καυσαερια πως τα πας?σημαντικο αυτο για πες και για ρελαντι και 2500στρ.
__________________
η απαντιση
στην ευθεια τις θηβας 180-260 σε 22 sec με 5τη
AUDI 20vt 315,69HP στο 1,3bar GT28RS
με type r (του 2010)απο 30-180 10 καροτσες http://www.youtube.com/watch?v=dpahDAFuc2g
ετσι για να εχετε μια εικονα...
Απάντηση με παράθεση
Re: Σκορτσαρισματα Κατα Την Επιταχυνση Με Λιγες Στροφες
  #16  
Παλιά 31-05-06, 21:22
Το avatar του χρήστη MARMEL
MARMEL Offline:
Αdministrator

 
Εγγραφή: 15-02-2004
Μοντέλο: YARIS 1000 99
Περιοχή: πειραιας
Ηλικία: 49 male
Μηνύματα: 9.907
Ευχαρίστησε: 10
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 6 φορές σε 6 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1237
MARMEL είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Σκορτσαρισματα Κατα Την Επιταχυνση Με Λιγες Στροφες

δημητρη κοιτα μια και μεσα στο καπακι του ντιστριμπιτερ μπας και ειναι λιωμενες οι 4 ακιδες που εχει. εμενα ειχαν λιωσει και τα εβαλα μαμα καινουργια μαζι με το εκεντρο κοστος 35 ευρω
__________________
AEK
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-06-06, 09:20
mechanicaf Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 29-05-2004
Ηλικία: 48
Μηνύματα: 452
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 289
mechanicaf είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καυσαερια δεν εχω μετρησει παρα μονο στο Κτεο και φανταζομαι ηταν normal.Θα τα κοιταξω αυτα αυτα που λετε.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-06-06, 10:02
spyros_45 Offline:
 
Εγγραφή: 01-10-2005
Περιοχή: Κορυδαλλός-Κεφαλονιά-και σχεδόν πάντα off topic
Ηλικία: 46
Μηνύματα: 1.524
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 6 φορές σε 4 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 380
spyros_45 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mechanicaf";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον το κανει σε ολες τις ταχυτητες αρκει να ειμαι σε χαμηλες στροφες.Το κανει και με 3 ταχυτητα σιγουρα αφου μερικες φορες οταν κανω αναβαση και τερματιζει η δευτερα βαζω τριτη και εκει αν ειμαι χαμηλα θα σκορτσαρει.Τωρα το σκορτσαρισμα το εννοω σαν δισταγμα οχι συνεχομενο αλλα διακοπτομενο.Π.χ 1500 στροφες με σταθερο 'καλο' γκαζι στις 1700 κομπιασμα,αφου τις περναει συνεχιζει κανονικα μεχρι 2000,εκει ξανα κομπιασμα στις 2500 ξανα,ωσπου μετα τις 3000 κανονικοτατα.Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι το κανει μονο μετα απο αρκετη ωρα,αφου ζεσταθει το μοτερ και οχι συνεχεια.Αν ηταν ρευματα δεν θα το εκανε συνεχεια;;Αν ηταν δισκος παλι δεν θα το εκανε συνεχεια;;Εδω μιλαμε μονο για την περιπτωση που ζεσταθει το μοτερ ή ξερω εγω τι αλλο μπορει να ζεσταινεται μετα απο καποια ωρα;;Ο mAP Sensor που λετε ειναι η καλωδιωση που κουμπωνει πανω στο φιλτροκουτι;;Και αν ναι αυτος ηταν παντα χυμα,λογω φιλτροχοανης και τωρα με το φιλτροκουτι μπηκε στη θεση του.
Αυτο που λετε με την τρομπα εχετε δικιο αφου και ενα φιλαρακι με Lancia 2.0T
στα ψηλα ειχε προβλημα του εκοβε το αυτοκινητο αλλα αυτος μου προτεινε να μετρησουμε πιεσεις στην τρομπα!

Μάλιστα τώρα κατάλαβα τι εννοείς. Δεν πιστεύω να είναι ρεύμα ή μπουζοκαλλώδια που σου είπα τριν, καθώς εμένα μου έκανε καθερές διακοπές στο φάσμα στροφών που αναφέρεις. Πάντως φίλε το σετάκι δίσκος-πλατώ μην το βγάζεις έξω απ το παιχνίδι. Όσον αφορά αυτο που λές, οτι δηλ στο κάνει μόνο οταν ζεσταίνεται το μοτερ, πραγματικά που βλέπεις το παράξενο??? Εγώ τώρα άλλαξα δίσκο πλατώ και βλέπω καθαρά την διαφορά με πριν. Πριν τον΄αλλάξω ξεκινούσα το πρωί και όλα ήταν καλά. Με το που έσκαγα λίγο πρωτη δευτέρα, έπεφτα και σε κανα
μποτιλιάρισμα το αμάξι έκανε πολλούς δισταγμούς παρόμοιους με τους δικού σου. Φίλε τράβα χειρόφρενο, βάλε 3η μέσα και ξεκίνα, αν δε σου σβήσει πήγαινε αλλαξέ τον να τελειώνεις. Και ξέρεις γιατί το λέω αυτό? Γιατί το έχουμε ξεφτιλίσει το θέμα με τη μετάδοση και κυρίως αυτό του δίσκου-πλατώ.Τόσα χρόνια το αμάξι μου έκανε τα δικά του κουσούρια και καμώματα και γω έλεγα, εντάξει μωρέ έχει παλιώσει αυτό φταίει, αφού ο δίσκος δεν πατινάρει. Έλα όμως που είχα φάει ολόκληρο το πλατώ. Άλλαξα το σετάκι πρώτη φορά μετά το 1989!!! Νομίζω οτι οδηγώ καινούριο αμάξι τώρα. Βγήκα Αττική και κατέβασε η πέμπτη χωρίς να σπάσω 3η,4η 190χλμ και πήγαινε για 200. Είχα να τα δω πολλά χρόνια αυτά τα χιλιόμετρα στο κοντέρ.
__________________
Μια φορά τον χρόνο αποτελεί επιτακτική ανάγκη!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-06-06, 18:22
pwpwpali Offline:
banned
 
Εγγραφή: 01-04-2006
Περιοχή: athina
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 2.017
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
pwpwpali είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
εγω εφτασα σε σημειο να ποιανει ο δισκος 3-4 ποντους πριν το τελοσ του συμπλεκτη μετα απο τρελο καψιμο ομως οταν τον αλλαξα πριν κανενα μηνα ενιωσα αυτο που εχει υδραυλικο συμπλεκτη ο αλλος ειχε γινει αγωνιστικος σε σχεση με τον καινουριο..απεκτησε παλι αυτο το πεταγμα που ειχε παλια στο καρφωμα 1η 2ας κ μαλιστα επιτελους ξανασπινιαρε η 2α....αποκριση πολυ καλυτερη κ κουμπομα πολυ σιγουρο...μπαιναν ανετα κ πριν αλλα τωρα η αισθηση ειναι αλλο πραγμα..δεν θυμαμαι τι μοντελο εχεις αν ειναι 111 ελα να δεις τι διαφορα εχει ο συμπλεκτης σου απο τον δικο μου
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-06-06, 10:51
aggelos2 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 01-09-2005
Περιοχή: xios
Ηλικία: 54
Μηνύματα: 124
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 241
aggelos2 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
αυτο ειναι απο ρευματα σιγουρα .τσεκαρε και το αβανς
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κομπιάσματα κινητήρα στην επιτάχυνση/χαμηλές στροφές shristod TOYOTA COROLLA E 12 17 31-12-21 20:28
Sos Χαμηλες στροφες ρελαντι Nick_linea terra TOYOTA COROLLA E*90 3 30-04-19 15:47
Στροφες κινητηρα tom ks TOYOTA COROLLA 111(G6) 23 27-04-12 19:49
ΥΨΗΛΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ SolidSnake TOYOTA COROLLA T-SPORT 13 02-02-11 15:11
Προγραμμα Υπολογισμου Αποκλισης Επιταχυνσης σε αλλαγη ζαντων danik CARINA - AVENSIS - CELICA - RAV4 0 02-07-08 23:40



Page generated in 0,16882801 seconds (81,38% PHP - 18,62% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:23.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)