Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

SUPPORT ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΑΤΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΝ LINE

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Re: Αλλαγή Ελαστικών
  #11  
Παλιά 31-03-06, 17:15
popol@ros Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 21-10-2005
Μηνύματα: 109
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 237
popol@ros είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Αλλαγή Ελαστικών

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbo";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα σας, πάω για αλλαγή ελαστικών, τώρα έχω τα potenza re720 185-60-14, δεν έμεινα ικανοποιημένος, θέλω λαστιχάκι που να κρατάει στις στροφες, ακόμα έχω την μαμά ζάντα,τι προτείνετε να βάλω? τα TOYO T1R me 195-55-14 ua k;anoyn se aut;h thn z;anta? ή να πάω σε κανα michelen?
αμα δεν κραταει το 720 στην στροφη , τοτε ποιο κραταει???
Απάντηση με παράθεση
Re: Αλλαγή Ελαστικών
  #12  
Παλιά 31-03-06, 17:51
Το avatar του χρήστη diafanh-psyxh
diafanh-psyxh Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-03-2004
Περιοχή: αθηνα
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 5.088
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 755
diafanh-psyxh είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Αλλαγή Ελαστικών

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagalo";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκέφτομαι και εγώ για λάστιχα. (195/60-14) Τα Ποτενζα λένε ότι δε ζεσταίνονται γρήγορα και αυτό έχει σα συνέπεια να γλιστράνε. (Στην πολη πως πας με κρυα λάστιχα???)

Και μια χαζή ερώτηση...
Πως ζεσταινεις τα λάστιχα χωρίς να πλακώνεσαι στα σπινιαρισματα και τα burn out???
λοιπόν για τα λάστιχα.έχω ήδη 55000 χιλ και δεν σκοπεύω να τα αλλαξω πριν τον Ιουνιο.το POTENZA RE720 είναι βεντούζα.εκεί που γλιστράει είναι στη γλίτσα (περισσότερο από τα άλλα λάστιχα όπως michelin ).Αν και έχω βάλει τα φρένα του 20ν
τα οποία είναι πολύ πιο δυνατά μπροστά τα λάστιχα είναι πολύ καλά.Στην περιοχη που μενω είναι όλο κατηφορες και ανηφορες.για να βγω προς κεντρικό δρόμο διανύω μια απόσταση περίπου 100 μετρα σχεδόν ρελαντί.στον κεντρικό το χειμώνα που μας περασε αναγκάστικα να φρενάρω και όταν λέω φρενάρω εννοώ φρενάρισμα πανικού.το λάστιχο δεν γλίστρισε καθόλου.αν διαβάσεις και παραπάνω

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από IVEHIN";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγω παλι φορουσα michelen pilot exalto και εμεινα κατευχαριστημενος.
Τωρα που αλλαξα εβαλα michelen pilot exalto 2 v 84 γιατι τα 1 καταργηθηκαν και ενθουσιαστηκα ακομα πιο πολυ.
Μετα απο 2,3 στροφες που ζεσταινονται κολανε κατω.
Το μονο κακο ειναι οτι επειδη κολανε κατω και σιγα σιγα που τα μαθαινα εμπαινα με λιγο πιο πολλα στις στροφες με αποτελεσμα να καψω και για 2η φορα τα τακακια μου στην παρνηθα.
Επισης ειμαι της αποψης οτι τα ελαστικα ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που δεν πρεπει να λυπομαστε τα λεφτα και αυτο γιατι και καλυτερη ασφαλεια μας προσφερουν και τα αποτελεσματα τους φαινοντε αμεσως.
θα δεις ότι και michelιn να βάλεις πάλι ζέσταμα θέλει.απλά ζεσταίνεται πιο γρήγορα.

Είναι δική σου επιλογή το τι ελαστικά θα διαλέξεις ανάλογα πως έχεις στήσει το αυτοκίνητό σου και ανάλογα τις προτιμήσεις σου.ένα λάστιχο σε δύο ίδια αυτοκίνητα με διαφορετική ανάρτηση έχει τελείως διαφορετική συμπεριφορά.
όπως και από κάποιους που έχω διαβάσει εδώ μέσα για τα POTENZA RE720 δεν μπορώ να καταλάβω πως όταν καίνε ένα λάστοιχο περιμένουν με burn out αμέσως μετά να είναι όπως ήταν καινούριο!!!!Στην φόρμουλα 1 τότε γιατί όταν αρχίζουν και φθείρονται τα ελαστικά (τα οποία έχουν και μία πυρινική (Φάνη σου έκλεψα την ατάκα) γόμα) βγαίνουν στα πιτ και αλλάζουν και δεν συνεχίζουν έτσι?ή γιατί για να τα ζεστάνουν δεν κάνουν σβούρες?εμείς είμαστε οι έξυπνοι δηλαδή και μόλις ανεβάσει λίγη θερμοκρασία το μοτερ μας κάνουμε μια θεαματική εκκίνηση στο φανάρι και πιστεύουμε ότι τα λάστοιχα έχουν ζεσταθεί?

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ και για την <<επίθεση>> αλλά πρέπει να σκεφτόμαστε λίγο πιο λογικά.οδηγήστε και κανένα αυτοκίνητο 25 ετίας με μικρό πέλμα που να φοράει ελαστικά μάρκα με έκαψες ή το πιο φθηνό μοντέλο και μετά πείτε μου εάν το
POTENZA όντως γλιστράει τόσο πολύ.
__________________
Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους


www.eseepa.gr

Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-03-06, 20:28
jimbo Offline:
 
Εγγραφή: 29-08-2005
Περιοχή: Νίκαια
Ηλικία: 37
Μηνύματα: 464
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
jimbo είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
λοιπόν φίλε κώστα άκου, ίσως το συγκεκριμένο λάστιχο να μην συνεργαζόταν καλά με την ανάρτηση μου, και μην μου πεις ότι δεν έχω καλή ανάρτηση, Bilstein king sport me ελατήρια eibach και χαμηλωμένο 3.5 εκατοστά, τα λάστιχα τα ζέσταινα και όχι με εκκινήσεις σπινιαρίσματα και τέτοια, τώρα δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις τόσο πολύ για το συγκεκριμένο λαστιχάκι,εμένα δεν μου έκανε, τελείωσε, πες ότι οδηγάω άγαρμπα, ότι είμαι χαζός ότι δεν ξέρω το αμάξι μου πες ότι θες, την άποψη δεν μου την αλλάζεις, τώρα βέβαια αν μου τα συγκρίνεις με λάστιχα μισής τιμής και άγνωστης προελεύσεως, φυσικά και θα βγουν καλύτερα....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-03-06, 23:27
hatzidi2 Offline:
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Μοντέλο: COROLLA TS 2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΣΑΡΩΝΙΔΑ
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 724
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 4 φορές σε 4 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
hatzidi2 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbo";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπόν φίλε κώστα άκου, ίσως το συγκεκριμένο λάστιχο να μην συνεργαζόταν καλά με την ανάρτηση μου, και μην μου πεις ότι δεν έχω καλή ανάρτηση, Bilstein king sport me ελατήρια eibach και χαμηλωμένο 3.5 εκατοστά, τα λάστιχα τα ζέσταινα και όχι με εκκινήσεις σπινιαρίσματα και τέτοια, τώρα δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις τόσο πολύ για το συγκεκριμένο λαστιχάκι,εμένα δεν μου έκανε, τελείωσε, πες ότι οδηγάω άγαρμπα, ότι είμαι χαζός ότι δεν ξέρω το αμάξι μου πες ότι θες, την άποψη δεν μου την αλλάζεις, τώρα βέβαια αν μου τα συγκρίνεις με λάστιχα μισής τιμής και άγνωστης προελεύσεως, φυσικά και θα βγουν καλύτερα....
μην παρεξηγείς αυτά που σου λέει ο κώστας, εσυ από ότι είπες θέλεις λάστιχο για στροφιλίκια και το potenza πιστέψε με είναι καλό σε αυτά, γιατί δεν μαγουλιάζει.
Εγώ από τα potenza πηγα στα TOYO T1R, το οποίο το θεωρώ παρά πολύ καλό στο βρεγμένο, θα έλεγα εξαιρετικό, αλλά το αδύνατο του σημείο είναι τα αδύναμα πλαινά. Την ίδια απόψη έχω για τα michelen.

έχω την εντύπωση ότι το toyo δεν κάνει για την δύναμη του αυτοκινήτου σου(εάν θυμάμαι καλά έχεισ 1300 cc) καθότι είναι σειρά W (πολύ υψηλές ταχύτητες)

κατά την απόψη μου βάλε λάστιχο Η σειράς, για να σου ζεσταίνεται γρήγορα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-04-06, 01:31
Το avatar του χρήστη Gorillas
Gorillas Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Μοντέλο: E12 1,8 3d Sol
Περιοχή: Κοκ. Μύλος
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 2.432
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 515
Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός
Ρε hatzidi turanza νομίζω φοράει από το εργοστάσιο το ts όχι potenza!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-04-06, 14:06
jimbo Offline:
 
Εγγραφή: 29-08-2005
Περιοχή: Νίκαια
Ηλικία: 37
Μηνύματα: 464
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
jimbo είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
φίλε hatzidi τι να σου πω, εγώ θεωρώ ότι γλυστράει πάρα πολύ στις στροφές, και ναι το 1300 έχω, όντως τελικά είναι πρόβλημα ο δείκτης w, θα δούμε .. τι να πω
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-04-06, 18:35
Το avatar του χρήστη diafanh-psyxh
diafanh-psyxh Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-03-2004
Περιοχή: αθηνα
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 5.088
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 755
diafanh-psyxh είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
το turanza ,του εμπορίου και όχι αυτό που έβγαινε σαν μαμά λάστοιχο όταν έπερνες καινούριο αυτοκίνητο ,είναι ο αντικαταστάτης του POTENZA RE720.Αν ρωτήσεις επίσημους αντιπρόσωπους ΒRIGESTONE θα στο πουν.αν ρωτήσεις σε έναν απλό λαστοιχά θα το έχει σίγουρα σε ότι διάσταση θέλεις.ή του έχει μείνει στοκ ή είναι παραεμπόριο.

φίλε jimbo είσαι απόλυτα κάθετος σχετικά με το λάστοιχο.γιαυτό και έκανα αυτή την αναφορά.θεωρείται πιο σπορ το POTENZA ενώ τα άλλα κοινά συμβατικά ελαστικά.επίσης τα παλιά αυτοκίνητα δεν έχουν τόσες δυνατότητες.αν έχεις οδηγήσει κάποιο ή αν οδηγησεις θα καταλάβεις τι εννοώ.


Και επειδή έκανα βόλτα τον ΙVEHIN την παρασκευή στη συνάντηση για να δει τα φρένα μου τον παρακαλώ να απαντήσει εάν το POTENZA είναι ή δεν είναι βεντούζα ακόμα και κρύο.Κώστα για πες μου εντυπώσεις......
__________________
Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους


www.eseepa.gr

Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους
Απάντηση με παράθεση
Re: Αλλαγή Ελαστικών
  #18  
Παλιά 03-04-06, 16:13
Το avatar του χρήστη IVEHIN
IVEHIN Offline:

 
Εγγραφή: 09-07-2005
Μοντέλο: E-111 G6
Περιοχή: ΑΓ.ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 706
Ευχαρίστησε: 2
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 4 φορές σε 4 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 300
IVEHIN είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Αλλαγή Ελαστικών

Πραγματικα παιδια τημ παρασκευη τα ειδα ολα.
Πατησε φρενο ο κωστακης και τα λαστιχα εκαναν ακριβως αυτο που ειπε....βεντουζαραν στο δρομο.Δεν το περιμενα.
__________________
Μελος ομαδας Ειδικων Επιχειρισεων
Ειδικοτης: Παρατηρητης-Ελευθερος Σκοπευτης


Ο θανατος ερχεται απο τον Ranger απο ψηλα και απο τον ivehin στα κρυφα!!!


DIONYSOUS KING
Any challenge?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-04-06, 22:55
jimbo Offline:
 
Εγγραφή: 29-08-2005
Περιοχή: Νίκαια
Ηλικία: 37
Μηνύματα: 464
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
jimbo είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
παιδιά, μήπως τα δικά μου potenza είναι μαστουρωμένα τι να πω???? σας μιλάω ειλικρινά, σε στροφές που να γλυστράνε λίγο, με 40 και πετάει μούρες!!! τι να πω, αν δεν με πιστεύετε όποιος θέλει να τον πάω βόλτα να δει!!! ακόμα και σωστά να μην το τοποθετώ στην στροφή, σας φενετε λογικο με 40 και να ξεκολλάει η μούρη??? και σας λέω με ζεσταμένα τα λάστιχα και όχι κρύα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-04-06, 08:13
Nikos Offline:
Απλό Μέλος
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Ηλικία: 50
Μηνύματα: 2.637
Ευχαρίστησε: 3
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 503
Nikos έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbo";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά, μήπως τα δικά μου potenza είναι μαστουρωμένα τι να πω???? σας μιλάω ειλικρινά, σε στροφές που να γλυστράνε λίγο, με 40 και πετάει μούρες!!! τι να πω, αν δεν με πιστεύετε όποιος θέλει να τον πάω βόλτα να δει!!! ακόμα και σωστά να μην το τοποθετώ στην στροφή, σας φενετε λογικο με 40 και να ξεκολλάει η μούρη??? και σας λέω με ζεσταμένα τα λάστιχα και όχι κρύα!!!
Tο ιδιο ακριβως προβλημα ειχα και εγω με τα POTENZA.Στο 6μηνο πανω μετα την τοποθετηση απευφυγα 5 φορες τρακαρισμα.Χωρια οτι το ABS λειτουργουσε με το παραμικρο.Οσο για την ημερομηνια των ελαστικων ηταν "ολοφρεσκα"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγή Ελαστικών babis_xo TOYOTA COROLLA 111(G6) 499 18-02-24 13:06
Αλλαγή Ελαστικών neos3103 TOYOTA COROLLA 111(G6) 2 15-04-13 11:16
Corolla TS - Αλλαγή Ελαστικών VazelosTS UPDATES 4 24-12-12 15:57
Πότε αλλαγή Ελαστικών? teoNOKIA TOYOTA COROLLA E 12 58 15-05-12 19:12
Αλλαγή ελαστικών aircop SUPPORT 2 03-02-10 23:00



Page generated in 0,17143011 seconds (81,40% PHP - 18,60% MySQL) with 45 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:48.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)