Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

SUPPORT ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΑΤΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΝ LINE

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 02-12-06, 15:51
hatzidi2 Offline:
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Μοντέλο: COROLLA TS 2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΣΑΡΩΝΙΔΑ
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 724
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 4 φορές σε 4 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
hatzidi2 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
μπράβο τέτοια διαφορα

πως επέλεξες τα sr1 και όχι για παράδειγμα τα sr5 ?
πάντως εντύπωση μου κάνει ότι τα 10/40 δεν τα έχουν στο site τους http://www.torcousa.com/products/pro...f-daa7ed7ed12e
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-12-06, 18:17
Το avatar του χρήστη toyota mania
toyota mania Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 02-01-2005
Μοντέλο: Avensis
Περιοχή: καρδίτσα
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 2.679
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 506
toyota mania είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ωωωω, Ωωωω τι λαδια ειναι αυτα.Πριν λιγο εβαλα εμπρος το μοτερ μου που ηταν περιπου 8 ωρες στους 9c και δεν πιστευα στα αυτια μου, πριν με τα castrol rs 0w-40 εκανε σαν τρατα και οταν ξεκινουσα ακουγοταν στροφαλιες(θορυβος στροφαλου), τωρα βελουδο, ειτε κρυο ειτε ζεστο.Το μοτερ στροφαρει καλυτερο, δεν ξερω εαν πηρα 1,2,3 αλογα, η ποδι απο αλογο,αλλα "γεμιζει"καλυτερα το μοτερ και ακουγεται πιο υγιες.
To site της TORCO ειναι προσφατος ανανεωμενω και καποια ιξωδες αλλαξανε.Οταν τα ειχα παρει εβγαινε 10-40, ενω τωρα 5-40.Ισως να μεινανε στον Λαμπριανιδη καπιοιες παλιες παρτιδες TORCO 10-40, αλλα δεν υπαρχει προβλημα, καθως το λαδι αντεχει περιπου 2 χρονια απο την ημερομηνια εμφιαλωσης και μεχρι να ανοιχτει και στην TORCO ΔΕΝ ΜΕΝΟΥΝΕ ΠΑΡΤΙΔΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΗΝ ΖΗΤΗΣΗ.Τα SR-5 ειναι πολυ καλυτερα καθως ειναι GROUP 4/5 ενω τα SR-1 GROUP 3, αλλα απολυτως συνθετικα και τα δυο.Δεν τα πηρα γιατι οταν τα ειχα παραγγειλει η διαφορα στην τιμη ηταν πολυ μεγαλη και μου εκανε καπως, ενω τωρα εγινε μειωση και στα δυο.Στην επομενη αλλαγη θα ειναι μεσα στο μοτερ μου.Τα προτεινω ανεπιφυλακτα και σε συνδυασμο με MOTORKOTE σκοτωνουν.
__________________
Ηρακλης. 4A-FE Power και τωρα 2SZ-FE.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-12-06, 19:26
Το avatar του χρήστη ddeus2003
ddeus2003 Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 28-08-2005
Μοντέλο: ΑΕ101
Περιοχή: Νεα Ιωνια
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 606
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 289
ddeus2003 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Εγω βαζω της Cyclon λαδι γιατι το δινει φτηνα στους υπαλληλους της αλλα δεν μπορω να κρινω αν ειναι καλο η κακο! Ειναι τα F1 SAE 10w40! Ακουστε τωρα ιστορια για να μην την πατησετε και εσεις . Παω σε ενα βενζιναδικο της shell και εκει που βαζω βενζινη μου λεει ο παντα καλος και προθυμος Πακιστανος " Ε φιλαρακιο να σε κοιταξει τα λαδιο να δω καλη κατασταση??"
Κοιτα του λεω! Παιρνει με ενα σωληνακι ειδικο για αναρωφηση λιγο λαδι το βαζει πανω στο μηχανημα και μου λεει " Φιλαρακιο λαδι σου για πεταμα κοιτα εχει πιασει κοκκινο το μηχανημα" Ερχεται μετα ο πιο ειδικος και λεει φιλε το λαδι σου επρεπε να ειναι στο πρασινο(το χρωμα εχει να κανει με την ενδειξη του μηχανηματος) και εσενα κοντευει να γινει σαπουνι, κατσε να τα αλλαξουμε! Ωρε πουστη λεω τι γινεται εδω(αλλα κραταω μια πισινη γιατι μου φανηκε και ψιλοπουστια)! Για να μην το κουραζω η CYCLON που ειναι πολυ υπευθυνη εταιρια απευθειας στελνει τα λαδια στο χημειο του κρατους και απο εκει γυρνα η απαντηση οτι οχι μονο το λαδι δεν ειχε προβλημα αλλα μπορουσε να κανει και αλλα τοσα χιλιομετρα! Ειχε κανει 6500Km
__________________
Jap AE101 - Καποια μερα θα στροφαρω 8αρες (Η μερα ηρθε και το 20v μπηκε)
Ανεμομαζεματα-Διαολοτουρμπισματα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-12-06, 20:50
Το avatar του χρήστη toyota mania
toyota mania Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 02-01-2005
Μοντέλο: Avensis
Περιοχή: καρδίτσα
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 2.679
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 506
toyota mania είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Γιατι εγληματεις κατα αυτου του υπεροχου κινητηρα, ειπαμε ειναι αξιοπιστος αλλα οχι να βαζουμε και καλομποκελαιο.Αλλαξε λαδια επειγοντος, τοσες μαρκες υπαρχουν στην αγορα, τα cyclon βρηκες. Ποιο το υποβαθρο και η ιστορια της εταιρειας.
Φιλικα παντα ετσι και προς συμβουλη. Εδω http://www.trade-wind.gr/ θα βρεις οτι θες και στις φθινοτερες τιμες της αγορας.
__________________
Ηρακλης. 4A-FE Power και τωρα 2SZ-FE.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-12-06, 20:55
Το avatar του χρήστη ddeus2003
ddeus2003 Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 28-08-2005
Μοντέλο: ΑΕ101
Περιοχή: Νεα Ιωνια
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 606
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 289
ddeus2003 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αν μου δωσεις μια καλη δικαιολογια για αυτο που λες θα το κανω. Δεν γνωριζω κατι κατακριτεο! Η δουλεια που κανει η cyclon και στην ανακυκλωση και στην παραγωγη του λαδιου αλλα και στην formula1 ειναι εξαιρετικη! Τα πρωτα 2 τα εχω δει με τα ματια μου οταν ημουν στο διυλιστηριο!
__________________
Jap AE101 - Καποια μερα θα στροφαρω 8αρες (Η μερα ηρθε και το 20v μπηκε)
Ανεμομαζεματα-Διαολοτουρμπισματα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-12-06, 22:17
Το avatar του χρήστη toyota mania
toyota mania Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 02-01-2005
Μοντέλο: Avensis
Περιοχή: καρδίτσα
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 2.679
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 506
toyota mania είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Δεν προδπαθω να σε πεισω, να σου δωσω μια συβουλη θελω.Βεβαιως στο αυτοκινητο μπορεις να βαζεις οτι θελεις, ο χρονος θα δειξει και θα πιστοποιηση τις επιλογες μας. Εδω http://www.4troxoi.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=550 εαν εχεις υπομονη ειναι 116 σελιδες και εχει τα παντα για τα λαδια απο πολυ πιο σχετικους απο εμενα.Διαβασε και αποφασησε απντως αυτα τα λαδια ουτε στην αλυσιδα του ποδηλατου του γιου δεν τα εβαζα.
Ποια ομαδα της F1 εχει σηματα cyclon(γιατι με τα λαδια της ουτε γυρω δεν θα εκανε)
__________________
Ηρακλης. 4A-FE Power και τωρα 2SZ-FE.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-12-06, 01:25
Το avatar του χρήστη SavvasKE35
SavvasKE35 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 18-08-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Ηλικία: 51
Μηνύματα: 1.135
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 347
SavvasKE35 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος SavvasKE35 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
ρε ηρακλη, θα με μουρλανεις παλι?
οντως το μοτορ-κοτε εκανε διαφορα στο μοτερ, κ το πηραμε κ φθηνα, αλλα και οτι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θα αγοραζουμε κ εμεις λαδια π.χ. οπως AMSOIL ειναι πολυ καλο νεο, μπραβο φιλε, καλα που μας το ειπες.
την επομενη αλλαγη στα ΠΟΛΛΑ ΣΙΔΕΡΑ μου, θα την κανω με AMSOIL η αυτα που λες, αν και με τα MOBIL 1 full synthetic 0-40 στο μηχανακι κ στο ΑΕ92 της κυρας (ναι αυτη με τις μπυρες!) ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Οσο αναφορα τα MOTUL V300 (competition ή chrono) τα εβαζα στο SAAB turbo, και με οργανα θερμοκρασιας κ πιεσης λαδιου (VDO) οτι κ να το εκανα το λαδι ποτε πανω απο 90 celsius, και η πιεση λαδιου ποτεκατω απο 2 bar ρελαντι.
τα εχω παει στο τουρμπο (μην δειρετε) και 2 ετη ,καμια 20.000 χλμ με συμπληρωμα αλλα 2 λτ φυσικα!
Με απλα κ ημισυνθετικα λαδια δεν το συζηταω, ειδα κ 120 θερμοκρασια λαδιου για πλακα σε 2 λεπτα πιεση......
__________________
.....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-12-06, 09:59
hatzidi2 Offline:
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Μοντέλο: COROLLA TS 2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΣΑΡΩΝΙΔΑ
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 724
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 4 φορές σε 4 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
hatzidi2 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ddeus2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω βαζω της Cyclon λαδι γιατι το δινει φτηνα στους υπαλληλους της................

Για να μην το κουραζω η CYCLON που ειναι πολυ υπευθυνη εταιρια απευθειας στελνει τα λαδια στο χημειο του κρατους .....................

ελα βελτιώθηκε τόσο πολύ η cyclon. Οταν δουλεύα εγώ στις εγκαταστάσεις τις total που μετά έγιναν cyclon, από μόνοι μας είμασταν χημείο του κράτους.
Αχ αξέχαστες επόχες ποτε δεν εχω ξαναπάρει έτσι εύκολα λεφτά.


Φίλε Ηρακλη δηλαδή να πάω για τα sr-5.
Οι δύο προηγούμενες αλλαγές που είχα κάνει με τα motul 300V 10/40 ο ήχος του μοτερ ήταν βελούδο, τώρα που έβαλα motul 300V σε 5/40 κάνει σαν τρακτερ.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-12-06, 11:34
Το avatar του χρήστη 2579
2579 Offline:
 
Εγγραφή: 22-08-2005
Μοντέλο: AUDI A4 20vt
Περιοχή: πισω απο 315,69 ιππους
Ηλικία: 52
Μηνύματα: 795
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 308
2579 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
hatzidi2 και εγω τα ν300 5/40 εβαζα και τωρα τα τορκο 5/40 τα εχω κοντα 1000χλμ ειναι καλα προς το παρον το αυτ/το παει καλυτερα απο πριν.του εβαλα και ενα αντιτριβικο που βγαζη η τορκο καλο φενετε και αυτο.
__________________
η απαντιση
στην ευθεια τις θηβας 180-260 σε 22 sec με 5τη
AUDI 20vt 315,69HP στο 1,3bar GT28RS
με type r (του 2010)απο 30-180 10 καροτσες http://www.youtube.com/watch?v=dpahDAFuc2g
ετσι για να εχετε μια εικονα...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-12-06, 15:26
mechanicaf Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 29-05-2004
Ηλικία: 48
Μηνύματα: 452
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 289
mechanicaf είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Φιλε Toyotamania καταρχην ευχαριστω για τις πληροφοριες και το site με τα λαδια που ανεδειξες.Φανηκα μα..κας αν σκεφτεις οτι τα shell τα παιρνω 65 ευρω απο το βενζιναδικο.Επειδη σε εχω ξαναεμπιστευτει και με το Motorkote θα ηθελα λιγη μασημενη τροφη απο εσενα.Πιο λαδι να προτιμησω;Εχεις εμπειρια απο τα Amsoil και τα Τοrco που λες γιατι εγω τα δευτερα πρωτη φορα τα ακουω;;Τι προελευσης ειναι;;Και αν υπαρχει καποιο συγκριτικο τεστ με τα επωνυμα λαδια(Μοbil και castrol).Δεδομενου του οτι λαδι βαζω το κραταω για 5-6000 χλμ κανω συχνες αλλαγες οπως καταλαβαινεις.Τα castrol μου βγαζανε θορυβο στα κρυα ξεκινηματα(RS 10-60W).Τα shell που εχω τωρα λειτουργουν καλα αλλα ειναι πανακριβα.Δεν εχω δοκιμασει καθολου Motul και Μobil1.παντα βαζω κορυφαια αλλα διαφορετικα λαδια.Λεω να κατασταλαξω σε ενα αλλα ποιο;;;Ποιο προτεινεις και κατι σημαντικο τελευταιο!Τα λαδια απο το site που προτεινεις ειναι 100% εγγυημενα.Γιατι οταν βλεπω χαμηλες τιμες μου ερχονται και αλλα στο μυαλο(νοθειες).Εχεις παρει απο εκει και ερχονται σφραγισμενα;;Προσοχη οχι μονο το καπακι αλλα και με την ταινια.Σ'ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λιπαντικά, Λάδια, Βαλβολίνες.... stavros vvti SUPPORT 624 04-11-21 17:53
Βαλβολίνες!!!! kostas auris ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 24 07-06-19 23:19
Τι βαλβολίνες σε corolla e11? anubis SUPPORT 1 15-04-14 22:20
sos...Βαλβολίνες σε σασμαν G6. johnjohn21 TOYOTA COROLLA 111(G6) 15 20-02-09 17:10
Βαλβολίνες papathvas TOYOTA COROLLA 111(G6) 13 23-10-06 16:57



Page generated in 0,17575908 seconds (83,13% PHP - 16,87% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:37.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)